نمونه‌های بازاریابی محتوایی موفق در ایران و جهان

تعریف بازاریابی محتوا:

به نوعی از بازاریابی که با هدف جذب مخاطبان جدید، حفظ مخاطبان قبلی و تبدیل کردن هر دو به مشتری در جهت سودآوری بر روی تولید و منتشر کردن محتوایی با ارزش و مفید در کسب و کارها تمرکز می‌کند، بازاریابی محتوایی گفته می‌شود.

در بازاریابی محتوایی بر خلاف انواع دیگر آن که کسب و کارها را به سمت مشتری حرکت می‌دهند، در واقع حالت تهاجمی‌تری دارد. با ارائه کردن محتوای خلاق، جذاب و همینطور مفید، باعث جذب مشتری شده و بر روی محتوا و استراتژی محتوا تمرکز می‌کند.

انواع بازاریابی محتوایی:

اول، وبلاگ:

ایجاد کردن وبلاگ مرتبط با محصول و همینطور بازار آن در یک وب سایت، ایده‌ای جذاب و در عین حال مناسب برای افزایش ترافیک سایت، مفید و کم هزینه خواهد بود که با برنامه ریزی دقیق می‌توانید وبلاگ را به سایت اصلی و محصولات آن تطبیق داده، تا بتوانید باعث جذب مخاطبان بیشتری شوید.

دوم ویدیو:

از جمله جذاب‌ترین محتواها در صنعت دیجیتال، ویدیوها می‌باشند. این روزها با گسترش تکنولوژی و بیشتر شدن سرعت اینترنت در اقصا نقاط دنیا، دسترسی به محتوای ویدیویی برای کاربران و مخاطبان آسان‌تر از قبل شده است و آن‌ها از ویدیوها استقبال بیشتری می‌کنند.

مطلبی که باعث جذب هرچه بیشتر مخاطب می‌شود، باید از محتوای بسیار خوبی بهره گرفته باشد. با استفاده از ویدیو، می‌توان مباحث مورد نظر خود را با کیفیت و سرعت بیشتری بیان کنید؛ تا برای مخاطبان تاثیرپذیری بیشتری داشته باشید.

سوم، اینفوگرافیک‌ها:

از جمله جذاب‌ترین و سرگرم کننده‌ترین روش‌ها، اینفوگرافیک می‌باشد که برای ارائه آمار، فرآیندی مناسب می‌باشند. اینفوگرافیک‌ها سریع و کم هزینه می‌باشند و به محتوای شما بال و پر خواهند داد. آن‌ها کامل‌تر و همین طور قابل فهم‌تر از سایر ابزارها هستند.

چهارم، کتاب‌های الکترونیکی:

کتاب‌های الکترونیکی دارای محتوایی با ارزش، برای ارائه دادن اطلاعات درباره محصول به مشتریان بالقوه می‌باشد.

پنجم، محتوای تولید شده توسط کاربران:

محتواهایی که توسط کاربران تولید می‌شوند، محتواهایی مورد اعتمادتر و ارزشمندتر برای انتشار می‌باشد. چرا که سایر کاربران می‌دانند که افرادی مانند خودشان از آن محصولات و خدمات استفاده کرده و محتوای واقعی‌تری را تولید کرده‌اند.

ششم، الگوهای رفتاری:

الگوهای رفتاری، از جمله جدیدترین نوع محتوا محسوب می‌شوند و بسیار نتیجه بخش و مفید خواهند بود. در واقع تصاویری هستند که بر روی آن‌ها متنی مناسب قرار می‌گیرد. الگوهای رفتاری در زمان مناسب ایجاد می‌‎شوند و برای زیبایی شناسی و موارد اجتماعی بسیار مناسب خواهند بود. آن‌ها می‌توانند پربازده، جذاب و همین طور باعث افزایش ترافیک سایت شوند.

هفتم، اینفلوئنسر مارکتینگ:

امروزه به دلیل رشد و گسترش تکنولوژی و اینترنت در سرتاسر دنیا و رواج شبکه‌های اجتماعی تقریباً همه مردم از این ابزارها و به خصوص اینستاگرام استفاده می‌کنند.

در شبکه اجتماعی اینستاگرام، تعداد زیادی کاربر در حال فعالیت می‌باشند که بیشتر آن‌ها موفق عمل کرده‌اند. با تولید محتوا، اینفلوئنسرها می‌توانند محصول شما را تبلیغ کرده و باعث جذب مخاطبان و شناخت برندتان شوند.

مزیت‌های بازاریابی محتوا و استراتژی محتوایی:

 • اعتماد در بازدید‌کنندگان ایجاد می‌شود.
 • سئو بهبود پیدا می‌کند.
 • آگاهی از برند ایجاد می‌شود.
 • سرنخ بازاریابی تولید می‌شود.
 • محتوا توسط بازدیدکنندگان به اشتراک گذاشته می‌شود.
 • برای بازگشت افراد به سایت شما، دلیل قانع کننده‌ای وجود دارد.
 • سرمایه افزایش پیدا می‌کند.  
 • مخاطبان ایده‌آل جذب خواهند شد.
بازاریابی محتوایی یکی از نمونه های موفق فروش

ابزارهایی برای بازاریابی محتوا:

ما در این مقاله، به شما ابزارهای کاربردی در ارتباط با بازاریابی محتوا را معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها بهترین نمونه‌های بازاریابی محتوایی را خلق کنید.

BuzzSumo: به تحلیل موضوعات و یافتن تأثیرگذاری می‌پردازد.

Evernote: این ابزار به ثبت سازماندهی و به اشتراک گذاری یادداشت‌ها می‌پردازد.

