مراحل طراحی و توسعه اپلیکیشن گوشی

برای تضمین موفقیت، علاوه بر داشتن اندازه و دامنه پروژه باید از روند توسعه و همینطور داشتن اپلیکیشن پیروی کنید. ما در این مقاله قصد داریم که مراحل انجام این کار  را که توسط شرکت کسب و کار آتا صورت می‌گیرد، برای‌تان شرح دهیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه شوید.

مراحل کلیدی توسعه اپلیکیشن

برای طراحی و توسعه اپلیکیشن، ۶ مرحله کلیدی لازم است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. اولین مرحله برای توسعه اپلیکیشن، استراتژی نام دارد. در مرحله اول، تعریف استراتژی باید به تکامل ایده برسد. شما به عنوان مدیر یک کسب و کار باید در کنار تمامی بخش‌ها از استراتژی طراحی در سازمان خود استفاده کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا تحقیق کنید که برای چه چیزی می‌خواهید در زمینه توسعه اپلیکیشن و طراحی آن فعالیت کنید و طبق آن استراتژی مد نظرتان را پیاده سازی کنید. در وهله اول باید ابتدا کاربران اپلیکیشن خود را شناسایی کرده و در مورد رقبا و تجارت‌های دیگر تحقیق کنید، سپس اهداف اپلیکیشن‌تان را مشخص کنید و یک پلتفرم را برای توسعه اپلیکیشن خود انتخاب کنید. حتی باید آمار نرم‌افزار خود را مشخص کنید، مثلاً این مارکت می‌تواند کافه بازار یا اپ استور باشد. با توجه به تمامی چیزهای گفته شده و انجام آن‌ها، می‌توانید وارد مرحله بعدی طراحی اپلیکیشن شوید.

توسعه اپلیکیشن

 در مرحله دوم، باید به تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی بپردازید. در این مرحله باید ایده اپلیکیشن‌تان را شروع کنید تا به یک پروژه واقعی مبدل شود. در این مرحله با تعریف کردن نیازها و اینطور الزامات مورد نظر، عملکرد دقیقی را آغاز می‌کنید و بعد از مشخص کردن نیاز های یک اپلیکیشن می‌توانید نقشه راه را تهیه کنید. این کار شامل مراحل مختلفی از جمله اولویت بندی کردن نیازهای اپلیکیشن و فاز بندی آن‌ها می‌باشد. اگر درباره زمان منابع و حتی هزینه‌ها نگران هستید می‌توانیدMVP  خودتان را تعریف کرده و آن را در اولویت مجموعه قرار دهید. MVP به معنای کمینه محصول پذیرفتنی می‌باشد. باید اضافه کرد که در ابتدای کار می‌توانید اپلیکیشنی طراحی کنید که نیازهای اساسی را رفع کند، اما دقت کنید که آنچنان بزرگ و پیچیده طراحی نشود. شناسایی و به کارگیری مهارت‌های لازم و همینطور داشتن ابتکار عمل در زمان توسعه اپلیکیشن، از جمله مراحل برنامه ریزی می‌باشد. می‌توان از سیستم عامل‌های اندروید و ios را از فناوری‌های مختلفی در آن‌ها استفاده شده مثال زد. اگر می‌خواهید اپلیکیشنی که برای موبایل طراحی می‌کنید شامل سیستم عامل‌های اندروید و ios باشد، باید تیم توسعه دهنده اپلیکیشن‌تان شامل توسعه دهندگان اندروید و همینطور توسعه دهندگان ios باشدT تا دچار مشکل نشوید.

