اهداف اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

زمانی که اینستاگرام رونمایی شد، یعنی در سال ۲۰۱۰ میلادی در دنیای تکنولوژی با طوفانی از تغییرات شبکه اجتماعی مواجه شد. بیشتر افرادی که در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و فیس‌بوک عضو بودند، نیز عضو این شبکه تازه متولد شده شدند. علاوه بر آن‌ها افرادی که اولین برخورد خود را با دنیای اینترنت داشتند نیز در این شبکه اجتماعی عضو گردیدند. اگر بخواهیم دلیل استقبال بیش از اندازه از این شبکه اجتماعی را  مطرح کنیم، باید بگوییم که دلایل آن کاملاً مشخص نیست. اما یکی از مهم‌ترین دلایل این بود که در اینستاگرام دیگر نیازی نبود که متن‌های بلند را افراد بخوانند و می‌توانستند در مدت زمان کوتاهی از صدها محتوا دیدن کنند. در دنیای امروز از اینستاگرام استفاده‌های بسیار مختلفی می‌شود، که یکی از این استفاده‌ها که مهم‌ترین آن‌ها نیز می‌باشد، بازاریابی اینستاگرام یا اینستاگرام مارکتینگ است. اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که واقعاً تبلیغ و هزینه در اینستاگرام ارزش دارد یا بهتر است به جای هزینه کردن در اینستاگرام همان هزینه‌ها را در بیلبوردهای داخل شهر خرج کرد؟

در سال ۲۰۱۸ آمارها نشان داد که ۲۴ میلیون کاربر ایرانی در اینستاگرام فعالیت می‌کنند؛ یعنی حدود ۳۰ درصد از جمعیت کل کشور که تا آخر سال ۲۰۲۰ این رقم به ۵۴ درصد رسید. ایران هفتمین کشوری می‌باشد که کاربران فعال در اینستاگرام دارد و به طور متوسط کاربران حدوداً روزانه ۳۰ دقیقه از وقت خود را در اینستاگرام می‌گذرانند. ۸۰ درصد از کاربرانی که در اینستاگرام حضور دارند، کالاها و خدمات مختلفی را سرچ می‌کنند. اینستاگرام چهارمین برنامه نصب شده توسط مخاطبان و کاربران در تمامی دنیا می‌باشد و در سرچ گوگل رتبه نهم را دارد و با جرات می‌توان گفت که ۲۰۰ میلیون کاربر اینستاگرامی هستند که حداقل یک پروفایل تجاری و حتی فروشگاه‌های آنلاین را دنبال می‌کنند و از آن‌ها خرید می‌کنند. گرچه تمامی این آمارها مربوط به کشور ایران نمی‌باشد، اما در سرتاسر دنیا کاربرانی که در اینستاگرام فعالیت می‌کنند با همین موضوعات درگیر هستند و با توجه به ارقام به دست آمده، به نظر می‌رسد که بازاریابی در شبکه اجتماعی اینستاگرام یا همان اینستاگرام مارکتینگ بسیار خوب می‌باشد. هدف بازاریابی یعنی ارتباط با مشتریان بالقوه، معرفی کردن محصولات و خدمات و در نتیجه افزایش فروش و کسب سود است در این شبکه محقق می‌شو. حال که با تاریخچه اینستاگرام آشنا شدید و کاربرد آن را دانستید، سوال مطرح شده این است که اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ در اینستاگرام

اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

اینستاگرام مارکتینگ یا همان بازاریابی در اینستاگرام، یکی از روش‌های جدید می‌باشد که برای صاحبان کسب و کار می‌تواند مفید واقع شود. با هدف ارتباط با مخاطبان و همینطور معرفی محصولات در قالبی جدید به کار خود ادامه می‌دهد. لازم به ذکر است که اینستاگرام مارکتینگ تنها به معرفی محصولات و خدمات محدود نمی‌شود و برای این مدل از بازاریابی باید ارتباط موثری با مخاطبان و مشتریان برقرار گردد. ارتباط با مشتریان از طریق اطلاع رسانی به آن‌ها، نشان دادن کسب و کار، احترام گذاشتن به تمامی نظرات مشتریان و غیره صورت می‌گیرد. دو روش وجود دارد که در اینستاگرام مارکتینگ می‌توان انجام داد: اولین این که می‌توان کسب و کار را از طریق اینفلوئنسرها و حتی سلبریتی‌های اینستاگرام تبلیغ کرد و در روش دوم می‌توان محتوای خود را در صفحه تولید کرد و برای افزایش و دنبال کننده‌ها تلاش کرد، آن هم از طریق ارتقای صفحه ممکن است. شاید اینجا به دنبال جواب این سوال گشت که کدام یک از این روش‌ها بهتر است؟ باید افزود که بهترین نوع بازاریابی اینستاگرامی تلفیق این دو روش می‌باشد، که به یک استراتژی منظم نیاز دارد. یعنی ابتدا باید صفحه را به حدی از پیشرفت برسانید که هم ظاهری مرتب داشته باشد و هم محتوا موثر باشد و بعد از انجام تمام  این کارها به معرفی صفحات خود در اینستاگرام تلاش کنید.

اینستاگرام مارکتینگ

اگر بخواهیم به صورت ساده اینستاگرام مارکتینگ را آموزش دهیم، باید بگوییم که در ابتدا باید صفحه تجاری خود را ایجاد کنید. این دقیقا اولین قدم می‌باشد که می‌تواند امکان دسترسی به تمامی اطلاعات مفید را در صفحه شما به کاربران بدهد. در مرحله دوم باید به تولید محتوایی اصیل  بپردازید. در این مرحله باید ارتباط بهتری را با مخاطبان و کاربران خود برقرار کنید. مخاطبان همیشه قدر تمامی زحمات کشیده شده برای محتوای تولید شده را می‌دانند در نتیجه بهتر است برای تمامی پست‌ها و استوری‌های گذاشته شده، قالب معین و مشخصی را در نظر گرفته تا کسب و کار شما منحصر به فرد شود. در گام سوم، باید استراتژی مناسبی بچینید. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل برای بازاریابی می‌باشد و این استراتژی می‌تواند شامل نقشه‌ای از صفحه اینستاگرام شما باشد که می‌خواهید در آن تولید محتوا کنید یا آن را تبلیغ کنید. بهترین راه این است که یک جدول تقویمی شکل که سه ستون دارد، درست کرده و در هر کدام از خانه‌ها بنویسید که چه محتوایی قرار است در آن ‌جا بگیرد. محتوا چه شکلی قرار است داشته باشد؟ چه روزی تبلیغ خواهید کرد؟ و همینطور اطلاعات مورد نیاز برای محتوای تولید شده را نیز در آن بنویسید. در مرحله سوم، اگر قصد دارید که صفحه خود را تبلیغ کنید این مسئله را فراموش نکنید که تبلیغ در اینستاگرام با تبلیغ در بیلبوردهای سطح شهر بسیار متفاوت می‌باشد. در نتیجه برای انجام این کار باید به مخاطبان هدف و همینطور کسانی که قرار است تبلیغ را به آن‌ها دهید فکر کنید. در گام پنجم، باید امکانات جدید اینستاگرام و همینطور آپدیت‌های آن را بدانید و از آن‌ها نهایت استفاده را کنید. این مسئله نشانگر آن است که شما برای آن که رضایت مخاطبان خود را به دست بیاورید، تلاش می‌کنید و سعی در ایجاد کردن محتوای جدید هستید.

