دیجیتال مارکتر کیست و وظایف او چیست؟

دیجیتال مارکتر کیست؟

دیجیتال مارکتر وظایف مختلفی دارد: از جمله افزایش ترافیک یک سایت، برندینگ یک کسب و کار اینترنتی از طریق تمامی کانال‌های مختلفی مثل سئو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و غیره. این کانال‌ها می‌توانند رایگان و یا حتی پولی باشند. امروزه در دنیای بازاریابی ،دیجیتال مارکترها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

اول، دیجیتال مارکترهای ۳۶۰ درجه.

دوم، متخصص‌ها.

بسیاری از علوم دیجیتال‌ مارکتینگ، تخصصی هستند و بسیاری از کسب و کارهای بزرگ نیز برای هر قسمت از تجارت خود یک متخصص یا حتی یک تیم متخصص نیاز دارند که هر فرد بر روی حوزه‌ای که فعالیت دارد، متمرکز می‌شود. این تیم متخصص یا فرد متخصص، بر روی یک شاخص کلیدی عملکرد و مدیریت سئو تمرکز دارد تا بتواند عملکردی درست را منجر شود.

در بیشتر شرکت‌ها افرادی که با همفکری‌های یکدیگر به فعالیت می‌پردازند، می‌توانند دیجیتال مارکتینگ را مدیریت کنند. این افراد شامل متخصصین سئو، متخصصین بازاریابی محتوا و غیره می‌شوند. یک تیم با همفکری یکدیگر می‌توانند به تعیین استراتژی‌های خود بپردازند؛ ولی هر بخش در این حوزه به صورت حرفه‌ای به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

با رشد کسب و کارهای اینترنتی و همینطور شکل‌گیری استارت آپ‌ها و شرکت‌های نوپا و به دلیل کم شدن هزینه‌های دیجیتال مارکتینگ، مارکترهای ۳۶۰ درجه شکل گرفتند.

چگونه دیجیتال مارکتر شویم

دیجیتال مارکتر ۳۶۰ درجه کیست؟

همان طور که می‌دانید، کسب و کارهای نوپا یا استارت آپ‌ها برای تیم بازاریابی و تیم‌های تخصصی نیاز به شخصی دارند که دارای وظایف خاصی است. به این افراد مارکتر گفته می‌شود. وظایف دیجیتال مارکترهای ۳۶۰ درجه، برندینگ، جذب مخاطب هدف، افزایش دادن فروش و رضایتمندی مشتری می‌باشد.

یعنی نحوه عملکرد دیجیتال مارکترهای ۳۶۰ درجه، در بخش‌هایی مانند بازاریابی محتوا، سئو و بهینه سازی اصول اولیه دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، فرآیند تبدیل، ایمیل مارکتینگ و همینطور بازاریابی عصبی، یعنی افزایش فروش و بهبود تجربه کاربری خلاصه می‌شود.

اگر یک دیجیتال مارکتر ۳۶۰ درجه هستید، لازم است تا همواره به روز باشید:

همواره می‌توان در زمینه بازاریابی دیجیتال در حال رشد و پیشرفت بود. به روز بودن یک دیجیتال ‌مارکتر، نوعی وظیفه برای وی به شمار می‌رود. آن‌ها باید همواره روش‌های جدید را مورد بررسی قرار دهند؛ اما باید بدانند که دانستن هر چیزی نیاز نیست. در برخی از موارد داشتن یک تکنیک خاص یا یک علم برای یک دیجیتال مارکتر نیاز می‌باشد؛ اما برای دیگران، دانستن آن هیچ نیازی ندارد.

برای مثال، در بعضی مواقع کسب و کارهایی وجود دارند که می‌توانند بدون سئو تخصصی به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کنند؛ پس صرف انرژی برای یادگیری این موارد واقعاً لازم نیست و می‌توان با صرف همین انرژی برای یادگیری بخش‌های دیگری مانند فرآیند تبدیل، تبلیغ نویسی، صفحات محصول، شبکه‌های اجتماعی و غیره با افزایش فروش چشمگیری مواجه شد. در نتیجه باید در یادگیری هریس نبوده و آن چه را که نیاز است، بیاموزید.

تنها یادگیری کفایت نمی‌کند:

اگر اطلاعات بسیار زیادی از موارد مختلفی داشته باشید، اما از آن استفاده نکنید؛ در واقع همان مثال (( عالم بی عمل)) خواهید بود، که در حقیقت موفقیتی نخواهید داشت. شما نیازمند آن هستید تا به ابزارهای دیجیتال مارکتینگ تسلط کافی داشته باشید. در ابتدای کار باید یادآوری کنیم که نیازی نیست به همه ابزارها تسلط داشته باشید.