Kred: تاثیرگذاری را در فضای مجازی می‌سنجد.

Trello: کارهای گروهی را مدیریت می‌کند.

Click Funnels: کانال‌های فروش را ایجاد می‌کند.

Canva: تصاویر را زیبا و سریع طراحی می‌کند.

SEMRush: ابزاری همه‌ کاره برای بازاریابی شناخته شده است.

Mail Chimp: ایمیل مارکتینگ.

Hoot Suite: فضای مجازی را مدیریت می‌کند.

Grammarly: تصحیح کننده برای املا دستور زبان می‌باشد.

نمونه‌هایی از بازاریابی محتوایی:

ما در این مقاله قصد داریم تا نمونه‌های بزرگ محتوای موفق در ایران و جهان را به شما معرفی کنیم. طبق آمار بدست آمده، در حال حاضر حدود ۸۵ درصد از برندها در حال استفاده از بازاریابی محتوایی می‌باشند و ۶۰ درصد از بازاریابان اعلام کردند که با استفاده از این موضوع به موفقیت‌های بیشتری رسیده‌اند.

جالب است بدانید که با وجود این آمار به دست آمده، برخی از بازاریابان نسبت به بازاریابی محتوایی تردید دارند. تحقیقات انجام گرفته در تولید محتوا و استفاده از ابزارهای کاربردی موجب شده تا در بازاریابی محتوا خلاقیت وارد شود. در این راستا علاوه بر مطالعه کسب و کارهای معتبر و مرتبط با نوع کسب و کارتان، مطالعه رقبا، تجربه‌های موفق و خلاقانه، باید دلیل موفقیت رقبا را نیز جستجو کرده و مسیرهای رشد آن‌ها را شناسایی کنید؛ چرا که آن‌ها از تجربه‌ی بیشتری برخوردارند.

اول، شرکت سیسکو:

اگر در زمینه‌ی علوم شبکه‌های کامپیوتری اطلاعاتی داشته باشید، حتما نام کمپانی موفق سیسکو را شنیده‌اید. این کمپانی از بهترین شرکت‌های فعال در عرصه کامپیوتر می‌باشد که در زمینه استفاده از روش‌های بازاریابی محتوا نیز بسیار عالی عمل کرده است.

این شرکت در سال‌ها قبل، پیش از استفاده از بازاریابی محتوایی به این استراتژی اطمینان نداشت. تا این که یکی از محصولات جدید خود را در رسانه‌های اجتماعی تبلیغ کرد. در سال‌های اخیر، روش‌های جدیدی را شروع کرده و تصمیم به استفاده از بازاریابی محتوا و رسانه‌های اجتماعی گرفت. نتیجه‌ی این کار برای مجریان این طرح، شگفت‌انگیز واقع شد.

مدیران سیسکو توانستند صد هزار دلار کمتر از میزان پیش‌بینی شده برای تبلیغات پرداخته و به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنند. از آن تاریخ به بعد، این روش را اساس کار خود قرار دادند. این مورد، از جمله نمونه‌های موفق بازاریابی در جهان می‌باشد.

شرکت سیسکو، به این نتیجه رسید که استفاده کردن از رسانه‌های اجتماعی در زمینه بازاریابی محتوا روشی بسیار کارآمد می‌باشد و می‌تواند نقش مهمی در بازگشت سرمایه ایفا کند.

دوم، شرکت The Way Up:

در سال ۲۰۱۴، یکی از مجموعه‌ها برنده جایزه بزرگ محتوایی برای بهترین مجموعه‌های ویدیویی شد. این مجموعه یعنی The Way Up درباره داستان‌های الهام ‌بخش از ۶ نفر از شرکای تجاری آغاز شد. The Way Up نشان داد که هر بخش از شراکت آن‌ها به صورت حرفه‌ای دنبال شد. آن‌ها به دنیا اثبات کردند که موفقیت ساخته می‌شود.

سوم، شرکت Hub Spot:

Hub Spot شرکت بازاریابی می‌باشد که کار خود را با روش Inbound Marketing انجام می‌دهد. آن‌ها با تولید کردن دو محتوا، می‌توانند قسمت‌های مختلفی از دیدگاه بازاریابی را پوشش دهند. این دو محتوا، یک وبلاگ را ایجاد کرده تا کسب و کارهای کوچک را آموزش دهند و می‌توانند مخاطبان را به سمت بالای قیف فروش هدایت کنند.

محتوای دوم Hub Spot منبع کاملی می‌باشد که شامل کتاب‌های الکترونیکی، وبینارها، امتحان و همینطور بسته بازاریابی می‌باشد که بازدیدکنندگان از وسط تا بالای قیف فروش را هدف قرار داده است. در نتیجه این شرکت با استفاده از بازاریابی محتوایی توانسته است به تولید ترافیک مثبت اقدام کند و صاحبان شرکت در طی ده سال سهام شرکت را به ارزش یک میلیون دلار تبدیل کنند.

چهارم، شرکت ویرجین موبایل:

شرکت ویرجین موبایل، یکی از موفق‌ترین و اولین ارائه دهندگان ارتباطات بی‌سیم با استفاده از بازاریابی محتوایی در سرتاسر دنیا شناخته شده است.

آن‌ها از ابتدای کار، دریافتند که با استفاده از بازاریابی محتوایی می‌توانند خدمات خود را به مشتریان، بهتر از قبل ارائه کنند. این شرکت دارای فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای فعالیت‌های موسیقی و محتوای موسیقی می‌باشد. از جمله خدمات ویرجین موبایل، لایو می‌باشد که از یک اتاق خبری اجتماعی تشکیل شده و مردم را برای استفاده هر چه بیشتر از برنامه‌های موسیقی و سایر محتواهای دیجیتال تشویق می‌کند.

