طراحی پلن بازاریابی

تاثیرات بیزینس پلن

برای شروع کار پیشنهاد می‌شود، ابتدا بیزینس پلن را طراحی کنید؛ شاید بپرسید بیزینس پلن چیست؟ معنای لغوی بیزینس پلن طرح کسب و کار می‌باشد، که در راستای رسیدن به هدف‌های کسب و کار طراحی می‌شود. هنگام تنظیم کسب و کار، در مرحله اول باید تمرکز را بر روی اهداف مالی و فردی بگذارید. وجود بیزینس پلن خوب باعث می‌شود تا سازمان‌ها و افرادی مثل سرمایه‌گذاران و بانک‌ها در سرمایه گذاری رشد قابل توجهی داشته باشند و بر روی کسب و کار تاثیر بسزایی بگذارد.

در مرحله اول باید به انجام کارهای لازم بپردازید تا بتوانید یک بیزینس پلن خوب بسازید.

در این مرحله برای طراحی بیزینس پلن، ابتدا باید بازارهای بالقوه را برای کسب و کارتان تحلیل کنید. ابتدا باید مشخص کنید که کدام بخش از بازار، که شامل بازار محلی و جهانی می‌باشد، برای استفاده از محصول شما مناسب است. نکته اساسی آن‌جایی می‌باشد که تنها حدس و گمان کافی نیست و در این راستا باید تحقیقات هوشمندانه و صحیحی انجام شود، به همین دلیل باید تحقیقات بدست آمده، توسط دیگران را تحلیل کرده و سپس در کنار اطلاعاتی قرار دهید که حاصل تحقیقات خودتان می‌باشد. هنگامی که به تحقیقات خود در این زمینه می‌پردازید، این مسائل را باید بررسی کنید؛ از جمله اینکه برای این محصولات و خدمات، بازار مناسب وجود دارد. محدوده سنی مشتریان بالقوه در چه رنجی می‌باشد. برای محصول تولید شده توسط شما، گروهِ قومی خاصی یا گروه اقتصادی وجود دارد. برای پرداخت هزینه محصول، تنها افراد خاص و ثروتمند می‌توانند از پس آن بر بیایند یا نه؟ بیشتر مشتریان شما در منطقه و محله‌های خاص زندگی می‌کنند یا در تمام مناطق؟

 در مرحله دوم باید اندازه کسب و کار را مشخص کنید.

شما نمی‌توانید در ابتدای طراحی بیزینس پلن بازار هدف خود را تمام جمعیت ساکن روی کره زمین در نظر بگیرید، بلکه باید به طور صریح و تا حد امکان آن را مشخص کنید. برای مثال، اگر محصول تولیدی شما شامپو می‌باشد، ابتدا باید به گروه کوچکتر و هدف مشخص تری، به عنوان گروه اولیه مشتریان خود انتخاب کنید. هرچند که این محصول، برای تمامی مردم دنیا لازم است، می‌توان محدوده سنی گروه مشتریان خود را مشخص کرد که شامپوی مخصوص کودکان یا شامپوی مخصوص بزرگسالان است؟ شامپوی ضد ریزش یا شامپوی مناسب برای موهای چرب می‎باشد؟ و از این قبیل موضوعات را از ابتدا باید مشخص کرد. با این روش شما داده‌هایی ویژه‌ روی اطلاعات جمعیت شناختی از مردم به‌دست می‌آورید. در جمعیت‌های مورد نظر، چند نفر به شامپوهای ضد ریزش نیاز دارند؟ در کشور چند کودک وجود دارد که به شامپو بچه نیاز دارند؟ همه‌ی این افراد ماهانه به چند شامپو احتیاج دارند؟ چه تعداد از تولیدکنندگان شامپو در حال حاضر از بازار سهمی در اختیار دارند؟ باید اندازه کسب و کار رقبای آینده‌تان را نیز به دست بیاورید.

طراحی بیزینس پلن

 در مرحله سوم باید نیازهای اولیه شرکت را تعیین کنید.

