سئو چیست؟ اهمیت سئو برای رشد سایت

سئو مخفف کلمه Search Engine Optimization می‌باشد، که به معنای بهینه سازی موتورهای جستجوگری مانند گوگل است. همانطور که از نام آن پیداست، در سئو باید عملکرد سایت‌ها را بر اساس استانداردهایی که موتورهای جستجو دارند، بهبود ببخشیم. اما هدف اصلی سئو، موتورهای جستجو نیستند؛ بلکه هدف آن‌ها رضایت کاربران می‌باشد.

امروزه گوگل، بیشتر به رضایت کاربران توجه می‌کند و تلاش خود را در سایت‌هایی که در بالاترین رتبه‌ها قرار دارند می‌گذارد. چرا که محتوای آن‌ها باعث رضایتمندی کاربران بوده است. در نتیجه می‌توان گفت که سئو در عمل مخفف کلمه Seart Experience Optimization می‌باشد.

رضایت کاربران از محتوای خوانده شده عوامل مختلفی دارد. ادبیات، کیفیت محتوا و اطلاعاتی که به خواننده می‌دهد، نحوه ارائه محتوا، سرعت سایت، نمایش صحیح در نسخه موبایل، پاسخگویی به سوالات کاربران و موارد دیگر می‌تواند باعث تاثیرگذاری بر روی رضایت مخاطبان گردد.

در حقیقت می‌توان گفت که سئو، مجموعه‌ای از کارهایی می‌باشد که برای بهتر کردن عملکرد سایت انجام می‌شود. بهبود سئو سایت اصول زیادی دارد. بیشتر افرادی که سایت‌شان را بهینه سازی می‌کنند، به فکر استفاده از اصول گوگل می‌باشند؛ چرا که گوگل از جمله پرطرفدارترین موتورهای جستجو در کل جهان است.

بر اساس آخرین آمار رتبه بندی موتورهای جستجو، گوگل ۸۰ درصد استفاده را در کل جهان به خود اختصاص داده است. موتور جستجوگر یاهو، حدود ۹.۵ دهم درصد، موتور جستجوگر بینگ، حدود ۸.۵ دهم درصد و بقیه موتورها در حدود ۲ درصد از جستجوهای را در جهان به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس آمار به دست آمده، گوگل پرطرفدارترین موتور جستجوی جهانی می‌باشد؛ به همین جهت بالا آمدن در صفحه اول گوگل، یکی از دغدغه‌های صاحبان وب سایت‎ها می‌باشد. اما این کار به سادگی ممکن نیست؛ چرا که گوگل دارای بیش از ۲۰۰ معیار برای رتبه بندی‌های خود است. این مسئله نشان‌گر آن است که سایت‌هایی که بیشتر با معیارهای گوگل تطابق دارند، می‌توانند در صفحه اول قرار بگیرند.

اما لازم به ذکر است که همه این معیارها، به اندازه یکدیگر اهمیت ندارند. در نتیجه یک سایت موفق، سایتی می‌باشد که بتواند خود را با مهم‌ترین معیارهای گوگل تطبیق داده و اصول اصلی را رعایت کند.

سئو سایت چیست؟ و چرا به آن نیاز داریم؟

در دنیای امروز، که فروشگاه‌های اینترنتی و شبکه‌های مجازی، بیش از پیش گسترش یافته‌اند، سئو برای قرار گرفتن در رتبه اول در جستجوهای گوگل، از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی هر تجارتی شناخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که می‌تواند به کسب و کار شما را رونق ببخشد، موفقیت یک سایت، داشتن هدف و استراتژی می‌باشد. اما این رونق یافتن، نیازمند آن است تا سایت شما دیده شده که بخشی از آن با ورودی مخاطبان حاصل می‎گردد.

چه ورودی‌هایی باعث رشد سایت می‌شوند؟

در دنیا، بی‌شمار بازدیدکننده وجود دارد؛ که بخش زیادی از آن‌ها به دنبال محصولات و خدمات کسب و کارتان می‌گردند. این بازدیدکنندگان با اختیار خود از سایت شما دیدن می‌کنند. آن‌ها انتخاب می‌کنند تا بارها وارد سایت شوند. کاربران بعد از چند بار ورود به یک سایت، باعث سودآوری برای شما خواهند شد. بازدیدکنندگانی که از طریق گوگل، از سایت شما دیدن می‌کنند و به دنبال محصولات شما هستند، از طریق صفحات مختلف می‌توانند وارد سایت شوند.

آن‌ها با اختیار، موضوع مورد نظر خود را در موتورهای جستجوگر یا شبکه‌های اجتماعی تایپ می‌کنند و با کلیک کردن به سایت شما وارد می‌شوند، برای اینکه در صفحه اول گوگل قرار بگیرید باید تلاش کنید تا مخاطبان بیشتری وارد سایت شما شوند. در نتیجه باید بر روی سئو سایت خود کار کنید.  

شاید برای شما جالب باشد که بدانید سایت‌های بزرگی که روزانه بیش از ۲۰۰ هزار بار بازدیدکننده دارند، برای کلمه کلیدی که ماهی ۵ هزار بار جستجو می‌شوند، نگران هستند. چرا که آن‌ها دریافتند که درصد بسیاری از بازدیدکنندگان مستقیم از طریق جستجوی همین کلمات کلیدی وارد سایت شدند.

سئو یا بهینه سازی سایت در موتورهای جستجوگر به بخصوص گوگل، باید توسط یک متخصص سئو اجرا گردد. مهارت، دانش و تجربه در بهینه سازی سایت به سادگی به دست نخواهد آمد و یک سئو کار با تجربه باید همواره به روز باشد.

گوگل، همواره الگوریتم‌های جدیدی را برای لیست کردن بهترین سایت‌ها به کار می‌برد و رقابت بسیار بالایی که در این زمینه وجود دارد نیز برای دستیابی و ماندن در رتبه‌ی اول می‌باشد.