در مرحله سوم باید به طراحی UX/UI بپردازید،

طراحی UX/UI با هدف ایجاد تجربیات عالی کاربر  طراحی شده است که باعث شود تا برنامه‌های تعاملی، بصری و همینطور کاربر پسند داشته باشد. موفق شدن در توسعه اپلیکیشن با توجه به بهره‌مندی کاربران و چگونگی پذیرش از سمت آن‌ها از کلیه ویژگی‌های اپلیکیشن طراحی شده مشخص می‌شود. UI  همان رابط کاربری می‌باشد، که ظاهر اپلیکیشن شما را تشکیل می‌دهد، مثل یک سیب که به رنگ سرخ یا سبز یا زرد می‌باشد و به اندازه کف دست می‌باشد و UX  تجربه کاربر می‌باشد، مانند چشیدن طعم همان سیب و مزه کردن آن در لحظه استفاده می‌باشد. به عنوان اولین مرحله در روند توسعه اپلیکیشن تعیین کردن اطلاعات می‌باشد، که به کاربران نشان داده می‌شود این اطلاعات می‌تواند شامل تمامی داده‌های جمع آوری شده، تعامل کاربران با محصول می‌باشد و همینطور کاربران در داخل برنامه تبدیل شده باشد. اینکه کاربر از کجا شروع می‌کند و در کدام قسمت از توسعه اپلیکیشن باید اطلاعات خود را کامل کند، کجا باید پرداختی ممکن را انجام دهد و در نهایت در کودکی از اپلیکیشن خارج شود،

این مطلب را از دست ندهید
تبلیغات نوتیفیکیشن چیست؟

جزو این مرحله می‌باشد. وایر فریم، کسانی که توسعه اپلیکیشن موبایل را انجام می‌دهند، ابتدا طرح‌ها را روی کاغذ می‌کشند. وایرفریم، که شبکه دیجیتالی‌تر می‌باشد، را به عبارتی ترفندی مفهومی است. وایرفریم، باعث می‌شود تا تمرکز بیشتر روی زیبایی‌شناسی و همینطور تجربه کاربری شود، نه بر روی طرح‌های رنگی و همینطور سبک‌ها باید در وایرفریم بر اساس طراحی خاص دستگاه‌های آیفون و آیپد و همینطور تبلت‌های اندرویدی توجه شود. در طراحی، تجربه کاربری این وایرفریم می‌باشد که یکی از بخش‌های اصلی را شامل می‌شود و می‌تواند مقدمه‌ای برای طراحی UI باشد.

طراحی اپ

راهنمای سبک، تمامی استانداردهای توسعه اپلیکیشن موبایل از قوانین پیروی می‌کنند، که توسط نهادهای ناوبری در راهنمای سبک ثبت می‌شوند. راهنمای سبک، مواردی را شامل می‌شود از جمله اینکه برای  اپلیکیشن، از چه نوع فونت‌هایی باید استفاده کرد، طرح رنگ چه خواهد بود و همینطور نام تجاری شرکت در طراحی اپ به چه صورت منعکس می‌شود. اگر از راهنمایی سبک پیروی کنید، ظاهر و سازگاری عاطفی شما حفظ خواهد شد. برای حفظ ظاهر و سازگاری اپلیکیشن‌تان می‌توانید از پیروی از راهنمای سبک کمک بگیرید. همچنین باید توجه داشته باشید که برای توسعه اپلیکیشن، باید دستورالعمل‌های طراحی اپلیکیشن‌های اندروید و ios را در نظر بگیرید.

نمونه اولیه در توسعه اپلیکیشن

این بخش برای شبیه سازی جریان کاری اپلیکیشن و همینطور تجربه یک کاربر از محصول نهایی تهیه می‌گردد. باید توجه داشته باشید که توسعه نمونه اولیه، زمانبر است؛ اما تلاش برای آن ارزش این را دارد، چرا که آزمایش اولیه از عملکرد افراد و طراحی آن را به شما ارائه خواهد داد. در اکثر اوقات نمونه اولیه می‌تواند به شناسایی تغییرات عملکرد برنامه کمک بسزایی کند.

 در مرحله چهارم، باید به توسعه برنامه بپردازید.

