مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در فروش فضای مجازی چیست؟

زمانی که می‌خواهید برای کسب و کار خود تصمیم به فعالیت در فضای مجازی بگیرید، یا حتی یک وب سایت ایجاد کنید و می‌خواهید این کار را از طریق فضای مجازی و جذب مشتری انجام دهید، باید برای افزایش فروش، عواملی را در نظر بگیرید. روش‌های مختلف زیادی برای افزایش فروش اینترنتی از طریق فضای مجازی وجود دارد. اما نکته اصلی اینجاست که باید بازدیدکنندگان سایت را به مشتری تبدیل کنید.

چه عواملی بر روی فروش فضای مجازی تاثیر می‌گذارد؟

عوامل مختلفی در بالا رفتن فروش فضای مجازی سایت و اینستاگرام شما تاثیر می‌گذارند.

 الف) جلب اعتماد مشتریان:

بیشتر مشتریان در هنگام خرید اینترنتی به این نکته توجه می‌کنند که آیا سایت شما  قابل اعتماد است یا خیر. این اعتماد است که باعث می‌شود مشتریان از سایت شما خرید اینترنتی کنند. برای ایجاد اعتماد سازی، شما می‌توانید با کسب مجوز نماد اعتماد الکترونیک و همچنین قرار دادن آن در سایت خود و استفاده از درگاه‌های امن الکترونیک باعث تسریع بخشیدن به پروسه اعتماد سازی در بین مشتریان شوید.

کسب درامد از فروش فضای مجازی

ب) محتوای تاثیرگذار:

سایت باید دارای محتوای غنی باشد. به گونه‌ای که مقالات علمی و فنی در آن را شود. کاربران با دیدن محتوای بد و نامناسب، شما و کسب و کارتان را غیرمتخصص می‌پندارند و همین مسئله باعث می‌شود تا حس ناامنی و عدم اعتماد برای آن‌ها به وجود بیاید و مخاطبان از سایت شما خرید نکنند. به راحتی می‌توانید با ایجاد کردن محتوای مناسب در زمان تبلیغات نقش مهمی در موفقیت یا عدم موفقیت بازی کنید. هنگام نوشتن محتوای سایت باید نکاتی را رعایت کنید.

1. از نکات جالب استفاده کنید. شما می‌توانید عنوان‌های خود را در لندینگ پیج‌ها و با استفاده از تکنیک‌های مختلفی از قبیل بزرگ کردن متن، سوال یا تجربی کردن آن، باعث جلب توجه مخاطبان شوید.

2. علاقه‌مند کردن مخاطبان. شما می‌توانید از زمینه‌های مختلفی برای جلب مخاطبان و علاقه‌مندی آن‌ها به سایت استفاده کنید.

3. جزئیات اطلاعات باید کامل و شفاف در سایت قرار بگیرید. به صورتی که بازدیدکنندگان برای دریافت اطلاعات بیشتر در اینترنت و سایت‌های دیگر نباشد.

ج) نمایش در تمامی مرورگرها:

 هر کدام از مرورگرها دستورالعمل‌های متفاوتی دارند و باید به آن‌ها عمل کرد. پر استفاده‌ترین مرورگرها گوگل کروم، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر می‌باشد. اگر سایت شما نتواند حتی یکی از این مرورگرها را نمایش بدهد بازدیدکنندگان زیادی را از دست خواهد دادید.

د) بهینه سازی طراحی گرافیک:

زمانی که طول می‌کشد تا یک سایت اصطلاحا بالا بیاید و رتبه خوبی در مرورگرهایی مثل گوگل کسب کند. این مسئله می‌تواند تأثیر زیادی در جذب مخاطب داشته باشد. هنگامی که کاربران سایت، شما را ترک می‌کنند، این مسئله به منزله آن است که مشتریان آینده خود را از دست داده‌اید.

ر) آموزش رایگان:

 شما می‌توانید بخشی از سایت خود را برای ارائه مقالات و حتی ویدیوهای آموزشی رایگان اختصاص دهید تا مخاطبان‌تان را قانع کنید که به محصولات شما نیازمندند و وب سایت شما محلی است برای تعامل کاربران تا بتوانند به شما اعتماد کنند. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی عوامل مختلفی در افزایش فروش فضای مجازی وجود دارد و این مسئله باعث شده تا اکثر صاحبان کسب و کار دغدغه‌ای در فروش فضای مجازی داشته باشند. مشتریان کسب و کارها تیپ‌های شخصیتی مختلفی دارند و از تجارت شما انتظارات گوناگونی دارند. پس لازم است در ابتدای کار شخصیت مشتریان را تشخیص داده و بر طبق تیپ شخصیتی آن‌ها مکالمات خود را پیش ببرید و همین جا می‌توانید با دانستن این نکته‌های بسیار ساده‌، عوامل موثر را در خرید و فروش شناسایی کرده و شانس خود را برای موفقیت در فروش فضای مجازی خود را بالا ببرید.

