تاثیر سئو موبایل در بهینه سازی وبسایت

سئو موبایل و اهمیت آن:

سئو موبایل از جمله مهم‌ترین و اساسی‌ترین عوامل در رتبه بندی سایت شما خواهد بود. چرا که بخش اعظم بازدیدهای یک وب سایت به واسطه‌ی موبایل‌ها صورت  می‌گیرد. امروزه به  دلیل رشد روز افزون تکنولوژی تقریبا همه‌ی انسان‌ها از گوشی‌های موبایل استفاده می‌کنند.

با استفاده از این ابزار کوچک می‌توانید به راحتی با عزیزان‌تان در سرتاسر دنیا ارتباط برقرار کنید، موسیقی گوش دهید، به صورت آنلاین و یا آفلاین بازی کنید، خریدهای خود را به صورت آنلاین انجام دهید، زمانی که مفهوم یک کلمه را ندانید، از طریق سایت‌ها به جستجوی مفهوم آن بپردازید و … . همان طور که مشاهده کردید، هیچ روزی نیست که گوشی‌های تلفن همراه خود را به دست نگیرید.

این مسئله تا جایی گسترش یافته که کسب و کارها نیز می‌توانند از آن، به صورت  بی‌نهایت سود ببرند. در این مقاله، ابتدا به سوال سئو موبایل چیست پاسخ می‌دهیم و در ادامه درباره‌ی اهمیت آن صحبت خواهیم کرد و سپس راه‌های بهینه سازی سئو وب سایت برای نسخه‌ی موبایل را برای شما شرح خواهیم داد.

سئو موبایل چیست؟

به دلیل افزایش میزان جستجو در فضاهای وب و موبایل، سئو و بهینه سازی آن برای نسخه‌ی تلفن‌های همراه حائز اهمیت شده است. این مطلب بدان دلیل است که درصد بالایی از کاربران، روزانه جستجوهای خود را از طریق موبایل‌های خود انجام می‌دهند. این جستجو می‌تواند در هر زمان و مکانی رخ دهد. همین مسئله باعث شده که بسیاری از کاربران و مشتریان هدف شما برای ورود به سایتی که توسط شما بنا شده است، در ترافیک همت، در صف تاکسی نوبنیاد، در کافه‌های انقلاب و یا در هر جای دیگری از این شهر مطلب مورد نظر خود را جستجو کنند.

کاربران به راحتی از درگاه موبایل وارد سایت شما خواهند شد، در نتیجه اگر وب سایت کسب و کار خود را نادیده بگیرید و برای سئو موبایل آن کاری انجام ندهید، بخش بزرگی از کاربران و مشتریان‌تان را از دست خواهید داد.

سئو موبایل

توجه داشته باشید که موتورهای جستجو، سایت‌های مناسب برای نسخه‌ی موبایل را که در مرتبه‌های بالاتری قرار دارند، به کاربران شما پیشنهاد خواهند داد. زمانی که بهینه سازی شما تنها برای نسخه‌ی دستکتاپ صورت گرفته باشد و کاربران با موبایل‌های‌شان سایت‌های مشابه کسب و کار شما را جستجو کنند، موتورهای جستجو سایت شما را به آن‌ها پیشنهاد نمی‌کند. همین مسئله باعث از دست رفتن بخش عمده‌ای از مشتریان هدف خواهد شد.

نحوه بررسی بازدید از طریق موبایل:

برای بررسی کردن آمار بازدید سایت و آنالیز کردن سئو موبایل از طریق گوشی همراه، می‌توانید وارد سایت google analytics شده و آمار بازدیدها را  مشاهده کنید. برای دانستن این مطلب که آیا وب سایت شما مناسب سازی برای موبایل بوده است یا خیر باید از سایت mobile-friendly test   گوگل کمک بگیرید. برای این کار باید url خود را وارد کرده تا مشخصات سئو موبایل در سایت شما نمایش داده شود و شما بدانید که آیا سایت برای تلفن همراه مناسب سازی شده است یا خیر. ابزارهای دیگری نیز برای این کار وجود دارد.

این مطلب را از دست ندهید
سئو چیست؟ اهمیت سئو برای رشد سایت

برای رضایت کاربران از موبایل استفاده کنید.

برای جلب کردن رضایت کاربران باید سرعت وب سایت را بالا ببرید. مردم در سرتاسر دنیا تحمل منتظر ماندن را ندارند. برای بالا بردن سرعت وب سایت، می‌توانید از ترفندهای فشرده کردن حجم عکس‌ها، ترکیب و محدود کردن کدها، کاهش تعداد درخواست‌های یک صفحه و غیره استفاده کنید.

توجه داشته باشید که وب سایت‌ها متناسب با دستگاهی که در آن‌ها دیده خواهند شد، یعنی موبایل، تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ و غیره، محتوا را طراحی و تغییر سایز می‌کنند، تا تجربه بصری کاربران را بهبود بخشند. کاربران اگر از نظر دیداری در سایت شما کلافه شوند، به سرعت سایت را ترک کرده و دیگر به صفحه شما باز نخواهند گشت و همین مسئله باعث می‌شود تا شما را به دیگران نیز معرفی نکنند که این دقیقا برعکس اهداف سئو موبایل می‎باشد.

