بانس ریت چیست؟

بعد از وارد شدن به دنیای وب و شنیدن بحث‌ ترافیک سئو، معمولاً با اصطلاح نرخ بانس یا نرخ پرش نیز آشنا خواهید شد. بسیاری از نرم‌افزارها که ترافیک سایت را اندازه‌گیری می‌کنند، درباره نرخ بانس نیز گزارش‌هایی به شما ارائه می‌دهند.

سرویس‌های الکسا و گوگل آنالیتیکس، سرویس‌هایی هستند که مقدار بانس را به شما گزارش خواهند داد. برای مثال، اگر از سرویس الکسا برای این منظور استفاده می‌کنید، در قسمتی از گزارش با نرخ بانس مواجه می‌شوید. البته لازم به ذکر است که این اعداد به صورت روزانه تغییر خواهند کرد.

مفهوم نرخ بانس در بازاریابی و فروش:

اصطلاح نرخ بانس یا نرخ پرش، از سال‌ها پیش و قبل از رواج وب، اینترنت و همینطور تکنولوژی مورد استفاده قرار می‌گرفت. واژه بانس به معنی (( برخورد با مانع و همینطور بازگشت سریع آن)) می‌باشد؛ درست مثل یک توپ پینگ پنگ به مانع برمی‌خورد و به سمت شما باز می‌گردد .

اگر بخواهیم مثال دیگری برای این مفهوم به کار ببریم، یک مغازه در بازار را در نظر بگیرید. هنگامی که فروشنده‌ای در یک مغازه کار می‌کند و مشتری از درب وارد می‌شود و تنها کمی کالاها و ویترین را نگاه کرده و بدون هیچ گونه تعاملی با شما که فروشنده هستید، از مغازه خارج می‌شود. شاید بارها با این اتفاق مواجه شده باشید. در این مواقع، بانس ریت اتفاق افتاده است. گویا مشتری بعد از ورود با یک دیوار برخورد کرده و دوباره بیرون رفته است. رفتار این گونه مشتریان، نمونه‌ای از بانس ریت می‌باشد.

بانس ریت

اگر مالک فروشگاهی می‌باشید، نرخ بانس ریت را می‌توانید به دو شکل تعریف کنید:

  • بانس ریت، برای تمام فروشگاه .
  • بانس ریت برای یک محصول خاص.

بانس ریت برای تمام فروشگاه:

چند درصد از مشتریان پس از ورود به یک فروشگاه، بدون هیچ گونه تعاملی با فروشنده و تنها بعد از بررسی تعداد کمی از محصولات خارج خواهند شد؟

بانس ریت برای یک محصول خاص:

چند درصد از مشتریان زمانی که یک محصول خاص را مشاهده می‌کنند، بدون بررسی دقیق آن و پرسیدن سوال از شما، فروشگاه را ترک می‌کنند؟

با توجه به دو سوال پرسیده شده در بالا، محصول با نرخ بانس ریت فروشگاه تفاوت‌هایی دارد.

نرخ بانس را بر چه اساسی باید سنجید؟

اول، کم شدن بانس، اتفاق خوبی می‌باشد.

کم شدن بانس اتفاق خوشایندی می‌باشد؛ چرا که نشان دهنده تعامل بازدیدکننده با شما خواهد بود. در واقع این تعامل، نشان دهنده عمیق‌تر شدن رابطه مشتری با فروشگاه شما خواهد بود.

دوم، نرخ بانس را باید با صنعت حرفه خودتان بسنجید.

اگر صاحب یک آژانس مسافرتی هستید، بانس سایت را باید از الکسا چک کنید و با بانس سایر آژانس‌های مسافرتی در الکسا مقایسه کنید.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید، این است که از یک ابزار واحد استفاده کنید. نرخ بانس شما در آنالیتیکس با بانس سایت رقیبان‌تان که در الکسا وجود دارند، قابل مقایسه نمی‌باشد. اگر صاحب یک بانک هستید، باید نرخ بانس خود را با سایر بانک‌های دیگر بسنجید. در واقع بانس سایت خود را با صنعت‌تان بسنجید.

سوم، بانس را با گذشته خود و کسب و کارتان بسنجید.

جدیدترین و بهترین شکل ارزیابی بانس یا نرخ پرش، استفاده کردن از تست عیبی می‌باشد. به این معنی که با تغییر دادن بخشی که مد نظرتان است، رفتار گروهی از بازدیدکنندگان را در صفحه با رفتار گروهی دیگر از بازدیدکنندگان همان صفحه را می‌توانید مقایسه کرد.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی نرم افزار پینترست و کاربردهای آن

چهارم، نرخ باند تنها یک شاخص می‌باشد.