افزایش فروش فضای مجازی

این کار از جمله جنبه‌های مهم در تجارت برای سودآوری بالای فروش فضای مجازی می‌باشد، اما فاکتورهای بسیار متفاوتی وجود دارد که می‌تواند بر روی میزان فروش فضای مجازی و رشد کسب و کار تأثیر بگذارد و به همین علت است که این عوامل به شما کمک می‌کنند تا بفهمید چرا تجارت و کسب و کارتان بهبود نمی‌یابد یا چرا نزولی است. همانطور که پیش از این گفتیم، توجه کردن به شخصیت مشتریان از مراحل اولیه می‌باشد. برخی از افراد ایده‌های جدید را می‌پسندند، در حالی که افرادی نیز هستند که ایده‌های موجود در برابر ایده‌های نو مقاومت می‌کنند و برای‌شان مهم است که بدانند محصول شما چه کاربردی دارد و اهمیت آن را بدانند. در نتیجه باید به این مسئله بپردازند که افراد به دنبال چه ویژگی‎هایی از محصول هستند.

این مطلب را از دست ندهید
بلاگر کیست؟ در اینستاگرام چگونه بلاگر شویم؟

اصول بازاریابی مدرن

اول؛ در زمان تصمیم‌گیری نیز مشتریان در دو گروه قرار می‌گیرند. گروه اول کسانی هستند که می‌خواهند به سرعت تصمیم به خرید بگیرند، اما گروه دوم آن‌هایی هستند که سنجیده عمل می‌کنند و به طور کامل درباره محصول تفکر می‌کنند و نهایتا آن‌را تجربه تحلیل می‌کنند. گروهی از مخاطبان شما کلی نگر هستند و گروهی دیگر از آن‌ها به مسائل جزئی توجه می‌کنند. قبل از آن که محصول خود را معرفی و ارائه کنید از مشتریان خود بپرسید که اطلاعات کلی این محصول را می‌خواهند یا برای‌شان کلیات مهم است. در نهایت نیز بر اساس آن خدمات و کالاها را به مشتریان خود ارائه دهید. این یکی از این مسئله یکی از اصول بازاریابی مدرن می‎باشد.

دوم؛ راضی کردن مشتریان برای خرید از محصول و خدمات شما  

برای راضی کردن مشتریان به خرید، استراتژی‌های خاصی لازم دارید. در ابتدای این مرحله باید تشخیص دهید که مشتریان شما جزو کدام دسته هستند. دسته بصری، دسته شنیداری و یا دسته لمسی. مشتریانی که در دسته بصری قرار می‌گیرند  تنها به چیزی که می‌بینند اتکا می‌کنند. افرادی که در دسته‌ی شنیداری هستند به آنچه می‌شنوند برای‌شان مهم است. دسته‌ای که افراد لمسی در آن قرار دارند، باید محصول را از نزدیک لمس کنند تا بتوانند آن را مورد پردازش قرار دهند. بعد از این که تشخیص دادید که مشتریان شما در کدام دسته قرار می‌گیرند، می‌توانید به آن‌ها احساس امنیت و اعتماد بدهید. برخی از افراد تنها با یک بار شنیدن می‌توانند به شما اعتماد کنند. اما افراد دیگر باید بارها اطلاعات را بشنوند تا بتوانند به شما اعتماد کنند.

از جمله کارهای دیگری که برای افزایش فروش فضای مجازی به شما پیشنهاد می‌کنیم، این است که معیارهای مشتریان را برای خرید پیدا کنید. این عمل به سادگی امکان پذیر می‌باشد و شما می‌توانید با پرسیدن چندین سوال از مشتریان آن را انجام دهید و در نهایت گفت و گو را به شیوه‌ای پیش ببرید که تمامی دغدغه‌ها و معیارهای مشتریان و مخاطبان دست‌تان بیاید.

فروش فضای مجازی و تاثیرات مثبت آن

مورد سوم؛ نوبت به پرسیدن سوالات مرتبط می‌رسد.

