اینفلوئنسر مارکتینگ چه تاثیری در کسب و کار دارد؟

نام دیگر اینفلوئنسر مارکتینگ همان بازاریابی به کمک و تاثیرگذار می‌باشد، که در طی سال‌های گذشته در کشورهای مختلف و به خصوص کشور ما فراگیر شده و شنیده می‌شود. اینفلوئنسر مارکتینگ به یک رسانه یا یک پلتفرم مشخص محدود نمی‌شود؛ اما بسیاری از مردم بر این باورند که این مفهوم را در شبکه‌های اجتماعی می‌شناسند و به کار می‌برند. نکته جالب اینجاست که کلمه اینفلوئنسر در کشور ما بیشتر با اینستاگرام عجین شده و مثلاً کمتر شما اصطلاح وبلاگ‌نویس اینفلوئنسر یا حتی اینفلوئنسر تلگرام را می‌شنوید.

کلمه اینفلوئنسر به چه معناست؟

فعل اینفلوئنسر به معنی تاثیرگذاری می‌باشد و واژه اینفلوئنسر به معنی تاثیر گذار است. اینفلوئنسر یعنی کسی که بتوانند روی تصمیم و رفتار افراد دیگر تاثیر بگذارد. هنگامی که اصطلاح اینفلوئنسر، در مقیاس بزرگتر و تجاری و  اصطلاحاً در کسب و کار استفاده می‌شود، در واقع به کسانی توجه می‌شود که می‌توانند بر روی تصمیم رفتار تعداد افراد خیلی بیشتری تاثیر بگذارند. در این گونه کسب و کار افرادی یافت می‌شوند که بر روی تصمیم و رفتار مشتریانشان تاثیر می‌گذارند. این افراد اطلاعات محصولات و یا هر نوع پیام دیگری را به مخاطبان می‌رسانند و باعث می‌شوند تا رفتارهای مطلوبی از طرف مخاطبان مانند خرید محصول و یا حتی ترویج یک رفتار فرهنگی در آن‌ها ایجاد شود. شاید فکر کنید که واژه اینفلوئنسر مارکتینگ، پدیده‌ای تازه می‌باشد، اما اینگونه نیست.

فروش و اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر در دوران دبستان‌تان به یاد دارید که مدیر مدرسه از معلم ورزش که شما حرف شنوی بیشتری از او داشتید را به کلاس فرستاد، تا در مورد رعایت نظم برای‌تان صحبت کند، در واقع اینفلوئنسر مارکتینگ را تجربه کرده‌اید. در این روش، مدیر مدرسه به تبلیغ یک رفتار از طریق معلم ورزش به عنوان اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کرده است. بازاریابی که توسط افراد تاثیرگذار انجام می‌شود، در مجموعه روش‌های بازاریابی برونگرا قرار داده می‌شوند؛ چرا که این کسب و کار است که با گفت‌وگو با مخاطبان شروع می‌شود و باعث ایجاد مشتریان وفادار خواهند شد. اگر به دنبال یک تعریف علمی از اینفلوئنسر مارکتینگ هستید، تعریف براون و فیورلا مفید است: اینفلوئنسر فردی حقیقی یا حقوقی است که به کسب و کار به چشم مشتری به او نگاه نمی‌کند، بلکه از او می‌خواهد در مورد برند یا محصولش محتوا تولید کند؛ یا آن را مستقیماً به مخاطبان خود توصیه کند و در مقابل به نوعی این تاثیرگذاری را جبران می‌کند.