هیچ شاخصی همیشه و همه جا مفید عمل نخواهد کرد. به یاد داشته باشید که هر شاخصی، هم می‌تواند مفید واقع شود و هم شما را گمراه کند. آیا بانس برای سایت شما مهم و مفید عمل می‌کند؟ و این که کدام تعریف بانس برای کسب و کار شما مفید می‌باشد؟ بستگی به استراتژی محتوایی خودتان دارد. بنابراین باید مراقب باشید که گرفتار بهینه‌سازی یک شاخص نامربوط نشوید، تا از رقبا عقب بمانید.

بانس ریت چیست؟

بانس ریت سایت چیست؟ و چه تاثیری بر سئو دارد؟

فروش، در دنیای اینترنت و در دنیای واقعی با توجه به داشتن تفاوت‌هایی، به یکدیگر شباهت‌هایی نیز دارند. همانطور که در مثال بالاتر آمد، زمانی که مشتری وارد فروشگاه شد و به قفسه‌ها نگاهی انداخت، بدون هیچ گفت و گو و خریدی فروشگاه را ترک کرد. در دنیای اینترنت نیز اتفاقاتی مشابه به آن خواهد افتاد.

این مطلب بدان معنا است که اگر وب سایتی از نرخ پرش بالایی برخوردار است، یعنی مشتریان زیادی را از دست داده. این وب سایت‌ها هر چقدر هم که برای جذب کاربران تلاش کرده و هزینه پرداخت کنند، بخش بزرگی از مشتریان را از دست خواهند داد.

اما سوال اصلی اینجاست که نرخ پرش یا بانس ریت سایت چیست و چگونه می‌توان آن را بررسی و کاهش داد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا به بررسی مفهوم بانس ریت می‌پردازیم.

معنای بانس ریت:

کلمه‌ی ریت یا نرخ، به معنای محاسبه کردن دو چیز نسبت به هم می‌باشد. برای مثال نرخ تعداد مشتریانی که به مغازه یا فروشگاه شما وارد شده‌ و خرید کرده‌اند، نسبت به تمامی مشتریانی که از فروشگاه دیدن کرده‌اند محاسبه خواهد شد.

پرش یا با نس به چه معناست؟ بانس یا پرش، به معنای برخورد با مانع و بازگشت سریع آن می‌باشد. برای پاسخ به این سوال، می‌توان گفت که کاربران می‌توانند از طریق راه‌های مختلفی وارد وب سایت شما شده و بدون انجام هیچ گونه حرکتی آن را ترک کنند.

نرخ پرش به این معنا است که کاربران به سایت شما وارد شده و اقداماتی که مورد نظر شما می‌باشد را انجام نداده‌اند. برای مثال به عنوان مدیر یک وب سایت، انتظار دارید که مخاطبان و کاربران هنگامی که وارد سایت‌های کاری مختلف می‌شوند، از صفحه‌های مختلف دیدن کرده و همچنین نظرات و پیشنهادات خود را درج کنند. روی تبلیغات کلیک کرده، فایل‌ها را دانلود کنند، پیام‌ها را ارسال کرده و ویدیوها را تماشا کنند. در نتیجه، از شما خرید کنند و غیره.

اگر کاربران زمانی که وارد سایت شما شدند و هیچ تعاملی با سایت انجام ندهند، یعنی پرش اتفاق افتاده است. می‌توان گفت که کاربران به سایت وارد شده و روی گزینه‌های مورد نظر کلیک نمی‌کنند. به عبارتی هیچ گونه تعاملی با وب سایت رخ نداده است. سرویس‌های گوگل آنالیتیکس و الکسا، سرویس‌هایی می‌باشند که می‌توانند آن را به شما گزارش دهند.

ارتباط بانس ریت و سئو

نرخ پرش چگونه محاسبه می‌شود؟

ساده‌ترین راه برای محاسبه کردن نرخ پرش، از طریق گوگل آنالیتیکس می‌باشد. گوگل آنالیتیکس برای محاسبه کردن نرخ پرش از دو مفهوم session وHit  استفاده می‌کند؛ اما این دو مفهوم چگونه باعث محاسبه خواهد شد؟

session چیست؟

مفهوم کلمه session در گوگل آنالتیکس، به معنای فعالیت کوتاه کاربران در وب سایت می‌باشد. زمانی که کاربران وارد سایت می‌شوند، گوگل آنالیتیکس تایمری را به صورت پیش‌فرض بر روی ۳۰ دقیقه تنظیم خواهد کرد. یعنی اگر برای خواندن مقاله‌ای ۱۰ دقیقه زمان بگذارید، تا زمان انقضای آن ۲۰ دقیقه زمان باقی می‌ماند.

