مارکتینگ چیست؟

در دنیای امروز، پیشرفت‌های تکنولوژی امکان استفاده از اینترنت را در دسترس تمامی مردم در اقصی نقاط دنیا قرار داده است و هر روز بر کاربران دنیای مجازی افزوده می‌شود. تغییرات وسیعی که در این زمینه ایجاد شده، بر روی زندگی همه افراد سایه انداخته و حتی نحوه خرید کردن مردم را نیز تحت تاثیر قرار داده است، تا جایی که دیگر بازاریابی سنتی جای خود را به بازاریابی مارکتینگ داده است. مسئله مهمی که در بازاریابی اهمیت دارد، برقرار کردن ارتباط با مخاطبان می‌باشد. اگر هم این مسئله را بخواهیم در دنیای مدرن نیز پیاده کنیم، باید به سراغ جایی برویم که در آن با مشتریان زیادی در ارتباط باشیم. اینترنت دقیقاً جایی می‌باشد که می‌توان با مشتریان ارتباط برقرار کرد و وقت زیادی را در آن سپری کرد.

تفاوت بازاریابی مارکتینگ با بازاریابی سنتی در چیست؟

 این دو نوع بازاریابی، تفاوت‌های اساسی با هم دارند، که یکی از آن‌ها این است که کمپین‌های بازاریابی مارکتینگ از طریق کانال‌های دیجیتال برگزار می‌شود و همین باعث می‌شود تا کنترل اطلاعات بهتر و بیشتر باشد. به راحتی می‌توان به آنالیز کردن بازدهی کمپین‌ها اشاره کرد. بازاریابی مارکتینگ از طریق کانال‌های مختلفی که مشتریان بیشتر زمان خود را در آن‌ها صرف می‌کنند، معنا پیدا می‌کند. این ابزارها از وب‌سایت‌ها گرفته تا بازاریابی ایمیلی، گوشی‌ها و دیگر موارد که طیف گسترده‌ای از تاکتیک‌ها را در زیر مجموعه بازاریابی مارکتینگ قرار داده است‌.

 انواع روش‌هایی که می‌توان در بازاریابی مارکتینگ از آن‌ها بهره برد، عبارت است از:

بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا همان سئو:  سئو، باعث می‌شود که جایگاه کسب و کارتان بهتر شود. این بهتر شدن در صفحات، نتایج جستجوی موتورهای جستجو به خصوص گوگل که باعث افزایش ترافیک در آن‌ها می‌باشد، است. از جمله کانال‌هایی که روی آن‌ها کار می‌کند، وب‌سایت، وبلاگ و اینفوگرافیک را می‌توان نام برد.

یکی دیگر از انواع بازاریابی مارکتینگ، بازاریابی محتوایی می‌باشد. بازاریابی محتوایی به تولید و همینطور ترویج محتوا که در جهت رشد ترافیک شده توسط مشتریان راغب و در نهایت تبدیل شدنِ مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل اشاره دارد. کانال‌هایی که در این حوزه نقش دارند، پست‌های وبلاگ، کتاب‌های الکترونیکی و مقالات، گرافیک ها و همینطور بروشورها و کاتالوگ‌های اینترنتی هستند.

بازاریابی

 از دیگر انواع بازاریابی مارکتینگ، می‌توان به بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد، که از این طریق می‌توان برند و محتوای خود را در تمامی شبکه‌های اجتماعی تبلیغ و ترویج کرد، تا مخاطبان نسبت به برند شما آگاهی بیشتری داشته باشند. کانال‌هایی که می‌توان از آن‌ها کمک گرفت فیس‌بوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام و همچون پینترست می‌باشد.

نوع دیگر آن، تبلیغات کلیکی می‌باشد که تبلیغات کلیکی از روش‌های پولی برای جذب ترافیک به سمت وب‌سایت است.

در این روش، با هر کلیک روی تبلیغ شما، به تبلیغ کننده پول می‌دهند. از جمله کانال‌های این نوع تبلیغات، تبلیغات پولی، فیسبوک، Promoted Tweets در توییتر و همینطور Sponsored Messages در لینکدین می‌باشد.

از دیگر انواع آن، می‌توان به همکاری در فروش اشاره کرد.

این نوع از تبلیغات، عملکرد محور می‌باشند و از طریق آن در ازای تبلیغ و فروش محصولات و خدمات، پورسانت دریافت می‌شود. از جمله کانال‌های این نوع مارکتینگ، نمایش تبلیغات ویدیویی از طریق یوتیوب، محل دریافت لینک مربوطه و سیستم‌های همکاری در فروش و ارسال آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌باشد.

این مطلب را از دست ندهید
تحقق فروش در اینستاگرام + تاثیر قیف فروش در اینستاگرام

 از دیگر انواع بازاریابی مارکتی، می‌توان به تبلیغات همسان یا بومی شرکت ‌ها اشاره کرد.

در این دسته از تبلیغات، محتواها در دل یک وب‌سایت قرار می‌گیرند و این مدل از جمله بهترین نمونه‌ها برای تبلیغات و لینک‌های اسپانسر شده می‌باشد. اتوماسیون بازاریابی، از جمله دیگر مدل‌های بازاریابی مارکتینگ است که منظور از آن نرم افزارهایی هستند که باعث انجام خودکار فعالیت‌های بازاریابی خواهند شد. بیشتر فعالیت‌های بازاریابی به صورت دستی انجام می‌شود، از جمله ارسال خبرنامه‌های ایمیلی، به روزرسانی فهرست تماس‌های گرفته شده، زمان بندی کردن برای ارسال خودکار پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی، سازماندهی کردن فرایند پرورش مشتریانی که برای خرید مُسِر هستند و همینطور، نظارت بر کمپین‌های بازاریابی و گزارش‌گیری از آن‌ها می‌باشد.

اجزای بازاریابی و مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی، از دیگر انواع این دسته می‌باشد.

از جمله مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها برای ارتباط کسب و کار با مشتریان و مخاطبان می‌باشد، که در اکثر موارد از ایمیل برای تبلیغ محتوای رویدادهای مختلف، تخفیف‌ها و غیره استفاده می‌کنند، تا مردم را به سمت وب‌سایت کسب و کارتان ترغیب کنند. به عنوان نمونه، خبرنامه‌هایی که برای مشترکان وبلاگ، ایمیل‌هایی که برای پیگیری بازدیدکنندگان هستند، که اطلاعات خاصی را دانلود می‌کنند، ایمیل برای خوشامدگویی به مشتریان، ارسال کردن پیشنهادات ویژه در ایام خاص به مشتریان وفادار و همینطور ارسال زنجیره‌وار برای مشتریان راغب در جهت محتوای سودمند، می‌باشد.

بازاریابی مارکتینگ یا مارکتی، طیف وسیعی از برنامه‌هایی می‌باشد که بر اساس دغدغه‌های روزانه کسب و کار رسانه و همینطور مخاطب‌های خود را با شرایط بازار وقف می‌دهند. انجمن بازاریابی آمریکا، از مارکت، این تعریف را  ارائه داده است: از فعالیت موسساتی که شامل آفرینش فرایندهایی که به تحویل و پیشنهاد مبادله ارزشمند به مشتری و همینطور روش‌های ارتباطی با مشتریان و همچنین خدمات و کالاهای رائه شده برای مشتریان، جامعه و شرکا را در مقیاس گسترده، می‌شود. دکتر فیلیپ کاتلر، از بازاریابی مارکت، تعریفی ارائه می‌دهد و آن: بازاریابی عبارت است از علم و هنر، کشف خلق و انتقال ارزش به مشتری و بازار هدف برای ایجاد رضایت و سود برای آنان است. مارکتینگ که روش‌های مختلفی را در بر دارد؛ اول اینکه به دنبال شناختن تمایلات و همینطور نیازهای مشتریان می‌باشد. مارکتینگ در پی آن است تا با تحلیل اندازه بازار، پتانسیل بازار را کشف کند و همینطور برای ارائه خدمات و کالاهای دپارتمانی که می‌تواند خدمات ارزنده‌تر و بهتری را به مشتریان بدهد، را در این جایگاه منصوب کند.

