عکاسی

عکاسی صنعتی چیست؟

وظیفه یک عکاس صنعتی به نمایش گذاشتن محصول یا خدمات به صورت دقیق، کامل و با کیفیت می‌باشد. این مدل از عکاسی‌ها را هم می‌توان برای محصولات و هم از سازمان‌ها و کارخانه‌ها استفاده کرد.لازم به ذکر است که عکس‌های صنعتی و عکس‌های تبلیغاتی، نزدیکی زیادی با یکدیگر دارند. وظیفه‌ی فردی که به عنوان عکاس صنعتی شناخته می‌شود، ارائه دادن نمای کامل از کالا یا خدمات به کارفرما می‌باشد. هدف این مدل از عکاسی‌ها نشان دادن کالا از زوایای مختلف به صورت کامل است. در این شرایط معمولاً از دکوری بسیار ساده استفاده می‌شود تا تمام توجه به روی کالا متمرکز شود؛ اما گاهی نیز از دکورهای شلوغ و پر سوژه استفاده می‌کنند تا جذابیت بصری عکس‌های صنعتی چند برابر شود. البته استفاده از دکورهای شلوغ بستگی به عکاس و کالای در اختیار وی دارد.

عکاسی به عنوان یک صنعت

اگر بخواهیم عکاسی را به عنوان یک صنعت در نظر بگیریم، می‌توانیم آن‌را این‌گونه تعریف کنیم: عکاسی صنعتی نوعی از عکاسی می‌باشد که تفکر و اندیشه انسان هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد و در صورت داشتن دخل و تصرف، این اندیشه‌ها جهت نظم دادن به عکس ها بر اساس روش‌های از قبل آموخته شده می‌باشد. آن هم تنها به شرطی که عکس از جهت تکنیکی مشکلی نداشته باشد. به عنوان مثال کادر بندی نورپردازی، نوردهی و از این دست کارها که با وجود فکر انسان، نه تنها مانعی برای عکاسی نمی‌باشد بلکه  باعث بالا رفتن تکنیک عکس‌ها می‌شود. اگر بخواهیم برای وجود نداشتن تفکر انسان در عکاسی مثالی بیاوریم می توانیم به: ماهواره‌ای که در فضا مشغول عکس‌برداری از زمین می‌باشد اشاره کنیم.

عکس‌هایی که ماهواره‌ها به زمین مخابره می‌کنند طبق فرمول خاصی انجام می‌شوند. این عکس‌ها جنبه علمی دارند و صنعتی هستند و در نوع خود بسیار مفید می‌باشند. در بعضی از بخش‌ها نیز انسان در عکاسی دخل و تصرف دارد که این دخل و تصرف را می‌توان به دخالت یک صنعتگر در کار صنعتی‌اش تشبیه کرد. مثلاً قالی بافی که پایِ دار، قالی می‌بافد.  عکاسی صنعتی نیز همین گونه است. عکاس محصولی ارزشمند تولید می‌کند و به دلیل آن‌که این یک کار صنعتی می‌باشد، او به عنوان یک صنعتگر معرفی می‌شود.

این حوزه شاخه‌های مختلف از قبیل: عکاسی خبری، عکاسی طبیعت، عکاسی صنعتی، عکاسی تبلیغاتی و … را شامل می‌شود. اما باید در نظر گرفت که عکاسی نیز مانند یک شعر، هنر محسوب می‌شود. امروزه عکس به عنوان یکی از مهم‌ترین عنصرهای طراحی گرافیک معرفی می‌شود. در واقع عکس از محصولات زمانی گرفته می‌شود که یا محصول تکمیل شده یا در مراحل تولید به سر می‌برد. تنوع عکاسی صنعتی بسیار بالاست چراکه هر تعداد عکسی که از فعالیت شرکت تولیدی و خدماتی گرفته شود در این حوزه جای می‌گیرد. عکس‌های گرفته شده به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهند تا بتوانند محصولات‌شان را تبلیغ و سپس به فروش برسانند.

عکاسی تبلیغاتی

این مدل از عکاسی دارای شرط داشتن تفکر خودِ عکاس در عکس می‌باشد. اگر به حوزه‌های مختلف عکاسی نگاهی انداخته شود می‌توان فهمید که در هیچ کدام از شاخه‌های عکاسی به اندازه عکاسی تبلیغاتی نظر کارفرما یا سفارش دهنده در کار دخیل نمی‌باشد. در این زمینه عکاسانی موفق‌تر می‌شوند که عقاید سفارش‌دهنده یا کارفرما را به دقت گوش دهند، آنالیز کنند، نقاط قوت و ضعف آن را بررسی کنند و با توجه به هدف کار  نظرات و سلیقه خود را به کارفرما منتقل کنند و با موافقت یکدیگر عکاسی آغاز شود.