سئو کلمات کلیدی

معمولاً به کلمات کلیدی در آخر داستان توجه می‌شود، یا اصلا به آن اهمیتی نخواهند داد. برای مثال، شما فرض کنید که صاحب یک سایت مرتبط با سئو هستید و می‌خواهید بر روی کلمات کلیدی کار کنید، تا سایت خود را رشد دهید. بیشتر شما تصور می‌کنید که باید بر روی کلماتی مانند (( صفحه اول گوگل)) یا (( سئو در گوگل)) به خوبی کار کنید و روی همین کلمات هزینه و زمان خود را می گذارید. هنگامی که به نتیجه خواهید رسید، متوجه می‌شوید که این کلمات جستجوی چندانی نداشته‌اند.

ما در دنیای کلمات، چندین مدل واژگان کلیدی می‌شناسیم. کلمات تجاری، کلمات کلیدی آموزشی، کلمات کلیدی سایت برای بیشتر برندها کاربرد دارد، کلمات کلیدی اطلاعاتی و غیره.

شاید برای شما این سوال پیش آید که آیا فقط توجه کردن به محبوبیت کلمه کلیدی است که باعث بالا رفتن تعداد جستجوی بیشتر و در نتیجه رسیدن به فروش بالا منجر می‌شود؟ جواب این سوال خیر می‌باشد. افرادی که با کلمه آموزش سئو، وارد سایت شما شدند به دنبال یک سایت آموزشی هستند و این امکان وجود دارد که تمامی بازدیدکنندگان‌تان به مشتری تبدیل شوند؛ اما درصد هزینه کردن برای این کلمات بسیار کم است.

پس می‌توان نتیجه گرفت که یکی از مهم‌ترین موارد قبل از فرایند سئو یا بهینه سازی سایت، پیدا کردن کلمات کلیدی می‌باشد که این کلمات باید مناسب، محبوب و دارای جستجوی زیادی باشند. آن‌ها باید مشتری‌ساز بوده و در سطح خود دارای رقبای زیادی نباشند تا شما به راحتی به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید.

سئو مهم ترین عامل در رتبه بندی

تولید محتوا:

در این بخش، شما نیازمند برنامه ریزی در ارتباط با محتوای مرتبط با خدمات و محصولات خود هستید و در نتیجه باید از کلمات کلیدی مرتبط در تمام صفحات خود استفاده کنید که لازمه این کار، متعادل بودن است.

تولید محتوا، انواع مختلفی دارد. می‌تواند متنی، عکسی و یا ترکیبی از این دو مورد باشد. تولید محتوا در واقع پایه و اساس بهینه سازی سایت است که هرچقدر قوی‌تر عمل کند، لینک تاثیر بیشتری می‌گذارد. هنگامی که شما می‌خواهید به رشد در یک کلمه کلیدی دست پیدا کنید. باید به ایجاد بستر در داخل سایت خود اقدام کرده و محتوا می‌تواند نقش بسیار اساسی در این بستر داشته باشد.

از جمله مواردی که بارها و بارها دیده می‌شود، آن است که تعدادی از مدیران سایت‌ها علاقه دارند تا کلمات کلیدی یک سایت را بر روی صفحه اصلی و یا حتی بر روی یک صفحه کار کنند. اما آیا تا به حال به پتانسیل رشد این کار فکر کرده‌اید؟

باید توجه کنید که هر صفحه از سایت، دارای پتانسیل کلمات محدودی می‌باشد؛ اما در مقابل، بیشتر قدرت دامنه بر روی صفحات اصلی سایت‌ها کار می‌کنند و کار کردن بر روی صفحه اصلی و قرار دادن کلمات سنگین‌تر منطقی به نظر می‌رسد.

با توجه به این نکته هر صفحه از سایت دارای پتانسیل کلمات محدودی بوده و شما نمی‌توانید همه کلمات کلیدی اصلی را در یک صفحه قرار دهید.

نقش محتوا در بهینه‌سازی سایت چیست؟

در واقع نقش محتوا، در بهینه‌سازی سایت آن است که برای ربات گوگل مشخص کند، هدف از ایجاد صفحه چیست؟ یا کلمه کلیدی در گوگل باعث بالا آمدن این صفحه شده و در نتیجه باعث رشد می‌شود چیست؟

راه‌های تولید محتوا:

دو راه برای تولید محتوا در سایت‌ها وجود دارد.

 • اول، ترجمه مقالات خارجی که از سایت‌های معتبر بین المللی نشات گرفته است.
 • دوم، مقالات آموزشی که خود باید درباره کسب و کارها بنویسید و به منتشر کردن آن‌ها در سایت منجر خواهد شد.

بهینه‌سازی سایت برای موبایل:

هر ساله تعداد دفعاتی که کاربران از طریق موبایل‌ها و تبلت‌ها به جستجو در گوگل و وب سایت می‌پردازند، بیشتر از سال‌های قبل بوده است. در سال‌های قبل این جستجوها بیشتر از طریق کامپیوترهای دسکتاپ بوده است؛ اما امروزه جستجو از طریق موبایل درصد قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. بنابراین گوگل به صورت رسمی اعلام کرده که اولویت جستجو بر اساس نسخه‌های موبایل در وب سایت‌ها می‌باشد. در نتیجه اگر وب سایت شما نسخه موبایل نداشته باشد، قطعاً از رنک پایین‌تری برخوردار خواهد شد.

بهینه سازی محلی:

با توجه به آن که بررسی نسخه موبایل وب سایت‌ها در اولویت گوگل وجود دارد، موقعیت مکانی نیز دارای اهمیت بالایی می‌باشد. چرا که بر اساس الگوریتم‌های گوگل، اولویت با وب سایت‌هایی است که نزدیک به مکان شما باشند. در نتیجه موقعیت مکانی خود را در ابتدای کار باید در نقشه گوگل ثبت کرده تا رتبه بالاتری دریافت کنید.