بازاریابی

مارکتینگ پیام و عملیاتی که منجر به تولید یک عملیات یا پیام می‌شود را در بر می‌گیرد. معرفی این مسیر برای برقراری ارتباط و همینطور نزدیک شدن با مخاطبان می‌باشد، که در جهت انتقال از خدمات و کالا و در نهایت فروش آن کالا یا خدمات منجر ‌شود. رسانه‌های دیجیتال و  شبکه های اجتماعی باعث شده‌اند تا رابطه بین مشتریان و شرکت‌ها به هم نزدیک‌تر شوند و مشتریان به صورت ساده‌تر بتوانند به خرید یک محصول اقدام کنند. بازاریابی مارکتینگ، دسته بندی مشتریان را ساده‌تر کرده است و روش‌های بازاریابی که در گذشته پیچیده بودند، را آسان کرده است. با استفاده از این امکان، می‌توان به راحتی و در هر لحظه محصولات و خدمات را تغییر داد و به روزرسانی کرد. به عبارت دیگر در دنیای مارکتینگ، فرصت‌یابی، مرزی ندارد. بازاریابی مارکتینگ، عواملی همچون تحقیق، هدف‌گیری، ارتباط، که به صورت تبلیغات و ارتباط مستقیم صورت می‌گیرد و همین طور روابط عمومی را در بر می‌گیرد. اگر بخواهیم مارکتینگ را به چیزی تشبیه کنیم، بهترین مثال برای آن، شخم زدن برای کار کشاورزی می‌باشد. در واقع مارکتینگ است که مخاطبان را برای دریافت اطلاعات و همینطور تماس با فروشنده نهایی آماده می‌کند.

این مطلب را از دست ندهید
مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در فروش فضای مجازی چیست؟

 اجزای مارکتینگ:

مارکتینگ اجزای مختلفی دارد. از جمله آن: توسعه محصول، تحقیق درباره بازار، بازاریابی تبلیغات، رسانه، برندینگ، روابط عمومی، ارتباطات فروش و همینطور خدمت به مشتری و تحلیل بازار می باشد. سازمان‌ها با توجه به نوع‌شان ممکن است، بسیاری از فعالیت‌ها را به بخش‌های بازاریابی گزارش دهند، یا حتی گزارش ندهند. این بازاریابی می‌باشد که روی یک سیستم و در کل روند خرید مشتریان تاثیر می‌گذارد که این تاثیرگذاری بر روی تحقیق ، باعث نزدیک شدن به خرید و همینطور پشتیبانی بعد از خرید می باشد. بازاریابی مارکتینگ، بین دو قسمت تقسیم شده است. بازاریابی بالای خط ATL، که  شامل برندسازی می‌باشد، که کمتر قابل ارزیابی مستقیم است و همچنین بازاریابی پایین خط BTl ، که شامل قابلیت ارزیابی بیشتری می‌باشد و بازاریابی مستقیم که ترفیعات آن را شامل می‌شود.

 یکی از نیازهایی که هر صنعتی باید به آن توجه داشته باشد، بازاریابی مارکتی می‌باشند. هنگامی که تحقیقات آکادمیکی روی جنبه‌های ارتباطات مصرف‌کنندگان صورت می‌گیرد، که می‌تواند شامل بازاریابی اینترنتی، فروش بازاریابی بین المللی و همین طور رفتار مصرف کنندگان باشد، به تحلیل مهارت‌های تکنیکی و به خصوص داده‌ها نیاز است، اهمیت داده شود. بازاریابی مارکتینگ، تاثیر زیادی روی موفقیت یک شرکت دارد. برای موفقیت در یک مارکتینگ، مراحل مراحلی وجود دارد.

مارکتینگ و بازاریابی

از جمله:

 اول باید با مارکتینگ پلن یا همان سند بازاریابی، آغاز گردد. اگر شما هر فعالیتی را بدون داشتن یک برنامه آغاز کنید، قطعا موفق نخواهید شد. در نتیجه مارکتینگ پلن، چند سوال را مطرح می‌کند. این سوالات از جمله: کجا بودیم؟ کجا هستیم؟ و به کجا خواهیم رفت؟ هنگامی که به مرحله‌ای که می‌خواهیم، می ‌رسیم چه باید کنیم؟ به چه مهارت‌هایی نیاز داریم؟ چه مشکلاتی سر راه وجود دارد؟ و… . این سوالات پرسیده می‌شود، تا به درک درستی از نقاط ضعف و نقاط قوت، تهدیدها و فرصت‌ها بر اساس موقعیت کنونی که در آن واقع شده‌اید، پرسیده می‌شود. در دو مرحله به درک مشتری هدف یا مخاطب می‌پردازیم. برای انجام بازاریابی بدون آن که به درک دقیق و درست از بازار برسید، امکان پذیر نمی‌باشد. در نتیجه باید زمانی را برای اینکه مصرف کننده را درک کنید، اختصاص دهید؛ تا به صورت واقعی مخاطب هدف را مورد شناسایی قرار دهید. از جمله ویژگی‌های هویت، جایگاه علایق و انتظارات کارکنان جدیدتان و همینطور روش‌هایی که بتوان کارکنان‌تان، ارتقاء پیدا کنند، را بشناسید. شما به عنوان صاحب یک کسب و کار، باید ایده‌ها را درک کنید و خطاهایی که به الگوی تفکر منجر می‌شود، را شکل دهید تا در نهایت نیاز به حمایت از ایده‌ها یا رفع خطاهای ذهنی در آن وجود داشته باشد.

