موشن گرافیک یا موشن گرافی چیست؟

اگر بخواهیم واژه موشن را در زبان فارسی ترجمه کنیم باید بگوییم که معنای هر چیزی که دارای حرکت باشد، را می‌دهد. برای این‌که یک انتقال محتوای موفق را به مخاطب داشته باشید، می‌توانید از مزیت‌های موشن استفاده کنید؛ چرا که انتقال محتوا به مخاطب از این طریق تاثیر گذارتر و جذاب‌تر می‌باشد و می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن  پیام را به مخاطب ارائه دهد. موشن‌ها هم به صورت آفلاین و هم به صورت آنلاین در کامپیوترها و موبایل‌های همراه چه از طریق وب‌سایت‌ها نرم افزارهایی که می‌توان ویدیو را نمایش دهند، نمایش داده می‌شوند.

انواع موشن گرافیک‌ها کدامند؟

ویدئورئال:

در این مدل از فضاهای واقعی فیلمبرداری می‌شود و از اطلاعات به دست آمده گزارش تهیه می‌شود. در این روش، از طرح‌های گرافیکی استفاده نمی‌شود و انتقال پیام از طریق فیلمبرداری، صداگذاری، صدابرداری و همچنین تدوین می‌باشد.

ویدیو موشن:

این دسته، به تلفیق فیلمبرداری و گرافیک می‌پردازد که گرافیک باعث افزایش جذابیت برای منتقل کردن اطلاعات به مخاطبان به کار گرفته می‌شود، که این مسئله با فیلمبرداریِ تنها قابل ارائه نمی‌باشد.

استاپ موشن:

برای ساخت استاپ موشن، از تکنیک‌های خاصی استفاده می‌کند که در این تکنیک‌ها از اشیای واقعی عکسبرداری می‌شود. در این روش، اشیا به صورت جزئی حرکت می‌کنند و از هر حرکت عکاسی می‌شود. در آخر نیز با استفاده از نرم‌افزارهای خاص، عکس‌ها پشت سر هم قرار می‌گیرند تا حس حرکت را به مخاطب القا کنند.

موشن گرافیک:

موشن گرافیک، تلفیق دو کلمه موشن و گرافیک می‌باشد؛ اگر بخواهیم به معنای ساده آن را ترجمه کنیم باید بگوییم که گرافیک‌هایی هستند که دارای حرکت می‌باشند و برای منتقل کردن پیام از قابلیت گرافیک و موشن در آن‌ها استفاده می‌شود. معمولاً در این روش، از تصویرهای واقعی استفاده نمی‎کنند و برای گرافیک از نرم‌افزارهای طراحی گرافیک مثل: فتوشاپ و ایلاستریتور استفاده می‌نمایند. این روش به دلیل وجود حرکت و صدا از جذابیت بیشتری از طرف مخاطبان برخوردار می باشد.

اینفوموشن:

در این روش، ویدیوهای استفاده شده که در آن از تکنیک اینفوگرافیک برای منتقل کردن پیام به مخاطب بهره می‎گیرند.

انیمیشن:

ویدیوهایی هستند که دارای کاراکترهای داستانیِ مشخصی می‌باشند و معمولاً به لایه‌های زیرینِ احساسی، فلسفی، داستانی و حتی روانیِ شخصیت‌ها می‌پردازد.

 شما هم در شبکه‌های مجازی، موشن‌ها را در قالب ویدیوهای تبلیغاتی و حتی فیلم‌های کوتاه مشاهده کرده‌اید. مخاطبان شبکه‌های اجتماعی معمولاً محتوایی را دنبال می‌کنند که جذاب و متفاوت باشند؛ به همین دلیل است که از موشن‌ها برای جذابیت استفاده می‌کنند و این استفاده از رنگ شخصیت و فضای آن می‌باشد. محتوای ویدیویی و استفاده از آن‌ها در دنیای امروز که جهشی در اینترنت و نسل‌های آن ایجاد شده و فرصت مناسبی را برای علاقه‌مندان این رشته ایجاد کرده، که آن‌ها با استفاده از دانش خاصی می‌تواند به درآمدهای عالی برساند؛ چرا باید برای بیزینس خود از موشن گرافیک استفاده کرد.