این مطلب را از دست ندهید
تحقق فروش در اینستاگرام + تاثیر قیف فروش در اینستاگرام

استفاده از SSL:

‏ssl از جمله نکات ریزی می‌باشد که در تاثیرگذاری سئو نقش زیادی دارد. اخیراً گوگل، سایت‌هایی که دارای ssl می‌باشند را از سایت‌های امن‌ می‌شناسد و به آن‌ها رتبه بهتری می‌دهد. هنگامی که در گوگل، کلمه کلیدی را جستجو می‌کنید که در صفحه اول قرار دارند، آن‌ها دارای HTTPS هستند.

لینک بیلدینگ:

لینک بیلدینگ، دارای دو بخش می‌باشد. بخش داخلی و بخش خارجی که هرکدام از آن‌ها بسیار تاثیرگذار و مهم هستند. توجه داشته باشید که به صورت متعادل کلمات کلیدی را در داخل وب سایت خود به مقصد مرتبط و هدف خود لینک دهید. در نتیجه بسیار مهم است که برای دریافت لینک به برنامه‌ریزی از طریق سایت‌هایی با اتوریتی بالا اقدام کنید.

سئو یا بهینه سازی سایت، دارای فاکتورهای بسیار زیادی می‌باشد که لینک بیلدینگ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو می‌باشد.ل ینک بیلدینگ مانند لبه چاقو عمل می‌کند. اگر به درستی از آن استفاده گردد، نتایج بسیار مطلوبی خواهید گرفت؛ اما اگر بدون تخصص پیاده شود، مراحل جریمه شدن و یا حتی به حذف کلی سایت منجر می‌شود.

از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، لینک گرفتن از سایت‌های مرتبط است. تصور کنید موضوع سایت شما طراحی سایت می‌باشد و شما از سایتی با عنوان مدل لباس لینک دریافت کرده‌اید. قطعاً هیچ ارتباطی بین این دو سایت وجود ندارد و شما راحت به موتورهای جستجوی گوگل اجازه داده‌اید تا تخلف را ثبت کنند. این در حالی است که شما به خرید لینک مشغول هستید. این خرید هم برای سایت مقصد و هم برای سایت مبدا می‌تواند ارتباط بهتر و مهم‌تری در تاثیر رشد سایت و کلمه کلیدی داشته باشد.

موارد گفته شده برخی از مهم‌ترین راهکارهای بهینه سازی وب سایت‌ها می‌باشد که باید توسط اشخاص حرفه‌ای صورت پذیرد، تا به بهترین نتایج دست پیدا کنید.

اصول پایه‌ای سئو:

سئو، علاوه بر قرار گرفتن سایت در صفحات اول موتورهای جستجو، فواید بسیار زیاد دیگری نیز دارد. برای مثال اگر شما سایت خود را بهینه سازی کنید، می‌توانید از رضایتمندی کاربران نیز بهره‌مند شوید. آن‌ها سعی خواهند کرد که از سایت شما به جای سایت‌های رقبا استفاده کرده و با شما ارتباط مستقیم برقرار کنند؛ چرا که از اصول اساسی موتورهای جستجو، تجربه کاربران از سایت می‌باشد.

قوانین فنی سئو نیز مانند الگوریتم‌های گوگل، در حال تغییر و تحول است. این موضوع برای صاحبان کسب و کارهای کوچک که دارای دانش پایه فنی نیستند، خوشایند نمی‌باشد.

چرا کسب و کار ما به سئو نیاز دارد؟

سئو انواع مختلفی دارد:

اول، سئو کلاه سفید:

اگر درباره دنیای هک و امنیت، تجربه داشته باشید با اصطلاح هکر کلاه سفید نیز آشنا شده‌اید که تقریباً معنای مشابهی با هکر کلاه سفید دارد. سئو کلاه سفید یعنی بدون استفاده از راه کارهای نادرست و با رعایت کردن قوانین سئو کار بهینه سازی را انجام دهید.

دوم، سئو کلاه سیاه:

در دنیا و در مقابل راهکارهای درست، سیاست‌های غیر اخلاقی و نادرست نیز وجود دارد. موتورهای جستجو نیز خالی از نقاط ضعف نیستند. سئو با استفاده از این نقاط ضعف می‌تواند از نوع کلاه سیاه آن باشد. هرچند که استفاده از این روش‌ها باعث می‌شود تا به سرعت پیشرفت کنید و به صفحه اول گوگل برسید؛ اما هر چند ماه یک بار گوگل کسانی که از این راهکارها استفاده می‌کنند را شناسایی کرده و در آن زمان است که خطر حذف شدن سایت‌تان افزایش پیدا می‌کند.

سوم، سئو درون صفحه:

همانطور که از نام سئوی درون صفحه پیداست، این سئو تمامی عملیات خود را داخل سایت و در جهت بهبود عملکرد انجام می‌دهد. برای مثال تصاویر، مطالب، ویدیوها و تمامی محتویات سایت از نوع درون صفحه آن می‌باشند.

چهارم، سئوی برون صفحه:

سئوی برون صفحه، برخلاف نوع درون صفحه‌ی آن، تمامی عملیاتِ خارج از سایت را شامل می‌شود که به بهبود عملکرد سایت منجر می‌شود. برای مثال اگر سایت‌های دیگر پیوندهایی ایجاد کنند که به سایت شما تلقی گردد، یک نمونه از سئوی برون صفحه ایجاد شده است.