رون فاریس، مدیر بازاریابی شرکت ویرجین موبایل در حوزه بازاریابی محتوا می‌گوید:

(( استراتژی‌های بازاریابی آنلاین، نقش اساسی و مهمی در توسعه این برند و جذب مشتری جدید داشته است. ما تنها برای گسترش سطح دسترسی اجتماعی تلاش نمی‌کنیم؛ بلکه در تلاشیم تا سطح تعامل عمیقی با طرفداران خود در رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنیم.

این مطلب را از دست ندهید
مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در فروش فضای مجازی چیست؟

تاکنون توانسته‌ایم با استفاده از تجربه‌ای که در ویرجین موبایل به دست آورده‌ایم، طرفدارانی در فیس‌بوک و توییتر به خود جذب کنیم. گام دیگر ما این است که بستر اجتماعی خود را توسعه دهیم، تا طرفداران ما بتوانند لحظات خاصی در کنار یکدیگر داشته باشند.))

نتیجه‌ی مهمی که درباره این شرکت می‌توان دریافت، این است که تعداد فالوورها به اندازه‌ی تعامل با آن‌ها پراهمیت نمی‌باشد. در نتیجه باید بیشتر زمان خود را صرف تعامل با مخاطبان و مشتریان کنید. با این اقدام نتیجه اصلی را در طولانی مدت مشاهده خواهید کرد.

فروش از طریق بازاریابی

پنجم، شرکت توشیبا:

شرکت توشیبا، در زمینه تولید لوازم صوتی و تصویری فعالیت می‌کند. توشیبا در حوزه بازاریابی محتوایی بسیار خلاق و جذاب عمل کرده است. از آن جایی که بازاریابی محتوایی، یک استراتژی بازاریابی می‌باشد؛ توشیبا ثابت کرده است که با استفاده از آن می‌توان به برندهایی برای همکاری دو کسب و کار کمک کرد تا به جذب مشتریان در سرتاسر جهان اقدام کرد.

در سال ۲۰۱۱، توشیبا کمپینی را جهت افزایش آگاهی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر به وجود آورد. آن‌ها با صرف هزینه‌های زیاد، سایت خود را برای این واژه بهینه سازی کردند تا در سئو رتبه خوبی کسب کنند. این کار بسیار موثر بود و این کمپین موفق به جذب ۱۶۰ هزار فالوور در سرتاسر جهان از طریق لینکداین شد.

علاوه بر راه اندازی این کمپین، توشیبا توانست با راه‌اندازی Toshiba Medical باعث جذب مشتریان زیادی شود. Toshiba Medical توانست با همکاری با اقتصاددانی مشهور، برای آموزش دادن مشتریان در زمینه پیچیدگی محافظت از بیمار و مراقبت‌های کم هزینه و مسائل پزشکی دیگر، در بین رقبا پیشتاز باشد.

در نتیجه استفاده از کلمات کلیدی مناسب، در سایت و بالاتر رفتن رتبه در سایت، باعث بالا بودن ترافیک خواهد شد و راهی بسیار مناسب برای بازگشت سرمایه می‌باشد و این امر به وسیله استراتژی بازاریابی محتوایی محقق می‌شود.

ششم، وب سایت دیجی‌ کالا مگ:

اگر ساکن کشور ایران هستید، به احتمال خیلی زیاد با نام برند دیجی کالا آشنایی دارید. این وب سایت، از سرویس‌های جانبی فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ دیجی کالا است که محتوایی بسیار کامل و به روزی را منتشر می‌کند. این محتواها عبارتند از: پادکست، ویدیو، مقاله، مصاحبه، اخبار و غیره.

موضوعات محتوایی سایت دیجی کالا مگ، درباره اخبار تکنولوژی، اخبار مرتبط به دیجی کالا، نقد و بررسی محصولات، مقالات مربوط به دنیای دیجیتال، نقد و تحلیل بازی‌های کامپیوتری، سرگرمی، اپلیکیشن‌ها، موسیقی و هر آن چه مرتبط با دنیای آنلاین و آفلاین می‌شود.

وب سایت دیجی کالا مگ، از نمونه‌های بازاریابی محتوایی موفق در ایران می‌باشد و منبع فارسی مناسبی برای افرادی است که به دنبال اخبار روز دنیای تکنولوژی می‌باشند. علاوه بر آن، این شرکت به کسب و کار اصلی دیجی کالا نیز کمک به سزایی کرده است. این کار را به دو صورت انجام داده است.

زمانی که بازدیدکنندگان با خواندن اخبار مربوط به دیجی کالا، وارد این سایت می‌شوند. در نتیجه این نوع وبلاگ برای سایت‌ دیجی‌کالا، مناسب است. اما در ابعادی به مراتب بزرگ‌تر همراه با مطالب و محتوایی به‌روزتر و کامل‌تر، نتیجه کار دیجی کالا بوده است. این وب سایت می‌تواند برای دیجی کالا اعتبار مناسبی باشد.

هفتم، شرکت ADP:

شرکت ADP از جمله پیشگامان برای برون سپاری خدمات کسب و کار در زمینه بازاریابی محتوایی می‌باشد. این شرکت با استفاده از مهارت‌های که در مدیریت کردن سرمایه انسانی داشته، باعث نفوذ برای مشتریانی که از امنیت بالایی برخوردار بودند، شده است. ADP برای راحت‌تر بودن ارتباط با مخاطبان، سایت خود را بهینه سازی کرده است.

