چرا به طراحی سایت نیاز است؟

مزایای طراحی سایت چیست؟ و چرا باید برای کسب و کار خود یک سایت داشته باشیم؟

در نقطه آغاز شروع کار اینترنتی و کسب و کارهای آنلاین، برخی از افراد سوالات گوناگونی را از خود می پرسند. برای مثال:

 • چرا باید یک وب سایت طراحی کنم؟
 • مزایای داشتن یک وب سایت چیست؟
 • طراحی یک وب سایت چه کمکی می‌تواند به کسب و کار من کند؟
 • و سوالات دیگری که از این قبیل هستند.

در مردادماه سال ۹۶ مطابق با آگوست ۲۰۱۷ بود که وب سایت‌ها بیست و ششمین سالگرد ورود به دنیای آنلاین را جشن گرفتند. از این تاریخ به بعد، دنیای آنلاین و فضای اینترنت به شکل عجیبی رشد کرد؛ و به نظر می‌رسد که این رشد می‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند و هر چقدر پیش‌تر می‌رویم علاوه بر ابدی بودن رشد، سرعت آن نیز چند برابر می‌شود. از سال  ۲۰۱۷ به بعد، بیش از یک میلیارد دامنه ثبت شد. ثبت شدن این حجم از دامین یا دامنه نشان دهنده‌ی رشد فضای مجازی می‌باشد.

البته لازم به ذکر است که در میان میلیون‌ها وب سایت و دامنه ثبت شده، تنها یک چهارم از آن‌ها به معنی واقعی کلمه فعالیت می‌کنند. بقیه‌ی دامنه‌ها اصطلاحاً (( پارک شده)) هستند؛ چرا که آن‌ها هیچ گونه فعالیتی ندارند. در این بین، از ۲۵۰ میلیون وب‌ سایت فعال، تنها تعداد محدودی از آن‎ها هستند که ترافیک بازدید روزانه دریافت می‌کنند.

بسیاری از مشاغل کوچک وجود دارند که از فضای اینترنت برای توسعه دادن کسب و کار خود بهره نمی‌گیرند. طبق تحقیقاتی که در آمریکا صورت گرفت، در حدود ۴۹ درصد مشاغل کوچک، وب سایت ندارند. با توجه به این آمار می‌توان دریافت که در کشور ایران، این آمار بیشتر از آمریکا خواهد بود.

مزایای طراحی سایت

اولین دلیلی که یک بیزینس، نیازمند داشتن یک وب سایت می‌شود، آن است که حتی اگر این کسب و کار کمتر از ۵ کارمند داشته باشد، دیگر مهم نیست در چه مکانی فعالیت می‌کند، کسب و کار شما به راحتی می‌تواند مشتریان بالقوه بیشماری داشته باشد. برای مثال در طی تحقیقات کشور کانادا مردم در حدود ۳۶.۳ دهم ساعت از ماه را صرف جستجو و وقت گذراندن در اینترنت می‌کنند. این عدد در کشور آمریکا حدود ۳۵.۲ دهم ساعت می‌باشد.

اما این آمار در ایران می‌تواند بسیار بالاتر از کشورهای آمریکایی باشد.حضور کاربران ایرانی در فضای مجازی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها باعث شده تا کاربران در برخی از بررسی‌ها بین ۵ تا ۹ ساعت از زمان روزانه‌ی خود را در دنیای آنلاین بگذرانند، که این عدد رفته‌ رفته بالاتر می‌رود. امروزه بیش از ۴۰ میلیون از کاربران دنیای اینترنت را ایرانیان تشکیل داده‌اند. این عدد به خودیِ خود بسیار قابل توجه می‌باشد.

در نتیجه فضای مجازی به خصوص در کشور ایران، می‌تواند پتانسیل بسیار بالایی جهت رشد سریع در بازاریابی داشته باشد. به عقیده کارشناسان، فضای مجازی می‌تواند بزرگ‎ترین و قدرتمندترین بستر برای افزایش فروش بازاریابی محسوب شود. اما تمام این مطالب گفته شده تنها بخشی از قدرت و وسعت فضای مجازی را توضیح می‌دهد.

