نکاتی برای تبلیغات درست و پر بازده + نحوه اجرای تبلیغات صحیح

این روزها برای بسیاری از صاحبان کسب و کار ضروری است که به نوشتن پیامی تبلیغاتی بپردازند و آن را یاد بگیرند. در این دوره که کسب و کارها و تجارت‌ها با هم رقابت می‌کنند، نیاز به تبلیغات از اساسی‌ترین موارد به شمار می‌رود. هر سال، هزاران میلیون دلار برای تولید پیام‌های تبلیغاتی هزینه می‌شود که بسیاری از آن‌ها ضعیف و ناکارآمد هستند. در این مقاله ما به قصد ارائه راهکارهایی برای تولید تبلیغات موثر می‌پردازیم و هدف اصلی این است که شما را در توسعه کسب و کارتان کمک دهیم و بهترین راه را برای تولید تبلیغات کارآمد و جذاب عنوان کنیم.

هر کسب و کاری برای رونق گرفتن به مشتریان جدید نیاز دارد. اصول ساختن تبلیغات از جمله موثرترین راه برای تمامی تجارت‌ها به شمار می‌رود و با هر مدل وسیله‌ی ارتباطی، می‌توان برای انتقال تبلیغ به کاربران استفاده کرد. این ابزارها می‌توانند شامل: ایمیل‌ها، آگهی‌ها، بروشورها، نامه‌ها و جزوه‌ها باشد. تبلیغات در مجلات و روزنامه‌ها، تبلیغات آنلاین، کارت پستال‌ها، وب سایت‌هایی که در آن‌ها تبلیغات انجام می‌شود، نیز مهم هستند.

تبلیغات خوب، نیازمند آزمون و خطای بسیار می‌باشد. اما با پیروی کردن از نکات زیر می‌توانید به بالاترین بازدهی برسید.

اول، از تیتری قوی و تاثیرگذار استفاده کنید، تا توجه مشتریان و مخاطبان را به دست آورید:

هنگامی که ذهن چیزی را ببیند، به سرعت به بررسی آن می‌پردازد و تصویری از آن را منتشر می‌کند. کاربران امروزه با تبلیغات وسیعی در جای جایِ شهر و در گوشی‌های تلفن همراه مشاهده مواجه هستند که ممکن است حتی معنای همه تبلیغات را درک نکنند و یا به آن‌ها توجهی نکنند. به همین علت باید اطمینان داشته باشید که تبلیغات شما مخاطبان را جذب می‌کند و در ذهن‌ها باقی می‌ماند. این کار می‌تواند با یک تیتر موثر صورت پذیرد.

بزرگ‌ترین چهره‌ی حوزه تبلیغات یعنی دیوید اگیلوی می‌گوید: ((به طور متوسط تعداد افرادی که فقط تیتر را می خوانند، ۵ برابر افرادی است که ادامه متن تبلیغات را می‌خوانند. وقتی که تیتر پیام تبلیغاتی خود را نوشتید، ۸۰ درصد کار را انجام داده اید.))

از جمله مهم‌ترین سوالی که باید در این حوزه از خود بپرسید، این است که ((چه کسانی را می‌خواهید با این تبلیغات جذب کنید؟ و چه چیزی باعث جلب توجه آن‌ها خواهد شد.))

تیترهای تاثیرگذار می‌توانند شکل‌های متفاوتی داشته باشند. اگیلوی، برای نوشتن یک پیام تبلیغاتی سه ساعت زمان می‌گذارد و برای نوشتن تیتر آن، به سه هفته زمان نیاز دارد. بعضی از مطالب ارزش خبری دارند، مانند زمانی که یک محصول یا خدمات جدید وارد بازار می‌شود؛ برخی می‌توانند نقطه قوت داشته باشند؛ برخی دیگر می‌توانند در خود، واقعیت‌های خاصی داشته باشند؛ بعضی از تبلیغات نیز می‌توانند از زاویه‌ای منفی بررسی شوند! مانند کاهش هزینه‌ها در برابر افزایش سود.

