بلاگر کیست؟ در اینستاگرام چگونه بلاگر شویم؟

بسیاری از مردم دوست دارند بلاگر شوند یعنی در زمینه تخصصی و مورد علاقه خود به فعالیت بپردازند و در نتیجه‌ی این فعالیت، به درآمد برسند. برای رسیدن به چنین هدفی، بهترین مکان اینستاگرام می‌باشد. امروزه بیشتر مردم با واژه بلاگر آشنا هستند؛ اما واقعاً بلاگر کیست و چگونه می‌شود در اینستاگرام بلاگر شد؟

با ظهور شبکه‌های اجتماعی، مردم زیادی در سرتاسر جهان با استفاده از این پلتفرم‌ها یک شغل جدید و البته پر درآمد ایجاد کردند. این شغل، همان بلاگری می‌باشد که در محیط‌های رسانه‌ای رونق بیشتری دارد. مانند اینستاگرام، یوتیوب و توییتر. بر خلاف باور بسیاری از کاربران بلاگری یک تفریح نیست، بلکه یک شغل به حساب می‌آید. بلاگرها باید محتواهایی ارزشمند تولید کنند تا به اهداف مالی و گاهی هم اهداف غیر مادی برسند.

بلاگر کیست؟

به فردی که با استفاده از شبکه‌های اجتماعی درباره موضوعی خاص، به عنوان فردی متخصص معرفی می‌شود، بلاگر می‌گویند. این افراد با تولید کردن محتوای تصویری، متنی، صوتی و غیره، اعتماد و توجه بسیاری از مردم را در سرتاسر جهان جلب می‌کنند. برخی از این بلاگرها این کار را صرفاً به دلیل سرگرمی و شهرت انجام می‌دهند؛ اما بسیاری از آن‌ها به نیت کسب درآمد، فروش محصول و تبلیغات به انجام آن رغبت نشان می‌دهند.

موارد مورد نیاز برای بالاگری

بلاگری چیست؟

بلاگری یکی از جذاب‌ترین و پر درآمدترین شغل‌ها در جهان در نظر گرفته می‌شود. کسانی که به این شغل می‌پردازند، با نشان دادن کارهای مورد علاقه خود به مردم، درآمد کسب می‌کنند. این صنعت به مخاطبان این فرصت را می‌دهد تا از کارهای فیزیکی و طاقت فرسا دور شده و از صفحه تلفن با تمام مردم جهان به تعامل و برقراری ارتباط بپردازند و از این راه درآمد کسب کنند. به صورت ساده بلاگری را این گونه تعریف می‌کنیم: بلاگری یعنی تولید کردن و انتشار دادن محتوایی در زمینه مورد علاقه و حوزه تخصصی یک فرد.

در واقع می‌توان گفت این شغل یک فرصت استثنایی برای انسان‌ها در عصر حاضر است که باید از آن به بهترین نحو بهره گرفت. از زمانی که بلاگری تبدیل به یک حرفه شد، جهان شبیه به یک دهکده کوچک تجسم گردید که مخاطبان یکدیگر را در این دهکده می‌شناسند و به خوبی با یکدیگر ارتباط و تعامل برقرار می‌کنند. بدین ترتیب، دیگر زبان، فرهنگ، آداب و رسوم، نژاد، رنگ پوست، ملیت و خیلی از ابعاد دیگر برای هیچ کسی محدودیت به شمار نمی‌رود.

برای بلاگر شدن از کجا شروع کنیم؟

تصور کنید که برای بلاگر شدن باید پیجی حرفه‌ا‌ی داشته باشید؛ اما شما مبتدی هستید و شاید اصلا هیچ پیج رسمی‌ای تا به اینجای کار ندارید. در ابتدا باید گفت که برای رسیدن به این شغل پردرآمد و جذاب، باید روی خود کار کنید و بتوانید در زمینه‌ای خاص یا حرفه‌ای مجزا، حرفی برای گفتن داشته باشید. باید هدف خود را برای بلاگر شدن مشخص کنید و برای این هدف به تولید محتوای ارزشمند بپردازید.

برای تولید محتوا، به پیدا کردن موضوع، تحقیق، بررسی، جمع آوری اطلاعات و خیلی نکات دیگر اهمیت دهید. همچنین باید اضافه کرد که بلاگرهای بزرگی در زمینه مورد علاقه شما در حال فعالیت هستند؛ مهم‌ترین اصلی که باید به آن توجه کنید این است که نباید فکر کنید ((من دیگر موفق نخواهم شد، چون دیگران این کار را انجام می‌دهند!)) بلکه باید آن‌ها را رصد کنید و به نوعی الگو بگیرید. فراموش نکنید که در این حوزه داشتن خلاقیت و ایده‌های نو و تازه، از واجبات است. بلاگر شدن کار ساده‌ای نیست و هزاران بلاگر در شبکه‌های اجتماعی مختلف وجود دارند. این بدان معناست که شما با هزاران رقیب در این راه مواجه هستید.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی نرم افزار پینترست و کاربردهای آن

اگر به بلاگر شدن علاقه دارید، دیگر نباید این فکر را کنید که هزاران رقیب در این راه هست. تنها باید روی کار خود تمرکز کنید و اطمینان حاصل کنید که این استمرار در شما، باعث تولید محتوایی ارزشمند می‌شود که از اصلی‌ترین عوامل موفقیت در این راه است.