این مطلب را از دست ندهید
اس‌ ام ‌اس مارکتینگ چیست؟ تاثیرات اس ام اس مارکتینگ در فروش

استراتژی بازاریابی اینستاگرام

برای استراتژی اینستاگرام مارکتینگ، باید گام به گام پیش بروید. در ابتدا باید اهداف خود را برای اینستاگرام مارکتینگ مشخص کنید. هدف‌هایی مثل معرفی محصول، ارجاع دادن به سایت فروشگاهی برای خرید توسط مخاطبان و همینطور معرفی کسب و کارتان را از طریق تولید محتوا و هدف دیگری که وجود دارد این است که تمامی این اهداف نیازمند محتوا و همینطور عملکرد متفاوتی می‌باشند. سپس باید مخاطبان خود را مشخص کنید. هنگامی که مخاطبان کسب و کارتان را شناسایی کردید، می‌توانید خود را جای آن‌ها قرار دهید و بر اساس نیازهای آن‌ها محتوایی تولید کنید که مخاطب بتواند ارتباط بیشتری با آن بگیرد و به خرید یا دنبال کردن شما ترغیب شود. این مخاطبان از نظر سن، مکان، جنسیت، سطح درآمد و همینطور علایق و نیازها با یکدیگر متفاوتند، شما باید این‎ها را در نظر بگیرید. بعد از آن باید به شناسایی رقبای خود بپردازید. قرار نیست که تمامی اقدامات شما مانند اقدامات رقیبان‌تان باشد. تنها باید فرصت‌هایی که آن‌ها از دست داده‌اند را پیدا کرده، نقاط ضعف‌شان را بشناسید و تمامی آن‌ها را در صفحه خود پوشش دهید.

مارکتینگ در اینستاگرام

در مرحله بعدی باید به منحصر‌ به ‌فرد کردن برند خود بپردازید. هر پست یا استوری و حتی محتوایی که توسط شما منتشر می‌شود، نمایانگر کسب و کارتان می‌باشد؛ در نتیجه باید تمام محتواها را بدون شکل و قالب قرار ندهید و همه چیز باید برنامه ریزی شده باشد. در گام بعدی باید فالوورهای خود را بسازید؛ چرا که جذب مخاطب واقعی کاری بسیار دشوار می‌باشد، در نتیجه باید محتوای شما مفید باشد تا بتوانید با مخاطبان ارتباط برقرار کنید و همچنین هر روز ایده جدیدی داشته باشید. بدین شیوه مخاطبان بسیار راحت‌تر به مشتریان وفادار تبدیل خواهند شد. آخرین قدم شما تبدیل کردن دنبال کنندگان به مشتریان و همینطور وفادارسازی آن‌ها توسط اقداماتی مانند تخفیف‌ها و مناسبت‌ها می‌باشد و باید نیاز مشتریان را بدانید تا اقدامات موثری را در جهت کسب رضایت مشتریان داشته باشید.

این مطلب را از دست ندهید
دیجیتال مارکتر کیست و وظایف او چیست؟

چیدن استراتژی کاری بسیار عجیب و فوق تخصصی نیست. شما به یک کاغذ نیاز دارید تا بتوانید تمام موارد گفته شده را در آن یادداشت کنید. بعد از آن خواهید دید که داشتن یک برنامه، بسیار در عملکرد اینستاگرامی شما مفید خواهد بود. در اینستاگرام مارکتینگ نیز مانند هر چیز دیگری باید اصول را رعایت کنید. از جمله این اصول این است که اول از همه به ظاهر صفحه خود اهمیت دهید. چراکه ظاهر همه چیز است. عکس پروفایل صفحه‌، هایلایت‌ها، بیوی پیج، لینک‌سایت، تلفن، آدرس و ایمیل را باید در صفحه ثبت کنید و هر چه بیشتر از امکانات اینستاگرام استفاده کنید تا صفحه شما حرفه‎ای‎تر به نظر بیاید و همین طور قابل اعتمادتر است. در وهله دوم، باید توجه داشته باشید که در زمان مناسب پست‎ها را بگذارید. چرا که در قسمت insight می‎توانید بفهمید مخاطبان شما در چه زمانی آنلاین می‌شوند. که این ساعت معمولاً بین ساعت ۷ تا ۹ شب می‌باشد.