روش های رایج تاثیرگذار در اینفلوئنسر مارکتینگ

 روش‌های رایجی که در کاربرد روزمره اینفلوئنسر مارکتیگ تاثیر می‌گذارند، بسیار متنوع هستند از جمله: تمامی اینفلوئنسرها در مقابل تلاشی که برای تاثیرگذاری روی رفتار مخاطبان می‌کنند، وجه مشخصی دریافت می‎کنند. مدیران یک کسب و کار یا برند برای یکدیگر نقش اینفلوئنسر را بازی می‌کند، مثلاً دو سخنران می‌توانند یکدیگر را تبلیغ کنند. اینفلوئنسرها می‌توانند برای مدت زمان محدود و مشخصی از محصولات و خدمات ارائه شده توسط کسب و کاری که آن را تبلیغ می‌کنند به صورت رایگان و یا با تخفیف استفاده کنند. مثلاً هتلی را تبلیغ می‌کنند و دیگر لازم نیست هزینه اقامت را بپردازند. همچنین باید افزود که اینفلوئنسرها در مقابل فروشی که انجام می‎دهند، کمیسیون یا همان درصد از فروش دریافت می‌کنند. کسب و کارها همواره در تلاشند تا بر روی تمامی رفتارها و تصمیمات مخاطبان تاثیر بگذارند.

چیزی که باعث تمایز روش اینفلوئنس مارکتینگ می‌شود این است که کسب و کارها و مدیران‌شان در تلاشند که این کار را به واسطه کسانی انجام دهند که قدرت تاثیرگذاری بالایی داشته باشند. امروزه صاحبان کسب و کار به اهمیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی و همینطور ارتباط مشتریان به صورت غیرمستقیم پی بردند. صاحبان کسب و کار یا تبلیغات دهندگان متوجه شدند که با استفاده از روش‌های هوشمندانه می‌توانند کاربرد آن‌ها را به دانستن درباره محصولات و خدمات‌شان تشویق کرده و آن‌ها را به سمت خرید سوق دهند، و این یکی از روش‌های موفق در زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ می‌باشد که به معنی استفاده از افراد تاثیرگذار برای بازاریابی است. این روزها به دلیل گسترش تکنولوژی و به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی مختلف، دیگر بازاریابی سنتی ناکارآمد است و این اینفلوئنسر مارکتینگ است که جایگزین مناسبی برای آن شده است.

اینفلوئنسر کیست

نکته جالب اینجاست که مصرف‌کنندگان پیام‌های تبلیغاتی را کنار گذاشته و هر روز بیش از قبل آن‌ها را بی‌اعتبار می‌شمارند. طبق تحقیقات انجام گرفته افرادی که بین ۱۸ تا ۳۴ سال سن دارند، پذیرش برای خرید یک محصول یا کالا را از یک اینفلوئنسر ترجیح می‌دهند تا به صورت بازاریابی سنتی؛ چرا که تصمیمات خرید اصطلاحاً با توصیه‌های دهان به دهان هدایت می‌شوند. به زبان ساده‌تر در شیوه‌ی بازاریابی، اینفلوئنسر کسی است که دیگران را به خرید ترغیب می‌کند. عموم مردم برای توصیف اینفلوئنسر از اصطلاحاتی مانند شاخت استفاده می‌کنند. همچنین از اصطلاح اینستا فیمس برای افراد تاثیرگذار در شبکه اجتماعی اینستاگرام استفاده می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید
اهمیت طراحی بیزینس پلن و تاثیر آن در رشد کسب و کار

تاریخچه اینفلوئنسرها  

حدود ۱۰ سال گذشته بود که بر بستر سرویس یوتیوب این تاثیرگذاران بی نام و نشان در دنیای اینترنت شروع به فعالیت کردند. زمانی که سرویس اشتراک گذاری ویدیو یوتیوب توسط گوگل خریداری شد، که این اتفاق در اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی اتفاق افتاد، برخی از افراد شروع به فعالیت در یوتیوب کردند و توانستند توجه زیادی را از سمت افراد دیگر به سوی خود جلب کنند. بدین گونه که افراد زیادی ویدیوهای آن‌ها را دیده و به اشتراک گذاشته و همچنان منتظر انتشار ویدیوهای بعدی از طرف آن‌ها بودند.