برنامه ریزی بخش جدایی ناپذیر از فرایند توسعه را شامل می‌شود. برای اینکه بتوان، تلاش برای توسعه برنامه نویسی انجام داد قبل از هر چیز باید ساختار فنی و همینطور نقطه عطف را تعریف کرد، یک پروژه اپلیکیشنی از سه بخش تشکیل می‌شود، این بخش‌ها شامل بک اند یا همان فناوری سرور، API ها و فرانت اند تشکیل می‌شود. در بخش اول، یعنی بک‌ اند یا همان فناوری سرور، شامل قسمت بانک اطلاعاتی سرور می‌باشد، که برای پشتیبانی از تمامی عملکردهای توسعه اپلیکیشن لازم خواهد بود. شما می‌توانید، از هر نوع زبان برنامه نویسی وب با پایگاه داده برای این قسمت استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید
نکات مهم برای برندینگ موثر

باید اضافه کرد که برخی از اپلیکیشن‌ها نیاز به ذخیره اطلاعات در پایگاه داده را ندارند، مثلا می‌توان یک نرم‌افزار را نام برد که اطلاعات در آن سرور ذخیره نمی‌شود و این نرم افزار ماشین حساب می‌باشد. علاوه بر این باید افزود که برنامه‌های ios از زبان‌های برنامه نویسی خاص خود قابل توسعه هستند، مثل Swift یا Objective. . برنامه‌های اندروید با استفاده از زبان‎‌های برنامه نویسی Java  یا Kotlin ساخته می‌شود.

اپلیکیشن گوشی

در بخش دوم یعنیAPL  این که چه روشی برای برقراری ارتباط بین سرور بانک اطلاعاتی و اپلیکیشن در توسعه اپلیکیشن می‌باشد مهم است. APL  یک کانال ارتباطی می‌باشد که تمامی داده‌ها را با امنیت بین بک اند و فرانت اند جابه‌جا می‌کند. هنگامی که کاربر چیزی را در اپلیکیشن ثبت می‌کند، از طریق متن‌های برنامه نویسی و با کانال‌های مربوط به سرور متصل شده و در دیتابیس سرور ذخیره می‌گردد.

بخش آخر در توسعه اپلیکیشن

این مرحله یعنی فرانت اند در توسعه اپلیکیشن، توسط کاربر نهایی استفاده می‌گردد. اپلیکیشن‌های تلفن همراه متشکل از تمامی تجربیات کاربران نیست که از طریق بک اند و APL برای مدیریت داده‌ها استفاده می‌کنند. فرانت اند همان رابط کاربری می‌باشد، که در بخش UI به آن اشاره کردیم.

در مرحله پنجم، یعنی تست کردن باید آزمایشات دقیقِ تضمین کیفیت در انجام مراحل توسعه اپلیکیشن ایمن شود. آشنایی با انواع تمامی اهداف عملکردی اپلیکیشن کمک می‌کند، تا به بررسی دقیق آزمایشات منجر شود و اپلیکیشن شما باید تمامی آزمایشات زیر را برای رسیدن به کیفیت عالی انجام دهد.

طراحی اپ برای گوشی

تست عملکرد: هدف از انجام این آزمایش، این است که کاربران بتوانند بدون وجود هیچ گونه مشکلی از تمامی ویژگی‌های اپلیکیشن شما نهایت استفاده را ببرند و این تست را می‌توان به تست سیستم و همینطور عملکردهای فردی است یا همان تست واحد تقسیم شود. اگر می‌خواهید اپلیکیشنی را برای هر دو سیستم عامل ios و اندروید طراحی کنید، تست عملکردی می‌تواند یک مقایسه بین ویژگی‌های هر دو نسخه باشد.

