تفاوت‌های مرکز رشد با شتابدهنده چیست؟!

شتاب دهنده‌ی یک استارتاپ چیست؟

از جمله محسوس‌ترین تفاوتی که بین شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد وجود دارد، چهار چوب زمانی است. شتاب دهنده‌ها برای یک مدت زمانی کوتاه و مشخص، بین ۹۰ روز تا چهار ماه، با استارت آپ‌ها کار خواهند کرد. همچنین سرمایه‌ی مشخصی را در اختیار شرکت‌های نوپا قرار می‌دهند و در مقابل این سرمایه، بین ۳ تا ۸ درصد یا بیشتر، از مالکیت شرکت را طلب خواهند کرد. شتاب دهنده‌ها ساختار یافته‌تر از مراکز رشد هستند. مسیری که آن‌ها طی می‌کنند، لزوماً به موفقیت ختم نمی‌شود. در مقابل، این شتابدهنده‌ها هستند که به استارت آپ‌ها کمک می‌کنند تا به آمادگی برای کسب سرمایه‌ی بیشتر برسند.

مراکز رشد یک استارت آپ چیست؟

مراکز رشد، با داشتن دوره‌های منتوری، به مدت بیش از یک سال و نیم، بر روی شرکت‌های تازه تاسیس، تمرکز می‌کنند و هدف‌شان کسب موفقیت با سرعت مناسب می‌باشد. مراکز رشد با در اختیار داشتن توان مالی، از کسب و کارها سهامی درخواست نخواهند کرد. (( اگر هم درخواست کنند، مقدار ناچیزی خواهد بود.)) چرا که آن‌ها مانند شتاب‌ دهنده‌ها، سرمایه اولیه وارد استارت آپ نخواهند کرد.

اگر شما به فکر تاسیس استارت آپی می‌باشید، حتماً اصطلاح شتاب دهنده و یا مرکز رشد را شنیده‌اید. آیا درباره آن‌ها اطلاعاتی دارید؟ آیا می‌دانید که کدام یک به کار شما می‌آید؟ از مزایا و معایب هر کدام اطلاع دارید؟ تا پایان این مقاله با ما همراه شوید تا پاسخ سوالات‌تان آشکار شود.

شنتابدهنده‌ها و مراکز رشد، به صاحبان کسب و کارها کمک می‌کنند تا به گسترش شرکت و درنتیجه سودآوری برسند. آن‌ها ایده‌های مناسبی ارائه می‌دهند و با تکمیل ایده‌های کارآفرینان، برای رسیدن به اهداف‌شان به آن‌ها کمک می‌کنند. با این وجود، میان مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها تفاوت و شباهت‌هایی وجود دارد.

تبلیغات مدرن در دیجیتال مارکتینگ

برای فهمیدن تفاوت‌های شتاب دهنده و مراکز رشد، بررسی کردن ساختار برنامه‌های پیاده شده، از جمله بهترین راه است. شتاب دهنده‌ها دارای یک دوره زمانی مشخص می‌باشند. از چند هفته تا چند ماه برنامه‌ها آغاز شده و گروهی از متخصصین در صورت به وجود آمدن اتفاقات غیرمنتظره، کارآفرینان را هدایت خواهند کرد.

درواقع می‌توان گفت که شتاب دهنده‌ها از مراکز رشد، ساختار یافته‌تر می‌باشند. ممکن است برای شما این پرسش به میان آید که چگونه می‌توان به این نتیجه رسید که شتاب دهنده، برای کسب و کار ما مناسب‌تر است؟

در ابتدا باید اهداف کسب و کار خود را ارزیابی کنید و زمان بندی خاصی را برای آن تنظیم کنید. اگر در شرایط فعلی، به راه حل کوتاه مدت، از چند هفته تا ۵ الی ۶ ماه، نیازمندید؛ پس می‌توانید درباره شتاب دهنده‌ها بیشتر جستجو کنید. در واقع باید گفت که این شرکت‌ها، فقط از استارت آپ‌ها و شرکت‌های نوپا و تازه تاسیس حمایت می‌کنند. پس از ارزیابی دقیق اهداف و تعیین مراحل فعلی، می‌توان درباره شرایط استارت آپ خود تصمیم‌گیری کنید. در مرحله بعد، به برنامه شتاب دهنده بپیوندید و از منابع و راهنمایی‌های متخصصین، بهره ببرید. شما تنها می‌توانید به تجزیه و تحلیل شرکت خود از دیدگاهی درست، اقدام کنید.