مثلاً باید تعیین کنید که برای شروع کار به چه چیزهایی نیاز دارید. چه بخواهید شرکت خود را با اضافه کردن یک خط تلفن به میز کار تاسیس کنید و چه، شرکتی را با ۳۰۰ کارمند خریداری کنید، باید یک فهرستی که در آن چیزهایی که نیاز دارید، مشخص باشد را تهیه کنید. در این فهرست، موارد قابل لمس و غیرقابل لمس وجود دارد. موارد قابل لمس از جمله، پوشه‌های بازرگانی یا حتی یک قفسه بزرگ و موارد غیر قابل لمس مانند زمانی که طول می‌کشد تا به طراحی محصول یا تحقیق درباره مشتریان بالقوه بپردازند.

مرحله چهارم از طراحی بیزینس پلن باید نمونه‌ای از محصول تهیه کنید.

ابتدا باید نمونه‌ی اولیه‌ای ‌از محصول را بسازید. یعنی اگر شما می‌خواهید تله موشی بهتر از دیگر انواع آن در بازار تولید کنید، ابتدا باید نمونه اولیه‌ای توسط بطری‎های آب معدنی و گیره‌های کاغذ درست کنید. اما هنگامی که بخواهید برای جلب نظر سرمایه‌گذاران نمونه درست کنید، به مدلی جذاب‌تر و مستحکم‌تر نیاز دارید. به مواردی مانند شکل تله موش، موادی که برای ساخت آن نیاز است، بودجه مالی برای تحقیق و توسعه، استخدام مهندسی برای تولید طرح محصول باید توجه و رعایت کنید. استانداردهای ایمنی لازم برای ساخت تله موش در ادارات دولتی را بررسی کرد.

در مرحله پنجم باید از مکان‌هایی که برای راه اندازی کسب و کارتان وجود دارد دیدن کرده و آن‌ها را بررسی کنید.

برای باز کردن یک رستوران باید به املاک‌های محدوده‌ای که می‌خواهید آن‌ را تأسیس کنید و همچنین فضاهای خرده‌فروشی سربزنید. باید گران‌ترین و ارزان‌ترین مکان‌ها را بر اساس منطقه و متراژ آن بررسی کنید و در نهایت می‌توانید، میزان فضایی را که احتیاج دارید را محاسبه و مقدار پولی که برای اجاره در نظر گرفتید را مورد تحقیق قرار دهید.

بیزینس پلن

 در مرحله ششم باید هزینه‌های استارتاپ را به طور حدودی تخمین بزنید.

فهرستی از تمامی موارد ملموس و همچنین غیر ملموس برای زنده نگه داشتن استارتاپ تهیه کنید. هزینه‌هایی از قبیل تهیه کامپیوترهای پیشرفته یا حتی راه اندازی خط تلفن جدید برای مجموعه را پیش بینی کنید. در نهایت به طور تخمینی تمامی هزینه‌های استارتاپ با موارد فهرست مطابق خواهد بود. اما توجه داشته باشید که تمامی مواردی که واقعاً به آن‌ها نیاز دارید را همراه با تخمین‌های معقولانه به فهرست اضافه کنید تا در پرداخت وام به مشکل بر نخورید یا حتی پول کم نیاورید. در تخمین هزینه‌های مالی به صورت محافظه‌کارانه عمل کنید اما به آن خوشبین باشید. سعی کنید در ابتدای کار به دنبال بهترین‌ها نگردید. برای تاسیس شرکت نوپا، قرار نیست هزینه‌های تزیینات یک شرکت با سابقه را در نظر بگیرید. در ابتدا، تنها به وسایلی که لازم است، بسنده کنید. چیزهایی را تهیه کنید که برای‌تان کاربرد دارند و واقعا به آن‌ها نیاز دارید.

 در مرحله هفتم خود را در جایگاه سرمایه گذار احتمالی بگذارید.

