پشتیبانی سایت چه ضرورتی دارد؟

اگر کسب و کار خود را به تازگی توسعه داده‌اید و وارد فضای آنلاین شده‌اید، یکی از ضرورت‌هایی که به آن نیاز دارید، پشتیبان سایت یا وبمستر می‌باشد. کسب و کارها نیازمند داشتن یک فضای آنلاین در حالِ فعالیت می‌باشد و مهم نیست که این نوع کسب و کار چیست و یا در چه زمینه فعالیت دارد. هر کدام از کارهای فنی سایت، نیازمند داشتن تجربه و تخصص و دانش خاصی می‌باشد، برای همین بهتر است که این کار را به فردی بسپارید که دارای تخصص لازم در این زمینه می‌باشد، برخی از مجموعه‌ها نیز این کار را قبول می‌کند. این مجموعه‌ها یا این افراد می‌توانند در اسرع وقت پاسخگوی مشتریان باشند و اگر در سایت مشکل یا خطایی رخ دهد، آن را بررسی و سپس حل می‌کنند.

پشتیبانی سایت چیست؟

کارهایی که از جمله وظایف یک پشتیبان سایت می‌باشد، از قبیل انجام امور روزمره، سایت انجام کارهای فنی، سایت رفع مشکلات احتمالی، که ممکن است در سایت به وجود بیاید و انجام به‌روزرسانی‌های مرتب  و همچنین مراقبت و نگهداری از سایت، انجام تغییرات در سایت و… تمامی این کارها برای راه اندازی یک سایت لازم است و تمامی آن‌ها شامل خدمات پشتیبانی سایت می‌شوند. این خدمات و توجه به نیاز مشتریان ممکن است افزایش پیدا کنند.

خدمات پشتیبانی سایت

خدماتی که پشتیبانان سایت برای پشتیبانی سایت انجام می‌دهند، شامل: رفع مشکل لود سایت و گرفتن تست سرعت در کنسول گوگل سایت را ثبت کرده، جهت رفع کردن باگ‌های احتمالی در خصوص ایندکس شدن مطلب‌های سایت، مشکلات فنی و احتمالی سایت می‌باشد. آن‌ها اصلاحاتی را با توجه به درخواست کارفرما در سایت انجام می‌دهند. بعد از ارسال درخواست، در سریع ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهند. کارفرما را در جهت کار کردن سایت راهنمایی می‌کنند.

پشتیبانی سایت

پشتیبانی فنی سایت

انجام این کارها نیازمند تخصص و مهارت و تجربه می‌باشد. مجموعه این کارها با فعالیت یک سایت ارتباط کاملاً مستقیمی دارند . این کارها اگر در زمان خود انجام نشوند، منجر به خارج شدن سایت از دسترس کاربر می‌شود و همین باعث می‌شود تا مراجعه کنندگان می‌توانند از خدمات سایت استفاده کنند؛ زمان انجام کارها در سایت توسط پشتیبان از اهمیت بالایی برخوردار است. پشتیبانی محتوای سایت، در این قسمت به تمامی کارهایی که با تولید محتوا ارتباط مستقیم دارند اشاره می‌شود. از جمله قرار دادن مقاله‌ها در سایت، تنظیم کردن تولید محتوا برای صفحات مختلف و موارد دیگر. پارامترهای خیلی مهمی در انتخاب کردن پشتیبان برای سایت وجود دارد از جمله هزینه ماهیانه برای پشتیبانی سایت یا انتخاب پشتیبان مناسب برای سایت.

اولین وظیفه‌ی پشتیبانی سایت، طراحی سایت می‌باشد. بعد از مرحله طراحی سایت، به مرحله پشتیبانی از سایتِ طراحی شده می‌رسیم، که این دومین وظیفه یک پشتیبان سایت می‎باشد. هنگامی که کلمه پشتیبانی سایت را به کار می‌بریم، منظورمان چیست؟ پشتیبانی سایت وظایف مختلفی دارد، از جمله این وظیفه‌ها نگهداری و توسعه سایت در برنامه ریزی‌های کوتاه مدت و طولانی مدت می‌باشد. پشتیبانی سایت انواع مختلفی دارد، از جمله پشتیبانی سایت شرکتی، پشتیبانی سایت فروشگاهی، پشتیبانی سایت مجله یا همان محتوایی و پشتیبانی سایت شخصی.

پشتیبانی سایت شرکتی

وظایف آن‌ها شامل رفع مشکلات فنی سایت، به روز رسانی آن، درج کردن محتوا و همینطور پیگیری‌های مرتبط با سایت می‌باشد. به دلیل تفاوت کسب و کارها در شرکت‌ها، همه‌ی صاحبان کسب و کارها نیازمند پشتیبانی سایت هستند. باید اضافه کرد که برخی از خدمات پشتیبانی سایت مثل طراحی استایل ممکن است رایگان انجام شود. نیاز شرکت‌ها در حوزه‌های به‌روزرسانی و گذاشتن محتوا درباره موضوع کاریشان می‌باشد.

