استارت آپ چیست؟

شاید در پاسخ به سوال استارتاپ چیست، جواب‌های مختلفی از قبیل (( شرکت‌های نوپا و تازه تاسیسی که رشد سریع دارند)) را شنیده باشید؛ اما باید بدانید که این فرآیند برای به حرکت درآوردن ایده‌هایی می‌باشد که صرفاً به هر شرکت تازه تاسیسی گفته نمی‌شود. این شرکت‌ها ظرفیت بالایی برای رشد سریع خواهند داشت و در مرحله اول دارای بیش از یک موسس خواهند بود. پیش از راه انداختن کسب و کار خود، باید بدانید که می‌خواهید در کدام دسته کسب و کارها قرار بگیرید. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که استارت آپ‌ها را از هم متمایز می‌کند. تفاوت اصلی آن‌ها در دیدگاه کارآفرین بودن‌شان می‌باشد. این مسئله کاملا به شما و کسب و کارتان بستگی دارد که می‌خواهید شرکت شما در چند سال آینده در چه نقطه‌ای قرار بگیرد.

 برای تعریف دقیق‌تر استارت آپ با یک مثال شروع می‌کنیم. برای مثال، کسب و کار شما در حوزه‌ی نصب پنجره کار را شروع ‌کرده و فعالیت می‌کند. شما برای حرفه‌ای و دقیق‌تر بودن کسب و کارتان مشتریانی جذب می‌کنید. با گذشت زمان، تعداد سفارش‌ها رفته رفته افزایش می‌یابد. بعد از مدتی آن قدر مشغله کاری شما زیاد خواهد شد، که مجبور به استخدام چند نیروی دیگر می‌شوید. به طوری که برای اضافه شدن هر ۳۰ سفارش در ماه، شما مجبور به استخدام یک نیروی انسانی اضافه خواهید بود.

تفاوت های استارت آپ

این مسئله دقیقا نقطه‌ی تفاوت کسب و کار و استارت آپ را برای شما نمایش خواهد داد. در یک استارتاپ، با افزایش پیدا کردن تعداد مشتری، نیازی به اضافه کردن نیرو نخواهید داشت و هزاران مشتری را می‌توانید با تعداد کمی نیروی انسانی سرویس دهی و مدیریت کنید. برای مثال، اگر به مشتریان اسنپ هزاران نفر اضافه شود، شاید نیازی به اضافه کردن حتی یک نیرو در تیم پشتیبانی نخواهند داشت.

مابقی استارت آپ‌ها نیز به همین صورت با افزایش پیدا کردن مشتریان، موانع کمتری را در پیش رو دارند و به راحتی می‌توانند آن‌ها را کنترل کنند. این مطلب باعث می‌شود تا استارتاپ، رشد بسیار سریع‌تری داشته باشد و با محدودیت‌های کمتری نسبت به کسب و کارهای دیگر مواجه شود.

به همین دلیل است که شرکت‌های نوپا می‌توانند به سود بسیار زیادی دست پیدا کنند و این مسئله برای سرمایه‌گذاران جذابیت بیشتری خواهد داشت و باعث شده تا آن‌ها بیش از پیش ترغیب به وارد شدن به این بیزینس شوند.

تفاوت کسب و کار و استارت آپ:

استارت آپ‌ها و کسب و کارها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. خلاقانه بودن، نوآورانه بودن، رشد سریع، تکیه بر فضای مجازی و اینترنت برای خدمات دهی و گسترش کار و همینطور جذاب بودن برای سرمایه‌گذاران از جمله این تفاوت‌ها می‌باشد، که در استارت آپ‌ها مشاهده می‌شود. مشکل این تفاوت‌ها: انتظارات مختلف از نرخ رشد، نحوه تامین مالی متفاوت و همینطور ماهیت اصلی ایده می‌باشد.

چه زمانی شرکتی استارت آپ محسوب نخواهد شد؟

برنامه‌ای وجود دارد که مرز بین شرکت‌های استارت آپی و شرکت‌های جاودانه را مشخص می‌کند. شرکت‌هایی مانند فیس بوک، گوگل آمازون و توییتر، در ابتدا کار خود را به عنوان یک استارتاپ نوآورانه آغاز کردند. همین مسئله باعث شد تا چشم‌انداز صنایع مختلف تغییر داده شود.