این مطلب را از دست ندهید
نکاتی که قبل از طراحی وبسایت باید بدانیم.

جالب است بدانید که بعد از خواندن این مقاله، اگر صفحه دیگری را از همین سایت باز کنید، تایمر session باز هم بر روی ۳۰ دقیقه تنظیم خواهد شد.

Hit چیست؟

اقداماتی که کاربران، در سایت انجام می‌دهند، توسط گوگل آنالیتیکس ثبت خواهد شد. به این عمل Hit گفته می‌شود. به عبارتی هیچ درخواستی از طرف کاربران به سرور وجود ندارد، بلکه این درخواست از طرف کاربران در دنیای وب وجود دارد.

  • اول، درخواست‌هایی که به عنوان تعامل کاربران به حساب می‌آیند و session را تمدید می‌کند.
  • دوم، درخواست Hit، عاملی که بر روی session هیچ گونه تأثیری نخواهد داشت.

باید دانست که باز کردن هر صفحه از وب سایت، نوعی درخواست تعاملی می‌باشد و به طور خودکار باعث تمدید session خواهد شد.

درخواست‌های دیگر و اقدامات کاربران در سایت‌ها به کمک گوگل تگ و منیجر آنالیتیکس ارسال شده و مسئله تعاملی و غیر تعاملی بودن آن در این زمان مشخص می‌گردد. در نتیجه بهتر است برای استفاده از آنالیتیکس از گوگل تک منیجر نیز بهره بگیرید؛ چرا که تعامل کاربران را طوری بررسی خواهد کرد که نرخ پردازش به صورت واقعی محاسبه گردد.

نرخ پرش چیست

فاکتورهای اثر گذاری بر روی بانس ریت سایت چیست؟

این فاکتورها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

اول، زمان session که این زمان در گوگل آنالیتیکس تنظیم می‌شود.

دوم، تنظیم Hit که به صورت تعاملی و یا غیر تعاملی می‌باشند و وابسته به رفتار کاربران در وب سایت‌ها خواهد بود.

رابطه سئو و بانس ریت سایت چیست؟

شبیه سازی کردن نرخ پرش یا بانس ریت، چندان سخت نیست و می‌تواند شاخصی قابل دستکاری به شمار رود. علاوه بر این، در صورتی که سیستم بانس ریت را پیاده سازی و به کار گرفتید، داده‌های آن برای شما قابل اعتماد نخواهد بود. در نتیجه طبق اعلام چندین نفر از مدیران گوگل، این موتورهای جستجو از داده‌های آنالیتیکس در رتبه بندی‌های سایت، به هیچ عنوان استفاده نخواهند شد.

اما به این نکته توجه کنید که نرخ پرش از موتورهای جستجو، موضوع مهمی می‌باشد؛ چرا که این نوع موتورهای جستجو، از جمله فاکتورهای رتبه بندی در سایت‌ها به شمار می‌روند.

شما برای داشتن یک سئو کامل، باید اقدامات مختلفی را برای بهینه سازی کردن هر نقطه از سایت خود انجام دهید. توجه به نرخ پرش و آنالیز آن می‌تواند اقدام مفیدی برای بهینه ‌سازی کردن وب سایت‌تان باشد. بنابراین باید این موضوع با سئو سایت، ارتباط مستقیم داشته باشد.

رابطه نرخ تبدیل و بانس ریت سایت چیست؟

در واقع نرخ پرش می‌تواند معیاری برای سنجیدن میزان موفقیت سایت از دید نرخ تبدیل باشد؛ به عنوان مثال اگر برای بهینه ‌سازی کردن نرخ تبدیل، وب سایت‌تان را به صورت مجدد طراحی می‌کنید، بهتر است به نرخ پرش صفحه نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. اگر نرخ پرش نسبت به گذشته تغییری داشته باشد و پس از طراحی سایت با اشتباهاتی همراه بوده، در طراحی مجدد آن را لحاظ کنید.

علاوه بر این مطلب، باید توجه کنید که کدام یک از صفحات دارای باند کم و کدام یک دارای بانس ریت بالایی می‌باشد. بدین ترتیب می‌توانید آن‌ها را با هم مقایسه کرده و تصمیم درستی برای طراحی سایت خود و بهینه سازی آن داشته باشید.

بانس ریت چیست

راه‌هایی برای کاهش بانس ریت:

تنها و مهم‌ترین راه برای کاهش بانس ریت، بهینه سازی و جذاب‌تر کردن صفحات وب سایت می‌باشد. شما باید بتوانید مشارکت کاربران و مخاطبان‌تان را افزایش دهید.