شروع بلاگری

ویژگی‌های یک بلاگر:

شاید تا کنون به این مسئله توجه کرده باشید، زمانی که در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانید، بسیاری از افراد هستند که از خود پست می‌گذارند و فالوورهای بالایی نیز دارند. به نظر شما این مردم، همان بلاگرها هستند. اما این تصور اشتباه است. هر کسی که زیاد پست می‌گذارد و طرفداران زیادی نیز دارد، بلاگر محسوب نمی‌شود. چون بلاگرها در زمینه خاص محتوا تولید می‌کنند و آن‌ها دارای هدف مشخصی هستند. آن‌ها در راستای همان هدف به پست گذاری می‌پردازند و تولید محتوا می‌کنند.

انواع بلاگرها در اینستاگرام:

بلاگرها می‌توانند در هر زمینه‌ای به فعالیت بپردازند و تولید محتوا کنند. اما در مشهورترین رسانه اجتماعی، یعنی اینستاگرام، بلاگرها در زمینه‌های خاصی فعالیت می‌کنند. این زمینه‌ها از جمله:

  • فشن بلاگر که در معرفی، بررسی مد و لباس فعالیت می‌کند.
  • بیوتی بلاگر در زمینه معرفی و بررسی زیبایی فعالیت می‌کند.
  • تراول بلاگر که درباره معرفی و بررسی مکان‌های تفریحی فعالیت می‌کند.
  • فودبلاگر در معرفی و بررسی غذا به فعالیت می‌پردازد.
  • اینتریور بلاگر که در زمینه دکوراسیون به فعالیت می‌پردازد.
  • اکونومی بلاگر در زمینه‌های اقتصادی فعالیت می‌کنند.
  • ویدئو گیم بلاگر که در زمینه بازی‌های رایانه‌ای به فعالیت می‌پردازند.

موارد گفته شده بیشترین فعالیت در صفحه اینستاگرام را دارند. البته بلاگرهای مختلفی از جمله بلاگر طنز کننده اجتماعی، بلاگر خودرو، بلاگر فیلم و غیره نیز جزو پرطرفدارهای این صنعت هستند. از جمله پرطرفدارترین بلاگرهای اینستاگرام، افرادی هستند که در زمینه لایف استایل یا سبک زندگی خود فعالیت می‌کنند. این افراد به جنبه‌های متفاوت زندگی خود می‌پردازند. از جمله: خانواده، شغل، کارهای روزانه و غیره که تمامی جنبه‌های سبک زندگی خود را به مردم معرفی می‌کنند.

بلاگرهای لایف استایل، بعد از پیدا کردن طرفداران زیاد، شروع به تبلیغ کردن می‌کنند. شاید شما بعد از خواندن این مقاله تا به اینجا تصور کنید که اگر می‌خواهید بلاگر شوید، حتما باید در یکی از زمینه‌های گفته شده به فعالیت بپردازید؛ اما این تصور کاملا اشتباه است. شما در هر زمینه‌ای که حرفه‌ای و متخصص هستید، می‌توانید در همان زمینه بلاگر شوید.

 تفاوت بلاگر با اینفلوئنسر در چیست؟

شاید یکی از سخت‌ترین کارها جدا کردن دو مفهوم اینفلوئنسر با بلاگر باشد. در زمینه‌های اینفلوئنسر و بلاگر تعاریف مختلفی وجود دارد. در تمامی این تعاریف به جنبه‌های مشابه این دو شغل اشاره شده است. شاید از نظر مخاطبان و کاربران این دو حرفه، تفاوت چندانی نداشته باشند و به گونه‌ای مترادف هستند، اما اگر دقیق‌تر به این دو حرفه نگاه کنیم، می‌توانیم شباهت‌های این دو مفهوم را جدا کرده و به تفاوت‌های آن‌ها نیز پی ببریم.

بلاگرها و اینفلوئنسرها در محیط رسانه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و هر دوی آن‌ها به ایجاد محتوایی ارزشمند با استفاده از ابزارهای خاصی می‌پردازند؛ اما بلاگرها زیرمجموعه اینفلوئنسرها می‌باشند. پس یک اینفلوئنسر، حرفه‌ای‌تر از یک بلاگر است.

