عوامل موثر در برندینگ

یکی از مهم‌ترین اصول هر نوع کسب و کار، برندینگ یا همان برند سازی می‌باشد؛ که دارای استراتژی‌های خاص خود است و برای هر بیزینسی دانستن این استراتژی‌ها لازم است. اگر بخواهیم واژه برند را در یک جمله خلاصه کنیم و به زبان ساده بگوییم، برندیگ در واقع اعتبار شما نزد مشتریان نام دارد. در واقع این برند است که به مشتریان شما می‌گوید که باید چه انتظاری از محصولات و خدمات شما داشته باشند. در واقع برند، نوعی شخصیت شما شناخته می‌شود، پس خیلی مهم است تا شما به یک برند خوب و مطرح تبدیل شوید.

شاید بارها واژه برندینگ یا برندینگ به گوش‌تان خورده باشد، اما برندینگ یا برندینگ چیست و چه معنایی دارد؟ فرایندی است که شما در آن نام برند خود را برای مخاطبان‌تان معنی می‌کنید. این خود نوعی تلاش برای رسیدن به محبوبیت و همینطور معروفیت می‌باشد. برند هم برای یک کسب و کار و هم برای یک شخص می‌تواند کاربرد داشته باشد و در آن هدف شهرت و اعتبار است. این فرآیند به روش‌های متفاوتی صورت می‌گیرد، اما هدف نهایی تمام این روش‌‌ها یکی می‌باشد و آن هم آگاهی مردم نسبت به نام و برند شما است. شرکت آتا با داشتن تجربه‌های موفق در این زمینه، شما را در رسیدن به هدف نهایی، یعنی آگاه کردن مردم نسبت به نام و برندتان همراهی و هدایت می‌کند.

 استراتژی برندینگ به چه معناست؟

استراتژی برندینگ، اهداف خاص و بلندمدت را در بر می‌گیرد و به صورت یک طرح می‌باشد و این طرح می‌تواند با تکامل و بهبود به یک برند موفق تبدیل شود و همچنین مجموعه‌ای از اجزای بنیانی و ضروری شرکت شما  باشد که قابل شناسایی است. استراتژی باید قابل اجرا و مشخص باشد و  بر روی تمامی جوانب کسب و کار شما تاثیر بگذارد و می‌تواند به طور مستقیم با تمامی نیازهای مشتریان از جمله احساسات آن‌ها و همینطور محیط رقابتی مرتبط شود.

برندینگ

شاید تصور شما از استراتژی برند سازی این باشد که صرفاً عکس محصول، لوگو، وب‌سایت و نام یک شرکت یا یک کسب و کار  را مشاهده کنید، اما در حقیقت این بزرگ‌ترین تصور اشتباه درباره استراتژی برند سازی می‌باشد، در حقیقت باید گفت برند شما بسیار بیشتر و بالاتر از این حرف‌هاست. اگر به مفهوم برند دقت کنید، متوجه خواهید شد که این مفهوم کمی غیر ملموس است، اما باید گفت که به همان میزان سخت و دشوار است که برندهای قدرتمند و متوسط را در آن بتوان از هم تشخیص داد و جدا کرد.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی نرم افزار پینترست و کاربردهای آن

عناصر برندینگ

اولین عنصر برای استراتژی برندینگ، هدف نام دارد،

در ابتدا باید دانست که تنها وعده داده شده، شما و برندتان را از سایر رقبا و برندهای دیگر متمایز نمی‌کند، بلکه داشتن یک هدف مشخص این کار را انجام می‌دهد؛ چرا که در بازار اعتماد مشتریان پایین می‌باشد و در نظر گرفتن بودجه برای مشتریان از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مسائل است. با یک مثال، هدف را برای‌تان معنا می‌کنیم: شما هر روز که از خواب بیدار می‌شوید، باید بدانید که چرا به سر کار می‌روید و دانستن این مطلب برای‌تان بسیار مهم است. به عبارت دیگر باید هدف شما خاص و مشخص باشد؛ چرا که داشتن هدف مشخص باعث می‌شود که شما و برندتان از سایر رقبا متمایز شوید. اما چگونه باید هدف کسب و کار را تعریف کرد؟ ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که برای تعریف کردن هدف کسب و کارتان می‌توانید از دو روشِ کارکردی و هدفمند استفاده کنید.