بازاریابی در اینستاگرام

در مرحله بعدی باید به محتوای منحصر به ‌فرد بپردازید و آن را تولید کنید. اگر در تلگرام کانال دارید و حتی بلاگ و سایت دارید، محتوا را باید در آن‌ها نیز منتشر کنید و سعی کنید محتوایی که در اینستاگرام خود می‌گذارید، متفاوت باشد و با توجه به امکانات مخاطبان‎تان در اینستاگرام قرار دهید. در مرحله بعدی باید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. باید دایرکت‌ها، کامنت‎ها و همینطور سوالات استوری که با مخاطبان خود در میان می‌گذارید را پاسخ دهید. البته باید سعی کنید زیاد صمیمی نشوید تا حس ناامنی را در مخاطبان ایجاد نکنید. در مرحله بعدی باید از insights اینستاگرام استفاده کنید. چرا که در تمام صفحات تجاری insight وجود دارد که می‌تواند کمک زیادی به استراتژی‌های بلند مدت شما کند. این آمار و ارقام را باید در طول هفته و ماه بررسی کنید و ببینید تمامی این استراتژی‌ها چقدر موثر بودند و به چه تغییراتی نیاز دارند.

روش های بازاریابی اینستاگرامی

 روش‌های مختلفی در بازاریابی توسط اینستاگرام وجود دارد، که می‌تواند تبلیغ در صفحات اینستاگرام با فالوور بالا باشد یا حتی بازاریابی در صفحه اینستاگرام کسب و کار شما. در قسمت اول، یعنی تبلیغ در صفحات اینستاگرام با فالوور بالا، می‌توانید از سلبریتی‌ها، اینفلوئنسرها و کسب و کارهای مکمل و مشابه، همین طور صفحات سرگرمی و موارد اینچنینی کمک بگیرید که این تبلیغات می‌تواند به صورت پست یا استوری باشد و آن‌ها این تبلیغ را انجام دهند. این روش با نام اینفلوئنسر مارکتینگ شناخته می‌شود. برای اینکه تبلیغات موثرتر واقع شوند، باید صفحه اینستاگرام شما کاملا حرفه‌ای و قابل اعتماد باشد.

مارکتینگ در اینستا

در بخش دوم، یعنی بازاریابی در صفحه اینستاگرام کسب و کار شما، بدین گونه است که این نوع بازاریابی به زمان و انرژی بسیار زیادی نیاز دارد تا بتواند تاثیرگذارتر به نظر بیاید. صفحه اینستاگرام کسب و کار شما می‌باشد و در واقع نوعی مغازه برای شما است، که باید هر روز به آن رسیدگی کنید. محصولات، محتوا، ویترین‌ها و انواع استراتژی‌های خود را به‌روزرسانی کرده و مانند یک مغازه خوب باید برای آن زمان بگذارید تا محبوب شود. صفحات اینستاگرام می‌توانند مانند یک فروشگاه عمل کنند، یا محلی باشند برای معرفی کردن محصولات و خدمات‌تان یا حتی می‌تواند محتوای مفیدی برای جذب غیر مستقیم مخاطبان از سمت شما باشد.

این مطلب را از دست ندهید
ویدیو مارکتینگ چیست و چگونه به توسعه کسب ‌وکارتان کمک می‌کند؟

 اما مسئله اصلی اینجاست که اینستاگرام مارکتینگ برای کسب و کارها چه مزیتی به ارمغان می‌آورد؟

اینستاگرام برای کسب و کار شما مزیت‌های گوناگونی دارد؛ از جمله معرفی کردن برند شما و آگاهی بخشی در مورد آن، چراکه اینستاگرام فضایی را در دسترس شما قرار می‌دهد تا بتوانید برند یا فروشگاه‌تان را به نمایش بگذارید و در واقع گویی آن را ثبت کنید. حتی اگر تعداد فالوورهای شما یا همان دنبال کننده‌های‌تان زیاد نباشد، باز هم به ثبت برندتان بپردازید و کسب و کارتان را به خوبی معرفی کنید. دومین مزیت اینستاگرام مارکتینگ، افزایش رتبه در سئو می‌باشد. چرا که هنگامی که صفحه خود را در اینستاگرام ثبت کردید، می‌توانید این امکان را داشته باشید که افراد بتوانند با جستجوی نام شما یا حتی هشتگ‌های شما، صفحه اینستاگرام‌تان را ببینند و مشتری برندتان شوند.