این مطلب را از دست ندهید
بانس ریت چیست؟

دومین تفاوت این دو حرفه در آن است که اینفلوئنسرها تاثیرگذاری بیشتری نسبت به بلاگرها دارند. معمولاً یک اینفلوئنسر در پی تاثیرگزاری مستقیم به فالوورهای فعلی خود می‌باشد و در پی جذب فالوور زیاد، نیستند. در حالی که بلاگرها معمولاً می‌خواهند به افزایش فالوور برسند و کمتر به فکر تاثیرگذاری مستقیم بر روی دنبال کنندگان‌شان هستند. یک بلاگر می‌تواند با رسیدن به تاثیرگذاری بالا به اینفلوئنسر تبدیل شود. البته ممکن است بلاگرهای نیز وجود داشته باشند که هرگز با وجود شهرت زیاد هرگز به اینفلوئنسر تبدیل نشوند.

اینفلوئنسر کیست

تفاوت بلاگر و ولاگر در چیست؟

شاید برای‌تان عجیب باشد، اما علاوه بر مفاهیم بلاگر و اینفلوئنسر، مفهوم ولاگر نیز وجود دارد. در واقع می‌توان گفت که ولاگرها در زیر مجموعه بلاگرها قرار می‌گیرند. یک بلاگر برای ایجاد تولید محتوا می‌تواند محتواهای متنی و تصویری استفاده کند و آن‌ها را انتشار دهد، اما ولاگرها تنها به تولید ویدیو می‌پردازند. به زبان ساده‌تر، افرادی که در شبکه‌های اجتماعی به کمک ویدیو، هدف خود را دنبال می‌کنند ولاگرها هستند؛ اما کسانی که برای رسیدن به اهداف خود از تمامی محتواهای ویدیویی، متنی، تصویری و غیره استفاده می‌کنند، بلاگر شناخته می‌شوند.

 چگونه در اینستاگرام بلاگر شویم؟

تبدیل شدن به یک بلاگر در اینستاگرام به فاکتورهای زیادی وابسته است. همانطور که پیش از این نیز گفته شد، تنها با جذب فالوور و پست گذاری نمی‌توان به بلاگری رسید و خود را بلاگر اینستاگرام نامید. برای بلاگر شدن باید ابتدا موضوع خاصی را برای خود انتخاب کنید تا در اطراف آن موضوع به تولید محتوا بپردازید.

بعد از این مرحله، نوبت به تولید محتوای کاربردی و با کیفیت می‌رسد، که باید با ابزارهای خاصی صورت پذیرد.( در ادامه با برخی از این ابزارها آشنا خواهید شد.) البته کیفیت محتوای شما را تعداد کامنت‌ها و لایک‌های صفحه‌تان مشخص می‌کند.

در مرحله سوم، از ویژگی‌های منحصر به فرد خود، یکی را انتخاب کرده و سعی کنید در تمام محتواها حتما آن را عنوان کنید. این ویژگی می تواند یک جمله، یک شعار یا یک طرح خاص در تصویر یا ویدئو باشد.

در مراحل بعد با همکاری کردن با سایر بلاگرها، می‌توانید تاثیر مثبتی بر روی پیج خود مشاهده کنید. پس همکاری را در نظر خود داشته باشید.

از جمله کارهای دیگری که می‌توانید انجام دهید، ارتقا دادن مهارت‎های اینستاگرام خود می‎باشد، تا بتوانید به بهترین شیوه به عنوان بلاگر در اینستاگرام شناخته شوید و فعالیت کنید.

بعد از هر فعالیتی حتماً نتیجه کار خودتان را بررسی کنید. در این بررسی به این مسئله بپردازید که اشکال کار کجاست؟ یا کار به چه شکلی پیش می‌رود؟ هنگامی که مدام در حال بهتر شدن باشید، می‌توانید به هدف خود یعنی بلاگری دست پیدا کنید.

 قدم‌های تبدیل شدن به یک بلاگر موفق:

برای تبدیل شدن به یک بلاگر موفق لازم است گام‌هایی را طی کنید:

از جمله تولید کردن محتوای کاربردی، ارزشمند و با کیفیت: هیچ کسی دوست ندارد فیلم‌ها و تصاویر تار و تاریک، متن‌هایی که پر از اشتباهات تایپی و بدون خلاقیت هستند را نگاه کند، یا بخواند. در نتیجه محتوای شما باید با کیفیت تصویری بالا، واضح، بدون اشکال تایپی و نگارشی باشد.