این مطلب را از دست ندهید
لینکدین و مزایای آن برای کسب و کار شما

در واقع استارت آپ‌ها قرار است به توجه آن چه بیشتر می‌توانند انجام دهند بپردازند. آن‌ها به پر کردن شکاف‌هایی که در بازارهای فعلی وجود دارد، متحول و متعادل کردن بازارهای سنتی توجه نشان می‌دهند؛ اما هنگامی که استارتاپ، تا حد امکان شکوفا شدند در همین زمان عنوان خود، یعنی استارتاپ، را رها خواهند کرد.

عواملی که یک شرکت استارت آپی را شکل می‌دهد:

اول، رشد:

تمامی استارت آپ‌ها، فعالیت خود را در حوزه کسب و کارهای کوچک شروع خواهند کرد. اما لازم است بدانید که همه‌ی کسب و کارهای کوچک در زیر مجموعه‌ی استارت آپ قرار نخواهند گرفت. تفاوت آن‌ها در اصطلاح رشدشان می‌باشد. طراحی استارت آپ‌ها به گونه‌ای می‌باشد که رشد سریع داشته باشند. به همین دلیل است که امروزه بیشتر کارآفرینان کار خود را در حوزه‌ی فناوری شروع می‌کنند؛ چرا که اینترنت علاوه بر زمان و مکان، بازار بسیار وسیعی را در اختیار این کسب و کارها قرار می‌دهد. همه‌ی کتاب‌های نوشته شده در این راستا، در حوزه فناوری قرار نمی‌گیرند.

اگر به دنبال رشد سریع در حوزه‌ی کسب و کارتان هستید، باید محصول‌تان از قابلیت ایجاد تقاضا برخوردار شود. این مطلب از آن جایی حائز اهمیت است که زمانی که محصول وارد بازار شود، می‌تواند بازار را برهم زده و یا حتی محصول موجود را به بازار جدید وارد کند.

دوم، اشتیاق محوری:

استارت آپ شغلی می‌باشد که نمی‌توان از آن خارج شد. محصول شرکت‌های استارت آپی می‌توانند شور و اشتیاق را در مخاطب برانگیزد. این اشتیاق باعث می‌شود تا کارآفرینان نیز به سمت عبور از محدودیت‌ها سوق داده شوند. برای راه اندازی کسب و کار تازه، باید به گروه خود نشان دهید که این مسئله چقدر برای شما سود خواهد داشت و کارآفرینان زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهید. افرادی را در تیم خود همراه کنید که قابلیت ایده را فهمیده و بر روی همان ایده کار کنند.

در این بین مسئله تجربه، آزمون و خطا مطرح می‌شود. چرا که باید از نتیجه‌ی کار خود مطمئن شده و به قول معروف ببینید که ایده‌ی شما چطور از آب در می‌آید. بعد از گذراندن این مرحله باید واکنش مخاطبان و مشتریان‌تان را در نظر بگیرید. این مطلب که مشتریان به محصول، چه واکنشی نشان خواهند داد، حائز اهمیت است.

استارت آپ

سوم، ایجاد تغییر:

از جمله اهداف مشترک همه‌ی استارت آپ‌ها ایجاد کردن تغییرات، نوآوری و دگرگون کردن شیوه‌های سنتی انجام کار می‌باشد. در این میان، تنها مسئله عرضه این محصول مورد بحث نیست؛ بلکه می‌تواند بر روی اجرای کار و نحوه عرضه محصول نیز تمرکز داشته باشید.

برای مثال: آیا شما فکر می‌کردید که پوسته مصنوعی که بر روی میوه‌ها کشیده می‌شود، می‌تواند برای مدت طولانی آن را تازه نگه دارد. زمانی که استارت آپ‌ها پا به میدان گذاشتند، در واقع مسائل ساده‌تر و آسان‌تر شد. در واقع استارت آپ‌ها می‌توانند جهان را تغییر داده و کارها را تسهیل بخشند.

خلاقیت و تنوع کار استارت آپ‌ها، درباره نوآوری یا عرضه محصولی جدید برای حل مسئله منحصر به فردی، باعث تغییر عقیده‌ی بسیاری از مخالفان شد. دلیل این امر، مشاهده‌ی تسهیل یافتن کارهای روزمره، ضروری و حتی غیر ضروری مخاطبان بوده است. همچنین لازم به ذکر است که کارآفرینان می‌توانند ایده‌های خود را بر اساس طرح‌های هدف خود بنا کنند.