محتوای سایت:

از جمله مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه شود، محتوای سایت می‌باشد. حال که موضوع سئو موبایل مطرح شد، باید دانست که علاوه بر سئو سایت، بهینه سازی محتوا نیز پر اهمیت است. موتورهای جستجوی گوگل، سه رکن اصلی دارند که یکی از آن‌ها محتوا می‌باشد.

برای حل کردن این مسئله باید به تیتر بندی‌ها توجه ویژه کنید؛ چرا که کاربران موبایل از روی تیترها محتواها را دنبال کرده و آن‌ها را می‌خوانند.

کلمات کلیدی، از جمله پر اهمیت‌ترین ویژگی‌ها می‌باشد. بهینه سازی محتوایی سایت از جمله اساسی‌ترین اقداماتی می‌باشد که در جهت بهبود دادن، بهینه سازی سایت چه در دسکتاپ و چه در موبایل، باید به آن توجه کرد.

اهمیت شبکه‌های اجتماعی:

جالب است بدانید که موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی را جز عوامل رتبه بندی قرار نمی‌دهند؛ اما بر اساس نتایج پژوهش‌های میدانی و به عمل آمده، مشخص شده که رابطه قوی بین شبکه‌های اجتماعی و همینطور رتبه‌بندی در موتورهای جستجوگر سایت‌ها، وجود دارد. آمار ارائه شده توسط یاهو نشان می‌دهد که حدود ۸۰ درصد از زمان صرف شده برای شبکه‌های اجتماعی، متعلق به گوشی‌های هوشمند و تبلت می‌باشد.

سئو موبایل

سئو موبایل در آینده:

موتورهای جستجوگر، امروزه با نوع جدیدی از جستجو در فضای وب، از طریق صحبت‌های شفاهی و صدا مواجه هستند. این بخش از جستجوها، بیشترین درصد را به خود در جستجوهای موبایل اختصاص داده‌اند. تکنولوژی، همواره در راستای آسان‌تر کردن زندگی بشریت بوده است و در این راه برای بقا نباید برخلاف این جنبش حرکت کرد و راه‌هایی برای آینده و تغییر شکل زندگی انسان‌ها را کشف کرد.

این مطلب را از دست ندهید
نکاتی برای تبلیغات درست و پر بازده + نحوه اجرای تبلیغات صحیح

 Mobile first index چیست؟

 Mobile first index ، در واقع نقطه آغاز موتورهای جستجوگر گوگل برای شاخص بندی می‌باشد، یعنی نسخه موبایلی برای وب سایت‌ها نقش مهمی در رتبه‌بندی‌های موتورهای جستجو دارد. این مسئله از آن جایی پر اهمیت است که بازدیدکنندگان از طریق وب سایت‌ها و به وسیله موبایل‌ها، وارد صفحه شما می‌شوند و موتورهای جستجو، برای تامین کردن رضایت کاربران نقطه‌ای را مورد تمرکز خود قرار می‌دهند.

تنها شخص در رتبه بندی موتورهای جستجوگر، موبایل‌ها می‌باشند؟

در واقع باید گفت که موبایل می‌تواند، اولین شاخص باشد اما تنها شاخص نیست. برای مثال اگر سایتی نسخه مناسب برای پیاده شدن بر روی موبایل را نداشته باشد، به دلیل داشتن نسخه دسکتاپ مورد بررسی موتورهای جستجو قرار می‌گیرد؛ اما این موضوع اثر منفی بر روی رتبه بندی آن خواهد داشت و وب سایت‌ها دارای نسخه مناسب برای موبایل و دسکتاپ به طور مجزا می‎باشند و موفق‎تر عمل خواهند کرد.

موارد مورد نیاز در طراحی سایت برای سئو موبایل :

محتوا به منظور افزایش بازدید سایت در طراحی سایت در نسخه موبایل از اهمیت بالایی برخوردار است و باید اطمینان حاصل کنید که نسخه مناسب برای موبایل ارائه شده تا محتوای باکیفیتی را مقابل کاربران نمایش دهد. فیلم‌های ویدیویی و همینطور عکس‎ها همگی می‎توانند کمک به سزایی به شما در این راستا کند. توجه داشته باشید که توضیحات متن و عنوان‌ها باید در دو نسخه دسکتاپ و موبایل برای هر صفحه متناسب قرار بگیرد.

استفاده کردن از کلمات کلیدی مرتبط در سئو موبایل ، از جمله نکات مهم دیگر می‌باشد. اگر برای درونی سازی کردن از Hreflang استفاده کردید، باید url مربوط، متمرکز بر نسخه موبایل کشور شما باشد و با تغییرات زبانی نیز خود را وفق دهد و یا Url دسکتاپ باید متناسب با نسخه دسکتاپ قرار بگیرد. ظرفیت سرورها باید به گونه‌ای باشند که بتوانند ظرفیت افزایش نرخ Crawl را نیز دارا باشند.