 میکرو اینفلوئنسرها چه کسانی هستند؟

در واقع میکرو فلوئنسرها، اینفلوئنسرهای کم طرفداری می‌باشند که مخاطبان‎شان تردید دارند که آن‎ها برای انتشار یک پست هزینه‌ای دریافت کرده باشند، بنابراین به آن‌ها اعتماد می‌کنند. بسیاری از برندها می‌باشند که تبلیغات در صفحات میکرو اینفلوئنسرها را موثرتر از سلبریتی‌های میلیونی می‌دانند. در نتیجه برندهای زیادی هستند که به میکرو فلوئنسرها روی آوردند. حتی این میکرو اینفلوئنسرها مورد توجه برندها برای تبلیغات قرار می‌گیرند، چراکه آن‌ها مخاطبان موثرتری نسبت به اینفلوئنسرهایی با مخاطبان میلیونی دارند. برندها به راحتی می‌توانند با بودجه‌ای که در اختیار دارند، به جای اینکه بودجه را برای تبلیغات در اختیار یک سلبریتی مشهور بگذارند، می‌توانند همان بودجه را برای ۲۰ تا ۴۰ اینفلوئنسر قرار دهند تا با آن‌ها وارد مذاکره شوند و مخاطبان وسیع‌تری از قشرهای مختلف جامعه را هدف قرار دهند.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

در واقع اینفلوئنسر مارکتینگ روشی از بازاریابی می‌باشد که در آن از افراد شناخته شده برای رساندن پیغام خود و برند خود در بازار استفاده می‎کنند. در واقع باید گفت که در این روش به اینفلوئنسرها و افراد تاثیرگذار، مبلغی پرداخت می‌شود که محصول و خدمات یک برند را به شکل غیرمستقیم برای مشتریان و مخاطبان تبلیغ کنند. نتیجه گرفته می‌شود که اینفلوئنسر مارکتینگ با اشکال مختلف دیگری از بازاریابی یعنی بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی و همین طور بازاریابی محتوا همراه می‌باشد.

Influencer Marketing

 از جمله اهمیت‌های بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌توان به این مسئله اشاره کرد که یک پیام از طریق اینفلوئنسرها می‌تواند در سراسر جهان منتشر شود. در کنار این مدل تبلیغات، امنیت بازاریابی محتوا بالا می‌باشد و این محتوا توسط خود اینفلوئنسر نوشته می‌شود یا می‌تواند توسط برند، متن مورد نظر را در اختیار اینفلوئنسرها قرار دهد. مسئله‌ای که باید به آن توجه شود این است که گرچه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و همینطور بازاریابی محتوا بخشی از کار اینفلوئنسر مارکت می‌باشد، اما آن‌ها با همدیگر مترادف نیستند. بسیاری از شرکت‌ها هستند که اینفلوئنسر مارکتینگ را به عنوان محور بازاریابی و همین طور فعالیت‌های روابط عمومی خود تحت کنترل دارند و از آن استفاده می‌کنند. در واقع باید اضافه کرد که این اینفلوئنسر مارکتینگ است که امروزه به یک استراتژی اصلی و استاندارد روابط عمومی و بازاریابی تبدیل شده است.

این مطلب را از دست ندهید
اهمیت طراحی بیزینس پلن و تاثیر آن در رشد کسب و کار

از طریق پیام‌هایی که اشخاص مشهور و میکرو اینفلوئنسرها در رسانه‌های اجتماعی خود مانند اینستاگرام، یوتویوب و غیره منتشر می‌کنند و می‌توانند به طور چشمگیر، محصولات و خدمات خود را در دسترس تعدادی از مخاطبان قرار دهند. برای اینکه یک کمپین موثرتر برگزار کنید به دنبال ده اینفلوئنسر نباشید و از قانون ۲۰ ۸۰ استفاده کنید. این قانون می‌گوید که ۲۰ درصد کارها را انجام دهید و ۸۰ درصد نتایج را ایجاد کنید. در نتیجه خیلی بهتر است که از ۲ تا ۳ نفر از اینفلوئنسرهایی که در حوزه خودتان فعالیت دارند، استفاده کنید چرا که دامنه تاثیرگذاری آن‌ها بسیار بیشتر می‌شود، در نتیجه این کمپین می‌تواند مانند بازاریابی محتوا هدف معینی داشته باشد. در ایران اینفلوئنسرهای زیادی وجود ندارد، اما افرادی مثل مسترتیستر که از تاثیرگذارترین افراد در حوزه غذا و رستوران می‌باشد و اگر درباره جایی نظر خوبی دهد، تأثیر مستقیم در افراد دارد که او را دنبال می‌کنند. در نتیجه شما باید در کسب و کار خودتان یک اینفلوئنسر را پیدا کنید که در زمینه آن فعالیت می‌کند تا درباره کسب و کار شما صحبت کرده و در آخر می‌توانید نتیجه آن را مشاهده کنید.