از دیگر مزیت‌های آن ارتباط مستقیم با مخاطبان می‌باشد. چراکه اینستاگرام صفحه اجتماعی محبوبی می‌باشد. تا قبل از پیدایش اینستاگرام، فروشگاه‌های آنلاین در تلگرام و واتساپ وجود داشت و آن‌ها به شکل جزئی‌تر با مخاطبان خود در ارتباط بودند؛ اما با انقلاب شبکه‌های اجتماعی و به وجود آمدن اینستاگرام، مخاطبان می‌توانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کرده و علاوه بر اصل اعتماد می‌توانند سوالات و تمامی مشکلات‌شان را در مورد محصولات یا خدمات با شما در میان گذاشته و آن‌ها را رفع کنند. از دیگر مزیت‌ها می‌توان به تسلط بیشتر بر روی برند اشاره کرد. چرا که هر روزه استفاده از اینستاگرام گسترده‌تر می‌شود و همین مسئله به شما این امکان را می دهد که کسب و کارتان را رونق دهید. کاهش هزینه‌ها از جمله دیگر مزیت‌های اینستاگرام مارکتینگ می‌باشد. در واقع اگر می‌خواهید برای تبلیغ برندتان، بازاریابی کنید و آن را در دیدرس مخاطبان قرار دهید، روش‌های مختلفی وجود دارد از جمله تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردهایی که در سطح شهر وجود دارند، پخش و چسباندن تراکت که همه این روش‌ها بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر می‌باشند.

افزایش فروش در اینستا

در حالی که به راحتی می‌توانید از طریق اینستاگرام مارکتینگ که هزینه زیادی را نیز ندارد، تاثیرگذارتر عمل کنید. از دیگر مزیت‌ها در اینستاگرام مارکتینگ این است که اینستاگرام محلی برای به اشتراک گذاشتن می‌باشد. اگر صفحه اینستاگرام نداشته باشید، چطور می‌خواهید از روند تولید محصول‌تان معطلع شوید؟ یا چطور می‌خواهید کسب و کارتان را معرفی کنید؟ اعضای تیم‌تان را معرفی کنید؟ و مواردی از این قبیل را انتشار دهید و مخاطبان آن‌ها را ببینند و برای دیگران نیز بفرستند؟ اینستاگرام می‌تواند فضایی بسیار مناسب برای به اشتراک گذاشتن این گونه مسائل باشد. از دیگر مزیت‌های اینستاگرام، اطلاع رسانی همگانی می‌باشد، چرا که از طریق صفحه خود می‌توانید درباره محصولات جدید، روند پیشرفت، تخفیف‌ها و تمامی اتفاقات مهم مانند برندگان قرعه کشی و موارد دیگر اطلاع رسانی کنید؟

و در آخر اینستاگرام مارکتینگ می‌تواند، پشتیبانی و خدمات مشتریان را به عهده بگیرد و اگر در صفحه اینستاگرام خود خدمات پشتیبانی داشته باشید، می‌بینید که افراد درباره محصولات شما که نیاز به شفاف سازی دارند، بهتر عمل کرده و ممکن است دیگر از سوال کردن منصرف شوند. این در حالی است که در صورت نبودن صفحه در اینستاگرام افراد کاملاً از دریافت خدمات و محصولات منصرف می‌شوند.

یک دیدگاه ارسال کنید

19 + 7 =