استفاده از اصول سئو به شما کمک می‌کند تا بتوانید مطالبی در وب سایت خود انتشار دهید و رتبه خوبی را در موتورهای جستجوگری مانند گوگل یاهو و غیره به دست آورید. اصول پایه سئو همواره ثابت هستند و رعایت کردن آن‌ها باعث می‌شود تا جایگاه محتوای شما بالاتر برود.

برخی از افراد فکر می‌کنند که سئو، موضوع بسیار پیچیده‌ای است و برای انتشار دادن مطالبی که پربازدید باشند، باید دارای دانش فنی خاص و پیچیده‌ باشند، اما اینطور نیست. رعایت کردن اصول ساده می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت شما در سئو سایت باشد.

نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • سئو، کاری غیرقانونی نمی‌باشد؛ اما اگر در جهت کلاه سیاه آن حرکت کنید، این عمل به جریمه شدن وب سایت‌تان ختم خواهد شد. در صورت بهینه سازی کردن سایت خود، گوگل شما را جریمه نخواهد کرد؛ چرا که موتورهای جستجوگر همواره به دنبال بهترین نتایج برای کاربران خود هستند.
 • موتورهای جستجوگری مانند گوگل، از صاحب وب سایت‌ها درخواست دارند تا با استفاده از قوانین سئو باعث راحتی کار مخاطبان گردند. اما دقت داشته باشید که باید در این راه از قوانین آن تبعیت کرده و در صورت تخلف، گوگل این حق را بر خود می‌داند که وب سایت را حذف کند.
 • می‌توان نتیجه گرفت که گوگل به سایت‌هایی که از روش‌های درست وارد می‌شوند، پاداش داده و به سایت‌هایی که از سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند را جریمه می‌کند.

به عنوان یک فرد مبتدی چگونه سئو را یاد بگیریم؟

افراد مبتدی همواره می‌خواهند بدانند تا چگونه سئو را یاد بگیرند. یادگیری بهینه سازی سایت کار بسیار سختی نمی‌باشد، حتی تغییرات کوچک نیز می‌توانند تفاوت عظیمی در موتورهای جستجوگر ایجاد کنند. شما باید مقاله‌های بسیاری را درباره آموزش سئو خوانده و در ارتباط با آن مهارت کسب کنید.

مفاهیم مبتدی برای آموزش سئو:

اگر به دنبال یادگیری سئو هستید، باید با مفاهیم مبتدیان آشنا شوید:

سئو دارای دو بخش داخلی و خارجی می‌باشد.

مفاهیم سئو داخلی:

انجام سئو داخلی به معنای بهینه سازی کردن سایت برای تاثیر گذاشتن در نتیجه‌های ارگانیک است. یعنی تمامی مسائلی که می‌تواند بر روی سایت شما انجام پذیرد، از بهینه سازی محتوای گرفته تا ابعاد فنی سایت‌ها مانند متاتگ‌ها، هدینگ یا سر تیتر، ساختار url، بهینه سازی عکس‌های محتوا و همینطور سرعت سایت.

ربات‌های گوگل همواره در سایت شما به دنبال هدینگ‌های توصیفی هستند؛ برای این که متوجه شوند چه چیزهایی را در مقاله خود پوشش داده‌اید. موتورهای جستجو، سرنخ‌های مختلفی مانند کلمات کلیدی، تگ‌های تایتل، دسکریپشن یا توضیحات متا و غیره را شناسایی کرده و تشخیص می‌دهد که محتوای شما منحصر به فرد است یا خیر.

مفاهیم سئو خارجی:

سئو خارجی، در واقع مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی می‌باشد که در خارج از وب‌سایت‌ها و برای افزایش دادن اعتبار انجام می‌گیرد. به عنوان مثال گرفتن بک لینک از سایت‌های دیگر، نمونه‌ای از سئو خارجی می‌باشد. راه‌های مختلفی برای انجام سئو خارجی وجود دارد. مانند: دسترسی به ایمیل، پست میهمان، شبکه‌های اجتماعی، همکاری با اینفلوئنسرها، نوشتن و یا تولید کردن محتوای ارزشمند که مردم علاقه به لینک دادن آن مطالب به سایت دارند.

بهترین روش برای یادگیری سئو چیست؟

ساخت محتوای مرتبط با هدف جستجو:

برای داشتن عملکردی خوب در نتایج جستجو، باید در مرحله اول بدانید که مردم چه می‌خواهند و شما چگونه می‌توانید با خدمات و محصولات خود خواسته‌های آن‌ها را برآورده کنید. موتورهای جستجو، نمی‌خواهند که شما الگوریتم‌ها را دور بزنید و بدون این که به فکر رضایتمندی مشتریان باشید، تنها تمرکز خود را بر روی گرفتن رتبه بگذارید.

در واقع دلیل اصلی وجود موتورهای جستجو، کمک به افراد حقیقی و پاسخ دادن به سوالات آن‌ها می‌باشد. شما باید صفحات خود را پر از مطالب مرتبط کنید و به تعیین کلمات کلیدی هدف بپردازید تا به تولید محتوای مرتبط اقدام کنید. اگر در بحث سئو مبتدی هستید و این نکات را نمی‌دانید، در اینجا المان‌های مهم را برای شروع کار به شما شرح خواهیم داد.

سئو چیست

پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب و استفاده درست از آن‌ها:

زمانی که افراد، در موتورهای جستجو مانند گوگل، جمله‌ی (( بهترین شرکت بیمه)) را جستجو می‌کنند، شاید نام شرکت شما را در بین شرکت‌های دیگر مشاهده کنند. برای این منظور، شما باید عبارت کلیدی را در تایتل توضیحات متا و همینطور بدنه محتوای خود به کار ببرید. کلمات کلیدی می‌توانند کوتاه، دو کلمه‌ای و حتی بلند باشند. آن‌ها می‌توانند دارای سه کلمه یا بیشتر باشند.