بهینه سازی کردن سرعت سایت در نسخه موبایل:

برای بهینه سازی کردن سرعت سایت در موبایل راه‌‎های مختلفی وجود دارد. یاهو گزارش داده که ۸۰ درصد زمان بارگذاری یک وب ‌سایت صرف دانلود کردن قسمت‌هایی مانند تصاویر، ویدیوها و غیره می‌باشد. در واقع باید گفت که هرچقدر عناصر به کار رفته در صفحه بیشتر باشد، زمان بارگذاری نیز طبیعتاً بیشتر می‌شود. کوچک کردن و ترکیب فایل‌ها باعث بالا رفتن سرعت سایت خواهد شد. بدین منظور فایل‌های  CSS، HTML و جاوا می‌توانند مورد تمرکز واقع شوند.

اگر از قالب‌های آماده برای سایت استفاده کرده‌اید، ممکن است کار در ابتدا برای شما راحت‌تر پیش برود، اما از نظر نگاه افزایش سرعت، ممکن است با کدهای مزاحم بسیار زیادی رو به رو شوید که در نهایت در سئو موبایل تاثیرگذار است.

چگونه نسخه ی موبایل سایت را بهینه سازی کنیم

AMP چیست و چه کاربردی دارد؟

ای ام پی یا صفحات موبایل شتاب، توسط گوگل پشتیبانی می‌شوند و به عنوان یک استاندارد برای دارندگان وب سایت به منظور ایجاد کردن وب‌ سایت‌هایی که سریع‌تر در گوشی‌های تلفن همراه بارگذاری می‌شوند ایجاد شده است. ای ام پی، باعث می‌شود تا در راستای افزایش سرعت وب سایت، برای موتورهای جستجو بهینه شوند و رتبه بندی در آن‎ها ترقی کند.

این مطلب را از دست ندهید
اس‌ ام ‌اس مارکتینگ چیست؟ تاثیرات اس ام اس مارکتینگ در فروش

ای ام پی، باعث افزایش بازدید سایت خواهد شد و بر عملکرد موبایل‌ نیز متمرکز شده و به دسکتاپ یک وب سایت کاری ندارد. از ای ام پی، می‌توان برای سایت‌های قدیمی نیز استفاده کرد.

PWA یا Progressive Web Apps چیست و چه ویژگی برای طراحی وب در موبایل است؟

پی دابلیو ای، واژه می‌باشد که به روش شناختی توسعه نرم‌افزارها اشاره می‌کند. برخلاف نرم افزارهای سنتی، pwa از جمله نرم‌افزارهای ترکیبی بین وب سایت دسکتاب و همینطور موبایل می‌باشد. این نرم افزار کمک می‌کند که جستجوگرها از دو تجربه وب سایت و موبایل استفاده کنند.

a‏pw نرم افزارهایی می‌باشند که قابلیت کارکرد به صورت آفلاین را دارند و می‌توانند نوتیفیکیشن ارسال کرده و ساخت آن‌ها نیز به راحتی امکان پذیر می‌باشد. نرم افزارهای اسنپ، تلگرام پینترست و غیره از جمله نمونه‌های موفق نرم افزار pwa می‌باشد.

چگونه می‌توان فهمید وب سایتی برای موبایل بهینه سازی شده است؟

موارد مختلفی وجود دارد که این اجازه را به شما می‌دهد تا دریابید که آیا یک وب سایت برای موبایل بهینه سازی شده است یا خیر؟ سرعت مناسب بارگذاری در سایت، بارگذاری درست در تمامی دستگاه‌های موبایل، استفاده از متا تگ‌های مناسب محتوای بهینه سازی شده و نمایش درست آن، استفاده از عکس‌ها با سایز مناسب در سایت‌ها و غیره همگی نمایانگر این مطلب هستند.

جمع بندی:

در سال‌های گذشته تاکنون سئو موبایل مقوله‌ای بوده است که توجه بسیاری از مخاطبان، کاربران و صاحبان کسب و کار را به خود جلب کرده است. چرا که انسان‌ها روز به روز بیشتر از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنند. امروزه تلفن‌ها حکم خانواده را برای مخاطبان بازی می‌کند. چرا که هر زمان که می‌خواهند می‌توانند بلیت هواپیما را برای سفر خود بخرند، میز شام را رزرو کنند، قیمت دلار را چک کرده و طرز تهیه سوپ شیر را یاد بگیرند.

بهینه سازی موبایل یکی از بهترین راهها برای بالا رفتن رنک در موتورهای جستجو

تمامی این کارها را تنها با استفاده از گوشی‌های تلفن همراه خود به راحتی انجام خواهند داد. در نتیجه سایت‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که به راحتی در دستگاه‌های تلفن همراه، دستکاپ و تبلت نمایش داده شود. پس اگر سایتی را طراحی کرده که اصول سئو موبایل را در آن اجرا نکرده‌اید برای آن همین امروز اقدام کنید.

حتی اگر جزو افرادی هستید که به فکر طراحی سایت می‎باشید، حتماً فاکتور موبایل و بهینه‌سازی آن را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

یک دیدگاه ارسال کنید

بیست + هفده =