این مطلب را از دست ندهید
لینکدین و مزایای آن برای کسب و کار شما

مراکز رشد:

کارآفرینان و همینطور شرکت‌های تازه تاسیس، می‌توانند به مراکز رشد بپیوندند و کسب و کار خود را به وسیله پیشنهادات ارائه شده توسط آن‌ها گسترش دهند. به یک گیاه نگاه کنید. گیاه نمی‌تواند بدون داشتن خاک حاصل‌خیز و دانه‌هایی باکیفیت رشد کند. همین مسئله برای کسب و کارها نیز صدق می‌کند. آن‌ها بدون داشتن سرمایه کافی و هدایت صحیح به هیچ عنوان نمی‌توانند به اهداف‌شان دست پیدا کنند.

برنامه‌های ارائه شده در مراکز رشد، می‌توانند مستقل، تحت حمایت افراد یا تحت حمایت موسساتی قرار بگیرند.

مزایای مراکز رشد:

مراکز رشد، مزایایی را به همراه داشته و می‌توانند از کسب و کار شما حمایت کنند. مدت زمان دوره آن‌ها از ۶ ماه تا یک سال و نیم ادامه پیدا خواهد کرد. برنامه‌های مراکز رشد، برای رشد سریع به هیچ عنوان پایه ریزی نشده است. استارت آپ‌هایی که می‌خواهند به رشد سریع دست پیدا کنند، باید به شتاب دهنده‌ها ملحق شوند، نه به مراکز رشد.

مراکز رشد و تفاوتهای ان

کارایی مراکز رشد چیست؟

زمانی که استارت آپی به مرکز رشد پیوست، باید با تیم مرکز رشد، همکاری کند و قوانین را محترم شمارد. استارتاپ‌ها باید در ابتدای کار، به محلی که سایر شرکت‌های مرکز رشد قرار دارند، نقل مکان کنند. در نتیجه شرکت‌های نوپا می‌توانند به سرعت ایده‌های اصلی، اهداف و سایر موارد را برای خود تعریف کنند. در این مرحله، آن‌ها طرح کسب و کار خود را پایه ریزی کرده و به تکمیل تحقیقات بازار هدف می‌پردازند.

در بیشتر موارد، مشاهده می‌شود که مراکز رشد، فضای کار اشتراکی را در اختیار استارت آپ‌ها قرار می‌دهند، که بتوانند به بهینه سازی ایده‌ها و نظارت بر پیشرفت آن‌ها کمک کند. هنگامی که صحبت از ارتباطات و همکاری می‌شود، مراکز رشد، بهترین گزینه برای شما به حساب می‌آیند؛ چرا که آن‌ها در پی این هستند تا فرصت‌های استارت آپی را در مرحله اولیه گسترش دهند.

چگونه می‌توان فهمید که مراکز رشد برای کسب و کار مناسب می‌باشد؟

در ابتدای کار، بهتر است به شما بگویم که پیوستن به یک مرکز رشد، ضامن قطعی موفقیت شما نخواهد بود. استارت آپ‌ها باید در جزئیات قسمت‌های دیگر نیز زمان زیادی را صرف کنند که این مسئله به مراکز رشد مربوط نمی‌شود. در واقع هدف اصلی بنیانگذاران از برنامه‌های مرکز رشد، ارزش گذاری بر روی یک استارت آپ می‌باشد.