عکاسی صنعتی تبلیغاتی

این مدل از عکاسی یکی از خدماتی‌ترین نوع آن شناخته می‌شود. در این حوزه عکاس نه تنها باید به تکنیک‌ها تسلط کافی داشته باشد بلکه از وسایل بسیاری نیز باید بهره بگیرد. از وسایل جانبی و نورپردازی‌های پیچیده گرفته تا پانتوگراف‌های بزرگ سه پایه و ‌… . هر عکسی که به تبلیغ یا فروش کالا یا خدماتی منجر شود، زیر شاخه عکاسی صنعتی تبلیغاتی قرار می‌گیرد. عکس‌های انواع وسایل خانه تا موادغذایی چه با حضور مدل و چه بدون حضور آن، جزو زیر مجموعه‌هایی از عکاسی صنعتی تبلیغاتی قرار می‌گیرند. سفارش دهندگان این نوع عکاسی معمولاً ارگان‌های دولتی، صاحبان صنایع، روابط‌عمومی‌ها، بخش های اقتصادی و بازرگانی، سازمان های تبلیغاتی، گرافیست‌ها، طراحان صنعتی و هنری و … می‌باشند. طبیعتاً هر چقدر عکاس تجربه بالاتر و اطلاعات بیشتری درباره‎ی سفارشات خود داشته باشد، موفق‎تر خواهد بود.

عکاسی‎هایی که در زیر مجموعه عکاسی صنعتی قرار می‎گیرند کدام‌اند؟ و چه اهدافی دارند؟

عکاسی های تبلیغاتی، عکاسی هوایی، عکاسی معماری و نمای داخلی، عکاسی ماشین، عکاسی غذا، عکاسی محصول، عکاسی خبری، عکاسی ورزشی، عکاسی جواهرات و … می‌باشد. هدف عکاسی تبلیغاتی به نمایش گذاشتن خدمات یا کالای یک فرد یا یک برند می‌باشد. در تبلیغات چاپی مانند: بروشور، روزنامه، مجلات و … می‌توان به دنبال آن‌ها گشت. از این مدل عکاسی ها در وب‌سایت‌ها، تبلیغات دیجیتالی، بیلبوردها و تبلیغات تلویزیونی استفاده می‌شود که در آن به تبلیغ یک کالا یا خدمات می‌پردازند. هدف اصلی عکاسی تبلیغاتی ترغیب اشخاص به خرید است .

عکاسی هوایی

 این نوع ازتصاویر از ارتفاعات بالا گرفته می‎شود؛ عکس‎هایی که با هلیکوپتر، سیستم‎های هواپیمایی، بالون ها، پاراشوت یا همان چترنجات گرفته می‌شود، از این قبیل عکس‌ها می‌باشند.

عکاسی معماری و نمای داخلی  

این مدل از عکس‌ها از نمای داخلی خانه‎ها، بناها، ساختمان ها، رستوران ها و … گرفته می‌شود. تکنیک مورد استفاده عکاسان در این مدل عکسبرداری، نورپردازی می‎باشد. در تبلیغ رستوران‌ها، آپارتمان‎ها، وب‌سایت‌ها، مشاوره املاک، خانه ها و … برای جذب مشتری از عکس‌های معماری استفاده می‌شود.

عکاسی ماشین

این عکاس‌ها که توسط شرکت‌های ماشین سازی به کار گرفته می‌شوند تا از ماشین‌های جدید یا ماشین‌های فعلی یک شرکت، عکس برداری کنند و به وسیله این عکس‌ها، مشتریان به ویژگی‌ها و مزایای ماشین‌ها آگاه شوند. سطح تقاضای عکاسی ماشین در این صنعت بالا می‌باشد چرا که امروزه بیشتر افراد در تمام نقاط دنیا به ماشین‌ها اشتیاق شدیدی نشان می‌دهند.

عکاسی غذا  

یکی از صنعت‌های محبوب در کل دنیا، صنعت غذا می‌باشد که در طول دهه‌های گذشته رشد قابل توجهی کرده است. در نتیجه جذب عکاسانی که بتوانند تصاویر منوها و غذاها را شگفت انگیز‌تر به نمایش بگذارند رو به افزایش است.