پشتیبانی از سایت

پشتیبانی سایت فروشگاهی

پشتیبانی این نسخه دارای بخش‌های مختلفی از جمله پشتیبانی فنی مدیریت کالاها که شامل به روزرسانی کالاهای موجود و قیمت آن‌ها و غیره است.

این مطلب را از دست ندهید
عوامل موثر در برندینگ

پشتیبانی سایت مجله‌ای یا همان محتوایی

در این مدل از پشتیبانی‌ها مواردی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. این سایت‌ها به یک تیم قوی برای تولید محتوا نیاز دارید، که قدم اول در آن تولید محتوای مستمر است که به سایت شما بسیار کمک خواهد کرد و از آن جایی که سایت‌ها بازدید بالایی دارند، شما به یک هاستینگ قوی نیازمندید.

پشتیبانی سایت شخصی

باید برای محتوا و به‌روزرسانی‌های آن برنامه ریزی دقیقی در نظر گرفته شود. پشتیبانی این گونه سایت‌ها، هزینه‌های کمتری نسبت به سایت‌های دیگری مثل شرکت‌ها، فروشگاه‌های آنلاین و غیره دارد. با استفاده از محتواهایی درباره اخبار روز می‌توانید کسب و کارتان را بهتر کنید. همیشه برای تولید محتوا مخاطبان‌تان را در اولویت قرار دهید.

وظایف پشتیبانی سایت

آن‌ها باید مشکلات را تجزیه و تحلیل کنند و به برطرف کردن مشکلات بپردازند، تغییرات مربوط به تمامی اصلاحات سایت از نظر فنی انجام شود؛ به روزرسانی‌ها و اضافه کردن اطلاعاتی مثل رمز عبور، حساب‌های کاربری و غیره را چک شود. به پرسش‌های کاربران پاسخ دهند و مشکلات آن‌ها را حل کنند. امنیت سایت و محتوا را پشتیبان سایت حل می‌کند و در آخر به بهینه سازی سایت بپردازند و عملکرد آن را تنظیم کنند.

پشتیبانی از وبسایت

وظایف پشتیبان سایت در پشتیبانی سایت به چهار قسمت تقسیم می‌شود.

اول پشتیبانی فنی سایت: این بخش شامل به‌روزرسانی فنی و امنیتی سایت و همینطور بررسی عملکرد سایت می‌باشد.

دوم پشتیبانی محتوایی سایت: مهم‌ترین بخش در سایت، تولید محتوای مستمر و همینطور به روزرسانی مطالب می‌باشد.

سوم پشتیبانی طراحی و گرافیکی سایت: در بخش گرافیک سایت نیز به پشتیبانی نیاز است، این بخش شامل بنرهایی می‌باشد که باید به روز رسانی شود.

در بخش چهارم و آخر یعنی پشتیبانی سئو سایت: شامل تهیه لیستی از کلمات کلیدی در حوزه کار مرتبط برای تولید کردن محتوا و برنامه ریزی برای بالا آمدن سایت و غیره می‌باشد. باید توجه کرد که پشتیبان سایت با پشتیبانی آنلاین تفاوت دارد.

پشتیبانی آنلاین از طریق اینترنت انجام می‌شود؛ اما پشتیبانی سایت به منظور تضمین عملکرد و همچنین  نگهداری صحیح وب سایت تعریف می‌شود. امروزه تمامی کسب و کارها شکل آنلاین و اینترنتی به خود گرفته‌اند. همانگونه که بر مشتریان برای خرید کالا یا خدمات به محل کار شما می‌آیند می‌توانند به راحتی و با نشستن در منزل و با چند کلیک وارد وب‌سایت شما شده و در هر ساعت از شبانه روز خرید خود را به راحتی انجام دهند. وب‌سایت‌های استاتیک با وب‌سایت‌های داینامیک تفاوت‌هایی دارند؛ داینامیک‌ها مانند فروشگاه‌های آنلاین، نیاز کمتری به پشتیبانی و نگهداری دارنند. می‌توان سیستم کامپیوتری را با یک موجود زنده همانند سازی کرد. روزی که یک سایت ایجاد می‌شود به نوعی متولد می‌شود، و دارای امکانات محدودی است و ممکن است در طول زمان به توسعه بیشتری بر روی آن بپردازید، باعث افزایش تعداد کاربران و ترافیک در سایت می‌شود و همین باعث تبلیغات برای کسب و کار شما می‌شود و مشتریان وفادار به وجود می‌آیند و تداوم این ماجرا به مشتری مداری از سوی صاحبان کسب و کار برای فعالیت‌های اقتصادی دارند و عملکرد صحیح وب‌سایت شرط اول است.