مزیت‌های پیوستن به شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد:

پیوستن به مراکز رشد و یا حتی شتابدهنده‌ها گزینه‌ی بدی برای استارت ‌آپ‌ها نخواهد بود و در واقع مهم نیست که آن‌ها چه تصمیمی دارند؛ البته هر کدام از این مفاهیم، دارای معایبی نیز هستند و باید قبل از شروع کار، آن‌ها را بشناسید.

این مطلب را از دست ندهید
اس‌ ام ‌اس مارکتینگ چیست؟ تاثیرات اس ام اس مارکتینگ در فروش

هر کدام از این مراکز، برنامه‌هایی دارند که می‌تواند شامل تامین فضای کاری اشتراکی و سرمایه باشد. به عنوان کسی که تازه، وارد کار شده است، باید با افراد زیادی آشنا شده و شبکه سازی کنید. مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها در این مسئله به کمک شما خواهند آمد.

شتابدهنده یا مراکز رشد

معایب پیوستن به شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد:

در دنیای امروز، انتخاب هر وسیله یا هر راهی، علاوه بر داشتن مزایا، دارای معایبی نیز می‌باشد. شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد نیز از این مطلب مستثنی نیستند. هنگامی که با تیمی که از افراد متخصص تشکیل شده است، کار می‌کنید و تصمیماتی می‌گیرید، باید در راستای برنامه‌ی آن‌ها پیش بروید.

اما باید در نظر بگیرید، زمانی که عضو شتاب دهنده و یا مرکز رشد شوید، دیدگاه و روال معمولی قبل، تغییرپیدا خواهد کرد. چرا که آن‌ها سعی می‌کنند نظرات خود را به شما تحمیل کرده و ایده‌های‌تان را در جهت مشخصی پیش ببرند.

از جمله معایب دیگر آن‌ها، دوره‌های برگزاری شتاب دهنده و مراکز رشد می‌باشد. چرا که این دوره‌ها زمان‌بر خواهند بود. در نتیجه، حضور در جلسات، بخشی از برنامه روزمره شما خواهد شد. حتی ممکن است توسعه محصول یا خدمات شما تا تمام شدن دوره به تعویق بیفتد.

در یک جمله تصمیمات و برنامه‌های شما و کسب و کارتان به طور کامل به فرد دیگری بستگی دارد و شما باید برنامه‌های روزانه خود را مطابق با آن‌ها مرتب کنید.

مقایسه بین شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد:

اول، بعد زمان:

هنگامی که صحبت از زمان‌بر بودن برنامه‌ها می‌شود، مراکز رشد، تغییر پذیر شناخته می‌شوند. این تغییر پذیری به معنای آن است که زمان، بسته به اهداف استارت آپ شما و مدت زمانی که قرار است پروسه طول بکشد، متغیر خواهد شد؛ چرا که مراکز رشد، بر روی رشد سریع یک شرکت یا یک استارت آپ متمرکز نمی‌شوند، بلکه بر روی طول عمر و ارزش آن تمرکز می‌کنند.

مراکز رشد، برای بیشتر از یک سال، استارت آپ‌ها را هدایت می‌کنند. اما شتاب دهنده‌ها بر اساس جدول زمانی که قبل از شروع کار تنظیم کردند، عمل خواهند کرد. این جدول زمانی از چند هفته تا چند ماه از شرکتی به شرکت دیگر، متفاوت خواهد بود. این دوره به طور کامل به حمایت، جذب سرمایه و آموزش، اختصاص پیدا می‌کند. در پایان دوره نیز استارت آپ‌ها باید سرمایه گذاران را برای حمایت از خود متقاعد کنند.

سرمایه گذاری بر روی استارتاپ

دوم، بعد کاربرد:

مراکز رشد، بیشتر بر روی استارت آپ‌های محلی تمرکز می‌کنند، که باعث می‌شود ملحق شدن به آن‌ها دشوار شود. در مقابل، شتابدهنده‌ها به دنبال رقابت هستند و معمولاً به دنبال استارت آپ‌هایی هستند که بتوانند رشد بسیار سریعی داشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید
نکاتی برای تبلیغات درست و پر بازده + نحوه اجرای تبلیغات صحیح

سوم، بعد محیطی:

مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها از نظر محیط، تفاوت خاصی ندارند. هر دو، برنامه‌هایی برای راهنمایی، همکاری در فضای اشتراکی و دسترسی داشتن به منابع را به استارت آپ‌ها ارائه می‌کنند.