فایده داشتن وب سایت چیست؟

اول، امروزه مردم به جای داشتن دفترچه تلفن، از اینترنت استفاده می‎کنند. کاربران بر خلاف گذشته، بیش‌ترین و مهم‌ترین اطلاعات مورد نیاز خود را از اینترنت جستجو می‌کنند. مشتریان بالقوه با استفاده از موبایل‌ها و کامپیوترهای خود به جستجو در اینترنت می‌پردازند. این جستجو می‌تواند در زمینه‌های مختلف صورت پذیرد. برای مثال: کاربران برای سرگرمی زمان خود را در فضای مجازی صرف می‌کنند، برای آموزش، برای خرید ملزومات و یا حتی برای به فروش رساندن کالاها یا خدمات خود از ابزارهای قدرتمند دنیای اینترنت بهره می‌گیرند.

این مطلب را از دست ندهید
تبلیغات مدرن + تبلیغات در شبکه های اجتماعی

کاربران عناوین مختلفی را در دنیای مجازی و به خصوص وب سایت‌ها جستجو می‌کنند. موضوعاتی از قبیل جستجو درباره کدام پزشک یا کلینیک، کدام شرکت خدماتی، کالاهای مورد نظر، چگونگی تهیه قورمه سبزی و یا حتی مشاهده تدریس عربی!

طبق تمامی اصول بازاریابی نادیده گرفتن فضای مجازی می‌تواند اشتباه بزرگی برای یک کسب و کار به وجود آورد. چرا که بیشتر رقبای کسب و کار شما در فضای دیجیتال فعالیت می‌کنند و بخش عظیمی از مشتریان بالقوه شما نیز در فضای مجازی هستند، در نتیجه نداشتن وب سایت می‌تواند نتیجه‌ی مخربی بر روی تجارت‌تان بگذارد. چرا که شما بخش بزرگی از بازار هدف را از دست داده‌اید و رقبای‌تان توانسته‌اند از این ماجرا سود ببرند. 

دوم، طراحی کردن یک وب سایت می‌تواند اعتبار زیادی به کسب و کار شما ببخشد. در گذشته وجود مغازه در بازار نوعی اعتبار برای کاسب‌های محل بود؛ اما امروزه مردم انتظار دارند که بیزینس‌ها دارای یک وب سایت مخصوص به خود باشند، درست مانند گذشته که هر شرکت و کسب و کاری آدرس مشخصی داشت که باعث به وجود آمدن احساس اطمینان و اعتماد در بین مردم و تجار می‌شد.

طراحی سایت

وب سایت‌ها در واقع مانند فروشگاه یا دفتر کار در دنیای فضای مجازی عمل می‌کنند.  امروزه نداشتن وب سایت باعث به وجود آمدن سوالات بسیار زیادی برای کاربران می‌شود. مانند آیا واقعاً این فروشنده/ پزشک/ یا وکیل قانونی است؟ آیا کار خود را بلد است؟ اگر این شرکت در کار خود حرفه‌ای می‌باشد؟ چگونه در دنیای وب برای خود پایگاهی ثبت نکرده است؟

این تنها گوشه‌ای از افکار مخاطبان در صورت نبود وب سایت خواهد بود. در واقع در بسیاری از این موارد، افراد به شرکت بدون آدرس وب سایت مراجعه نکرده، در عوض به سراغ شرکت‌های رقیب که دارای وب سایت هستند، خواهند رفت. فکر کنید که شما به جای شرکت بدون آدرس بودید، با یک حرکت اشتباه مشتری خود را از دست دادید. هرچند که ممکن است شما از دیگر رقبای‌تان بهتر عمل کنید.

سوم، طراحی وب سایت می‌تواند کانال بازاریابی جدیدی را برای شما ایجاد کند. وجود وب سایت باعث می‌شود تا شما همواره و به صورت دائمی در اینترنت حاضر شوید. این موضوع همانند داشتن یک بیلبورد تبلیغاتی می‌باشد. هنگامی که بیلبورد به جای داشتن حالت فیزیکی به صورت مجازی در دنیای اینترنت نصب شود، هر روز هزاران یا حتی میلیون‌ها نفر آن را خواهند دید و از این طریق می‌توانید شانس داشتن یک کانال جدید برای دیده شدن و معرفی محصول و خدمات خود را داشته باشید.

البته در نظر داشته باشید که تعداد افرادی که بیلبورد شما را می‌بینند و میزان توجهی که به خود جذب می‌کند بسته به فعالیت شما در فضای مجازی خواهد داشت. روش‌هایی مانند سئو و بهینه سازی سایت، استفاده کردن از شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات آنلاین و غیره همه و همه تاثیر بسزایی در بیشتر دیده شدن وب سایت شما خواهد داشت.