این مطلب را از دست ندهید
اهداف اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

ابزارهای رایگان بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهد؛ برای مثال استفاده از ابزار گوگل ترندز می‌تواند کلمه کلیدی‌های کانونی را تعیین کرده و همچنین ابزارهای دیگری وجود دارد که هر کدام بخش‌هایی از فرآیند دیجیتال مارکتینگ را پوشش می‌دهند و شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

دیجیتال مارکتر

استفاده از ابزارها بدون ایده هیچ ارزشی نخواهد داشت:

اگر شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر از ابزارهای مختلف استفاده کنید، اما در این بین هیچ ایده‌ای برای کار نداشته باشید؛ در واقع این کار شما کاملاً بی‎ارزش جلوه خواهد کرد. برای مثال اگر در استفاده از گوگل ترنس برای انتخاب کلمه کلیدی که یک سایت روی کلمه دکتر یا پزشک کار کنید، با این ابزار می‌توانید رشد این کلمه را متوجه شوید و به راحتی کلمه‌ای که در حال رشد می‌باشد را انتخاب کنید .

تمامی این ابزارها می‌توانند به شما اطلاعات گوناگونی دهند و شما برای تحقیق اطلاعاتی به کمک این ابزارها نیازمند خواهید بود. در نتیجه آن‌ها بدون وجود ایده و نبود آن، هیچ ارزشی نخواهند داشت.

یادگیری تحلیل اطلاعات بسیار مهم است:

تحلیل اطلاعات، در بازاریابی دیجیتال، نقش بسیار بزرگی دارد. در واقع این مسئله باعث می‌شود تا بدانید ترافیک سایت چقدر بوده و نرخ تبدیل آن چقدر است؟ مهم است تا نقاط ضعف و نقاط قوت را  با تحلیل دیتاها به دست آورده و راهکارهایی برای افزایش نرخ تبدیل پیدا کرد.

آشنا شدن با طراحی سایت:

در برخی از موارد شما باید در زمینه طراحی سایت، دارای ایده‌هایی جهت بهبود تجربه کاربری و همینطور افزایش فروش داشته باشید. در نتیجه آشنایی با طراحی سایت برای شما موثر خواهد بود.

دیجیتال مارکتر ۳۶۰ درجه باید در بازاریابی محتوا مسلط باشد:

یک دیجیتال مارکتر باید به اصول اولیه محتوا و همینطور بازاریابی محتوا تسلط کافی را داشته باشد، تا بتواند استراتژی محتوا را طراحی و اجرا کند. داشتن دانش سئو و بهینه سازی سایت برای یک دیجیتال مارکتر از ضروریات به شمار می‌رود. شما باید بتوانید کلمات کلیدی سایت را انتخاب کرده تا در سریع‌ترین زمان ممکن، به نتیجه مطلوب دست یابید.

همچنین بسیار مهم است که بتوانید استراتژی سئو را طراحی کنید. سئو خارجی و سئو داخلی را به خوبی انجام داده و در صورت نیاز باید سئو خارجی را درست پیاده سازی کنید و به وردپرس نیز تسلط کافی داشته باشید.

مارکترها باید به بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و به اندازه‌گیری نرخ تعامل روی آورند. همچنین راهکارهایی برای افزایش نرخ تعامل اجرا کنند. آن‌ها باید فعالیت‌هایی در جهت افزایش فروش و رضایتمندی مشتریان داشته باشند که تمامی این فعالیت‌ها طبق استراتژی تعیین شده پیش برود.

ویژگیهای دیجیتال مارکتر خوب

فرایند تبدیل را پیاده سازی کنید:

شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر باید بتواند بهترین فرایند تبدیل را برای دریافت کردن اطلاعات از بازدیدکنندگان طراحی کرده و وضعیت آن‌ها را تغییر دهید.

ایمیل مارکتینگ:

دیجیتال مارکترها باید بتوانند کمپین‌های ایمیل مارکتینگ را پیاده ‌سازی کنند. این مسئله از آن جهت حائز اهمیت است که ایمیل مارکتینگ می‌تواند بر روی افزایش ترافیک، افزایش فروش، برندینگ و غیره نتایج مثبتی داشته باشد.