در نتیجه‌ی این اقدامات، شرکت ADP  توانسته باعث جذب مشتریان بسیار زیادی شود. به گفته راب پترسون، نوآوری در این شرکت، باعث شده که ADP  در سه ماه اول سال، به فروش یک میلیون دلاری دست پیدا کند.

از جمله دلایلی که باعث موفقیت استراتژی بازاریابی این شرکت شده است، آن است که کاربران می‌توانند برآوردهای بسیار دقیقی از میزان پول به دست آورده را انجام دهند. آن‌ها با استفاده از راه حل‌های ADP  می‌توانند صرفه جویی کنند.

نمونه های موفق بازاریابی محتوایی در ایران

هشتم، شرکت Demand Base:

شرکت Demand Base  یکی از ارائه دهندگان فناوری بازاریابی و از جمله موفق‌ترین نمونه‌ی استفاده از بازاریابی محتوایی در جهان می‎باشد که در زمینه ارائه خدمات به برندهای مدل بنگاه به بنگاه، تخصص خاصی دارد. Demand Base توانسته است با استفاده از اینفوگرافی‌ها، اوراق سفید و کنفرانس‌های مجازی، باعث جذب مشتری از بحث‌های تبلیغاتی خود شود.

شرکت Demand Base توانسته با استفاده از بازاریابی محتوایی، باعث جذب بیش از ۱۷۰۰ مشتری و با ۱۲۴ بیننده‌ی کنفرانس‌های مجازی، به برقراری ارتباط بپردازد. در نتیجه Demand Base توانسته از طریق بازاریابی محتوایی درآمدی بیش از ۱ میلیون دلار داشته باشد.

شرکت Demand Base یکی از شرکت‌های فناوری بازاریابی می‌باشد، که زمان بسیار زیادی را برای بهینه سازی سایت و بازاریابی خود صرف کرده است. مدیر ارشد بازاریابی محتوایی شرکت Demand Base یعنی راش بالیک، گزارشی از تحول استراتژی بازاریابی را در سایت ارائه داده است.

استفاده کردن از بازاریابی محتوایی، نتایج مختلفی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. شرکت‌هایی که از شیوه‌های بهتری استفاده می‌کنند، می‌توانند از دیگر رقبا پیشی بگیرند.

نهم، گروه رسانه‌ای Cox

گروه رسانه‌ای Cox، از جمله بزرگ‌ترین شرکت‌های چاپ، نشر و بخش رسانه‌های دیجیتال بوده و از نمونه‌های موفق بازاریابی محتوا در سرتاسر جهان شناخته شده است. بیشتر تبلیغات گروه رسانه‌ای Cox از طریق تلویزیون، روزنامه و رادیو بوده است. شرکت Cox همچنان از بازاریابی محتوایی برای توسعه دادن نام تجاری خود در اینترنت استفاده می‌کند.

گروه رسانه‌ای Cox از خدمات آنلاین Success Kit استفاده می‌کند که اطلاعات بسیار ارزشمندی را برای موفقیت سایر کسب و کارها در اختیارشان می‌گذارد. هدف این شرکت از استفاده از این ابزار، آن است که با شرکت‌های کوچک و متوسطی که در حال رشد هستند، ارتباط برقرار کند.

گروه رسانه‌ای Cox، محتوای خود را در قالب‌های متفاوتی از جمله فیلم‌ها و کتاب‌های الکترونیکی انتشار داده است و از این طریق می‌تواند با مخاطبان سابق نیز ارتباط برقرار کند. هر چند که آن‌ها قبلا خریدی از شرکت نداشته‌اند. بر اساس گزارشات در سه سال گذشته، مخاطبان پنج هزار بار از این سایت دیدن کردند که این تعداد دانلود، منجر به جذب بیش از ۲ هزار مشتری برای گروه رسانه‌ای Cox شده است.

اگر به تولید محتوا دست می‌زنید، باید دقیق عمل کنید و محتوای ارزشمندی ارائه دهید؛ چرا که محتوای ارزشمند می‌تواند باعث جذب بیشتر مخاطبان شود. برای تولید محتوایی با کیفیت، نیاز به منابع و زمان بیشتری خواهید داشت. اما بازگشت سرمایه شما در بلند مدت تضمین خواهد شد.

دهم، شرکت Crown Horwath

از جمله شرکت‌های پیشگام در حوزه مشاوره حسابداری و از نمونه‌های موفق بازاریابی محتوایی، Crown Horwath می‌باشد. در سال ۲۰۱۳، شرکت Crown Horwath با هدف رسیدن به درآمد بالای یک میلیارد دلار، شروع به انجام بازاریابی محتوایی کرد. استراتژی آن‌ها شامل ۵۰ عنصر محتوایی می‌شد، که در زمینه موضوعات مختلفی قرار داشت. این عناصر عبارت بودند از مطالعات موردی اینفوگرافیک‌ها، ویدیوها و خلاصه  عملکردی.

نتایج به دست آمده برای شرکت Crown Horwath بسیار چشمگیر بود. اما یکی از اینفوگرافی‌ها به طور خاصی توجه را به خود جلب کرد. چرا که این اینفوگرافی، باعث جذب ۸۰۰ مشتری برای آن‌ها شده بود و تنها دو تن از این مشتری‌ها ۲۴۰ هزار دلار برای خدمات، وجه نقد پرداخت کردند.

تنها روش کارآمد برای شرکت‌های مدل تولید به مصرف، بازاریابی محتوایی نمی‌باشد؛ بلکه برندهایی که به دنبال مشتری‌های بسیار بزرگ هستند، باید از این تکنیک‌ها نیز استفاده کنند.