این مطلب را از دست ندهید
وظیفه شتاب دهنده چیست؟

چهارم، داشتن وب‌سایت باعث می‌شود تا به جمع‌آوری اطلاعات مشتریان بپردازید. برای مثال، برای شما در برخی موارد مشکل است تا از مشتریان بخواهید که هنگام مراجعه به شما، آدرس ایمیل یا شماره تلفن‌شان را بر روی کاغذی بنویسند تا در آینده شما به آن‌ها اطلاع‌رسانی‌های لازم را کنید؛ اما تایپ کردن این مشخصات در بخشی از وب سایت، کار را بسیار آسان‌تر خواهد کرد. مخصوصاً اگر مخاطبان بدانند که در ازای دادن این اطلاعات، از مسائل مهم و هیجان‌انگیز مطلع می‌شوند.  

چرا به سایت نیازمندیم

مانند خبرنامه، گزارش‌های خاص درباره محصولات، تخفیف‌های ویژه، اطلاعات تخفیف‌های آینده و غیره. همه برای مشتریان جذاب خواهند بود. هنگامی که اطلاعات کاربران را از طریق وب‌ سایت از آن‌ها گرفتید، می‌توانید به برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه اقدام کرده و آن‌ها را به یک مشتری وفادار تبدیل کنید.

خریدهای اینترنتی روز به روز در حال افزایش است. اما طبق گزارشاتی که در سال ۱۳۹۳ در ایران انجام شد، تراکنش‌های خرید ایرانیان بیش از ۵۲ هزار میلیارد تومان اعلام و این رقم در سال ۱۳۹۴ افزایش چشمگیری داشته و به بیش از ۹۳ هزار میلیارد افزایش پیدا کرد. با این حال در سال ۱۳۹۵ نیز نزدیک به ۹۹ میلیارد تومان تراکنش خریدهای اینترنتی اعلام گردید، که این موضوع در نوع خودی پیشرفت فوق‌العاده‌ای را نشان می‌داد.

در کشورهای آمریکا این ارقام بسیار بیشتر می‌باشد. برای مثال در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۴۱ هزار میلیارد دلار خرید توسط اینترنت انجام شد و این ارقام در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۳۸۵ میلیارد دلار رسید. همانطور که مشاهده کردید هر ساله تراکنش‌های خریدهای اینترنتی افزایش داشته و در حال رشد می‌باشد.

ششم، داشتن یک وب سایت می‌تواند مشتریان را به سمت شما و فروشگاه‌تان هدایت کند. اگر دارای یک فروشگاه لباس هستید، سرمایه گذاری بر روی یک وب سایت و حضور در فضای مجازی می‌تواند برای شما افزایش سود را به ارمغان بیاورد. در صورتی که وب سایت شما اطلاعات جامع و کاملی درباره محصولات و خدمات، طراحی کرده باشد، می توانید مشتریان بالقوه بسیاری را به سمت فروشگاه خود هدایت کنید.

درست است که همچنان ۹۰ درصد خریدها در جهان از طریق مراجعه حضوری صورت می‌گیرد. اما داشتن یک وب سایت به عنوان محل عرضه کالا و خدمات می‌تواند یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی آنلاین باشد.

دلایل مهم برای طراحی سایت:

 • اول، تبلیغات در دنیای اینترنت با هزینه‌های کمتری نسبت به روش‌های تبلیغات سنتی مانند تلویزیون و رادیو قابل اجراست.
 • دوم، در فضای وب سایت‌ها می‌توان روش‌های بسیار مختلفی را برای تبلیغات و همینطور دیده شدن در نظر گرفت.
 • سوم، سایت مانند بومی بزرگ می‌باشد که امکان انتقال اطلاعات را از محصول و خدمات دارد.
 • چهارم، به وسیله وب سایت‌ها می‌توان پاسخ سوالات بسیار زیاد مشتریان را به یک مرتبه داد.
 • پنجم، فضای وب سایت به گونه‌ای است که می‌توان با مشتریان ارتباط برقرار کرد و آموزش‌های لازم جهت استفاده از خدمات و کالای برند خود را به آن‌ها داد.
 • ششم، اینترنت می‌تواند به دنبال راه‌هایی برای تماس با مخاطبان باشد. در نتیجه وجود یک وب سایت برای کسب و کار شما حیاتی می باشد.
 • هفتم، وجود یک وب سایت می‌تواند نشانگر اعتبار شما باشد.  
 • هشتم، برای همه مکان پذیر نیست که در مرکز شهر مغازه‌ی بزرگی داشته باشند تا به  فعالیت بپردازند. اما همه می‌توانند در هر جای دنیا از وب سایت‌ها استفاده کنند تا به فروش محصول و در نتیجه به سودآوری دست یابند. هر چند که امروزه حتی کسانی که دارای مغازه‌ها و فروشگاه‌های شلوغ هستند نیز در دنیای مجازی دارای وب سایتی برای خود هستند.
 • نهم، در فضای وب سایت می‎توان پشتیبانی ۲۴ ساعته، در هر روز هفته، حتی روزهای تعطیل سال را به صورت هوشمند انجام داد.
 • دهم، از جمله بزرگ‌ترین مزایای وب سایت‌ها منتشر کردن مطالب کالا و خدمات در بین مردم می‌باشد.
 • یازدهم، کسب و کارهایی که موفق هستند و دارای سفارش و مشتریان بی‌شماری نیز هستند با استفاده از وب سایت‌ها می‌توانند گروه جدیدی از مشتریان را به سمت خود جذب کنند.
 • دوازدهم، بازاریابی از طریق ایمیل مارکتینگ، می‌تواند پربازده‌ترین روش‌ها در سراسر دنیا به شمار رود. در این روش اگر افراد به سایت شما وارد نشوند، از طریق ایمیل می‌توانند از آخرین اخبار شما آگاهی پیدا کنند.
تاثیر سایت بر روی کسب و کار
 • سیزدهم، از مزیت‌های طراحی سایت، ایجاد باشگاه مشتریان می‌باشد. در این باشگاه می‌توان خدمات مختلفی را به مخاطب ارائه داد. از جمله برنامه‌های هفتگی، تخفیفات ویژه و غیره.
 • چهاردهم، از طریق وب‌ سایت می‌توان اطلاعاتی مانند تماس با افراد را به دست آورد و آن‌ها را به مشتریان وفادار تبدیل کرد.
 • پانزدهم، از زمان‌های گذشته تاکنون همواره بین کسب و کارها رقابت برای به دست آوردن مشتریان بوده است. در عصر دیجیتال می‌توان این کار را از طریق طراحی سایت انجام داد.
 • شانزدهم، وب سایت‌ها این امکان را به شما خواهند داد که برای ارائه خدمات به مشتریان، از طریق اینترنت به صورت کاملا آنلاین درآمد کسب کنید. به خصوص در این روزها که تعطیلی‌های بی‌شماری به دلیل شیوع ویروس کرونا بیش از پیش بوده است و شما به راحتی می‌توانید با به فروش رساندن کالاها و خدمات‌تان به صورت آنلاین مشکلات خود و مخاطبان را حل کنید.
 • هفدهم، می‌توانید مطالب مختلفی از کسب و کار خود را منتشر کنید، تا مشتریان بتوانند نظرات و دیدگاه‌های خود را نیز درج کنند.
 • هجدهم، ایجاد یک وب سایت، می‌تواند کارهای شما را سرعت بخشد. برای مثال حذف کردن تماس‌های تلفنی پشت سرهم مشتریان، تحویل کار سرِ ساعت. همچنین می‌تواند سرعت تحویل کار به مشتری را چند برابر کند.
 • نوزدهم، طراحی و منتشر کردن بروشورها می‌تواند از جمله راه حلی باشد که دیگر نیازی به مصرف کاغذ ندارد. چرا که به صورت دیجیتال می‌توان آن‌ها را مطالعه کرد.
 • بیستم، وب سایت‌ها می‌توانند اصولی و به صورت تخصصی طراحی شوند. پلتفرم‌های مختلف مانند وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند برای کسب و کار شما پتانسیل بالایی داشته و شما با شناخت رفتار مشتریان می‌توانید فروش بسیار بالایی را تجربه کنید.
این مطلب را از دست ندهید
ترندهای بازاریابی موبایلی در سال ۲۰۲۱

یک دیدگاه ارسال کنید

*

code