چهارم، بعد مالی:

مراکز رشد، سرمایه و سرمایه‌گذاری را به استارت آپ پیشنهاد نمی‌کنند. آن‌ها توسط موسسات و سازمان‌های تامین مالی حمایت می‌شوند. اما شتاب‌دهنده‌ها همیشه در مقابل درصدی از سهام، بر روی یک شرکت نوپا سرمایه گذاری می‌کنند.

درصدی که متعلق به شتاب دهنده می‌باشد، در ایده‌های هر شرکت، متفاوت خواهد بود؛ اما این درصد تعیین کننده‌ی این است تا چه حد باید از توسعه استارت آپ حمایت شود. درصد، بین ۳ تا ۱۰ متغیر می‌شود. اما اغلب شتاب دهنده‌ها ۷ درصد سهام طلب می‌کنند.

سوال آخر:

مراکز رشد یا شتاب دهنده، کدام مناسب‌تر است؟

توجه داشته باشید که شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد، تفاوت بسیاری با هم دارند و شما با توجه به زمینه‌ی کسب و کارتان، می‌توانید از آن بهره ببرید. یادتان باشد که شما تنها کسی هستید که می‌دانید کدام یک از آن‌ها برای استارت آپ‌تان مناسب است.

مراکز رشد، تفاوت‌های عمده‌ای با شتاب دهنده‌ها دارند. این تفاوت‌ها عبارتند از: مدت زمان استقرار، یافتن استارت آپ‌ها، برداشت سهام از استارت آپ‌ها و همینطور نوع خدمات به استارت آپ‌ها.

اولین تفاوت عمده‌ای که شتاب دهنده‌ها با مراکز رشد دارند، به مدت زمان استقرار تیم‌ها خلاصه می‌شود. شتابدهنده‌ها بین ۳ تا ۶ ماه، تیم‌های استارت آپی را نگه می‌دارند و در این مدت کوتاه، فرآیندهای شتابدهی را پیاده کرده و در پایان دوره نیز با آن‌ها خداحافظی می‌کنند. رابطه آن‌ها با تیم، یک شرکت و یک سهام‌دارمی‌باشد.

اما در مراکز رشد، تیم‌ها بین ۱ تا ۵ سال فرصت دارند تا از امکانات این مرکز استفاده کرده و به توسعه کسب و کار خود بپردازند.

فضای کار اشتراکی در شتابدهنده

تفاوت دیگر مراکز رشد با شتابدهنده‌ها، برداشت و عدم برداشت سهام از استارت آپ‌ها می‌باشد. شتاب دهنده‌ها انگیزه اقتصادی دارند. بنابراین استارت آپ‌هایی را جذب می‌کنند که درصدی از سهام آن‌ها را به نام خود ثبت کنند.

این در حالی می‌باشد که مراکز رشد، سازمان‌های غیرانتفاعی هستند که در ازای خدماتی که ارائه می‌دهند، سهامی دریافت نمی‌کنند.

تفاوت دیگر مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها به نوع خدماتی می‌باشد که به استارت آپ‌ها ارائه می‌کنند. شتاب دهنده‌ها، وارد جزئیات کار استارت آپ‌ها ‌شده و سعی دارند با به کارگیری مکانیزم‌های مختلف و مجموعه‌های مدیریتی، مسیر رشد کسب و کارها را به چند ماه خلاصه کند.

اما مراکز رشد، در جزئیات کار دخالتی نخواهند کرد و صرفاً امکانات مختلف را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند. مانند تامین فضا و امکانات دیگری که به رشد آن‌ها کمک می‌کند.

یک دیدگاه ارسال کنید

19 + دوازده =