تبلیغات درست برندها

دوم، چه مسئله می‌تواند باعث شود تا شما برنده رقابت جلب نظر مشتریان و مخاطبان باشید.

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، امروزه کاربران و مخاطبان با تبلیغات گسترده‌ای در سرتاسر زندگی خود مواجه هستند. با این تفاسیر چه چیزی باعث می‌شود که مشتریان به جای آن که به سمت محصولات و خدمات رقبا بروند، باید محصول شما را انتخاب کنند؟

زمانی که بتوانید به این سوال پاسخ درست بدهید، دقیقاً کلید را پیدا کرده‌اید. یعنی می‌دانید که باید روی چه مطلبی تمرکز کنید و تبلیغات خود را با توجه به همان مطلب بسازید. باید به مشتریان خود نشان دهید که چرا باید محصول و خدمات شما را انتخاب کنند و نباید به سمت رقبای‌تان بروند.

با این کار شما موفق خواهید شد که مصرف کنندگان محصول یا خدمات را به سمت خود جذب کنید و پروسه وفادارسازی را نیز انجام داده‌اید. در واقع با یک تیر، دو نشان زده‌اید. مطالب گفته شده، در تجارت به پیشنهاد فروش منحصر به فرد معروف است.

این مطلب را از دست ندهید
اهمیت دیجیتال مارکتینگ

روزر ریوس در کتاب خود یعنی واقعیت در تبلیغات، پیشنهاد فروش منحصر به فرد را این گونه عنوان می‌کند: (( تبلیغات باید پیشنهادی به مشتری ارائه دهد که تنها در حد حرف نبوده و یا تبلیغات پرسروصدا و به اصطلاح ویترینی نباشد. هر تبلیغات باید در خود این پیام را برای مشتری داشته باشد که این محصول را به دلیل این مزیت خاص بخر.))

پیشنهاد باید چیزی باشد که رقبا آن را ارائه نکرده باشند یا نتوانند ارائه کنند. این پیشنهاد باید از هر نظر منحصر به فرد باشد و دیگر تبلیغات آن حوزه، توانایی ارائه‌ی این پیشنهاد ویژه را نداشته باشند. پیشنهاد ارائه شده توسط شما باید آن چنان قوی باشد که مشتریان به شما و کسب و کارتان عکس‌العمل نشان دهند، یعنی علاوه بر آن که مشتریان فعلی خود را تثبیت کردید، مشتریان جدید را نیز به خرید و استفاده از محصولات و خدمات خود ترغیب کنید.

هد اند شولدرز می‌گویند: (( از شر شوره سر خلاص خواهید شد.))

آناسین می‌گوید: (( سریع، سریع، خیلی سریع درد شما تسکین خواهد یافت.))

پیتزای دومینو می‌گوید: (( پیتزای داغ و تازه را در مدت ۳۰ دقیقه و یا کمتر درب منزل خود دریافت خواهید کرد. در غیر این صورت آن را به شما مجانی خواهیم داد.))

فد اکس می‌گوید: ((بسته پستی شما قطعاً و بدون شک در عرض یک شبانه روز به مقصد خواهد رسید.))

ام اند ام اس می‌گوید: ((در دهان شما آب می‌شود نه در دستان‌تان.))

سوث وست ایرلاینز می‌گوید: ((ما ارزان‌ترین خط هوایی هستیم.))

تبلیغات پر بازده

علاوه بر مثال‌های گفته شده در زمینه تبلیغات، می‌توان بسیاری از این شعارها و تیترها را پیدا کرد. هدف این است که شما پیشنهاد فروش منحصر به فرد خود را بسازید. چه چیزی شما را نسبت به بقیه منحصر به فرد و متفاوت می‌کند. در واقع شما چه چیزی در دست دارید که دیگر رقبا ندارند. جواب این سوالات دقیقاً  کاری است که باید کنید و برای تبلیغات به آن نیاز دارید.