عکاسی محصول  

شرکت‌های کمپانی‌هایی که به تولید کالا می‌پردازند باید عکاسی محصول را جدی بگیرند. چرا که از طریق این تصاویر است که یک شرکت می‌تواند کالاها را تبلیغ و شانس خرید را توسط مشتری بالا ببرد. چندین دهه می‌گذرد که شرکت‌های تولید کالا از عکاسی محصول به عنوان یکی از ابزارهای فروش استفاده می‌کنند. این مدل از عکاسی برای تبلیغ مزایا و ویژگی‌های مختلف کالا بسیار ضروری است.

عکاسی خبری

در این حوزه تنها از عکس‌هایی استفاده می‌شود که از نظر خبری ارزش بالایی داشته باشند. موضوع این عکس‌ها می‌تواند از مباحث روز گرفته تا اخبار و جنجال‌ها در دنیا متغیر باشد.گرفتن یک عکس خبری همیشه هم ساده نیست؛ گاهی عکاس باید برای گرفتن یک عکس خطراتی را پشت سر بگذارد که ممکن است زندگی او مورد تهدید قرار بگیرد. این عکس‌ها به ثبت اخبار دنیا می‌پردازند و از آن‌ها می‌توان در کانال‌های خبری استفاده شود تا بتوانند حقیقت یک ماجرا را به گوش عموم مردم برسانند.

عکاسی ورزشی  

 عکاسان، جالب ترین، حساس ترین و مهم‌ترین اتفاقاتی که در دنیای ورزش می‌گذرد را ثبت می‌کند. از این مدل از عکس‌ها در اخبار مربوط به بازیکنان و یا نوشتن اخبار ورزشی  استفاده می‌شود.

عکاسی جواهرات  

شرکت‌های جواهر سازی نیز برای تبلیغات دیجیتالی از طریق کانال‌های رسانه اجتماعی، مجلات، تبلیغات و بروشورها از عکاسی جواهرات  استفاده می‌کنند.

هنوز هم مدیرانی هستند که تصور انجام کارها توسط خودشان را دارند! اما باید اضافه کرد که هرکسی را بهر کاری ساختند. یعنی برای بحث تبلیغ و عکاسی، باید این کار توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. فرقی هم ندارد که قصد استفاده از این عکس‌ها را در رسانه اجتماعی داشته باشند یا وب‌سایت‌ها یا بیلبوردها. هرچه کیفیت کار در تمامی بخش‌ها بالاتر باشد طبیعتاً  میزان کسب درآمد از این حرفه نیز بالاتر است.

عکاسی از جواهرات

چرا برای کسب و کار باید یک عکاس صنعتی حرفه‌ای را استخدام کرد؟

همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد، عکاسی صنعتی یکی از شاخه‌های حرفه‌ای کسب و کار در دنیای امروز است. امروزه در تمام نقاط دنیا شرکت‌هایی وجود دارند که در ابتدای تاسیس خود فکر می‌کنند، استخدام عکاس حرفه‌ای هزینه‌ای اضافی می‌باشد و با این دید و استفاده از عکس‌های استوک، برای برطرف کردن این نیاز رو به زوال و نابودی می‌روند. در مقابل شرکت‌هایی نیز وجود دارند که با  صرف هزینه های زیاد و به کارگیری نیروی متخصص برای تبلیغات و عکاسی به سرعت پیشرفت می‌کنند.

نکاتی که کمک می کند عکس‌های حرفه‌ای تری گرفته شود: از محصولات معلق عکس بگیرید، تابو شکنی کنید و از زوایای عجیب و غیرمعمول عکاسی کنید، امتحان کردن عکاسی ماکرو، نشان دادن کاربردهای متفاوت محصول، ویرایش کردن عکس، ایجاد کردن یک پس زمینه جذاب، نگه داشتن پس زمینه در فوکوس، استفاده از بازتاب، استفاده از استندهای منحصر به فرد و اضافه کردن شخصیت.

روش‎های عکاسی صنعتی  

همان‎طور که پیش از این نیز گفته شد عکاسی صنعتی به معنای به تصویرکشیدن خدمات یا کالاهایی می‌باشد که قصد فروش آن‌ها را دارند. به بیان دیگر عکاسی صنعتی راهی برای قانع کردن مخاطب به منزله بهترین بودن کالا یا خدمات ارائه شده است. پرسنل محیط کار و دفتر،  برداشت تصویر، تجهیزات، محصولات از مفاهیم عکاسی صنعتی توسط کمپانی‎های صنعتی می‎باشد.