تعداد کلمات کلیدی شما بسته به محتوا، مخاطبان و میزان رقابت‌تان با بازار کسب و کار دارد. شناسایی کردن کلمات کلیدی مرتبط و مناسب، کار نسبتاً سختی می‌باشد. کسب و کار شما باید برای جستجوگرها مشخص کند که شما چه پیشنهادی برای آن‌ها دارید و چگونه می‌خواهید این پیشنهاد را در چند کلمه به آن‌ها بیان کنید.

این مطلب را از دست ندهید
تفاوت‌های مرکز رشد با شتابدهنده چیست؟!

تحقیق درباره کلمات کلیدی، کار پایه‌ای و مهم جهت رسیدن به سئو می‌باشد و به شما این امکان را می‌دهد که به شناسایی کلمات ارزشمند و مهم کسب و کار خود دست بزنید. زمانی که با سئو، بیش از پیش آشنا شدید؛ می‌توانید به تولید کلمات کلیدی به منظور جذب مخاطبان جدید و نگه داشتن مخاطبان قبلی اقدام کنید.

یکی از منابع مناسب برای پیدا کردن کلمات کلیدی، رقبای‌تان در فضای اینترنت می‌باشند. شما باید از تمام صفحات آن‌ها دیدن کنید. وبلاگ‌ها و مقاله‌های آن‌ها را مطالعه کرده و بفهمید که به چه سوالاتی پاسخ داده‌اند. 

تعیین کردن هدف جستجو:

وجود کلمه کلیدی، بدون دانستن مقصود و هدف جستجو، به کار نخواهد آمد. هدف جستجو، توقع مخاطبان از عبارت مورد جستجو را مشخص می‌کند. برای مثال اگر یک سایت از محصولات مختلفی مانند نسکافه یا قهوه را به شما نشان دهند، می‌توانید مشاهده کنید که در آن صفحه، قهوه ترک چه رتبه‌ای گرفته است و با جستجوی جمله (( چگونه قهوه ترک درست کنیم؟)) مرتبط نخواهد بود.

شما باید هدف مخاطبان و کاربران را از جستجوی عبارت متوجه شوید و بدانید که آن‌ها به دنبال چه چیزی هستند. در نتیجه می‌توانید باعث جلوگیری از سردرگمی خود و مخاطبان‌تان شوید.

هدف جستجو به سه دسته بندی تقسیم می‌شود:

یک، ناوبری: در این دسته‌بندی از طریق سرچ به یک موضوع خاص خواهد رسید برای مثال اپل و آمازون

دو، موضوعی: در این دسته بندی می‌خواهند به موضوعی خاص رسیده و یا آموزش ببینند.

سه، معامله‌ای: خریدی در ذهن دارند.

ساخت اعتماد و ارزش برای سایت:

با توجه به مواردی که تاکنون گفته شد، رتبه در گوگل بر اساس لینک وب سایت‌ها و شهرت آنلاین ساخته می‌شود. اگر در بحث سئو، مبتدی باشید، باید بدانید که در اینترنت، لینک برابر است با ارزش و اعتبار. اگر سایر سایت‌های معتبر بازدیدکنندگان و مخاطبان‌شان را به سمت شما و سایت‌تان هدایت کنند، بنابراین در گوگل دارای اعتبار بیشتری خواهید شد.

موتورهای جستجوگر امروزه دارای نمای وسیع‌تری از اعتبار هستند، که این مسئله شامل ذکر نام برند شما خواهد بود. یکی از مهم‌ترین کارهای ضروری در کسب و کار شما تولید و بازخورد مثبت برای سایت‌تان خواهد بود تا گوگل ارزش و اعتبار سایت شما را بالاتر ببرد.

ساخت بک لینک:  

یکی از مسائلی که باید با آن آشنا شوید، دانستن تفاوت لینک‌ها با یکدیگر می‌باشد. لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر به سایت شما وارد می‌شوند، بک لینک نام دارند. لینک‌هایی که از یکی از صفحات سایت شما یعنی دامنه به صفحات دیگری از سایت اشاره کنند، بک لینک داخلی نام دارند. موتورهای جستجو با کلمه‌هایی که به تایید تخصص کسب و کار شما می‌پردازند، آن را بررسی کرده و سایت شناخته شده، توصیه‌های بهتری را به شما ارائه خواهد داد.

اولین قدم برای نشان دادن اعتبار سایت خود به دیگران، ایجاد کردن شبکه قابل قبول لینک خواهد بود. ساخت بک لینک، برای موفق شدن استراتژی سئو بسیار مهم است. در نتیجه اگر شما می‌خواهید منابعی مانند پول، زمان و غیره را صرف کنید تا سایت خود را شکل دهید، باید به تولید محتوا بپردازید و برای تبلیغ کردن و بهبود محتوای خود تلاش کنید. این کار را با لینک دادن به محتوای خود می‌توانید به خوبی انجام دهید.

در واقع همان قدر که برای محتوای سایت خود زمان میگذارید، برای ساخت بک لینک نیز باید وقت بگذارید. هنگامی در یادگیری سئو مبتدی هستید، استراتژی‌های بک لینک برای شما ضروری خواهد بود و این در حالی می‌باشد که شما می‌توانید با منتشر کردن محتوایی کاربردی و مناسب از سایت‌های دیگر به طور طبیعی بک لینک بگیرید و در عین حال می‌توانید از سایت‌های دیگر نیز بخواهید تا در بین محتوای سایت‌شان لینک شما را نیز قرار دهند.

لینک‌های محتوای رقبا را بیرون بکشید:

از دیگر راهکارهایی که افراد مبتدی باید یاد بگیرند، آن است که می‌توانند از لینک‌های محتوای سایت‌های رقیبان استفاده کنند و ضعف آن‌ها را دریافته و در نگارش خود آن‌ها را برطرف کنند. تصور کنید که شما سایت خدمات تور راه ‌اندازی کرده‌اید و به تازگی محتوایی بسیار خوب و کامل درباره راهنمای سفر به یکی از نقاط دنیا فراهم کرده‌اید.