از دیگر عواملی که در افزایش فروش فضای مجازی موثر است، پرسیدن سوالات درست و مناسب می‌باشد. تنها پرسیدن‌سوال کافی نیست و شما باید به پاسخ مخاطبان‌تان نیز گوش دهید. سوالات باید هدفمند باشند و بتوانند به خدمات و محصولات شما اشاره کنند. مزایای محصول را عنوان کنید. احساسات مشتریان را با سوال برانگیزید و آن‌ها را به گونه‌ای مطرح نید که انگار دغدغه مشتریان، دغدغه شما نیز بوده و به همین دلیل شما به دنبال یافتن راه حلی مناسب هستید. شما باید بعد از عنوان کردن سوالات خود، با دقت و کنجکاوی به جواب مخاطبان گوش دهید تا مخاطب احساس کند که شما او را درک می‌کنید و برای او ارزش قائل هستید. هنگامی که از مصاحبه استفاده می‌کنید، باید تمام زمانی که مخاطب صحبت می‌کند به چشمان او نگاه کنید و گاهی نیز با پرسیدن سوالاتی بین صحبت‌های او و استفاده از جمله‌هایی مثل ((خب ادامه بدید بعدش چه اتفاقی افتاد)) یا ((چقدر جالب)) و غیره توجه و علاقه‌مندی خود را نسبت به مکالمه به مخاطب نشان دهید تا با شما احساس نزدیکی و راحتی کند. حتماً سعی کنید هیجانات خود را در چهره‌تان بروز دهید. این کار در نحوه فروش فضای مجازی محصول بسیار تاثیر گذار است.

این مطلب را از دست ندهید
اس‌ ام ‌اس مارکتینگ چیست؟ تاثیرات اس ام اس مارکتینگ در فروش

چهارم؛  انتخاب کلمات صحیح

کلمات قدرت بی نهایتی دارند و نباید این مطلب را در افزایش فروش فضای مجازی دست‌ کم بگیرید. نوع مکالمه باید از کلمات قدرتمند سرشار باشد و اعتماد به نفس شما را نشان دهد، تا مشتریان و مخاطبان احساس کنند که می‌توانند به شما اعتماد کنند. مکالمات باید به گونه‌ای پیش رود که برای مخاطبان شک و تردید به وجود آورد. از به زبان آوردن کلماتی مانند ((فقط))، ((ولی))، ((صرفاً)) استفاده نکنید؛ چرا که جملات را بی اثر می‌کند. کلماتی مانند ((احتمالاً)) و ((شاید)) نمایانگر ضعف و نداشتن اعتماد به نفس شما است. مثلاً به جای آن که از جمله ((شاید بتوانم کمک‌تان کنم)) بهتر است بگویید ((من می‌توانم در انتخاب شما کمک کنم)). با شنیدن جمله اول، مخاطب متوجه ضعف و تردید شما می‌شود. سعی کنید در مکالمات خود به جای گفتن کلمه ((چرا)) از کلمه ((چگونه)) استفاده کنید. استفاده از کلمه ((چرا)) ممکن است حس بی‌احترامی و بی‎توجه به مشتری دست دهد.

پنجم؛ مدیریت احساسات هنگام مصاحبه

آخرین نکته که باید حتما به آن توجه شود، این است که رفتار شما در هنگام مصاحبه مهم‌ترین عامل برای افزایش فروش می‎باشد. شما باید احساسات خود را مدیریت کنید. انعطاف‌پذیر باشید. ناامید نشوید و به سراغ مشتریان و مخاطبان بعدی بروید تا بتوانید جواب مثبت بگیرید. همیشه باید افکار مثبتی داشته باشید و به اهداف و قدم‌های بعدی‌تان بیندیشید.

ز) ارتباط گرفتن با مشتری  

یکی دیگر از راهکارهایی که موجب افزایش فروش می‌شود، این است که باید با مشتریان و مخاطبان ارتباط بگیرید و آن را به حداکثر برسانید. کارکنان و بازاریابان شما باید به یاد داشته باشند که چگونه باید با مشتریان برخورد کنند و به هر یک از آن‌ها به شیوه‌ای خاص توجه کنند تا کسانی که به تجارت شما وارد شده‌اند را حفظ کنند. یکی از راه‌های فوق العاده برای دسترسی پیدا کردن به مشتریان، ایجاد یک سرویس خدماتی می‌باشد که شما می‌توانید در آن طیف متنوعی از خدمات و محصولاتی را که ارائه می‌دهید، عنوان کنید. علاوه بر آن باید توجه داشته باشید که اگر مشکل یا شکایتی پیش آمد، به موقع آن را برطرف کنید. مشتریان باید احساس کنند که همیشه مورد توجه شما هستند و شما از آن‌ها استقبال می‌کنید.

عوامل موثر در فروش فضای مجازی

 عوامل خارجی

هنگامی که از محیط خارجی کسب و کار صحبت می‌شود، فاکتورهای متفاوتی مدنظر است. از جمله این فاکتورها: فاکتورهای سیاسی، اقتصادی، حقوقی، اجتماعی، زیست محیطی و فناوری می‌باشد.