بگذارید با یک مثال برای‌تان توضیح دهیم: تصور کنید که شرکت تولیدی شما قصد همکاری با یک وکیل مهاجرتی را دارد. تمامی خصوصیات آن شخص باعث تمایز وی با دیگر رقبا شده است و احتمال برنده شدن این وکیل در رقابت بسیار بالا می‌باشد. مسائل مختلفی از قبیل این که این وکیل خود نیز یک مهاجر است. همچنین در مجله آنلاین فعالیت می‌کند و به کسانی که می‌خواهند مهاجرت کنند از طریق ویزای تحصیلی مشاوره می‌دهد. می‌تواند یک شخصیت دوست داشتنی باشد و با تمام این تفاسیر این وکیل از هر نظر مورد تایید می‌باشد.

ویژگی‌های گفته شده باعث می‌شود که او از دیگر رقبا پیشی بگیرد. مطالب گفته شده دقیقاً مسئله‌ای است که شما باید در تبلیغات و فروش منحصر به فرد روی آن تمرکز کنید. این مطلب را به یاد داشته باشید که داشتن هرگونه پیشنهاد منحصر به ‌فردی از نداشتن آن بهتر است و می‌توان آن مطلب را در آینده اصلاح کرد یا بهبود بخشید.

نکته دیگر این است که لازم نیست پیشنهاد فروش منحصر به فرد شما شامل انحصار تولید و عرضه باشد. بلکه می‌تواند شامل کار و خدماتی باشد که شما به دیگران ارائه می‌دهید، اما بهتر و مشتری پسندتر.

سوم، آیا از مشتری بخواهیم که محصول را بخرد یا نه؟

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که تنها درباره پیشنهاد شرکت برای مشتریان صحبت نکنید! بلکه آن‌ها را وادار به نشان دادن عکس‌ العمل کنید. مستقیماً به آن‌ها بگویید که محصول شما را از طریق لینک تبلیغات سفارش دهند، یا برای خدمتی که ارائه می‌دهید پول پرداخت کنند.

به عنوان مثال، می‌توانید مخاطبان را ترغیب کنید تا اطلاعات بیشتری برای شما ایمیل کنند. فرمی برای آگاهی پیدا کردن از خدمات شما پر کنند. مشتریان را ترغیب کنید که به خبرنامه‌ی هفتگی بپیوندند، یا حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید که محصول و خدمات شما را بخرند. باید از جملات جذاب و متقاعد کننده‌ای در این زمینه استفاده کنید تا بتوانید تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان بگذارید.

این مطلب را از دست ندهید
نکات مهم برای برندینگ موثر

چهارم، به مخاطبان و مشتریان پیشنهادی بدهید که نتوانند آن را رد کنند:

در واقع مشتریان از معامله و چانه زنی بسیار لذت می‌برند. در نتیجه محصولی را به آن‌ها ارائه دهید که برای آن بارها و بارها به شما مراجعه کنند. اگر می‌خواهید در زمینه تبلیغات موفق شوید، باید سعی کنید معامله‌ای را به مشتریان پیشنهاد دهید. مثلاً قیمتی بدهید که نتوانند آن را نادیده بگیرند و بعد از مصرف یک دوره آزمایشی یا استفاده از آن، ارسال رایگان یا هدیه همراه کالای خود به آن‌ها هدیه دهید. بعد از آن که پیشنهاد خود را در طرحی ارائه کردید باید آن را در تبلیغات خود بگنجانید.

اصول تبلیغات درست

پنجم، درباره‌ی مزایا و منفعت محصول صحبت کنید:

صحبت کردن درباره‌ی ویژگی‌های محصول و خدمات، بسیار مهم می‌باشد. اما گزارش کردن مزایای آن از ویژگی‌ها نیز مهم‌تر است. مردم به آن چیزی که شما از محصول خود ارائه می‌دهید، اهمیت می‌دهند و نه به سود شما. این موضوع بسیار ساده است. برای درک کردن این موضوع باید به تهیه‌ی فهرست تمامی خدمات و محصولات، یادداشت کردن مزیت‌ها و ویژگی‌ها، یادداشت کردن مزیت‌های هر کدام از ویژگی‌های این محصولات و خدمات برای مشتری بپردازید.