در این محتوا شما از هر نظر فوق العاده عمل کرده‌اید. چرا که این محتوا از هر نظر جامع و کامل است و شما را از هر بعدی بی نقص نشان می‌دهد. اطلاعات در این محتوا کاملاً به روز هستند. از نگاه خودتان، محتوای شما از هر بعدی لیاقت دارد تا در صفحه اول گوگل نمایش داده شود.

با این حال مشاهده خواهید کرد، صفحاتی که ممکن است از نظر محتوایی ضعیف‌تر از سایت شما عمل کرده باشند، در رنک‌های بالاتری قرار دارند. پس باید به بررسی بک لینک‌های آن‌ها بپردازید.

شبکه‌های اجتماعی:

از جمله فاکتورهای مستقیم در رتبه بندی سایت‌ها، شبکه های اجتماعی نیستند؛ اما حضور در چنین شبکه‌هایی می‌تواند باعث ترافیک، شهرت و همینطور اشتراک گذاری مطالب شما شود. این مسئله به خودی خود در سئو تاثیر بسیار موثری می‌گذارد. فعالیت کردن در شبکه‌های مثل فیس‌بوک، توییتر، لینکدین و اینستاگرام باعث افزایش شهرت شما خواهد شد. در نتیجه، در یک استراتژی می‌توانید فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را در نظر داشته باشید تا به نتایج خوبی در سئو دست یابید.

بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو و کاربران:

معمولاً کسانی که در بحث سئو مبتدی هستند، تصور می‌کنند که بهینه‌سازی کردن سایت، تنها برای موتورهای جستجو صورت می‌گیرد؛ اما این تصورات غلط است. هنگامی که سئو سایتی را بر عهد می‌گیرید، باید به یاد داشته باشید که شما با دو مدل خواننده‌ی جداگانه سر و کار خواهید داشت. افرادی که محتوای سایت را می‌خوانند و ربات‌هایی که قرار است سایت شما را ایندکس کنند.

درست است که ربات‌ها روز به روز هوشمندتر می‌شوند و به انسان‌ها شباهت بیشتری پیدا می‌کنند؛ اما هنوز بین ربات‌ها و انسان‌ها تفاوت‌های عظیمی وجود دارد. در نتیجه هدف شما این است که یک تجربه خوب را برای یک شخص حقیقی و یک ربات فراهم کنید.

شاید یکی از چالش‌های شما، درک چگونگی ایجاد کردن صفحات برای ربات‌ها باشد. در نتیجه باید درک عمیقی از مفاهیم بهینه سازی سایت داشته باشید و آن‌ها را به درستی در جای خود پیاده کنید. بر روی تجربه کاربری که از جمله مهم‌ترین مقدمات برای بهینه سازی سایت می باشد، تمرکز کنید.

موتورهای جستجو با راضی نگه داشتن افراد کنجکاو زیادی، می‌تواند خواسته‌های آن‌ها را برآورده کند. پایه و اساس گوگل به برآورده کردن نیازهای مردم بستگی دارد و سایت شما باید چگونگی انجام این کار را از طریق سئو انجام دهد. موتورهای جستجو می‌توانند رفتار کاربران را در هنگام تعامل باSERP  ، بعد از کلیک بر روی سایت، زیر نظر بگیرند. این تعاملات، سیگنال‌های رابط کاربری گفته می شود و سیگنال‌ها می‌توانند بر روی رتبه بندی‌ها برای مردم تاثیر بگذارند.

seo

بررسی کردن موبایل فرندلی بودن سایت:

اطمینان حاصل کنید که سایت شما موبایل فرندلی می‌باشد. بر اساس مطالعات، بیش از ۶۰ درصد جستجوها از طریق تلفن‌های همراه انجام می‌شود. در نتیجه این اقدام، برای شما اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. برای این منظور می‌توانید از ابزار تست موبایل فرندلی گوگل استفاده کرده و ببینید که آیا سایت شما موبایل فرندی هست یا خیر.

بررسیdwell time :

dwell time را زمانی بررسی کنید که کاربران در سایت شما هستند و قبل از این که دوباره به SERP بازگردانده شوند، این مدت زمان از هنگامی محاسبه می‌گردد که کاربران سایت شما را در SERP  کلیک کرده و دوباره به آن باز می‌گردند. در نتیجه حتی اگر مبتدی هستید، باید به این فکر کنید که چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا آن زمان طولانی‌تر شود. dwell time می‌تواند به این معنا باشد که سایت شما از نظر کاربران ارزشمند و یا مفید واقع گردیده است.

بررسی کردن سرعت سایت:

در صورت مبتدی بودن و یا نبودن در سئو باید اطمینان حاصل کنید که سرعت سایت شما بالا می‌باشد. سرعت لود صفحه برای انسان‌ها که خوانندگان حقیقی هستند و همینطور برای موتورهای جستجو، دارای اهمیت بسیار بالایی می‌باشد. طبق مطالعات، بیش از ۴۰ درصد از مخاطبان بیش از ۳ ثانیه در سایت‌هایی که سرعت لودشان طول می‌کشد نمی‌مانند.

شما می‌توانید با استفاده از دو ابزار GTMetrix و Google Pagespeed Insights سرعت سایت را بررسی کرده و مشکلات آن را پیدا کنید و به برطرف کردن آن اقدام کنید. سرعت لود صفحه با رضایت مخاطبان رابطه‌ی مستقیم برقرار می‌کند؛ چرا که کاربران دوست ندارند ساعت‌ها صرف کنند تا از یک سایت استفاده کنند. در نتیجه سرعت صفحه در سئو سایت اهمیت زیادی دارد.  