این مطلب را از دست ندهید
تحقق فروش در اینستاگرام + تاثیر قیف فروش در اینستاگرام

انجام مدل کسب و کار انطباقی:

هیچ مدل کسب و کاری برای هر شرکتی، نمی‌تواند کاملاً کارآمد بوده و تمام ایده‌های آن را پوشش دهد. این شرکت‌ها برای به دست آوردن نتیجه، دست به نوآوری در یک مدل کسب و کار می‌زنند. مدل آن‌ها می‌تواند فصل مشترک دو یا چند مدل کسب و کار دیگر باشد. استارت آپ‌ها همواره در پی یافتن مدلی مقیاس پذیر هستند، که تمامی جنبه‌های آن را برآورده کند و همین طور در طول زمان سود آور باشد.

موسسان استارت آپ، مدل‌های مختلفی را برای کسب و کار خود امتحان می‌کنند، تا بتوانند به پایداری و منحصر به فردی برسند. آن‌ها به دنبال انطباق‌پذیری بوده و می‌خواهند که آن را در طول زمان تغییر دهند.

به عنوان مثال، شرکت نتفلیکس، در ابتدا سرویسی برای اجاره دی وی دی برخط بوده است. اما بعد از مدتی و با تغییرات بر روی فناوری آن، این شرکت توانست گنجایش خود را افزایش دهد و به همین دلیل است که امروزه نتفیلیکس، به یکی از غول‌های صنعت پخش ویدیویی آنلاین تبدیل شده است.

استارت آپ از منظر کتب آکادمیک چیست؟

استارت آپ‌ها یا به زبان دیگر، شرکت‌های نوپا، در سال‌های اخیر، در حوزه‌های تکنولوژی و فناوری اطلاعات، فعالیت داشته‌اند؛ اما در تعریف استارت آپ، به این مسئله تاکید نشده که حتماً فعالیت شرکت های نوپا باید در حوزه تکنولوژی و فناوری اطلاعات باشد.

اختلاف نظرهایی درباره این که (( آیا باید هر نوع فعالیت را استارت آپ در نظر گرفت؟)) وجود دارد. در کتاب‌های آکادمیک کارآفرینی و کتاب‌های مدرن، طرح گسترده‌تری برای استارتاپ در نظر گرفته شده که در آن هر کسب و کار نهایی را استارت آپ نام گذاری کرده‌اند.

تعریف استارت آپ در دیکشنری وبستر:

دیکشنری وبستر، استارت آپ را بدین صورت تعریف کرده است: (( استارت آپ یک کسب و کار جدید است.)) بر اساس تعریف دیکشنری وبستر از استارت آپ، دامنه مشاغل شرکت‌های نوپا، بسیار گسترده خواهد بود. با توجه به این تعریف، حتی اگر شما مغازه‌ای کوچک یا یک آنلاین شاپ کوچک اینستاگرامی را به تازگی تاسیس کرده باشید، یک استارت آپ تاسیس کرده‌اید. وبستر اشاره می‌کند که کلمه استارت آپ از سال ۱۸۴۵ در متون انگلیسی وجود داشته است.

تعریف استارت آپ توسط مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا:

مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا، استارت آپ را کسب و کارهایی در نظر می‌گیرد، که اولین  ویژگی آن، معمولاً حول محور تکنولوژی شکل گرفته باشد و دوم، پتانسیل رشد بالایی دارد. این مرکز کسب و کارهایی که دارای این دو ویژگی هستند را در زیر مجموعه کسب و کارهای استارت آپی قرار می‌دهد.

مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا، تاکید می‌کند که استارت آپ‌ها باید دارای پتانسیل رشد بالایی بوده، دغدغه تامین مالی داشته و بیشتر از کسب و کارهای کوچک غیر استارت آپی به دنبال جذب کردن پول باشند. بنیانگذاران بر این باور هستند که با جذب سرمایه می‌توانند سهم بیشتری از بازار بالقوه را به دست بیاورند و آن را جذب کنند.