تعامل ۲۴ ساعته با طرفداران‌تان داشته باشید: هر چقدر به کامنت‌ها و دایرکت‌های فالورها پاسخ دهید و نظرات‌شان را در کار خود دخیل کنید، در واقع به آن‌ها ارزش بیشتری داده‌اید، در نتیجه این ارزش‌گذاری آن‌ها را وفادارتر خواهید کرد. البته این دخیل کردن نباید مغایر با ارزش‌های شما باشد.

این مطلب را از دست ندهید
مراحل طراحی و توسعه اپلیکیشن گوشی

آپدیت بودن و پیشرفت روزانه را فراموش نکنید: موفق شدن در دنیای پر از شگفتی و خلاقیت در شبکه‌های اجتماعی با هماهنگ سازی خود با آن محقق می‌شود. تنها هنگامی می‌توانید به هدف خود برسید و در اوج قرار بگیرید، که همیشه در فکر بهتر شدن باشید. این بهتر شدن می‌تواند در زمینه‌های کسب اطلاعات، تولید محتوا و همینطور تعامل بیشتر با مخاطبان باشد.

تفاوت بلاگر و اینفلوئنسر

میزان درآمد بلاگرها:

درآمد بلاگرها به صورت دقیق مشخص نیست. اما این درآمد از چند صد هزار تومان تا چندین میلیون تومان متغیر است. بلاگرهای اینستاگرام می‌توانند روزانه تا سقف چند میلیون تومان نیز درآمد داشته باشند و برای آن‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. در ایران، بلاگرها ماهانه چند صد میلیون تومان درآمد از اینستاگرام دارند، که بسته به مقدار محتوایی که در هرماه تولید می‌کنند و محصولاتی که ارائه می‌دهند، این درآمد بیشتر یا کمتر می‌شود.

 ابزارهای لازم برای بلاگر شدن:

برای این که در این حرفه قدم بگذارید به یک دوربین عکاسی و فیلمبرداری اچ دی نیازمندید. اما ممکن است در ابتدا، این امکان برای شما دور باشد. لذا می‌توانید از دوربین تلفن همراه خود نیز استفاده کنید. اگر دکوراسیون مناسب و نور خوبی داشته باشید، با دوربین گوشی هم می‌توانید، تصاویر و ویدیوهای با کیفیتی ثبت کنید. از جمله دیگر ابزارهای یک بلاگر، اپلیکیشن‌های ویرایش فیلم و تصویر هستند که این اپ‌ها در تلفن‌های همراه یافت می‌شوند.

چگونه بلاگر شویم

اصول بلاگر شدن و نکات مهم برای بلاگری در اینستاگرام:

در دنیا هر مدل کسب و کاری، اعم از شغل‌های سنتی و مدرن، برای اجرا و کسب مشتریان هدف، یک سری اصول و قواعدی وجود دارد. در دنیای امروزه که بین بلاگرها رقابت وجود دارد، آگاهی پیدا کردن از این قوانین بسیار ضروری می‌باشد.

در ابتدای کار باید روی محتوای ارزشمند وقت بگذارید و تمرکز کنید. بعد از تولید محتوا به دنبال تبلیغات و بازاریابی بگردید. بهترین پیج‌های کاری را برای تبلیغ انتخاب کنید. صفحه‌های خبری، صفحات هنرمندان و همینطور کانال‌های آموزشی از جمله بهترین گزینه‌ها برای تبلیغات می‌باشند.

به مخاطبان و دنبال کنندگان خود بها دهید و علایق آن‌ها را در تولید محتوا دخیل کنید. البته به شرطی که با ارزش‌های درونی شما در تضاد نباشد.

خود را همیشه آپدیت کنید و از آخرین اخبار روز با خبر شوید. شما باید بتوانید اخبار روز دنیا را به محتوای خود ربط دهید و کاربران بیشتری را جذب کنید. همیشه از آخرین نسخه‌ی رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید.

از اطلاعات پیج و کانال های خود بک آپ بگیرید.

صفحات مجازی خود را حتما ایمن کنید.

در تولید محتوا و بلاگری مهم‌ترین مسئله این است که خودتان باشید، نقش بازی نکنید.

 یکی دیگر از مسائل مهم در بلاگری این است که طرفداران شما احساس نکنند که فقط در فکر تبلیغات هستید، هنگامی که این حس در فالوورها ایجاد شود، آن‌ها در مقابل شما گارد خواهند گرفت و دیگر به شما اعتماد نمی‌کنند. در نتیجه به جای تعریف کردن از یک محصول، نقاط ضعف آن را نیز بیان کنید. دلیل موفقیت بلاگری صدف‌ بیوتی نیز همین مسئله بوده است.

خودتان را حتماً جای طرفداران‌تان بگذارید و ببینید در صورت انجام این کارها، بیشتر جذب شما می‌شوند؟

یک دیدگاه ارسال کنید

5 × یک =