این مطلب را از دست ندهید
عوامل موثر در برندینگ

بهبود سرعت سایت، در رتبه بندی گوگل تاثیر فراوانی دارد؛ چرا که دستیابی به محتوای سایت توسط کاربران راحت‌تر از قبل خواهد بود. در نتیجه برای این که اقدام شما موفقیت آمیز باشد، باید علاوه بر تولید کردن محتواهای منحصر به فرد، سرعت سایت را نیز بهینه کنید تا کاربران بهتر به محتوای سایت دسترسی داشته باشند.

از سایت مپ، برای سایت استفاده کنید:

سایت مپ، فایلی XLM است که می‌تواند صفحات شما را در آن لیست کند. موتورهای جستجو نیز از آن برای پیدا کردن محتوای سایت و همینطور ارتباط بین صفحه‌ها استفاده می‌کنند. سایت مپ شاید در رتبه بندی سایت‌ها تاثیر مستقیمی نداشته باشد، اما این امکان را به موتورهای جستجو می‌‎دهد تا راحت‌تر صفحات سایت را پیدا و ایندکس کنند.

آپلود کردن فایل robots.txt:

سایت مپ می‌تواند نمای کلی از ساختار یک سایت را به موتورهای جستجوگری مثل گوگل نشان دهد. فایل robots.txt می‌تواند به ربات‌های گوگل بگوید که کدام صفحات را ایندکس کنند یا نکنند. داشتن فایل robots.txt باعث می‌شود تا موتورهای جستجو متوجه شوند که شما از قوانین پیروی می‌کنید.

در پست‌ها و صفحات مرتبط لینک ‌سازی داخلی انجام دهید:

استفاده از لینک سازی داخلی بر روی صفحات وب سایت شما نوعی استراتژی می‌باشد که برای بالا بردن سرعت ایندکس توسط موتورهای جستجوگر مفید خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با انجام این کار به صفحات پراهمیت‌تر سایت خود اشاره کنید. استراتژی‌های مختلفی برای لینک سازی داخلی وجود دارد. مانند: محتوای کرنر استون و غیره. این روش‌ها کمی پیچیده هستند، اما می‌توانند جوابگوی شما باشند.

اگر مبتدی هستید، بهتر است از ساخت لینک در صفحات مرتبط، کار را آغاز کنید و برای پیدا کردن صفحات مرتبط باید در سایت خود و در گوگل عبارت: موضوع سایتی که می خواهید به آن لینک بدهید + site: yourdomain.com را جستجو کنید. توجه داشته باشید که بهتر است لینک سازی داخلی را مانند لینک سازی خارجی متنوع کنید تا از ارزش بیشتری برخوردار شود. برای لینک سازی داخلی می‌توانید با استفاده از انکر تکست، یک عبارت یا کلمه کلیدی را انتخاب کرده و در قالب لینک استفاده کنید.

درباره سئو تکنیکال و ساختار سایت مطالعه کنید:

ساختار داده‌ها بر روی سایت نقش بسیار مهمی را در عملکرد سئو بازی می‌کنند. هر چقدر در ارتباط با این مسئله مطالعه کنید، در آینده می‎توانید عملکرد سایت خود را بهبود ببخشید.

برای یادگیری سئو از کجا شروع کنیم؟

اولین قدم برای یادگیری سئو، خواندن مقالات آموزشی می‌باشد. اگر در بحث بهینه سازی سایت مبتدی هستید، باید اطلاعات خود را در زمینه اینترنت و موتورهای جستجوگری مانند گوگل، یاهو و غیر بالا برده و سعی کنید تا از الگوریتم‌های گوگل و روند کار با آن به خوبی آشنا شده و آن را شناسایی کنید.

در قدم دوم، با مفاهیم سئو و ابزارهای آن، مانند سرچ کنسول، گوگل آنالیتیکس و غیره آشنا شوید و در نهایت هنگامی که اطلاعات شما به حد مطلوبی رسید، می‎توانید تمامی آموخته‌ها را بر روی یک پروژه به صورت عملی پیاده کنید.

یادگیری سئو سایت از نظر متخصصین سئو در سطح بین الملل:

یکی از مهم‌ترین منابعی که باید به آن توجه کرد، تجربه متخصصین و کارشناسان سئو می‌باشد. در این قسمت شما باید نکات و تجربیات متخصصین بین‌المللی را برای سایت‌ها بدانید. این تجربیات باعث می‌شوند تا در اجرای تکنیک‌ها، سریع‌تر و ساده‌تر عمل کنید. در نتیجه برای این که راه یادگیری را برای خود هموار کنید، از تجربیات متخصصین سئو استفاده کنید.

جدی گرفتن تمامی ابعاد سئو:

شاید برای شما سوال پیش آید که کدام یک از ابعاد سئو مدرن، مهم‌ترین قسمت آن است؟

پاسخ شما، تمامی جزئیات و کلیات سئو می‌باشد؛ چرا که برای کسب موفقیت باید به تمامی ابعاد به صورت یکسان نگاه کرد. سئو تکنیکال، شناسایی کلمات کلیدی، تولید محتوا، لینک سازی خارجی، روابط عمومی، آنلاین و غیره همگی در جایگاهی هستند که می‌توانند دلیلی برای موفقیت شما و یا عدم موفقیت‌تان باشند.

بسیاری از متخصصین سئو وجود دارند که بخش عمده‌ای از دوره‌های آموزش سئو را بر روی یکی از فاکتورها قرار می‌دهند. این در حالی است که شما برای رسیدن به موفقیت باید تمام ابعاد را در کنار یکدیگر قرار دهید.