این مطلب را از دست ندهید
اهداف اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

در مرحله سوم به تعیین جایگاه بپردازید. هنگامی که به شناخت بازارهای هدف رسیدید و آن‌ها را درک کردید، در مرحله بعدی باید بهترین موقعیت‌ها را شکل دهید، یا تمایل در محصولات و خدمات‌تان ایجاد کنید، این مسئله نیاز دارد به اینکه از هر جنبه‌ای بر روی آن تفکر شود و اینطور ویژگی‌هایی که خدمات و محصولات با آن تشخیص و ارائه ‌شوند، باید بیشتر این جذابیت را داشته باشند و این مسئله را باید مد نظرتان قرار دهید. شما به راحتی می‌توانید، با فراهم کردن بهترین تجربه‌ها، محصولات و خدمات‌تان به بهترین نحو به فروش برسد و به راحتی می‌توانید پیوندی را با مشتریان ایجاد کنید. این دقیقا همان مسئله‌ای می‌باشد، که باعث تمایز شما و رقیبان‌تان می‌شود و با استفاده از آن می‌توانید به نیاز و خواسته‌های بازار پاسخ مثبت دهید.

مارکتینگ چه خواهد بود؟

در مرحله چهارم، باید یک آمیزه بازاریابی را ایجاد کنید. آمیزه بازاریابی، آمیخته بازاریابی یا مارکتینگ میکس هر سه یک معنا دارند. از آمیخته بازاریابی برای صنعت‌هایی می‌باشد که شامل 4p است، که با محصول و محتوا شروع می‌شود. این دقیقا همان مسئله‌ای می‌باشد، که باید با آن مشتریان را هدف قرار داد. برند یا برندسازی که می‌تواند هم فردی و هم سازمانی باشد، در این موضوع است که مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در مرحله پنجم، باید بر روی مکان تمرکز کرد. این مرحله، شامل رسانه‌ها یا کانال‌ها و افرادی هستند که می‌خواهند، شما را به بازار هدف قرار داده و محصولات شما را مورد بررسی کنند. به عنوان مثال اگر شما به دنبال کار هستید، می‌توانید رزومه خود را از طریق سایت‌های کاریابی ویا همینطور از طریق شبکه‌های اجتماعی برای کارفرمایانی که مدنظرتان هستند، بفرستید. امروزه به دلیل وجود رسانه‌های بسیار زیاد و در اختیار داشتن آن‌ها توسط مدیران کسب و کار، باید از رسانه‌ها ترکیب درستی را انتخاب کرده و همین طور محصول و خدمات خود را به درستی انتخاب کنید.

مارکتینگ دیجیتال چیست؟

در مرحله بعد، نوبت به قیمت می‌رسد. قیمت برای مصرف کننده نهایی بسیار مهم است. قیمت همان ارزش کالای خدمات می‌باشد. قیمت، باعث تمایل به خرید و یا سرخوردگی مشتری می‌گردد. لزومی ندارد که محصول شما کم ارزش‌ترین در بازار باشد. باید قیمت پیشنهادی شما با ارزشِ درک شده محصول و یا خدمات‌تان همخوانی داشته باشد.

در مرحله آخر، به ترفیع می‌رسیم. این قسمت، خلاقیت زیادی را می‌طلبد. مثلا این که چطور به ترفیع محصول تولید شده کمک شود، یا مشتریان بالقوه به سمت خرید جلب شوند. تمامی این مسائل چالش برانگیز هستند. ترفیع یک محصول یا خدمات، با توزیع، تشریح و بزرگ نشان دادن و نمونه دادن آن ممکن می‌شود. مسئله مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که در مارکتینگ پلن، زمان بسیار مهم است. چرا که هر روز به رقبای بازار و در نتیجه رقیبان شما اضافه می‌شوند. پس برای این که از بین همه رقبا بتوان راه را از بی راهه تشخیص داد، داشتن برنامه بسیار مهم است.

یک دیدگاه ارسال کنید

شانزده − دوازده =