یازدهم،  شرکت Marriott:

امروز بیشتر شرکت‌‎های هتلداری، از سیستم بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند. اما شرکت Marriott از سیستم محتوای پیشرفته‌تری برای این منظور استفاده کرده است. این شرکت توانسته یک استودیوی جهانی و جدید را ایجاد کرده که قصد آن منتشر کردن مطالب سرگرم کننده در صنعت گردشگری بوده است. دیوید بیب، نائب رئیس این شرکت می‌گوید:

(( ما این کار را به عنوان فرصتی برای تبدیل شدن به بزرگ‌ترین تولید کننده محتوای گردشگری تلقی می‌کنیم.))

بازاریابی محتوایی، می‌تواند مزیت‌های بسیار زیادی داشته باشد و برای مشاهده‌ی این مزایا، باید تعهد خود را بالاتر برده، تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

این مطلب را از دست ندهید
مارکتینگ چیست؟

دوازدهم شرکت American Express:

بزرگ‌ترین شرکت مسافرتی جهان، صد سال قدمت دارد. از سال ۱۹۱۵ و با منتشر کردن مجموعه‌ای از راهنمای مسافرتی، توانسته نقش مهمی در رشد و توسعه شرکت American Express داشته باشد.

در سال ۲۰۰۷ شرکت American Express راه‌اندازی شد و توانست استراتژی بازاریابی محتوایی را از آنِ خود کند. پس از آن، این انجمن مکانی برای مشاوره به افراد، برای حل چالش‌های کسب و کار تبدیل شد و در کنار مشاوره، آن‌ها با برند American Express آشنا شدند.

زمانی که بازاریابی محتوایی که به صورت اینترنتی و غیر اینترنتی صورت می‌گیرد، می‌تواند باعث ایجاد نتایج قابل توجهی در درازمدت شود.

نمونه های بازاریابی در ایران

سیزدهم، شرکت Live Person

شرکت Live Person از جمله پیشتازان راه حل، گفتگو و تماس‌های آنلاین می‌باشد که برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان جدید خود از بازاریابی محتوایی استفاده می‌کند. در واقع شرکت Live Person  از نمونه‌های موفق بازاریابی محتوایی در جهان به شمار می‌رود .

به جرأت می‌توان گفت که شرکت Live Person در عرصه خود پیشتاز است و به کسب و کارها کمک می‌کند تا برند خود را توسعه دهند. تکنولوژی آن‌ها الهام بخش محتوایی نوآورانه می‌باشد که باعث افزایش سرعت رشد Live Person بوده است.

راه‌های بسیار زیادی برای بهره گرفتن از مزیت‌های بازاریابی محتوایی وجود دارد؛ اما اگر شما تلاش کنید تا برندتان شناخته‌تر شود، بیشتر می‌توانید در معرض دید قرار بگیرید.

چهاردهم، شرکت Intelligentsia:

شرکت Intelligentsia در صنعت قهوه فعالیت می‌کند که از محصولات آلمانی قهوه برشته تولید کرده است. شاید فکر کنید که مدل کسب و کار آن‌ها با تکنولوژی همراه نخواهد بود؛ اما بازاریابی محتوایی توانسته برای این شرکت ابزاری سودمند جهت رشد و توسعه برند تجاری‌شان باشد.

بازاریابی محتوایی، توانسته شرکت Intelligentsia را متفاوت جلوه دهد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که راهنمای نحوه دم کردن قهوه، مسئله‌ای بوده‌ که آن‌ها را از سایر رقبا متمایز کرده است.

اما سوال اینجاست که چه چیزی راهنمای دم ‌کردن ‌قهوه را خاص کرده است؟

شاید جواب برای شما بسیار ساده به نظر برسد. اما وجود عکس‌های شگفت انگیز و دستورالعمل‌های دقیق، باعث جذب خواننده به این راهنما می‌شود. به همین دلیل است که راهنماهای آن‌ها توانسته مخاطبان بسیار زیادی را به خود جذب کند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شوند.

ایجاد کردن رشته محتوایی ارزشمند، باعث تمایز بین شما و رقبای‌تان خواهد شد و می‌تواند باعث رشد هر چه سریع‌تر شما در رسانه‌های اجتماعی شود.

پانزدهم، شرکت Callaway Golf:

از جمله دلایلی که باعث شکست بازاریابی محتوا در برخی از شرکت‌ها می‌شود، این است که آن‌ها به دنبال فروش هستند، نه نشان دادن ارزش واقعی خود به دنبال کنندگان. تلاش‌های شرکت Callaway Golf در زمینه بازاریابی محتوایی بسیار موفقیت آمیز بوده است؛ چرا که آن‌ها به جای آن که به فکر فروش باشند، به فکر تعامل و آموزش مخاطبان بوده‌اند.  

شرکت Callaway Golf در زمینه بازاریابی ویدیویی نیز بسیار عالی عمل کرده است. فیلم‌های آموزشی آن‌ها در زمینه گلف، در رسانه‌های اجتماعی مثل یوتیوب، بسیار شناخته شده می‌باشد. یکی از این فیلم‌ها: (( فیلم چگونه ضربه زدن و دویدن)) می‌باشد که در کمتر از یک سال، بیش از ۳۰ هزار بازدیدکننده داشته است.

مسئله مهم این است که به جای فکر کردن درباره‌ی فروش بیشتر، باید به فکر آن باشید تا ارزش واقعی خود را به مشتریان نشان دهید. پس فکر فروش را از ذهن خود بیرون کرده و به فکر چگونه نمایش دادن خود باشید.