روش کارکردی: مفهومی است که برای ارزیابی موفقیتی است که از نظر منطق تجاری سنجیده می‌شود برای مثال هدف کسب و کار شما این است که شما دارای درآمد بالایی باشید یا هر نوع هدف دیگری که برای‌تان ارجعیت دارد.

برندسازی و برندینگ

روش هدفمند: مفهومی است که بر موفقیت تاکید دارد و با توانایی درامدزایی با ایجاد کردن شرایط بهتر زندگی مرتبط است. درست است که در هر کسب و کار، کسب درآمد بسیار حائز اهمیت است، اما ما در شرکت آتا برندهایی را تحسین می‌کنیم که تمایل دارند چیزی بیشتر از سود زیاد به دست بیاورند. مانند برند IKEA، این برند تنها در کار فروش مبلمان نیست، بلکه برای ایجاد کردن یک زندگی روزمره بهتر در تلاش است. این رویکرد برای تمامی مخاطبان و مشتریان جذاب می‌باشد؛ چرا که نشان دهنده این است که شما و تجارت‌تان نسبت به مشتریان و مخاطبان‌تان دارید و برای ارائه چیزی فراتر از محصول و خدمات‌تان تلاش می‌کنید.

 دومین عنصر برای استراتژی برند سازی، ثبات یا یکپارچگی نام دارد.

مسئله مهمی که درباره یکپارچگی لازم است که به آن توجه کنید، این است که از صحبت کردن درباره مسائلی که به برند شما ارتباطی ندارند و باعث ارتقای آن نخواهد شد خودداری کنید. برای مثال آیا عکس جدیدی به صفحه فیسبوکی که مربوط به کسب و کارتان می‌باشد اضافه کرده‌اید یا خیر؟ برای شرکت شما چه معنایی دارد؟ آیا این پیغام با شما مطابقت دارد یا خیر؟ یا حتی صرفاً چیز بامزه بوده که باعث گمراه کردن مخاطب شده است؟ برای ایجاد کردن پلتفرمی مناسب برای برندتان باید مطمئن شوید تا تمامی پیغام‌های شما یکپارچه هستند؛ چراکه یکپارچگی و ثبات برای بیشتر شناخته شدن برندتان به شما کمک بسزایی خواهد کرد و همین امر موجب می‌شود تا وفاداری مشتریان‌تان به شما بیشتر از پیش گردد. اگر بخواهیم از یکپارچگی و ثبات یک برند نام ببریم، می‌توانیم به برند کوکاکولا اشاره کنیم. این برند یکپارچه کردن تمامی المان‌های بازاریابی را هماهنگ کرده است تا بتواند به شناخته شده ترین برند جهانی مبدل شود.

برندینگ و برندسازی و مسائل مربوط به آن

 سومین عنصر استراتژی برند سازی هیجانات می‌باشد.

فردی را در نظر بگیرید که هزاران دلار بابت یک موتور سیکلت هارلی پول پرداخت کرده است. آیا این کار می‌تواند منطقی باشد خیر؟ این نشان می‌دهد که همیشه مشتریان منطقی تصمیم نمی‌گیرند. این مساله به خودی خود گویای آن است که آن فرد می‌تواند با بودجه خیلی کمتر موتور سیکلت به همان خوبی خریداری کند، اما در لحظه خرید، منطقی تصمیم نگرفته است. در لحظه خرید یک صدای احساسی زمزمه کرده که هارلی بخر! اما چرا؟ در جواب باید گفت که هارلی دیویدسون، از یک انجمن  برند سازی عاطفی استفاده کرده است.