این مطلب را از دست ندهید
اهمیت دیجیتال مارکتینگ

افزایش فروش و بهبود تجربه کاربری:

در سال ۲۰۱۸، از جمله مهم‌ترین وظایف دیجیتال مارکترها بهبود تجربه کاربری و افزایش فروش بود، چرا که طبق روش‌های بازاریابی، فعالیت‌ها توسط محرک‌های مغز انجام می‌شد. ماننده تبلیغ نویسی، طراحی صفحه فرود، تولید محتوا، ایمیل مارکتینگ، طراحی صفحه محصول و غیره.

کشور ایران در بحث دیجیتال مارکتینگ بسیار جوان می‌باشد و افراد و کارشناسان مربوط به آن که در این حوزه خبره هستند، بسیار اندک می‌باشند. در برخی از مواقع، جای خالی کارشناسان خبره در زمینه دیجیتال مارکتینگ به خوبی احساس می‌شود. در واقع دیجیتال‌مارکتینگ مانند چتر عمل می‌کند و می‌تواند موارد مختلفی مانند: ایمیل مارکتینگ، بهینه سازی سایت، seo، کانتنت مارکتینگ، آنلاین، سوشال مدیا و غیره را پوشش دهد.

دیجیتال مارکترها باید بر روی فعالیت‌های گفته شده در بالا تجربه داشته باشند. افرادی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ کار می‌کنند با تمامی فعالیت‌های گفته شده آشنا هستند و یکی از این فعالیت‌ها را از بقیه بهتر می‌دانند. مانند فردی که مدیریت می‌داند و در زمینه‌های مختلفی مانند استراتژی، مذاکره و برندسازی می‌تواند با مهارت بیشتری حاضر شود.

وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ:

کارشناسان دیجیتال مارکتینگ وظایف مختلفی دارند، اما از مهم‌ترین این وظایف، سنجش و اندازه گیری نرخ تبدیل می‌باشد. این فعالیت باید به صورت مداوم انجام پذیرد و بر اساس نتیجه گیری اطلاعات، اصلاحات مورد نیاز انجام پذیرد.

برای هر هدف، یک نرخ تبدیل می‌تواند وجود داشته باشد. برای مثال تعداد کلیک بر روی لینک‌های داخلی، تعداد دانلود فایل‌ها، تعداد فروش از یک صفحه، میزان بازدید و یا هر چیز دیگری که در حول محور این مسائل بگردد. در دیجیتال مارکتینگ، مدیریت کمپین‌ها یکی از مهم‌ترین کارهایی می‌باشد که برعهده دیجیتال مارکتر قرار دارد.

دیجیتال مارکترها با کمک به تیم و با خلاقیتی که ایجاد می‌کنند، می‌توانند به ایجاد و توسعه کمپین‌های متنوعی دست بزنند و همچنین آن‌ها را به خوبی مدیریت کنند. البته باید در نظر داشت که درباره‌ی راه اندازی یک کمپین باید تمامی جوانب را سنجید و تنها با راه اندازی کمپین تبلیغاتی می‌توان به نتایج مورد نظر رسید.

کارشناسان دیجیتال‌مارکتینگ، علاوه بر آشنا بودن با تکنیک‌های گفته شده، باید توانایی استفاده کردن از آن‌ها را نیز داشته باشند. برای مثال برای افزایش ترافیک و جذب بازدید کنندگان باید از بهینه سازی سایت یا سئو بهره گرفته و آن را بر روی سایت پیاده کنند. یک دیجیتال مارکتر باید با مفهوم بهینه سازی و سئو آشنایی داشته باشد و بتواند در هر جا که لازم است بابت هر کلیک، مبلغی را کم کند و برای جذب ترافیک از عبارات بهتری استفاده کند.

کارشناس دیجیتال مارکتر

دیجیتال مارکتر می‌تواند بر روی شبکه‌های اجتماعی نظارت کند و باید استراتژی‌های درستی را برای حضور در این فضاها انتخاب کند. وی با قرار دادن پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی، آن‌ها را به روز رسانی کند.

یک دیجیتال مارکتر همواره باید با همکاران و شرکت‌های مختلف در ارتباط بوده و از دانش آن‌ها برای پیشبرد اهداف استفاده کند. دیجیتال مارکترها به برندینگ شدن توجه ویژه نشان می‌دهند و باید مدیریت را به خوبی بلد باشند. برای مثال آن‌ها با استفاده از آگاهی می‌توانند برند مورد نظر خود را برای مخاطبان تبلیغ کنند و این کار را با محصولات مجموعه و تلاش برای برندسازی و فروش در آینده انجام خواهند دهند.