به عنوان مثال، شما حسابرس مالیاتی هستید. از امکاناتی که در اختیار مشتریان خود می‌گذارید: ثبت نام کردن در وب سایت می‌باشد و مشتریان به راحتی می‌توانند تمام مدارک مالیاتی خود را در هر زمان ارسال کنند. منفعت اصلی این کار، صرفه جویی کردن در زمان مشتری می‌باشد و آن‌ها می‌دانند که بدون مشکل قانونی و دردسرهای اداری می‌توانند مالیات خود را پرداخت کنند. تمام مطالب گفته شده برای شما مزیت می‌باشد و کسب و کارتان را از باقی رقبا متمایز می‌کند.

ششم، استفاده از ریپورتاژ آگهی:

تحقیقات را به صورت مقاله‌های خبری ارائه دهید. چرا که مردم تا ۷ برابر بیشتر از تبلیغات به خواندن مقالات خبری علاقه نشان می‌دهند. مخاطبان و کاربران در تمام طول روز با برنامه تبلیغاتی مواجه هستند. اگر تبلیغات شما بیشتر از باقی رقبا حرفی برای گفتن داشته باشد، قطعاً کاربران به آن بی‌توجه نخواهند بود. ساختن یک پیام تبلیغاتی می‌تواند توجه مشتریان را بیش از پیش به خود جلب کند و اطلاعات جدیدی را در اختیار آن‌ها قرار دهد. البته این کار آسان نیست.

اگر آگهی خود را ریپورتاژ کنید، شانس دیده شدن، خوانده شدن و تاثیر گذاری بالاتر می‌رود. کاربران به کسب اطلاعات جدید تمایل نشان می‌دهند و اگر شما بتوانید در پیام‌های تبلیغاتی و اطلاعات جدید استفاده کنید، آن‌ها را به سمت محصول خود متمایل خواهید کرد. هنگامی که مخاطبان دریابند که تبلیغات شما مانند پیام‌های تبلیغاتی دیگر نمی‌باشد و به آن‌ها در زمینه‌ای خاص کمک می‌کند، به دیدن این تبلیغات تمایل نشان می‌دهند.

هفتم، تا جایی که می‌توانید پیشنهادی بدون ریسک به مشتریان ارائه دهید و ترس را از آن‌ها دور کنید:

امروزه مردم درباره‌ی خرج کردن پول به شدت وسواس دارند. افراد شیاد و محصولات بی‌کیفیت در بازار به وفور دیده می‌شود. مردم از این مسئله واهمه دارند که پولی که به سختی درآورده‌اند را خرج محصولات بی‌کیفیت نکنند. زمانی که کاربران فکر کنند که پول خود را هدر می‌دهند و ممکن است بعد از خرید، پشیمان می‌شوند، احتمال خرید محصول بسیار کم خواهد شد. اما اگر تبلیغات شما بتواند این شبهه را از ذهن کاربران دور کند، آن‌ها به خرید محصول شما حتی برای یک بار هم که شده ترغیب می‌شوند.

در نتیجه لازم است پیشنهادی بدون ریسک را ارائه دهید، که ضامن کار شما خواهد شد. البته این کار نیز می‌تواند برای بسیاری از تولیدکنندگان ریسک داشته باشد. اما اگر مشتریان بدانند که در صورت خریداری از محصول رضایت نداشته باشند، می‌توانند پول خود را پس بگیرند، نگران هدر رفتن پول نخواهند بود و احتمال خرید برای یک بار هم که شده افزایش پیدا می‌کند. همچنین این مطلب نشان‌گر این است که پیشنهاد شما به معنای اطمینان کامل داشتن به محصول خود است و تا ۳۰ درصد منجر به خرید محصول یا خدمات می‌شود. همچنین مخاطب متوجه می‌شود که شما آن چنان از کیفیت مطمئن هستید که تضمینی بی قید و شرط را مطرح کرده‌اید.

تبلیغات در مجلات

 هشتم،خرید محصول خود را ضروری جلوه دهید. کاری کنید که مخاطبان مشتاق شوند تا در اولین فرصت، محصولات و خدمات شما را خریداری کنند.