شانزدهم، شرکت IBM:

از زمان جنگ جهانی دوم، شرکت IBM در حوزه فناوری الکترونیکی پیشتاز رقبا بوده است. آن‌ها در طی چند دهه توانستند تا به سطح بالایی از بازاریابی محتوایی دست پیدا کنند و به یکی از قطب‌های دیجیتالی مبدل شوند. شرکت IBM توانسته است با استفاده از روش‌های متفاوتی از بازاریابی محتوایی، به جذب مشتریان جدید دست یابد و باعث افزایش هر چه بیشتر مشتریان شود.

برخی از روش‌های بازاریابی محتوایی شرکت IBM در زیر گفته شده است:

 • اول، ارائه دادن فیلم‌های آموزشی از طریق چند سایت و همینطور اشتراک گذاری ویدیو.
 • دوم، ارتباط با افراد با نفوذی که در حوزه فعالیت شرکت فعالیت می‌کنند.
 • سوم، جمع آوری کردن پست‌های وب سایت و سایر محتواها از طریق صفحه Voices شرکت.

شرکت IBM توانست، برند خود را به مردم بشناساند و این کار را با استفاده از تمامی سایت‌های بازاریابی محتوایی خود انجام داده است.

Leslie Reiser مدیر برنامه بازاریابی دیجیتالی جهانی می‌گوید:

(( ما در حال شناسایی عوامل موثر هستیم که با اولویت‌های کاری ما همسو باشد. این اولویت‌ها نیز باید با محصولات و خدمات ما هماهنگی داشته باشند. به عنوان مثال، ما با افرادی که در زمینه محاسبات ابری یا تجزیه و تحلیل تجاری یا امنیت داده در فضای کسب و کار متوسط فعالیت می‌کنند، ارتباط برقرار کردیم و روابط خود را با آن‌ها توسعه دادیم. این افراد خاص در بازار نفوذ دارند. آن‌ها اعتبار دارند و قابل اعتماد هستند. آنها شبکه و پیروان مستقل خود را دارند.))

توجه داشته باشید که شما به هیچ عنوان نمی‌توانید ارزش افراد با نفوذی که در خارج از شرکت شما فعالیت می‌کنند را نادیده بگیرید. اگر زمان خود را برای ایجاد رابطه با کارشناسان صنعتی، منتقدان و وبلاگ‌نویسان صرف کنید، می‌توانید باعث شناساندن برند خود به مردم شوید.

هفدهم، شرکت Intel:

شرکت Intel از جمله برندهای پیشتاز در زمینه دیجیتال می‌باشد .در حال حاضر Intel یکی از وب سایت‌های خود را با نام IQ مدیریت می‌کند که اکثر محتوای این وب سایت توسط کارمندان تهیه شده است. اما آن‌ها چیزی را انتشار دادند که باعث حمایت از برند شرکت می‌شود. این وب سایت دارای پست‌های بسیار خوبی برای جذب مخاطبان می‌باشد.

Bryan Rhoads سردبیر این وب سایت می‌گوید:

(( ما الگوریتمی برای انتخاب محتوای خود ایجاد کردیم که کارمندان ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. می‌خواستیم چیزی که به اشتراک می‌گذاریم و منتشر می‌کنیم، توجه آن‌ها را به خود جلب کند. این کار در واقع ترکیبی از یک الگوریتم اجتماعی و نظرات کارمندان بود که باعث شد از چیزی که کارمندان در مورد آن صحبت می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند، به عنوان یک ابزار اکتشافی استفاده کنیم.))

شما باید به تهیه ایده‌های منحصر به فردی دست بزنید و آن‌ها را در وب سایت خود انتشار دهید؛ تا بتوانید باعث تمایز برند خود در صنعت‌تان شوید.

هجدهم، شرکت Lana Del Rey:

خواننده مشهور یعنی Lana Del Rey برای جذب طرفداران از بازاریابی محتوایی استفاده کرد. استراتژی بازاریابی Lana Del Rey چندان پیچیده نبود؛ اما باعث موفقیت روز افزون Del Rey شد. بیشتر استراتژی بازاریابان محتوایی Del Rey از طریق وب‌ سایت اجرا می‌شد.

برای مثال او درباره آلبوم آینده خود پستی را به همراه چند عکس زیبا از خود منتشر می‌کرد و در عرض یکسال این پست حدود ۲۷ هزار بار دیده ‌شد. درست است که شهرت و هواداران Lana Del Rey باعث موفقیت وب سایت او شد، اما پست‌ها نیز در ایجاد برند وی نقش بسیار اساسی داشته است.

لازم به ذکر است که برندهای متعلق به شخصیت‌های مشهور دارای مزیت‌های بزرگی نسبت به رقبای آن‌ها می‌باشد. اگر شرکتی تاسیس کردید، باید از شهرت خود، همراه با بازاریابی محتوایی همراه هم استفاده کنید تا امکان موفقیت خود را بیش از پیش افزایش دهید.

شیوه های بازاریابی

نوزدهم، شرکت Random House:

در طی ۹۰ سال گذشته، استراتژی بازاریابی شرکت Random House تکامل پیدا کرده است. در سال‌های اخیر، این ناشر جهانی توانسته است با استفاده از بازاریابی محتوایی و رسانه‌های اجتماعی، برای جذب مخاطبان تازه استفاده کند. آن‌ها استراتژی‌های مختلفی را امتحان کردند، که همه این استراتژی‌ها باعث پیشرفت برند Random House شده است.

این شرکت یک وب سایت برای پیدا کردن مخاطبان جدید را راه اندازی کرده که مردم در سرتاسر دنیا می‌توانند در یافتن محتوای مناسب به آن‌ها کمک کنند.

مدیر عامل این شرکت یعنی Markus Dohle، می‌گوید:

(( حضور دیجیتالی، بخش مهمی از تقویت ارتباط بین نویسنده، کتاب و خواننده است.))