پشتیبانی وبسایت

صاحبان کسب و کار در زمینه تکنولوژی وب، دانش کمی دارند و برای راه اندازی و توسعه صفحه وب‌سایت خود نیازمند داشتن یک متخصص هستند. هنگامی که یک وب سایت را سفارش می‌دهید، هیچ المانی برای سفارش و سنجش نهایی آن ندارید، چرا که برخی از مسائل وب‌سایت‌ها تخصصی می‌باشد. عده‌ای هستند که به دنبال محصولات ارزان می‌گردند که توسط افراد غیرحرفه‌ای و بدون پشتیبانی در درازمدت ارائه می‌شود. محصول ارزان و بدون پشتیبانی سایت می‌تواند جلوی توسعه وب‌سایت شما را در آینده بگیرد. توسعه دهندگان با استفاده از تکنیک‌هایی محصول ضعیف را به کارفرما ارائه می‌دهند و کارفرما برای بهبود آن در آینده با مشکل مواجه می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید
چرا به طراحی سایت نیاز است؟

تصور کنید که از یک قالب آماده توسط توسعه دهنده که رمزگذاری هم شده استفاده می‌کنید، بعد از مدتی صاحب وب می‌خواهد تا تحولی در طراحی سایت به وجود بیاورد. این کارها را بدون آسیب دیدن و محتوای سایت می‌خواهند انجام دهد، اما قفل‌های رمزگذاری‌هایی که روی وب‌سایت انجام شده، باعث به وجود آمدن محدودیت جدی برای توسعه سایت می‌شود. در این قسمت صاحب وب‌سایت باید به کسی که سایت را طراحی کرده مراجعه کند و اگر طراح به قالب سایت دسترسی نداشته باشد، وب‌سایت شما به آخر می‌رسد و باید طراحی بر روی یک قالب جدید از نو شروع شود. علاوه بر این مسئله، مشتری‌های زیادی تماس می‌گیرند و از مشکل توسعه دهنده غیررسمی وب‌سایت اعتراض می‌کند و می‌خواهند پروژه را به شرکت دیگری منتقل کنند، اما توسعه دهنده وب‌سایت‌ها، رمزهای مهم سایت را در اختیار صاحبان وب‌سایت‌ها نمی‌گذارند یا در انتقال آن‌ها مشکلاتی به وجود می‌آورند. تمام این مسائل گویای آن است که باید در قدم اول که توسعه وب‌سایت می‌باشد، گامی درست برداشته شود. باید به انتخاب شرکتی رسمی بپردازید که سابقه روشنی در این حوزه داشته باشد و توسعه دهنده وب‌سایت را پشتیبانی و در درازمدت نیز آن را تضمین کند.

 اهمیت پشتیبانی

نگهداری وب‌سایت‌ها نیازمند دانش و تجربه می‌باشد و افراد غیر حرفه‌ای توانایی انجام آن را نداشته باشند و از طرف دیگر نیز نیازمند واکنش‌های سریع می‌باشند. افرادی که این وظیفه را بر عهده دارند، با کمک ابزارهایی مشکلات را سریع برطرف کرده، حتی می‌توانند قبل از بروز مشکل، از آن پیشگیری کرده تا زمان کمتری برای حل مشکلات صرف شود. از جمله عواملی که باعث محبوبیت یک سایت می‌شود، عملکرد سریع وب‌سایت برای سئو آن می‌باشد. در نتیجه باید سایت، همیشه در حال بروز رسانی باشد وگرنه هزینه‌های زیادی را برای سایت و سئو به وجود می‌آورد.

 پشتیبانی شامل چه مواردی می‌شود؟

بعد از توسعه یافتن یک وب سایت و تحویل آن به مشتری و پشتیبانی آغاز می‌گردد. پشتیبانی در طراحی تغییری ایجاد نمی‌کند و به معنای بهبود عملکرد صحیح یک وب سایت است. این تنها یکی از وظایف پشتیبان سایت می‌باشد، از دیگر وظایف پشتیبان سایت می‌توان به نگهداری از سئو، درج و ویرایش محتوا و تغییر در طراحی و غیره نیز اشاره کرد.  یک پشتیبان باید عملکرد سایت را تضمین کند و در صورتی که مشکلی به وجود آمده در کوتاه‌ترین زمان آن را رفع کند. از وظایف دیگر یک پشتیبان سایت می‌توان به انجام ایمن سازی‌هایی در موارد خاص، نگهداری از هاست، انجام کارهای ضروری‌ای مثل مدیریت محتوا،  پلاگین ها و تشخیص و مقابله در برابر حمله‌ی هکرها اشاره کرد.

