نکات مهم برای برندینگ موثر

امروزه یکی از دغدغه‌های هر تولیدکننده‌ای برندینگ می‌باشد. وینستون چرچیل می‌گوید: (( اگر در فضای اینترنت نیستید، انگار که اصلاً وجود خارجی ندارید.))

اگر کاربری کسب و کار شما را در گوگل و یا هر کدام از موتورهای جستجوگر جستجو کند و نتواند کسب و کار  شما را پیدا کند، باید از کار خود کناره گیری کنید. اما نکته‌ی مهم اینجاست که شما به اهمیت برندینگ و بازاریابی آنلاین پی خواهید برد. ممکن است شما مدتی کار برندینگ آنلاین را انجام داده باشید، اما این تلاش‌ها جواب نداده و یا حتی برند شما در شبکه‌های اجتماعی دارای کاربران چندانی نباشد.

شرکت کسب و کار آتا در این مقاله به نکات برندینگ به صورت جامه خواهد پرداخت؛ پس با ما همراه بمانید.

توجه داشته باشید که برای شروع هر کسب و کاری، نیازمند پرداخت پول هستید. شما نیازمند سرمایه‌گذاری بر روی برندینگ خود خواهید بود.

در برخی از مواقع به اصول اولیه و مبناهای خودتان نگاهی دوباره بیندازید. چشم انداز برندتان را برای بار دوم نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید که تمامی این مبناها با وضعیت فعلی محتوای وب سایت و شبکه‌های اجتماعی‌تان منطبق باشد.

باید به بازبینی مخاطبان خود بپردازید. اگر مخاطبان خود را می‌شناسید، باید تلاش کنید تا در زمینه بازاریابی اینترنتی خود را با نوع شخصیت مخاطبان سازگار کنید. اما در صورتیکه آن‌ها را نمی‌شناسید باید وضعیت را برای بار دوم بررسی کرده و مخاطبان هدف‌تان را شناسایی کنید.

توجه داشته باشید که در کسب و کار خود باید اصیل باشید. اصیل بودن مهم‌ترین نکته است. به این معنا که شما باید خودتان باشید. زمانی که برندها در تلاش برای رقابت با دیگر کسب و کارها هستند، به طبع اجناس تقلبی در بازار پیدا خواهد شد. در نتیجه مشتریان در خرید آنلاین بی‌اعتماد خواهند شد. مطلبی که باعث متفاوت شدن شما از بقیه خواهد شد و چشم اندازی از غیر قابل پیش‌بینی بودن به شما خواهد داد، اصیل بودن است.

اطمینان حاصل کنید که مخاطبان شما با کسب و کار و اهداف‎تان مرتبط باشند. برای داشتن یک استراتژی برندینگ آنلاین باید به هماهنگ کردن مجموعه‌ی گرافیکی بپردازید که این کار تنها شامل لوگو نمی‎باشد؛ بلکه نمونه‎های رنگی برند، فونت ها و تنوع تصاویری که شما به اشتراک می گذارید را نیز مشمول خواهد شد. در صورت لزوم باید یک طراح گرافیک استخدام کنید.

هنگامی که در کار خود تداوم دارید، شناسایی کردن مخاطبان و مشتریان بالقوه برای شما آسان‌تر خواهد بود.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم، افزایش ترافیک شبکه می‌باشد. سئو و بهینه سازی وب سایت، به روزرسانی و انتشار یک وبلاگ و لینک گرفتن از شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم می‌باشند.

وب‌سایت موبایلی خود را دوستانه‌تر کنید؛ چرا که این روزها بیشتر مردم از طریق گوشی‌های هوشمند خود و در فضای آنلاین حضور داشته و همواره در پی جستجوی مطلبی هستند. کسانی که مطالب خود را در بستر موبایل‌های هوشمند ارائه ندهند، فرصت‌های بزرگی را از دست خواهند داد.

مراحل برندینگ

کلمات کلیدی مبتنی بر مکان را در محتوای خود بگنجانید. اگر در مرحله هدف گذاری و یا حتی ارائه خدمات در مکانی خاص هستید، باید محتوای خود را با کلمات مرتبط با آن محدوده ترکیب کنید. این کار باعث می‌شود تا اگر افرادی در آن منطقه به دنبال خدماتی مانند خدمات شما هستند، بتوانند به راحتی شما را پیدا کنند.