این مطلب را از دست ندهید
اس‌ ام ‌اس مارکتینگ چیست؟ تاثیرات اس ام اس مارکتینگ در فروش

توجه داشته باشید که مهم این است که شما دارای یک شبکه اجتماعی هستید و باید از آن برای بهبود نتایج استراتژی بازاریابی بهره بگیرید. می‌توانید با مشتریان، کارمندان و یا افراد دیگری که در حرفه شما مشغول به کار هستند، همکاری کرده تا بتوانید به اشتراک‌گذاری محتوایی منحصر به ‌فرد بپردازید.

بیستم، شرکت Workiva:

شرکت Workiva نوعی سرویس ابری بلادرنگ برای کمک کردن به افرادی است که در زمینه جمع آوری داد‌ه‌ها فعالیت می‌کنند. به دلیل پیچیده بودن خدمات شرکت Workiva، آن‌ها برای جذب مشتریان جدید و همینطور توسعه دادن کسب و کار، نیاز به آموزش مشتریان خود دارند. شرکت Workiva تاکنون توانسته است برای حفظ کردن مشتریان خود از تکنیک‌های بازاریابی محتوایی مختلفی استفاده کند.

معیارهایی وجود دارد که نشان می‌دهد استراتژی بازاریابی برای این شرکت موفقیت آمیز بوده است:

 • اول، میانگین ۸۴ درصد بازدید وب سایت افزایش داشته است.
 • دوم، ۲۱ درصد ترافیک سایت افزایش داشته است.
 • سوم، ۳۷ درصد لینک‌های مربوط به سایت در رسانه‌های اجتماعی افزایش داشته است.

آرین وال، مدیر بازاریابی شرکت Workiva می‌گوید:

(( معیار اولیه ما، اعتبارسنجی تمام تیم‌هایی بود که از محتوای ما در مسیر درست استفاده می‌کردند. ما بی‌صبرانه منتظر تنظیم و اصلاح استراتژی و فرآیندهای Kapost در سال ۲۰۱۵ هستیم و می‌دانیم که می‌توانیم کارهای بیشتری در زمینه ارائه اطلاعات مفید و مناسب به کاربران خود انجام دهیم.))

توجه کنید که اگر معیار موفقیت خود را از قبل مشخص کنید و از آن برای بهینه کردن کار خود استفاده کنید، استراتژی بازاریابی محتوایی برای شما موفقیت آمیز خواهد بود.

بیست و یکم، شرکت Linkedln:

شرکت Linkedln در ابتدای کار خود، با فیسبوک وارد رقابت شد. اما بعد از مدتی با به اشتراک گذاشتن محتوای محبوب در شرکت‌های مدل بنگاه به بنگاه تبدیل شد. بسیاری از موفقیت‌هایی که این شرکت به دست آورد، به این دلیل بود که توانست از بهترین شیوه‌ها برای بازاریابی محتوایی استفاده کند.

Ralf VonSosen، سرپرست بازاریابی و راه حل‌های فروش شرکت Linkedln می‌گوید:

(( ما شاهد افزایش ۵۰ درصدی مشتریان خود بودیم که باعث ایجاد تغییر در ارزیابی‌های ما شد.))

استفاده از ابزارهای مناسب یکی از راهکاری بسیار عالی برای جذب کردن مشتریان جدید می‌باشد.

بیست و دوم، شرکت Optum:

شرکت Optum، یکی از شرکت‌های نوآور در زمینه مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد که توانسته منابعی را در اختیار کاربران قرار دهد تا آن‌ها بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند. شرکت Optum در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا فعالیت می‌کند و برای بهبود کسب و کار خود به طور مداوم نیازمند جذب مشتریان جدید می‌باشد.

در سال‌های گذشته این شرکت یک کتاب الکترونیکی را منتشر کرد که باعث افزایش مشتریان شد. این کتاب در ماه اول، بیش از ۵۰۰ بار دانلود شد و توانست ۲۰ هزار مشتری جدید را به خود جذب کند.

شاید فکر کنید که کتاب الکترونیکی یکی از ابزارهای قدیمی تولید محتوا است. اما در جذب کردن مشتریان جدید، بسیار موثر عمل خواهد کرد. پس برای تولید کردن کتاب الکترونیکی منحصر به ‌فرد که بتواند سوالات مشتریان را پاسخ دهد، باید زمان کافی بگذارید.

بیست و سوم، شرکت Autotask:

Autotask نرم‌افزاری برجسته می‌باشد که در قالب شرکت خدماتی می‌تواند به ارائه خدمات تخصصی به سایر شرکت‌های فعال در حوزه IT کمک کند. شرکت Autotask به بیش از ۵ هزار مشتری خدمات رسانی می‌کند؛ اما همواره به دنبال جذب مشتریان جدید می‌باشد و یکی از بهترین روش‌ها برای Autotask استفاده از بازاریابی محتوایی است.

از جمله روش‌های موفق تبلیغات، شرکت Autotask اشکال متفاوت محتوا از جمله: کتاب‌های الکترونیکی، اینفوگرافی‌ها و همینطور فیلم‌ها بوده است. این شرکت در زمینه تبلیغات هزینه بسیار زیادی کرده است، اما بعد از شش ماه، با استفاده از این ابزارآلات توانسته است به جبران هزینه‌ها بپردازد.

با توجه به تجربه شرکت Autotask سرمایه‌گذاری کردن بر روی بخش بزرگی از بودجه جهت بازاریابی محتوایی هراس نداشته باشید؛ چرا که اگر بازاریابی شما به درستی انجام شود، نتایج بسیار عالی را مشاهده خواهید کرد.