اهمیت سئو

گرفتن بهترین لینک‌ها از صفحات سایت:

در دهه اخیر، از قدرت لینک سازی‌های داخلی بسیار شنیده‌ایم. صفحاتی که بیشترین لینک سازی داخلی را دارند، از دید گوگل مهم‌ترین صفحات سایت هستند. تقویت کردن لینک سازی‌های داخلی صفحات می‌تواند تاثیر بسزایی در جایگاه آن‌ها داشته باشد. اما باید توجه کرد که این فرآیند به صورت بهینه انجام شود. اگر برای تمامی صفحات سایت خود، لینک سازی مشابه و زیادی انجام دهید، گوگل دیگر متوجه برتری هیچ کدام از صفحات بر دیگری نخواهد شد.

برای بهبود سایت خود، باید سرمایه گذاری کنید:

به هیچ عنوان برای ارتقای کارایی و بهبود کیفیت، صرفه جویی نکنید. اگر شرکت هاستینگی با کیفیت و خدمات ایده‌آل پیدا کردید، در استفاده از آن به هیچ عنوان تردید نکنید. برای بهبود ساختار کد نویسی سایت، از متخصصین عالی استفاده کرده و هر جزئی که به سئو سایت مربوط می‌شود را دست کم نگیرید. سایت‌هایی که بهترین رتبه و بازدیدکنندگان بیشتری دارند، معمولاً زیبا، سریع، کارآمد، دارای محتوای اختصاصی و ارزشمند هستند. بر روی زیرساخت و کارایی سرمایه گذاری کرده و ارزش واقعی مسائل در رقابت‌ را مهم بشمارید.

ارزش کلمات کلیدی طولانی را دست کم نگیرید:

در حال حاضر در سرتاسر دنیا، جستجوی صوتی از طریق تلفن‌های هوشمند، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و در سال‌های آینده شاهد تغییرات اساسی در نحوه جستجوی کاربران خواهیم بود. توجه داشته باشید که شما می‌توانید در زمان انتخاب استراتژی سئو، محتوای بسیار عالی را تولید کنید. کلمات کلیدی طولانی و جملات پرسشی که بین ۵ تا ۸ کلمه را شامل می‌شوند، می‌توانند هدف‌گذاری‌های متخصصین سئو در نسل جدید باشند.

به هیچ عنوان از اشتباه کردن نترسید:

روز به روز دنیای سئو در حال تغییر و تحول است. ممکن است شما همه چیز را یاد بگیرید و آن را به درستی اجرا کنید، اما باز هم به نتایج مطلوب دست نخواهید یافت. پیشنهاد می‌کنیم که اگر به تازگی به دنیای سئو وارد شده‌اید، تمامی مفاهیم و اصول اولیه را آموخته و خود را وارد یک پروژه واقعی کنید.

چرا که بهترین روش یادگیری سئو، انجام یک پروژه واقعی می ‌باشد. به هیچ عنوان از اشتباه کردن نهراسید و هرچه را که آموخته‌اید را اجرا کنید. جمله معروفی می‌گوید: (( اشتباه کردن بهترین ‌معلم شماست.))  این استراتژی بسیار کارآمد است و شما در حین کار تکنیک‌های بسیار زیادی را خواهید آموخت.

یادگیری و اجرا به صورت همزمان به کار ببرید:

به عنوان کسی که در حوزه سئو مبتدی است، با حجم زیادی از آموزش‌ها و تکنیک‌ها مواجه خواهید بود و شاید دچار سردرگمی شوید. اگر ساعت‌های زیادی را صرف تماشای ویدیوهای آموزشی و مقالات مختلف کنید، ولی هیچ کدام از آن‌ها را به کار نبرید؛ نتیجه این کار تقریبا هیچ است. زمانی که شما بتوانید تمامی آموخته‌ها را اجرا کنید، آن هنگام متوجه اشتباهات خود خواهید شد و در کار خود پیشرفت می‎کنید.

تمرکز بر روی دانش و داشته‌های خود و تقویت آن‎ها:

زمانی که بر روی مفاهیم سئو  و اصول اولیه آن تمرکز کردید، برای موفقیت در بهینه سازی سایت، شانس بسیار زیادی خواهید داشت. تولید محتوا همواره به معنای پیشرفت در سئو نمی‌باشد. در حال حاضر باید زمان خود را صرف شناختن صفحات و مقالات و به‌روزرسانی آن‌ها کنید.

جمع بندی:

یادگیری بهینه سازی سایت یا سئو، کار بسیار پیچیده‌ای نمی‌باشد. همانطور که در این مقاله مشاهده کردید، اگر با مفاهیم سئو آشنا شوید، تا حد زیادی می‌توانید به بهبود رتبه سایت خود کمک کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که ربات‌های گوگل تنها کسانی نیستند که سایت شما را بررسی می‌کنند؛ بلکه مخاطبان حقیقی وجود دارند که بسیار باهوش‌تر از ربات‌ها هستند. بنابراین اگر آن‌ها را راضی نگه ندارید، گوگل کمک چندانی برای رتبه شما نخواهد کرد

اگر صاحب وب سایتی هستید باید به بهینه کردن آن خود اقدام کنید. در سئو، وب سایت به موارد زیر توجه کنید:

 • به روز باشید.
 • با اصول سئو آشنا شوید و از آن‌ها استفاده کنید.
 • صبر و پشتکار زیاد داشته باشید.
 • سئو سایت‌، ماه‌ها طول خواهد کشید، پس صبور باشید.
 • دانش خود را در این زمینه بالا ببرید.
 • اولویت بندی عملیات مهم است.
 • سایت‌های رقبا را شناسایی کرده و همیشه یک قدم جلوتر باشید.
 • پس از آمدن به صفحه اول، هیچ عنوان تلاش خود را متوقف نکنید.
 • بعد از رسیدن به هدف باید بیش از پیش تلاش کنید، برتر شدن مهم نیست برتر ماندن مهم است.

یک دیدگاه ارسال کنید

9 + ده =