در این مرحله باید از خود سوال کنید، که اگر به جای سرمایه‌گذار احتمالی بودم و می خواستم روی یک ایده سرمایه گذاری کنم انتظار داشتم چه اطلاعاتی را در اختیارم بگذارند؟ پرسش این سوال از خود باعث می‌شود تا به جمع‌آوری اطلاعات معتبر توسط شما منجر شود. اگر ایده‌های شما توسط بازار تامین شده بود، خود را نبازید، چرا که می‌توانید روی ایده خود کار کنید و محصول بهتری نسبت به بقیه رقبا ارائه دهید. چرا که شما به خوبی بازار را شناخته و می‌توانید راهی که آن‌ها نرفته اند را پیدا کنید.

در مرحله هشتم سرمایه‌گذاران احتمالی را مشخص کنید.

منابع تامین مالی و بانک‌ها به خاطر مسائل مختلف به شما وام نخواهند داد. این مدل از سرمایه‌گذاران، دستورالعمل‌های مشخصی را برای مدیریت، ریسک و تخمین آن استفاده می‎‌کنند، تا از سود حاصل از کسب و کار شما برای سرمایه‎گذاری خود مطمئن شوند. مسائلی که وام دهندگان برای وام دادن در نظر می‌گیرند، از جمله وثیقه، ظرفیت، سرمایه و حتی صفات اختصاصی کسب و کار شما می‌باشد. پس به شما پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام برای جست و جوی سرمایه گذار در طراحی بیزینس پلن، این موارد را پوشش دهید.

بیزینس پلن و فروش بالا

 در بخش دوم باید به کسب و کار خود ساختار دهید.

در مرحله اول به تعریف شرکت خود بپردازید.

شما باید به سوالاتی از قبیل دلیل وجود شرکت چیست؟ جواب دهید و  مواردی که شرکت شما را تامین خواهد کرد را یادداشت کنید. سرمایه‌گذاران خواستار اطمینان از این مسئله هستند که کسب و کار شما و محصول تولیدی‌تان برای مردم مفید و قابل عرضه می‌باشد. بنابراین روی این مسائل متمرکز شوید. مسائلی از قبیل اینکه آیا محصول یا خدمات شما برای بهبود زندگی مشتریان لازم است؟ این محصول ارزان تر از نمونه‌های مشابه در بازار می‌باشد و… . 

در مرحله دوم باید به انتخاب استراتژی برنده بپردازید.

زمانی که به پایه‌ریزی مزیت‌های رقابتی شرکت‌تان پرداختید، می‌توانید به انتخاب بهترین استراتژی بپردازید و بیزینس پلن خوبی طراحی کنید. درست است که میلیون‌ها کسب و کار وجود دارد، اما استراتژی عمده‌ای هست که موجب موفقیت هر مدل تجارتی می‌شود. بر همین اساس، اولین قدمی که باید بردارید این است که محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید، دارای مزیت رقابتی باشد. مزیت‌های رقابتی یعنی خاص بودن طراحی، طراحی‌ها و ویژگی‌های محصولِ تولید شده نسبت به رقبا بهترین باشد و این مسئله می‌تواند شامل این باشد که چه ویژگی‌هایی که به خدمت رسانی بهتر به مشتریان مانند قیمت‌هایی کمتر، تحویل سریع تر یا فروشندگان با ملاحظه تر می‌باشند. امروزه بیشتر شرکت‌ها به خودشان اعتماد دارند و شما می‌توانید با تاسیس شرکتی با تجربه‌ای بهتر از حد متوسط، انتظاری که مشتریان از شرکت شما دارند، از دیگران پیشی بگیرید. حتی امکان دارد همین حالا نیز، جایگاه شرکت شما از نظر تولید محصول یا خدمات، بسیار بالا باشد؛ اما برای بهتر شدن آن می‌توانید به کیفیت استثنایی دست پیدا کرده و شهرت داشته باشید.

سوم به طراحی شرکت‌تان بپردازید.