شاید برای‌تان این سوال ایجاد شود که چرا اینفلوئنسر مارکتینگ موفق است؟

در واقع از بزرگترین دلایل افزایش اینفلوئنسر مارکتینگ این است که در این روش تبلیغات، دیگر وارد حریم خصوصی مخاطبان نمی‌شود. در نتیجه مخاطبان هدف شما هر گاه که بخواهند به سمت پیام‌های شما جلب می‌شوند و می‌توانند به راحتی با کسب و کار شما ارتباط برقرار کنند. در این چرخه اینفلوئنسرها توضیحات بیشتری دریافت می‌کنند و آن‌ها این توضیحات را با دنبال کنندگان‌شان در میان می‌گذارد و این عامل باعث می‌شود تا اعتبار برند شما افزایش یابد و همینطور شما می‌توانید از قدرت نفوذ و امتیاز آن‌ها آگاه شده و برای به دست آوردن اهداف خود از  آن‌ها استفاده کنید.

روش همکاری و فعالیت با اینفلوئنسرها چگونه است؟

از آسان‌ترین راه‌های همکاری با آن‌ها پرداخت پول می‌باشد، بازاریابان همواره در تبلیغات خود از اشخاص معروف و مشهور بهره می‌گیرند، مانند بازیگران و ورزشکاران و حتی مشتریان‌شان و برای معرفی کالا و خدمات پول پرداخت  می‌کنند. در واقع در این مدل از بازاریابی این شهرت و اعتبار اینفلوئنسرها است که برای فروش کالا به آن نیاز می‌باشد. یکی دیگر از روش‌های کار با اینفلوئنسرها، استفاده از توانایی دسترسی آن‌هاست. همواره بازاریابان در جستجوی افرادی هستند که فالوورهای اینستاگرامی بالایی دارند، تا آن‌ها را برای تبلیغ کالا ترغیب کنند. این یک روش تبلیغات حمایتی می باشد.

مارکت با اینفلوئنسر

تیپ‌های شخصیتی اینفلوئنسرها:

باید در نظر داشت که علاوه بر درنظرگرفتن شخصیت اینفلوئنسرها باید به موقعیت آن‌ها در بازار نیز توجه کرد. اینفلوئنسرها به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ اینفلوئنسرهای روزمره که بین ۱ تا ۱۰۰۰ فالوور دارند. کسانی که از روزمرگی‌های خود را به صورت فیلم و عکس منتشر می‌کنند و در کنار آن از محصولات خود و یا محصولات مشابه استفاده می‌کنند. در واقع این کالا و خدمات توسط آن‌ها تبلیغ می‌شود. این گونه از اینفلوئنسرها اغلب خود را تاثیرگذار نمی‌دانند و حتی به مخاطبان خود پول پرداخت می‌کنند. گرچه ممکن است مخاطبان‌شان کم باشد، اما نفوذ آن‎ها قابل توجه است. مدل دیگر طرفداران برند می‌باشند، که بین ۱ تا بی‌نهایت فالور دارند. این است که از گروه‌های مختلفی از میکرو اینفلوئنسرهای روزمره تا ماکرو اینفلوئنسرها و یا سلبریتی‌ها را در بر می‌گیرند. اما نکته‌ای که آن‌ها را از دیگران متمایز می‌کند، این است که آن‌ها طرفداران محصول و خدمات شما هستند. مدل دیگر میکرو اینفلوئنسرها هستند که بین هزار تا ۲۰ هزار فالوور دارند. در واقع میکرو اینفلوئنسرها نسبت به باقی اینفلوئنسرها مخاطبان کمتری دارند، اما مزیت استفاده از این مدل باعث تعامل و اعتماد در بین فالوورها می‌گردد.