امروزه به دلیل پیشرفت ارتباطات و استفاده‎ی مردم از اینترنت و فضاهای مجازی ترجیح فروشندگان به سمت فروش آنلاین یا مجازی توسط فضاهایی مانند اینستاگرام، وب سایت‎ها و … می‎باشد و به تبع نیز مشتریان خواستار خرید کالا ها به صورت اینترنتی هستند.

امروزه خدمات یک شرکت یا کیفیت تولیدات آن از طریق وب‌سایت مخصوص همان کمپانی قابل شناسایی است و برای راه اندازی یک وب‌سایت خوب عکاسی صنعتی نقشی حیاتی دارد. اگر وب‌سایت را به یک انسان تشبیه کنیم عکاسی صنعتی نوعی روح برای این بدن است که می تواند به موفقیت کاری این بدن کمک بسزایی کند.

 برای ثبت پروسه تولید به یک عکاس حرفه‌ای نیاز است.

1 عکاسی از محصول

کیفیت عکس‌های گرفته شده از محصولات به کوچک یا عظیم بودن شرکت یا واحد تجاری بستگی ندارد؛ به بیان دیگر چه  شرکت‌های کوچک و چه کمپانی های عظیمِ تجاری به عکاسی حرفه‌ای برای گرفتن عکس‌های با کیفیت از محصولات، تولیدات و خدمات نیاز است.

مشتریان معمولا یا به صورت حضوری و یا آنلاین خرید می‌کنند. آن‌ها از طریق بیلبوردهای تبلیغاتی، نمایش‌های تجاری، جستجوی آنلاین در اینترنت، عکس‌های چاپی و کاتالوگ محصول به جستجوی کالا یا خدمات مورد نیاز خود می‌پردازند. همیشه مشتریان جذب تولید کنندگانی می‌شوند که نمایش بهتری از کالا یا خدمات خود ارائه دهند. باز هم تاکید می‌شود که مهم نیست شرکتی بزرگ یا کوچک دارید، مهم معرفی برند شما توسط عکس‎ها می‌باشد.

۲ پرتره تجاری  

پرتره یا چهره نگاری برای بهتر و باشکوه‌تر نشان دادن تجارت بسیار مهم است. تصاویر گرفته شده باید نمایانگر برند شرکت باشند و کاملا به صورت حرفه‌ای گرفته شوند. کاربرد این پرتره ها به عنوان پروفایل در فضاهای مجازی مانند Linkedin نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است این سوال در ذهن شما پیش بیاید که من که صاحب یک کسب و کار هستم، دفتر کاری ندارم، پس نیازی به عکاس و عکس‎های حرفه‌ای نیست. اما باید به شما دوست عزیز توصیه کرد که کیفیت پرتره تجاری برای نشان دادن مهارت شغلی و موقعیت برند شما اهمیت زیادی دارد. حتی باید به نصب عکس ها در محل کار نیز توجه زیادی نشان داد چرا که مشتریان و مراجعان جذب این عکس‌ها می‌شوند و می‌توانند با دیدن عکس‌های روی دیوار به فعالیت‌های این شرکت پی ببرند.

پرتره تجاری

عکاسی معماری

نشان دادن ساختمان شرکت و محل کار یکی از مهم‌ترین ارکان تجارت است. خیلی مهم است که بتوان توانایی‌های یک برند را در عکس‌ها به تصویر کشید. عکاسی‌های معماری نشان دهنده محیط کارگاه، تولید انضباط محیط داخلی و پاکیزگی امکانات ساختمانی شرکت و همین‌طور شمایل انبارها باشد . با به نمایش گذاشتن تجهیزات کارخانه به عنوان چند قطعه عکس می‌توان سطح تکنولوژی شرکت را به مشتریان نشان داد. به نمایش گذاشتن انبارها به معنای توانمندی تولید زیاد و همین‌طور توزیع این تولیدات توسط کارخانه است.

۴ عکاسی در محل و حین کار  

اگر به دنبال نشان دادن نحوه عملکرد خود به مشتریان هستید،  این کار را به صورت نامحسوس توسط یک عکس به نمایش بگذارید. چراکه علاقه مشتریان به دیدن نیروهای شما در حین کار زیاد است. نکته مثبتی که این مرحله دارد این است که در روند کارِ کارگران اخلالی به وجود نمی‌آید .