راه اندازی استارت آپ

استارت آپ توسط استیو بلنگ:

استیو بلنگ، از پیشگامان نظریه پردازی در حوزه‌ی  استارتاپ می‌باشد. بلنگ استارتاپ را این گونه تعریف می‌کند: (( سازمانی که شکل گرفته تا مدل کسب و کار خود را جستجو کند، مدل کسب و کاری که قابل تکرار و مقیاس پذیر است.))

این مطلب را از دست ندهید
تبلیغات نوتیفیکیشن چیست؟

در این تعریف ۳ نکته کلیدی درباره‌ی ویژگی‌های استارتاپ وجود دارد.

اول، مجموعه‌های استارت آپی در وضعیت ابهام وجود دارند و مدل کسب و کار خود را هنوز کشف نکرده‌اند. درواقع، آن‌ها نمی‌دانند محصول‌شان چیست و مشتریان‌شان چه کسانی خواهند بود، چگونه می‌خواهند با ارائه محصول به مشتریان ارزش ایجاد کنند.

دوم، استارت آپ‌ها به دنبال یک مدل تکرار پذیر می‌باشند! یعنی مدلی که بتوانند به سادگی آن را از محصولی به محصول دیگر توسعه دهند.

سوم، مدل کسب و کار آن‌ها مقیاس پذیر خواهد بود؛ یعنی همان کاری که امروزه برای ۵۰ مشتری انجام می‌دهند را به صورت بالقوه بتوانند برای پنج هزار تا پانصد هزار مشتری آن را انجام دهند.

تعریف استارت آپ توسط اریک ریس:

اریک ریس، در کتاب خود یعنی Lean Startup، که به نوپای ناب ترجمه شده است، می‌گوید: (( استارتاپ یک نهاد انسانی است که برای ارائه یک محصول یا خدمت جدید، در شرایطی که ابهام بالایی وجود دارد، به وجود آمده است.))

اریک ریس تاکید می‌کند که در این تعریف استارت آپ یک نهاد می‌باشد و نه محصول. در واقع وی تاکید می‌کند که استارتاپ‌ها نگاهی فراتر به یک محصول دارند و مدام در حال رشد قلمرو خود هستند.

کلمه کلیدی، در تعریف اریس، دارای ابهام است و تاکید می‌کند که برای غلبه به این کلمه، مدیران استارت آپی باید یادگیری‌شان را بر پایه اعتبار سنجی پیش ببرند. یعنی هیچ فرضی را به صورت مطلق درست در نظر نگیرند و در هر مرحله باید با آزمون‌های‌شان، زمینه را برای مراحل بعدی فراهم کنند.

از نگاه اریک ریس و استیو بلنگ، آزمون فرضیه‌ها از جمله مهم‌ترین کارها می‌باشد؛ حتی اگر باعث شود تا استارتاپ، برنامه خود را متوقف کرده و مسیر تازه‌ای را در پیش بگیرند. به همین دلیل اصطلاح  Fail Fast در اکوسیستم استارتاپی رواج پیدا کرده و دارای طرفداران بی‌شماری می‌باشد.

تعریف استارت آپ از نگاه شرکت توسعه‌ی کسب و کار آتا:

شرکت آتا، کسب و کارهایی را نوپا یا استارت آپ در نظر می‌گیرد، که ارزش آفرین باشند. آن‌ها پایداری برای اعضا را دغدغه می‌دانند. به دنبال فرصت می‌باشند اما فرصت طلب نیستند. کسب و کارها باید دغدغه‌ی مقیاس‌پذیری داشته و ممکن است مبتنی بر تکنولوژی‌های نوین باشند یا حتی نباشند. استارت آپ‌ها هنوز در شرایط ابهام وجود دارند و در دوران کودکی خود به سر برده و آن را طی می‌کنند.

شرکت توسعه‌ی کسب و کارآتا، برای شرکت‌های نوپا و استارت آپی اصطلاحات زیر را به کار می‌برد:

  • کسب و کارهایی که مبتنی بر تکنولوژی‌های نوین هستند.
  • استارت آپ‌هایی که بر روی فناوری اطلاعات تمرکز دارند.
  • کسب ‌و کارهای نوپای خانگی.
  • کسب و کارهایی که آینده‌نگر می‌باشند.
  • کسب و کارهایی که در بازار تحول ایجاد می‌کنند.

یک دیدگاه ارسال کنید

پنج + یازده =