اگر بخواهید محتوایی را تماشا کنید، ترجیح می‌دهید که محتوا در قالب متن باشد یا ویدیو؟

طبق آمار، ۸۲ درصد از مخاطبان از دیدن فیلم و ویدیو لذت بیشتری می‌برند و محتوایی را دنبال می‌کنند که در قالب فیلم می‌باشد، به همین دلیل است که توصیه می‌شود برای بیزینس و تجارت از موشن گرافیک استفاده کنید؛ چرا که نباید تاثیر موشن گرافیک را در رشد کسب و کارها نادیده گرفت. طراحی موشن گرافیک رشته‌ای جذاب و پول ساز در سرتاسر دنیا شناخته شده است. موشن گرافیک در تلویزیون، فیلم‌ها، سینماها، تبلیغات وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به وفور دیده می‌شود. موشن گرافیک به بیان داستان می‎پردازد که هیچگاه ساکن نیست. یکی از جدیدترین انواع طراحی‌ها، طراحی تصاویر متحرک یا موشن گرافیک می‌باشد. طراحان انواع مختلفی دارند: طراحان گرافیک، طراحی وب‌سایت، طراحی تجربه کاربری، طراح رابط کاربری و… . تمام این طراحان، نتیجه تکنولوژی‌های جدید هستند؛ تا زمانی که فیلمسازان بودجه و خلاقیت خود را صرف طراحی و تکنولوژی کنند، تا بتوانند اثر بیشتری روی مخاطب بگذارند، جایگاه طراحان موشن نیز در تیم بسیار ویژه می‌باشد.

کار طراح موشن چیست؟

برخی از طراحان، تنها به کارهای هنری می‌پردازند و کارهای هنری برای تلویزیون، فیلم یا حتی وب‌سایت‌ها ساخته می‌شود، از قبیل کلیپ‌های کوتاه، تریلرها و غیره می‌باشد. آن‌ها از انیمیشن‌ها و افکت‌های بصری استفاده می‌کنند، همچنین در آثار خود از فیلم‌های سینمایی نیز بهره می‌گیرند

همان‌طور که از اسمشان پیداست، آن‌ها به، به حرکت در آوردن گرافیک می‌پردازند. موشن گرافی موضوعات را به گونه‌ای بیان می‌کند که یک تصویری که ثابت است نمی‌تواند آن را بیان کند. برای موفقیت کسب و کار، با استفاده از جلوه‌های بصری و انیمیشن‌ها می‌توان در یک وب‌سایت یا حتی در یک فیلم، آن را کسب کرد. اگر به تیتراژ فیلم‌ها دقت کنید، متوجه خواهید شد که به ندرت پیش خواهد آمد، که صفحه سیاه ثابتی باشد که متن روی آن حرکت کند. فیلم سازان برای این‌که فراتر از قدم‌های‌شان پیش روند، به کمک تیم‌های طراحی موشن گرافیک نیاز دارند.

 موشن گرافیک در چه فضاهایی کاربرد دارد؟

در تمامی پلتفرم‌های دیجیتال، از موشن گرافیک استفاده می‎کنند. از موشن گرافیک در مورد استفاده‌های تجاری، برنامه‌های تلویزیونی، وب‌سایت‌ها و برنامه‌های موبایل به کار گرفته می‌شود. به دلیل آنکه ما در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم، از تصاویر متحرک در رسانه‌های مختلف نیز استفاده می‌شود. بر اساس خلق نوع تصاویر، می‌توان در ساخت برنامه‌های موبایل یا حتی در ساخت فیلم‌های هالیوود، شرکت داشت.

 برای پیداکردن نمونه کارهایی از طراحی موشن گرافیک، کجا باید آن را جستجو کنیم؟

وب سایت Motion Graphics

هنرمندان رشته موشن گرافیک، با استفاده از این وب‌سایت که یک فضای آنلاین می‌باشد، می‌توانند کارهای خود را به نمایش بگذارند. این سایت شامل صدها نمونه کار زیبا برای بینندگان می‌باشد؛ همچنین در این وب‌سایت، وجود نمونه‌های موزیک ویدیو، تصاویر متحرک، فیلم‌های کوتاه نیز یافت می‌شود.

وب سایت  Art of the Title

در این سایت، می‌توان تمامی نمونه کارهایی که مرتبط با طراحی تصاویر متحرک که برای فیلم‌هایی که ساخته شده وجود دارد را تماشا کرد .