پشتیبانی سایت

 خطراتی که بدون داشتن پشتیبان برای سایت به وجود می‌آید

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، پشتیبانی نوعی تضمین کیفیت در تولید سایت می‌باشد و این مسئله باید از سوی شرکت طراح تضمین شود. اما بدون وجود پشتیبان برای سایت چه خطراتی آن را تهدید می‌کند؟ مهم‌ترین چیزی که وجود یک پشتیبان آن را تضمین می‌کند، انجام آپدیت‌هایی در زمان‌های مناسب می‌باشد. یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس، رابطه کاربری آسانی را برای مدیریت سایت و به روز رسانی پلاگین‌ها حتی برای نسخه‌های جدید به سیستم مدیریت محتوا می‌دهد، اما اغلب این به روزرسانی‌ها با یک کلیک تمام نمی‌شود و به روزرسانی‌ها معمولاً عوارض جانبی را در پی دارند. آن‌ها در عملکرد یک وب‌سایت نقض ایجاد می‌کنند و برای همین برای به روز رسانی اکثرا  نیازمند یک شخص متخصص دید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که نیازمند بروزرسانی نیستید و اگر سیستم مدیریت محتوا یا همان پلاگین‌های وب‌سایت به روز رسانی نشود یا اتفاقی می‌افتد. در اینجا باید به حضور هکرهایی که همیشه به دنبال نفوذ به وب سایت‌ها می‌باشند، اشاره کرد.

این مطلب را از دست ندهید
لینکدین و مزایای آن برای کسب و کار شما

بنابراین باید حفره‌هایی را که در سیستم‌های معتبر مدیریت محتوا وجود دارند را پوشش داد، اما فعالان حوزه امنیت نرم افزار، این افراد را شناسایی می‌کنند و به استفاده کنندگان محصولات و خدمات اخطار می‌دهند و با ارائه نسخه جدیدی این مشکل امنیتی را حل می‌کند و باعث می‌شود که وب‌سایت‌های زیادی آسیب نبیند. بنابراین باید قسمت‌های پلاگین را به روز رسانی کرد و این مسئله، امری دائمی و ضروری می‌باشد. مشکل دیگری که وب‌سایت‌ها با آن مواجه می‌باشند، اسپم‌ها هستند و این مشکلات به دلیل پلاگین‌ها به وجود می‌آیند. اسپم‌ها می‌توانند برای وب سایت‌ها بسیار پر هزینه باشند. مرورگرهای اینترنتی مثل کروم، هنگامی که کاربر وارد یک سایت می‌شود، در صورتی که مشکل امنیتی داشته باشد به کاربر اخطار می‌دهد و به احتمال زیاد کاربر به سایت اعتماد نمی‌کند و سایت را ترک می‌کند. در نتیجه سایت شما، کاربر با ارزش خود را به دلیل اعتماد از دست خواهد داد.

پشتیبانی از سایت وردپرسی

از جهت دیگر نیز موتورهای جستجوگر گوگل، با شناسایی این وب‌سایت را به یک سایت ناامن تشخیص می‌دهد و آن را در صفحات نتایج جستجو کاهش می‌دهد و  این مسئله به دلیل نبود امنیت به وجود می‌آید. حتی ممکن است به دلیل ناامنی یک سایت، آن را از لیست نتایج جستجو را به طور کامل حذف نماید. در طول زمان ممکن است، کیفیت عملکرد و وب‌سایت‎ها تغییر کند و این مسئله به دلایل مختلفی بروز می‌دهد؛ مثلاً استفاده از هاست اشتراکی که کم کیفیت باشد یا حتی افزایش ترافیک و کاربران وب‌سایت و حتی وجود یک پلاگین یا یک کد می‌تواند به سرعت عملکرد یک سایت را ضعیف کند. در همین جاست که مسئله وجود یک متخصص برای بررسی و حل این مشکل به وجود می‌آید. باید اضافه کرد که حمله هکرها مسئله خیلی متداولی نیست، اما در برخی موارد برای سایت‌ها به دلایل مختلف به وجود می‌آید،

برای مثال می‌توان حمله ddos که درخواست‌های مختلفی از طرف سرور سایت ارسال می‌کند و به دلیل محدودیت هاست و سرور در پاسخگویی به درخواست‌ها باعث افزایش درخواست‌های جعلی می‌شود و باعث می‌شود تا وب‌سایت از سرویس دهی خارج شود. همینجاست که یک متخصصِ امنیت وب‌سایت، نیاز است تا بتواند حملات هکرها را متوقف کند و سایت به خدمات دهی به کاربران و مشتریان ادامه دهد.

یک دیدگاه ارسال کنید

1 × 2 =