بیست و چهارم، شرکت  Xerox:

شرکت Xerox پیشگام در حوزه تولید دستگاه‌های فتوکپی می‌باشد و از جمله مثال‌های موفقی برای بازاریابی محتوایی به شمار می‌رود. از جمله خدمات دیگر شرکت Xerox برون سپاری خدمات آی تی می‌باشد. شرکت Xerox توانسته با استفاده از استراتژی بازاریابی محتوایی تمامی خدمات خود را به مشتریان نمایش دهد.

یکی از بزرگ‌ترین اجزای استراتژی بازاریابی محتوایی این شرکت، مجله دیجیتالی می‌باشد. بن رند مدیر بازاریابی محتوایی این شرکت می‌گوید:

(( ما به دنبال اطلاع رسانی و آموزش مشتریان خود هستیم. زیرا آن‌ها هستند که باعث ایجاد تغییرات بزرگی در کسب و کار ما می‌شوند. هدف ما این است که تصور مردم در مورد برند Xerox را تغییر دهیم تا مردم بدانند که این برند در زمینه ارائه خدمات فناوری نیز در دنیا پیشتاز است.))

همانطور که پیش‌تر گفته شد، ساختن یک وب سایت می‌تواند راهکاری بسیار عالی برای آشنا شدن مردم با برند شما باشد که این شرکت با استفاده از همین روش توانست تصور مردم، که بخشی از خدمات Xerox را نادیده می‌گرفتند، را حل کند.

بیست و پنجم، شرکت Expedia:

شرکت Expedia در حوزه مسافرتی فعالیت می‌کند و به شدت وابسته به بازاریابی محتوایی می‌باشد. برند Expedia از روش‌های بازاریابی محتوایی مختلفی استفاده کرده است.

شرکت Expedia، شرکتی را اجاره کرده تا تعدادی اینفوگرافیک با طراحی‌های عالی را برای آن‌ها در مجلات معتبر طراحی کنند.

از دیگر نمونه‌های بازاریابی محتوایی شرکت Expedia، فیلم‌های مسافرتی می‌باشند. دلیل ساخت این فیلم‌ها باعث شده تا آن‌ها به درآمد زیادی دست پیدا کنند. این فیلم‌ها با هدف تعامل با مشتریان ساخته شده است نه برای اهداف تبلیغاتی.

همانطور که متوجه شده‌اید، برندهایی که دست به استراتژی‌های محتوایی مختلف و خلاقانه می‌زنند، نسبت به دیگران به موفقیت بیشتری دست می‌یابد.

بیست و ششم، شرکت Red Bull:

شرکت Red Bull، به دلیل استفاده از بازاریابی محتوایی توانسته است برای نوشیدنی‌های انرژی‌زای خود، باعث جذب مشتریان زیادی شود. در سال ۲۰۱۳ تحقیقاتی صورت گرفت و مشخص شد که بیش از سه برابر سود خود را از فروش مانستر به دست آورده است که این میزان فروش به دلیل وجود وب سایت Red Bull بوده است و باعث شده تا این شرکت پیشرفت روز افزونی داشته باشد.

این وب سایت دارای محتوای ویدیویی و پخش زنده از رویدادهایی در سرتاسر جهان می‌باشد.

برای تولید محتوا، نیازی نیست که حتماً در زمینه فعالیت خود، به تولید کردن محتوا بپردازید؛ بلکه باید به فعالیت‌هایی که مشتریان به آن علاقه‌مند هستند، تمرکز کرده و در زمینه‌های مختلف به تولید محتوا دست بزنید.

شبکه های بازاریابی

بیست و هفتم، شرکت کوکاکولا:

از جمله برندهای کلاسیک، کوکاکولا می‌باشد که در سرتاسر جهان معروف است و یکی از موفق‌ترین نمونه‌های بازاریابی محتوایی شناخته می‌شود.

کوکاکولا، اعلام کرده که تا جایی که می‌تواند از محتوا استفاده می‌کند تا به پیشرفت هر چه بیشتر برند تجاری خود دست پیدا کند.

Jonathan Midenhall، معاون استراتژی تبلیغات جهانی و برتری خلاقیت می‌گوید:

(( تبلیغات کنندگان به دلیل ارتباط ۲۴ ساعته در هفت روز هفته، به محتوای بسیار بیشتری نیاز دارند، تا ارتباط خود را با مشتریان خود حفظ کند.))

 اگر می‌خواهید در سراسر دنیا شناخته شوید و به موفقیت برسید، باید ایده‌های‌تان باکیفیت باشند.

همانطور که متوجه شدید، شرکت‌هایی که در صنعت‌های پر رقابت فعالیت می‌کنند، نیاز دارند تا تصورات مردم را درباره خود، به شیوه‌ای تغییر دهند و موفقیت شرکت کوکاکولا به آن دلیل بوده که توانسته با استفاده از بازاریابی محتوایی راهی بسیار عالی برای انجام این مسئله پیدا کند.

سخن اخر

دلیل موفقیت بزرگان بازاریابی محتوا را دنبال کنید.

 برخی از برندها به تازگی پا به عرصه بازار گذاشته‌اند. در حالی که برخی دیگر بیش از یک قرن فعالیت می‌کنند. با این حال تمامی آن‌ها یک چیز مشترک دارند. آن‌ها به دنبال تولید محتوای عالی برای تعامل با مخاطبان خود و همینطور جذب مشتریان جدید می‌باشند. شما باید از نمونه‌های بازاریابی محتوایی قدیمی‌تر در صنعت خود الهام گرفته و تجربیاتی که برای آن‌ها موفقیت آمیزتر بوده است را دنبال کنید، تا به موفقیت دست یابید.

یک دیدگاه ارسال کنید

4 × 4 =