هدف شما از تبلیغات، تنها کاشت ‌دانه نمی‌باشد و می‌خواهید یک قدم فراتر از گذشته بردارید و محصول را در زودترین زمان ممکن به فروش برسانید. هنگامی که مخاطبان تبلیغ را ببینند، می‌خواهند راجع به آن فکر کنند. گاهی به دلیل مشغله‌ی ذهنی تبلیغ شما به دست فراموشی سپرده می‌شود. اما شما باید تبلیغی بسازید که باعث شود ذهن مخاطبان در همان لحظه درگیر شود و در زودترین زمان ممکن به خرید منجر شود.

این مطلب را از دست ندهید
لینکدین و مزایای آن برای کسب و کار شما

می‌توانید این کار را از روش‌های مختلفی انجام داد. برای مثال ارائه پیشنهادهای ویژه در زمان محدود. اگر مخاطبان بدانند که خرید این کالا در زمان محدود، به صورت یک معامله‌ی فراموش ‌نشدنی می‌باشد، مثلاً چند روز یا چند ساعت برای خرید زمان دارند، قطعاً تمایل آن‌ها به خرید، بالاتر می‌رود. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که در زمان‌های بعد نیز می‌توانند این محصول را بخرند ولی اگر بدانند دیگر چنین فرصتی در اختیارشان قرار نمی‌گیرد، زودتر اقدام به خرید می‌کنند.

نهم، استفاده از رضایت‌مندی دیگر مشتریان:

از جمله مهم‌ترین بخش‌های ساخت یک تبلیغ، ایجاد کردن حس اعتماد و رغبت نسبت به محصول و خدمات ارائه شده توسط شما می‌باشد. امروزه مخاطبان دغدغه‌های زیادی دارند. مخصوصا زمانی که در فضای اینترنت هستند. شما باید به شیوه‌ای حس اعتماد به کسب و کار، محصول و خدمات خود را در کاربران ایجاد کنید. طوری که آن‌ها فکر کننند، انتخاب شما بهترین می‌باشد. این حس را می‌توانید از نشان دادن رضایت مشتریان سابق خود ارائه دهید.

مخاطبان به مشتریان دیگر بیشتر از فروشنده اعتماد می‌کنند و می‌خواهند بدانند که آن‌ها بعد از خرید چه نظری درباره محصول و خدمات دارند. اگر مشتریان بالقوه ببینند که افرادی مانند خودشان این محصول را خریداری کردند و راضی هستند، به خرید نسبت به آن محصول علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند.

تبلیغات خوب

دهم، استفاده از تصاویر گرافیکی جذاب:

به دلیل وجود هوش بصری در انسان، کاربران از قوه بینایی خود برای درک کردن تبلیغات استفاده می‌کنند. یک متن ساده نمی‌تواند جذاب باشد. بیشتر مردم تمام آن چه را که در یک مقاله تبلیغاتی آمده را مطالعه نخواهند کرد. شما می‌توانید با افزودن تصاویر جذاب گرافیکی به تبلیغات خود، توجه مخاطبان و کاربران را جلب کنید.

یازدهم، اطلاعات تماس را به صورت کامل در اختیار مخاطبان قرار دهید:

بعد از آن که محصول را به مخاطب معرفی کردید، زمان آن می‌رسد که مکان خرید را نیز به آن‌ها نشان دهید. در تبلیغات خود، حتماً لینکی تعبیه کنید که مخاطبان وب بتوانند اطلاعات تکمیلی را برای خرید محصول در آن جا ثبت کنند.

از جمله دلایلی که پیشنهاد می‌شود این کار را حتما انجام دهید: اول، افراد از سایت شما دیدن می‌کنند و تحت تأثیر کسب و کار شما قرار می‌گیرند. با این کار احتمال این که به مشتری ثابت تبدیل شوند، افزایش پیدا می‌کند. دوم، مقدار بازدید از سایت بالا می‌رود. با این مسئله می‌توانید تاثیر تبلیغات را ارزیابی کنید. اگر به نتایج مورد نظر خود دست پیدا نکردید، می‌دانید که در کدام قسمت از کار خود باید تغییر ایجاد کنید.

یک دیدگاه ارسال کنید

16 + سه =