شما می‌توانید برای استخدام و سازماندهی نیروی کارتان برنامه بریزید و به راحتی می‌توانید تعداد افراد و مهارت‌هایی که برای ادامه‌ی کسب و کارتان به آن‌ها نیاز دارید را به خوبی تخمین بزنید و این کار برای طراحی بیزینس پلن ضروری است. اما مسئله مهم اینجاست که، برنامه ریزی‌های اولیه در موازات پیشرفت کسب و کار تغییر خواهد کرد و این تغییر ممکن است در زمینه به وجود آمدن ، در به راه اندازی بخش جدیدی برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان باشد. طرح‌های کسب و کارتان باید در جهت پیش بینی رشد و توسعه شرکت باشد اما نیازی نیست که تمرکز اصلی را روی این موضوع بگذارید . تنها باید برای شروع کسب و کار از کمک‌های لازم و به خصوص تامین نیازهای مالی، برای سود کسب و کار اطمینان پیدا کنید.

بیزینس پلن خوب

چهارم برای راه اندازی یک کسب و کار به مسائل عملی توجه داشته باشید.

شما به عنوان یک مدیر یا یک رهبر همچنان که به استخدام نیروهای انسانی فکر می‌کنید، باید به توانایی‌های خودتان به عنوان یک مدیر خوب نیز فکر کنید. از جمله مسائلی که باید یک مدیر خوب بسنجد، حقوق کارکنان، دستمزد و بیمه بازنشستگی باشد. آن‌چه برای سرمایه‌گذاران مهم می‌باشد، این است که می‌خواهند بدانند که شما می‌توانید کسب و کارتان را اداره کنید یا نه. در ابتدای کار آیا باید مدیران با تجربه را وارد کنید یا نه؟ آیا از افراد تازه کار استفاده می‌کنید یا با افراد جدید شروع به کار می‌کنید؟ و از کجا می‌خواهید کارکنان بالقوه را استخدام شرکت کنید؟ یکی دیگر از مسائلی که تامین کنندگان مالی می‌خواهند بدانند این مسئله می‌باشد که آیا شرکای شما در کنارتان کار خواهند کرد یا تنها تعهدات مالی به شرکت دارند؟ شما باید به تصریح نقش‌های مدیریت و شرح وظیفه‌های‌تان بپردازید. مثل مسائلی از قبیل اینکه چه کسی را در چه منسبی بگذارید.

 در مرحله پنجم باید به طراحی برنامه برای بازاریابی رو بیاورید.

یکی از مسائلی که کارآفرینان کمتر به آن توجه می‌کنند و شرح دقیق و مناسبی از نحوه دسترسی به مشتریان و همین‌طور به معرفی کردن محصول‌شان می‌پردازند، مسئله چگونگی دسترسی به مصرف‌کنندگان‌تان است که در طراحی بیزینس پلن بسیار مهم است. اینکه چه ویژگی‌هایی محصول شما را مفیدتر، با ارزش‌تر و متناسب‌تر از دیگر محصولات شرکت‌های رقیب می‌کند و مشتری را ترغیب به خریدن محصول شما می‌کند. اگر در حال حاضر بازاری برای شما وجود ندارد چه پلن‌هایی برای جذب مصرف کنندگان احتمالی قرار می‌دهید. استراتژی‌هایی که موجب بالا رفتن بازاریابی از نظر تبلیغات می‌شود چه چیزهایی می‌تواند باشند؟ برای مثال همان سیستم یکی بخر دوتا ببر گویای همین مسئله است که یکی از استراتژی‌های مهم در زمینه بازاریابی می‌باشد.

در مرحله ششم باید اقداماتی را برای فروش منعطف داشته باشید.

فروش به معنی تمام مراحل برقراری ارتباط با مصرف کنندگان از طریق تبلیغات می‌باشد. این مرحله برای آن است که چگونه مصرف کنندگان را به خرید محصول یا خدمات‌تان جذب کنید؟ البته این مطلب به نگرش شما نیز باز می‌گردد. اینکه نگرش شما یک رابطه طولانی مدت با مشتریانِ محدود می‌باشد، یا افزایش تعداد مشتریان در کوتاه مدت است.

برنامه فروش و بیزینس پلن

در بخش سوم باید طرح کسب و کار خود را بنویسید.

در مرحله اول از این بخش باید اطلاعاتی که به کسب و کارتان مربوط می‌شود را سامان بدهید.