وب سایت  Motion Grafics Served

 در این سایت می‌توانید، نمونه کارهای بسیار زیبایی را مشاهده کنید. تمامی موشن گرافیک‌ها با استفاده از ابزارها و تکنیک‌هایی که در طراحی‌ها می‌بینند، می‌تواند از آن‌ها یاد گرفته و ایده بگیرند.

 یک موشن گرافیک، علاوه بر یادگیری نرم افزارها نیاز به چه چیزهای دیگری دارد؟

قبل از اجرا، باید روی کاغذ طرح را طراحی کرد و همینطور باید آن را داخل کامپیوتر، روی کاغذ بکشید و این به شما کمک می‌کند تا فکر و طرح را قبل از اجرا پخته‌تر کنید، در طراحی کردن باید از طراحی‌های اولیه‌ی سریع استفاده کرد و فضایی را ایجاد کرد برای خلاقیت و ایده‌های مختلف. شاید هر کسی بتواند به چگونگی استفاده از نرم‌افزار دست پیدا کند، اما برای خلق کردن یک طراحی دلنشین بصری به مهارت‌های هنری پایه مثل تصویر سازی نیاز است.

مهارت‌هایی که طرح گرافیکی در موشن گرافیک باید داشته باشد

 برای کسی که طراح موشن است، مهارت‌های طراحی گرافیکی بسیار ضروری می‎‌باشد. یک طراح موشن با استفاده از تمامی چیزهایی که یاد گرفته به طراحی یک طرح ثابتِ گرافیکی با استفاده از انیمیشن‌ها حیات می‌بخشد. برای عملی شدن طرح موشن، استفاده از مهارت‌های طرح گرافیکی  نیاز است. شما اگر یک فریلنسر یا آزادکار هستید، کارفرما هم می‌خواهد که با عناصر گرافیکی به جان بخشی بپردازید و هم باید آن‌ها را خلق کنید.

 فهمیدن نظریه رنگ در موشن گرافیک  

طراح موشن گرافیک، باید درک قوی‌ای از نظریه رنگ داشته باشد. به عنوان یک موشن گرافیک، لازم است که روان‌شناسی‌ای که پشت نظریه رنگ وجود دارد را به طور کامل فهمید. مهم است که به عنوان یک طراح موشن گرافیک بدانید که رنگ‌ها به چه صورت، حالت‌ها و یا حتی احساسات مختلف را در بینندگان تحت تاثیر قرار می‌دهد. این‌ها می‌باشند که ایده‌ها و احساسات را به آیندگان منتقل می‌کنند. با استفاده از رنگ‌ها، می‌توان پیامی را به مخاطب انتقال داد، این پیام ممکن است قدرت باشد، خشم باشد یا هر پیام دیگری. تمامی سوال‌ها می‌توانند حالت رنگ طرح شما را تعیین کنند؛ برای مثال اگر طرح گرافیکی شما درباره‌ پاییز باشد، از رنگ‌های خاکستری، آبی و سفید استفاده می‌شود. این رنگ‌ها باعث می‌شود تا زمستان برای مخاطب تداعی شود.

آینده ی موشن گرافیک

طراحان موشن گرافیک درآمد بسیار خوبی را به واسطه تخصصشان در آینده خواهند داشت. آینده این رشته بستگی به تکنولوژی و پیشرفتِ آن دارد. هر چقدر که تکنولوژی پیشرفت کند، انتظار بالا رفتن شرایط برای استفاده از طراحان تصاویر نیز بالا می‌رود. طرح‌های موشن گرافیک با ارتباط آغاز می‌شوند. شما به عنوان یک طراح موشن می‌توانید با مشتری خود به عنوان مدیر خلاق که روشی مناسب دارد، صحبت کنید تا ارتباط میان فردی را برقرار کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که مشتریان، طراح نیستند؛ و این بدان معناست که نتیجه این به شما بستگی دارد تا بتوانید به بهترین شکل ایده‌های خود را به صورت کاملا واضح و قابل فهم به مشتریان منتقل کنید. طراحی موفق است تا بتواند ایده‌های خود را به خوبی به کارفرماها یا مشتریان توضیح دهد.

 نرم افزارهای مورد نیاز برای طراح موشن گرافیک

برای شروع کار طراحی موشن، به تعدادی نرم افزار نیاز دارید که باید به خوبی با آن‌ها آشنایی پیدا کنید. طراحی در این زمینه موفق می‌شود که اطلاعات زیادی از ابزارهای مختلف داشته باشد، تا در صورت لزوم در هر پروژه از آن اطلاعات به نحو احسن استفاده کند. و باید به تمامی این نرم افزارها تسلط کافی داشته باشد.