این مطلب را از دست ندهید
اهمیت طراحی بیزینس پلن و تاثیر آن در رشد کسب و کار

اینفلوئنسرهای حرفه‌ای که بین ۲۰ هزار تا ۱۰۰ هزار فالوور دارند، که این دسته بین میکرو و ماکرو اینفلوئنسرها قرار می‌گیرند. این دقیقاً همان مرحله‌ای می‌باشد که یک اینفلوئنسر به صورت کاملاً جدی شروع به کسب و کار خود می‌کند. این دسته به دلیل متخصص بودن مورد احترام زیادی از سمت مخاطبان خود قرار می‌گیرند. ماکرو اینفلوئنسرها که فالوورهایی بین ۱۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار دارند که معمولاً در زمینه تخصصشان جایگاه خوبی دارند و دسترسی به این دسته دقیقاً مثل دسترسی به اینفلوئنسرهای سلبریتی می‌باشد. اینفلوئنسرهای سلبریتی بیش از ۳۰۰ هزار فالوور دارند، که به دلیل استعدادهای ذاتی، آن‌ها در این جریان هدایت شده‌اند و این افراد برای همکاری با برندها معمولاً هزینه‌های زیادی دریافت می‌کنند. بخش مهمی که در موضوع اینفلوئنسر مارکتینگ باید به آن توجه کرد و اغلب نادیده گرفته می‌شود، ایجاد کردن یک تقسیم بندی از اینفلوئنسرها و همینطور چگونگی دسترسی به آن‌ها می‌باشد.

رشد فروش با اینفلوئنسر مارکتینگ

 از جمله روش‌های افزایش کمپین‌های بازاریابی دیجیتال از طریق اینفلوئنسرها می‌توان به مخاطبان لحظه‌ای، کارشناسی تولید محتوا، بهبود رول و همینطور بهبود رنکینگ یا همان رتبه در جستجوی گوگل می‌باشد اشاره کرد. در روش مخاطبان لحظه‌ای باید افزود که بیشتر اینفلوئنسرها طرفدارانی دارند که به آن‌ها اعتماد دارند و همین باعث محبوب شدن یک کالا از سمت آن‌ها می‌شود. بیشتر مردم به اینفلوئنسرها اعتماد بیشتری دارند تا به افراد مشهور شده که سبک زندگی آن‌ها نزدیک‌تر است تا به سبک زندگی افراد مشهور. در روش کارشناسی تولید محتوا، این اینفلوئنسرها هستند که مورد توجه مردم قرار می‌گیرند، چرا که به خوبی کارهای خود را انجام می‌دهند و تخصص و تجربه دارند و همین موجب شده تا اعتبار خاصی در بین مصرف کنندگان و مشتریان داشته باشند. اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از روش های مهم برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی است. روش بهبود رول باعث بازگشت سرمایه گذاری می‌نامند؛ چرا که با بهبود آن به بازگشت سرمایه و همینطور سود چند برابر نسبت به هزینه انجام شده، کمک خواهید کرد.

آن دسته از برندهایی که بودجه مختصری برای تبلیغات خود در نظر گرفته‌اند، می‌توانند با استفاده از اینفلوئنسرها و اینفلوئنسر مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی خوبی را به کار بگیرند. روش بهبود رنکینگ یا همان رتبه در جستجوی گوگل باید توجه داشت که گوگل همواره در حال تغییر دادن الگوریتم‌های جستجوی خود می‌باشد.این مسئله ممکن است که روشی که قبلا تاثیرگذار بوده، اما در حال حاضر ناکارآمد باشد. استراتژی‌های سئو کاملاً سنتی می‌باشند، اما برخلاف آن‌ها بازاریابی دیجیتال از طریق تولید محتوا می‌تواند باعث جذب مخاطب آن شود و این امر می‌تواند، با استفاده از مطالب، تصاویر و ویدیوها صورت پذیرد، این مسئله ممکن است که بدون تلاش زیادی اتفاق بیفتد و باعث به دست آوردن نتایج بسیار مطلوبی گردد.

اینفلوئنسر و بازاریابی

یک دیدگاه ارسال کنید

یک × چهار =