ابتدا می‌توانید با نوشتن سرفصل‌هایی و قرار دادن اطلاعات متناسب با آن سرفصل‌ها، کار طراحی بیزینس پلن را آغاز کنید. بر روی کاغذ باید عنوان و فهرست مطالب را بنویسید. سپس یک چکیده اجرایی بنویسید، یعنی نوعی چشم انداز از شرکت، به طریقی شرکت را تعریف کنید. به توصیف کلی شرکت بپردازید، از بازار هدفش تا خدماتی که ارائه می‌دهد، محصول و خدمات خود را با جزئیات شرح دهید. بیزینس پلن را به طوری که می‌خواهید محصول یا خدمت را به مشتری عرضه کنید، تشریح کنید. برنامه اجرایی، همان برنامه کار روزانه‌ی کار را مشخص می‌کند. ساختاری که می‌خواهید تحت عنوان آن عمل کنید را معلوم کرده و در آخر برنامه مالی‌تان را مشخص کنید، عملکردهای مالی کسب و کار خود را با خواسته‌های سرمایه‌گذاران را معلوم کنید.

در مرحله دوم شما می‌توانید چکیده اجرایی را در انتهای مطلب خود یعنی بیزینس پلن بنویسید.

در چکیده بیزینس پلن، همان‌طور که از نامش نیز پیداست خلاصه، تحت عنوان نکاتی که درباره مدل کار شما و محصول یا کالای شما وجود دارد بیان می‌شود. در این مرحله کمتر به جزئیات توجه کنید و بیشتر به مسیر کلی شرکت.

در مرحله سوم می‌توانید تمام اطلاعاتی که گردآوری کرده‌اید را تحت عنوان پیش نویس‌های مختلفی جمع آوری کنید. در این مرحله شما مراحلی که لازم بوده را انجام داده‌اید و درباره ماهیت کلی شرکت تصمیم گیری کرده‌اید و برای فروش، برنامه مناسبی را در نظر گرفته‌اید، حال می‌توانید به یکپارچه کردن تمام تحقیقات، فکرها و کارهایی که کرده‌اید بپردازید. می‌توانید تمامی ایده‌های خود را به روی کاغذ آورده و در انتها به ویرایش مطلب نوشته شده اقدام کنید. می‌توانید این طرح را به افراد دیگری داده تا آن را بخوانند و نظرشان را نیز در این باره مطرح کنند.

 در مرحله سوم به عرضه خود و کسب و کارتان روی بیاورید.

در بیزینس پلن، نباید از نظرها دور کرد که سرمایه گذاران بیشتر روی افراد به سرمایه گذاری می‌پردازند تا ایده‌های ارائه شده توسط آن‌ها. پس باید به معرفی کردن خود به بهترین شکل بپردازید. باز هم تکرار می‌کنیم که حتی با وجود رقبای زیاد در کسب و کار، شما می‌توانید با استفاده از شایستگی‌ها و تعهدی که در کارتان دارید، حمایت سرمایه‌گذاران را جلب کنید. با فراهم کردن رزومه از خودتان، می‌توانید تمام مشاغلی که داشته‌اید را در آن ذکر کنید و تمرکز خود را بر روی تجربه‌های کارهای گروهی و فرصت‌های رهبری و موفقیت‌ها بگذارید.

بازاریابی و فروش

 در مرحله چهارم اطلاعات مالی را توضیح دهید.

در این مرحله از طراحی بیزینس پلن باید مشخص کنید که با چه روشی می‌خواهید صاحبان سرمایه را متقاعد کنید تا روی کار شما سرمایه گذاری کنند. شما می‌توانید با داشتن آگاهی درباره گفته‌های‌تان به صورت واقع بینانه به آن‌ها نشان دهید، که در این کار درصدد پنهان‌کاری نیستید و به حرف‌های‌تان عمل خواهید کرد. در این مسئله، وجود صحت تخمین‌هایی که زده شده کاملا موثر است و اطلاعات مالی نوشته شده باید کاملاً واضح و صادقانه باشد. اگر از الگوهای اعتبار تخمینی بانک‌ها مطلع شوید، می‌توانید قبل از طراحی بیزینس پلن توسط بانک یا موسسات مالی به سنجیدن مسائل مالی شرکت‎تان دست پیدا کنید