برای اندازه‌گیری عملکرد اپ، معیارهای کمیِ مختلفی وجود دارد؛ مثلاً اینکه اپلیکیشن شما به درخواست کاربر چقدر به خوبی می‌تواند جواب دهد یا اینکه سرعت صفحه نمایش عکس چه میزان است، سریع می‌باشد یا کند؟ و اینکه آیا اپلیکیشن شما باتری تلفن همراه مخاطب را مصرف می‌کند؟ و در آخر اینکه آیا اپلیکیشن شما از پهنای باند شبکه استفاده می‌کند یا نه؟

این مطلب را از دست ندهید
استارت آپ چیست؟

 تست امنیتی: این تست بیشترین نگرانی را برای اپلیکیشن تلفن همراه سازمانی دارد؛ چرا که هرگونه آسیب پذیری به هک کردن آن منجر خواهد شد. شرکت‌هایی هستند که برای انجام این آزمایش بر روی عکس‌های خود به دنبال همکاری با آژانس حرفه‌ای می‌گردند. تیم‌های توسعه دهنده، اقدامات ساده‌ای را برای ایمن سازی اپلیکیشن شما طراحی و اجرا می‌کنند. اگر برنامه شما به ورود کاربران نیاز دارد، باید جلسات ورود به سیستم را در دستگاه ردیابی کند، جلسات کاربر هنگامی که برای مدت زمان زیادی بیکار می ماند، مثلاً ۱۰ دقیقه یا کمتر، توسط سیستم به پایان می‌رسد. اگر اپ شما تمامی اطلاعات کاربران را در دستگاه ذخیره می‌کند تا ورود مجدد کاربران راحت باشند و آن‌ها به مشکل بر نخورند، از یک سرویس قابل اطمینان باید استفاده کنید، برای مثال ios ویژگی  Keychain را دارا می‌باشد، که برای ذخیره کردن تمامی اطلاعات، حساب‌های کاربران از یک اپلیکیشن خاص استفاده می‌کند.

 تست دستگاه و بسترهای نرم افزاری: سیستم عامل‌های تلفن همراه هر چند ماه یک بار قابلیت به روزرسانی را دارند و به روزرسانی می‌شود. بیشتر دستگاه‌های تلفن همراه مثل ال جی، سامسونگ، htc و موتورلا از پلت فرم‌های اندروید استفاده می‌کند و تمامی این پلتفرم‌ها برای دستگاه‌های تلفن همراه خود سفارشی هستند. این دستگاه‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف و متفاوتی عرضه می‌شود. این مورد را با شرکت اپل نیز می‌توان مقایسه کرد، که دارای محیط کنترل شده‌ای هستند، که می‌تواند سیستم عامل را کنترل کند؛ با این وجود دستگاه‌های آیفون و آیپد در بازار وجود دارد که اپلیکیشن‌های تلفن همراه بر روی چند دستگاه تلفن همراه آزمایش می‌شود، تا عملکردی صحیح را برای تمامی کاربران ایجاد کند و با انجام این تست می‌توان از این مورد اطمینان حاصل کرد.

اپلیکیشن گوشی

 در مرحله ششم و مرحله آخر، نوبت به انتشار و پشتیبانی می‌رسد. برای منتشر کردن اپ، شما نیاز دارید تا اپلیکیشن خود را به پوسترهای مختلفی ارائه دهید، مانند اپلیکیشن‌های گوگل پلی برای برنامه‌های اندروید و اپل استور برای اپلیکیشن‌های ios. برای منتشر کردن یک اپ در اپ استورها باید عنوان برنامه شما، توضیحات، دسته بندی‌ها، کلید واژه‌ها و همین طور نماد راه اندازی شما مشخص گردد.پس از توسعه اپلیکیشن بعد از اینکه اپلیکیشن در اپ استور قابل دسترسی شد و برای سنجش موفقیت خود باید شاخص‌های کلیدی عملکرد را بررسی کنید. شما باید تمامی گزارشاتی که مربوط به خرابی یا سایر موارد گزارش شده است را مرتباً بررسی کنید. شما می‌توانید کاربران‌تان را ترغیب کنید، تا تمامی پیشنهادات و نظرات‌شان را برای شما به اشتراک بگذارند و با داشتن یک پشتیبان که به طور سریع بتواند کاربران نهایی را درگیر کند، از مهمات است.

یک دیدگاه ارسال کنید

13 + شش =