این مطلب را از دست ندهید
مراحل طراحی و توسعه اپلیکیشن گوشی

عوامل سیاسی که در فروش موثر هستند:

فروش می‌تواند تحت تاثیر تصمیمات سیاسی و حتی دیدگاه‌های اعضای مختلف سیاسی قرار بگیرد، به طوری که این قوانین جدید و اصلاح شده به مشاغل بین‌المللی تاثیر می‌گذارد، منعکس شود و بازتاب آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عوامل اقتصادی:

فروش می‌تواند از قانون تقاضا و عرضه تاثیر بپذیرد که این مسئله هم بر مصرف کنندگان و هم تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کار تاثیر می‌گذارد.

عوامل اجتماعی:

این عوامل با مردم مرتبط هستند، مانند عوامل فرهنگی و تمامی آن چه که مصرف‌کنندگان از آن به عنوان کالاهای خوب نام می‌برند.

عوامل فنی:

این عوامل شامل عوامل اینترنتی آنلاین دیجیتالی می‌باشد که تحت تأثیر علم و فناوری است و به افزایش تجارت شما کمک می‌کند و این کمک می‌تواند شامل استفاده از راه حل‌های تجاری نرم افزاری باشد.

عوامل حقوقی:

عوامل حقوقی محدودیت‌هایی را در مشاغل ایجاد کرده‌اند که این عوامل می‌تواند بر روی فروش تاثیر مثبت یا منفی بگذارد. از جمله نمونه‌های قوانین موثر بر روی مشاغل، قوانین فروش کالا و استخدام می‌باشد.

عوامل محیطی:

محصولات یا خدمات به روش‌های متفاوتی بر روی محیط تاثیر می‌گذارند برای مثال استفاده از مواد شیمیایی مضر ممکن است به محیط زیست آسیب برساند. در نهایت باید گفت که محیط از بسیاری جهات می‌تواند بر روی فروش کسب و کار شما تاثیر مثبت یا منفی بگذارد؛ اما شما در این بین نباید تاثیر شبکه سازی در کسب و کار را دست کم بگیرید.

خرید مشتری

عوامل داخلی:

اگر در کسب و کارتان با چالش مواجه شدید به عنوان آخرین کار می‌توانید به فروش تجارت‌تان بیندیشید. در نتیجه اگر فروش خوبی ندارید، می‌توانید در مورد عوامل داخلی موثر بر روی عملکرد فروش مطالعه کنید. عوامل داخلی می‌تواند به کسب و کار شما مرتبط شود. این مسئله نمایانگر واکنش شما به تغییرات بازار می‌باشد. برای داشتن فروش بیشتر می‌توانید عوامل داخلی را کنترل کنید. این عوامل داخلی شامل استراتژی‌های بازاریابی، محصولات شرکت، بازاریابی فناوری اتوماسیون، تامین کنندگان منابع مالی، چندین قالب تجارت الکترونیکی یا حتی ردپای دیجیتالی و مصرف کنندگان می‌باشد.

محصولات شما:

بزرگ‌ترین عامل داخلی که می‌تواند در کاهش یا افزایش فروش تاثیر بگذارد، محصولات شما می‌باشد. محصولات باید بتواند بخشی یا تمامی نیازهای مشتریان را برآورده کنند، تا آن‌ها ترغیب به خرید از شما شوند. باید اطمینان حاصل کنید که کیفیت محصول شما با قیمت آن تناسب دارد.

استراتژی بازاریابی:

مسائلی که بر روی فروش شما تاثیر مثبت می‌گذارد و باعث افزایش آن می‌شود از جمله: موقعیت تجاری، بازاریابی سنتی، بازاریابی دیجیتال، مخاطبان هدف، توزیع مناسب و قیمت گذاری صحیح می‌باشد.

پرسنل بازاریابی:

تیم بازاریابی باید صلاحیت برای انجام درست کارها را داشته باشند تا بتواند استراتژی‌های فروش را پیدا کنند و بازاریابی بهتر و برتری داشته باشند.

منبع یا منابع مالی:

هر کسب و کاری به یک برند تجاری و کمپین بازاریابی برای سرمایه‌گذاری نیاز دارد تا بتواند به معرفی یک محصول جدید بپردازد. منابع مالی می‌تواند میزان قابل توجهی افزایش فروش را داشته باشد. به عنوان مثال بودجه‌ای که برای استراتژی‌های بازاریابی دیجیتالی در نظر گرفته‌اید. مثل شبکه‌های اجتماعی، پرداخت هزینه‌ها و غیره.

یک دیدگاه ارسال کنید

یک × پنج =