این مطلب را از دست ندهید
ویدیو مارکتینگ چیست و چگونه به توسعه کسب ‌وکارتان کمک می‌کند؟

کارشناسان دیجیتال مارکتینگ باید با ترفندها و اطلاعات روز دنیا درباره‌ی عناوینی مثل طراحی وب سایت و تجربه‌های کاربری، آشنایی کامل داشته باشند. آن‌ها نیازی ندارند که در زبان برنامه نویسی تسلط داشته باشند؛ بلکه باید با بررسی و دیدن وب سایت‌هایی که از نظر دیزاین و طراحی در سطح بالاتر و همینطور تجربه کاربری بهتری قرار گرفته‌اند، می‌توانند از آن‌ها الگوبرداری کرده و در طراحی مجدد مورد استفاده قرار بدهند.

فردی که به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال مارکتر معرفی می‌شود در حالت کلی باید دارای دو ویژگی باشد.

اول، یک دیجیتال مارکتر، باید برای تبلیغات و برنامه‌های بازاریابی بودجه‌ای را تعیین کند.

دوم، کارشناس دیجیتال مارکتینگ، باید بر اساس برنامه ریزی و نیازها برای بازاریابی انجام شده، بودجه دریافت کند.

دیجیتال مارکترها قادر هستند تا بر روی خواسته‎های بازار و مشتریان، تحقیقات کافی را انجام داده و فعالیت‌های خود را بر اساس نیاز بازار مطابقت دهند.

یک دیجیتال مارکتر باید بازار را به‌خوبی جستجو کند و در زمینه تشخیص ترند بازار توانمند باشد. همچنین باید قادر به تحلیل کردن رقبای خود در صنعت، فعال باشد.

مدیر دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال مارکتر چه کارهایی انجام می‌دهد؟

مدیر دیجیتال مارکتینگ باید دارای درک قوی از ابزارهای بازاریابی و استراتژی‌های فعلی باشد. همچنین یک دیجیتال مارکتر قادر است، کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ را یکپارچه کند و از زمان شروع کار تا پایان پروژه با در نظر گرفتن بودجه اختصاصی، به انجام کار بپردازد. دیجیتال مارکترها با تیم پشتیبانی، تیم بازاریابی و فروشندگان برای راه‌اندازی یک کمپین همکاری می‌کنند.

مسئولیت‌های دیجیتال مارکتر:

دیجیتال مارکترها به برنامه ریزی و اجرای کمپین‌های وب سایت‌ها، سئو و بهینه سازی سایت، ایمیل مارکتینگ، رسانه‌های اجتماعی و تبلیغاتی اجرا و حفظ حضور در رسانه‌های اجتماعی اقدام می‌کنند. آن‌ها برای شناسایی گرایشات بازار و همینطور بهینه سازی عملکرد، متناسب با آن‌ها استراتژی‌های خلاقانه‌ای را برای رشد و توسعه، طراحی، اجرا و اندازه گیری می‌کنند تا به یک نتیجه واحد برسند.

آن‌ها با استفاده از قوه تحلیلی و قوی که دارند، می‌توانند برای ارزیابی تجربه مشتری در کانال‌های مختلف اقدام کنند تا به تنظیم نرخ تبدیل و بهینه سازی قیمت فروش بپردازند.

شرایط لازم برای یک دیجیتال مارکتر یا مدیر دیجیتال مارکتینگ:

 • داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد در بازاریابی و یا حتی رشته‌های مرتبط.
 • وجود تجربه کاری در حوزه دیجیتال مارکتینگ.
 • داشتن تجربه کاری در حوزه ایمیل مارکتینگ، سئو، رسانه‌های اجتماعی، کمپین‌های تبلیغاتی و مدیریت.
 • داشتن تجربه در شناسایی مخاطبان هدف همراه با خلاقیت بالا.
 • ساخت کمپین‌های دیجیتالی.
 • ایجاد تعامل و همینطور ایجاد انگیزه در مخاطبان.
 • داشتن تجربه در قیف فروش.
 • بهینه سازی صفحات فرود.
 • داشتن تجربه در حوزه تست‌های دوگانه و چند متغیره
 • وجود دانش قوی درباره تحلیل ترافیک وب سایت و ابزارهای تجزیه.
 • داشتن دانش درباره چگونگی کار با ابزارهای تبلیغاتی.

یک دیدگاه ارسال کنید

*

code