این مطلب را از دست ندهید
مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در فروش فضای مجازی چیست؟

بهینه‌سازی محتوایی:

تولید محتوا، نیازمند دقت می‌باشد؛ چرا که این مسئله باعث جذب کاربران و مخاطبان بیشتری خواهد شد. هر چه محتوا ارزشمندتر و بهتر ارائه شود، کاربران بیشتری جذب سایت شما خواهند شد و احتمال این که برای بار دوم به آن سر بزنند نیز بیشتر می‌شود.

اول،ارتباط محتوا و خواسته‌ی کاربران:

ارتباط محتوا با خواسته‌های کاربران نیز پر اهمیت است. برای مثال در صورتی که وب سایت شما درباره فروش تجهیزات کوهنوردی است، انتشار اخبار سیاسی در سایت شما جایی نخواهد داشت. در صورت بروز چنین اشتباهاتی، وب سایت با نرخ پرش بالایی مواجه می‌شود.

دوم، روایی و خوانایی محتوا:

علاوه بر مطالبی که گفته شد، خوانا بودن محتوا باعث کاهش بانس ریت می‎شود. وب سایت‌ها با محتوای متنی مختلفی که حاوی اطلاعات بسیار زیادی می‎باشند، همراه هستند. اما در صورتی که این اطلاعات صحیح، جذاب و مناسب به مخاطب منتقل نشود، آن‌ها علاقه‌ای به پیگیری و ادامه آن نخواهند داشت. برای جذاب کردن مخاطبان به محتوای سایت، بهتر است از تیترهای جذاب، تصاویر، نقل قول‌ها و غیره استفاده کنید.

کاهش بانس ریت

سوم، عدم استفاده از پنجره‌های پاپ-آپ:

پاپ آپ‌ها به طور کلی چندان خوشایند به نظر نمی‌رسند و باعث حواس پرتی کاربران خواهند شد و تمرکز آن‌ها را از بین می‌برند. در نتیجه پاپ آپ‌ها تجربه کاربری منفی به همراه خواهند داشت. سعی کنید که از این پنجره‌ها حداقل استفاده را داشته باشید. همچنین باید توجه کنید که در صورت استفاده از پاپ آپ، آن را در جایی مناسب قرار دهید.

بهینه سازی کلمات کلیدی:

بهینه سازی کلمات کلیدی، پرکاربردترین و هدفمندترین راه برای کاهش نرخ بانس ریت می‌باشد. انتخاب کلمات و عبارات کلیدی، ارتباطی بین نیازهای کاربران و محتوایی که توسط شما ارائه شده است، برقرار می‌کند. نباید در این زمینه رضایت موتورهای جستجو را به تنهایی در نظر گرفت.

شما باید فرض کنید که انتخاب کلمه کلیدی، منجر به ورود کاربر به سایت می‌شود؛ اما در صورتی که محتوای صفحه رضایتمند نباشد و به نیاز کاربران پاسخ ندهد، کلمات کلیدی مناسب، کافی نخواهند بود. بدین منظور نرخ بانس ریت در انتها افزایش پیدا خواهد کرد.

خلاصه:

برای فهمیدن این که چند درصد از کاربران با ورود به وب سایت کارهای مورد نظر شما را انجام می‌دهند، می‌توانید از معیار بانس ریت استفاده کنید. برای مثال چند درصد از مخاطبان، مقالاتی که شما پیشنهاد کرده‎اید را خوانده‌اند؟ چند درصد، عضو آن شده‌اند؟ چند درصد محصولات سایت را مشاهده کرده‌اند؟ چه تعداد روی عکس‌ها کلیک کرده‌اند؟ و غیره.

اگر شاخص بانس ریت را به تنهایی در نظر بگیرید، باعث گمراهی در تحلیل و اشتباه در برنامه‌ریزی خواهد شد. بدین منظور بهتر است نرخ پرش را در کنار سایر شاخص‌های دیگر، مانند نوع وب سایت، محصولات، نوع محتوا و غیره تحلیل کنید.

شما می‌توانید با استفاده از شاخص بانس ریت، متوجه شوید که کدام یک از صفحات‌تان به توجه بیشتری نیاز دارد و با اقداماتی مانند برآورده کردن نیاز کاربران و جذاب‌تر کردن صفحات، وب سایت خود را به صفحه فوق‌العاده‌ای تبدیل کرده و رتبه بهتری را از گوگل دریافت کنید.

یک دیدگاه ارسال کنید

14 − 1 =