این مطلب را از دست ندهید
تاثیر سئو موبایل در بهینه سازی وبسایت

این انجمن برای مرتبط کردن مشتریان با برند هارلی و همینطور ارتباط مشتریان با همدیگر شکل گرفته است. هارلی فرصتی را فراهم کرد که مشتریان احساس کنند که بخشی از  یک گروه بزرگتری هستند، تا تنها تعدادی موتورسوار ساده.  این مسئله باعث شد که وی بتواند موقعیت خود را تثبیت کند و برای تمامی کسانی که می‎خواهند موتورسیکلت خریداری کنند، تبدیل به یک انتخاب شود. شاید بپرسید چرا؟ ما به شما این گونه پاسخ می‌دهیم، که انسان‌ها تمایل ذاتی برای ایجاد کردن روابط  دارند، در نتیجه برای اینکه با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید، می‌توانید در سطحی عمیق‌تر و عاطفی‌تر راهی پیدا کنید. این راه می‌تواند این باشد که به آن‌ها آرامش دهید یا به آن‌ها این حس را دهید که جزئی از خانواده هستند، زندگی را آسان‌تر کنید یا از محرک‌های عاطفی مختلف دیگری برای وفادار ماندن مشتریان استفاده کنید.

تصویر برند

 چهارمین عنصر استراتژی برند سازی انعطاف پذیری می‌باشد.

امروزه دنیا به سرعت در حال تغییر کردن می‌باشند و در نتیجه همه افراد و از جمله بازاریابان باید برای حفظ ارتباط خود با مخاطبان و مشتریان انعطاف پذیر باشند. انعطاف پذیر بودن مزایای دیگری نیز دارد، از جمله این مزایا می‌توان به وجود خلاقیت در کمپین‌های مختلف اشاره کرد، اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چگونه می‎توان در عین داشتن یکپارچگی، انعطاف پذیر نیز باشیم؟ در همین زمان است که شرکت کسب و کار آتا وارد میدان می‌شود و برای شما توضیح می‌دهد که از ایجاد کردن یک استاندارد، هدف یکپارچگی و ثبات می‌باشد و شما با انعطاف‌پذیری قادر خواهید شد تا برند شما و کسب و کارتان از سایر رقیبان متمایز گردد.

این مطلب را از دست ندهید
سئو چیست؟ اهمیت سئو برای رشد سایت

پنجمین عنصر استراتژی برندینگ، مشارکت کارکنان نام دارد.

در این قسمت بسیار مهم است که کارکنان کسب و کار شما با مشتریان ارتباط خوبی برقرار کنند و بتوانند به راحتی آن‌ها را پرزنت کنند.

ششمین عنصر استراتژی برندینگ یا برند سازی، وفاداری می‌باشد.

اگر کسب و کارتان در موقعیتی است که مشتریان و مخاطبان شرکت شما را دوست دارند، نسبت به این امر بی‌تفاوت نباشید، بلکه برای کسانی که شما و برندتان را دوست دارند پاداشی در نظر بگیرید؛ چرا که این مشتریان به عنوان نوعی سفیر برند شما عمل کردند و درباره شما و تجارت‎تان با حسن نیت نوشته‌اند و شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کردند، در نتیجه توجه کردن به این دسته از مشتریان برندتان، باعث ترویج وفاداری زودهنگام می‌شود که می‌تواند سود بیشتری را برای برندتان به ارمغان بیاورد. این توجه می‌تواند گاهی یک تشکر باشد یا حتی فراتر برود و در یک نامه شخصی برای مشتری ارسال شود.

برند و برندسازی

هفتمین و آخرین عنصر استراتژی برندینگ، آگاهی رقابتی است.

رقابت باعث بهبود استراتژی برند و ایجاد ارزش بیشتری می‌شود و اگر به عنوان یک چالش به آن نگاه شود مفید خواهد بود. شما به عنوان صاحب یک کسب و کار رقیبانی دارید که مشابه شما هستند و شما دقیقاً به دنبال همان مشتریان می‌گردید، پس ببینید آن‌ها چه کارهایی انجام می‌دهند و ببینید که در کدام یک از این تاکتیک‌ها موفق بودند و در کدام شکست خوردند.

یک دیدگاه ارسال کنید

1 × 1 =