:After Effects

این برنامه پیش روی برنامه‌های موشن گرافیک می‌باشد. از قابلیت‌های این نرم افزار می‌توان به ساخت انیمیشن‌ها بدون تغییر به فضای دو بعدی و سه بعدی اشاره کرد. طراحی‌های دو بعدی می‌توانند در این نرم افزار اجرا شده و به انیمیشن تبدیل شوند و یا حتی از آن‌ها در ساخت موشن گرافیک نیز استفاده شود. نرم افزار افتر افکت متعلق به شرکت  Adobe می‌باشد.در افتر افکت، علاوه بر استفاده از عناصر دو بعدی با عناصر سه بعدی نیز سر و کار خواهید داشت. در برنهمه‌ی افتر افکت، اجسام و صحنه‌های برنامه‌های مشهورِ سه بعدی نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. اگر به دنبال ساخت یک افکت خاص می‌باشید، افتر افکت به شما کمک خواهد کرد.

 :Photoshop

شاید نام فتوشاپ را  زیاد شنیده باشید و از آن به عنوان یک نرم افزار ویرایش عکس یاد می‌کنید، اما باید اضافه کرد که قابلیت‌های فتوشاپ فراتر از این حرف‌ها می‌باشد‌ . از این نرم افزار در طراحی‌های دو بعدی و سه بعدی استفاده می‌شود و با به کارگیری از فتوشاپ می‌توان در مواردی مانند اندازه‌ی تصاویر تغییر ایجاد کرد و همچنین می‌توان این تصاویر را از عکس‌ها برش زد و یا به ساخت موشن گرافیک و حتی ایجاد طرح‌های بسیار فوق العاده با استفاده از فیلترها و همینطور ابزارهای پیشرفته از آن به کار برد.

:Illustrator

فتوشاپ از تصاویر مبتنی بر پیکسل‌ها فراتر رفته و این درحالی می‌باشد که Illustrator نرم افزاری است که بردار پیشرفته‌ای از  Creative Cloud  ادوبی را شامل می‌شود. این نرم‌افزار از طیف وسیعی از ابزارهای طراحی برخوردار می‌باشد، که برای یک موشن گرافیک ضروری است. وظیفه اصلی یک طراح موشن گرافیک این است که بتواند عناصر را به طرح متحرک تبدیل کند، که این طرح می‌تواند به یک ویدیوی معرفی یا حتی تبلیغاتی تبدیل شود و همین موضوع موجب می‌شود تا یک طراح از طراحی‌های دو بعدی نیز استفاده کند. فتوشاپ و Illustrator  برنامه‌های هستند که در روند کار با افتر افکت‌های بسیاری که در آن‌ها ساخته می‌شود، استفاده می‌شود.

 :Cinema 4D

این یک برنامه انیمیشن سازی و مدل سازی و حتی به جای ایمیشن‌های سه بعدی می‌باشد که طراحی آن توسط MAXON طراحی شده است. این برنامه با افتر افکت نیز سازگار می‌باشد و یک برنامه منسجم و یکپارچه است. برنامه‌های سه بعدی زیادی وجود دارد که می‌توان در ساخت موشن گرافیک از آن‌ها استفاده کرد؛ اما این برنامه به دلیل داشتن استاندارد صنعتی در بین طراحان موشن‌گرافیک بسیار شناخته شده است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهید طرح‌های سه بعدی پیچیده را در برنامه افترافکت انجام دهید این کار بسیار وقت گیر می‌باشد و افترافکت نمی‌تواند کارهای پیچیده سه بعدی را انجام دهد. در دنیای امروز از موشن‌گرافیک انتظار می‌رود تا به ویدیوهای مشتریان، گرافیک سه بعدی نیز اضافه کند و به همین علت است که درک بیشتری از برنامه سه بعدی در این عرصه به وجود می‌آید، تا کسانی که در این رشته فعالیت می‌کنند، موفق شوند. بهره گیری از این نرم افزار می‌توان عناصر دو بعدی را به سه بعدی تبدیل کرد.

در آخر نیز باید اضافه کرد که در دنیای دیجیتال امروز و با شکل گیری و گسترش روز به روز رقیبان در عرصه تجارت،یکی از راه‌های متمایز شدن از عمده‌یرقیبان، استفاده از یک طراح گرافیک می‌باشد.