نوشتن کامنت‌ها برای بررسی محصول، توسط مشتری آسان‌تر شود. یعنی مشتریان به راحتی بتوانند نظرات و بررسی‌های خود درباره یک محصول را عنوان کنند. مشتریان دیگر با دیدن اعتماد بقیه به شما و کسب و کارتان به مشتریان بالقوه شما تبدیل خواهند شد.

این مطلب را از دست ندهید
نکاتی برای تبلیغات درست و پر بازده + نحوه اجرای تبلیغات صحیح

از ایمیل استفاده کنید. درباره ارسال ایمیل باید مطالبی را به یاد داشته باشید. توجه به ساعت فرستادن ایمیل و توجه به عنوان و محتوای ایمیل بسیار حیاتی است.

یکی از حرکت‌های بسیار حرفه‌ای در زمینه برندینگ و بازاریابی، در نظر گرفتن بازاریابی مجدد می‌باشد. اما برخی از افراد این موضوع را ناخوشایند می‌پندارند. البته ممکن است برخی از مجموعه‌های کاری نیاز به انجام آن نداشته باشند.

وبلاگ‌ها باید به صورت منظم به روزرسانی شوند. در کمترین بازه زمانی باید هر سه ماه یک‌بار مقاله‌ها را آپلود کرده که این کار قدمی موثر در زمینه برندینگ خواهد بود.

محتوای خوب. سال‌ها قبل به منظور بهره‌گیری از موتورهای جستجوگری مثل گوگل کافی بود محتوایی پر از کلمات کلیدی مرتبط را ارائه دهید؛ اما امروزه به دلیل تغییر کردن الگوریتم‌های گوگل این شیوه رد شده است.

شما برای به اشتراک گذاشته شدن، نیاز به تولید محتوای مفید و جذاب خواهید داشت.

وب سایت خود را چک کنید و آن را فراموش نکنید. فراموش کردن وب سایت از اهمیت و جدیت برندینگ می‌کاهد. حداقل باید ماهی یک بار به سایت خود سر بزنید و مطمئن شوید تا همه چیز در جای خودش قرار دارد. از پیشنهادات فروش محصولات گرفته تا ساعت کاری .

در محتوای تولید شده به رعایت دستور زبان و املای مناسب توجه کنید.

توجه داشته باشید که امروزه به محتوای ویدیویی بیش از محتوای متنی اهمیت می‌دهند؛ چرا که مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

در صورت نوشته شدن محتوایی جذاب، منتشر نکردن آن و در معرض دید قرار ندادن آن به منزله هیچ خواهد بود! محتواهای خود را در پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

به عنوان وبلاگ نویس مهمان به وبلاگ‌های دیگر نیز سر بزنید.

با افراد، انجمن‌ها، گروه‌های آنلاین مرتبط و یا حتی ویدیوهای یوتیوب در ارتباط باشید.

کانال‌های شبکه‌های اجتماعی را از لحاظ استراتژیکی انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که شبکه‌های اجتماعی فروشگاه نیستند. آن‌ها مکانی برای ایجاد جامعه کوچک و ارتباط با مخاطبان است، نه مکانی برای فروش محصولات.

نکات مهم در برندینگ

مشتریان خود را ترغیب به تولید محتوا کنید؛ چرا که مردم اعتماد بیشتری به مخاطبان و مشتریان دیگر دارند.

در صورت بروز هر نوع مشکل و شکایتی به سرعت پاسخگو باشید. این پاسخگویی گامی بزرگ در جهت جلب رضایت مشتریان خواهد بود و در نتیجه شما به هدف برندینگ خود نزدیک‌تر خواهید شد.

شما حتی می‌توانید محتوای دیگران را هم به اشتراک بگذارید.

استفاده از ترندها و هشتگ‌ها رایج و مناسب هستند؛ اما در استفاده از آن‌ها احتیاط کنید.

به همکاران خود اجازه دهید تا جزوه کمپین بازاریابی شما شوند.

حداقل هفته‌ای یک بار در جریان اتفاقات اطراف خود قرار بگیرید.

به یاد داشته باشید که حس شوخ طبعی کمک بسیار زیادی در به فروش رساندن محصولات و خدمات شما در مسئله برندیگ خواهد داشت.

تعریف برندینگ:

برندینگ یا استراتژی برندسازی به مجموعه فعالیت‌های مدیریت برند در یک سازمان که برای یک شخص حقیقی بوده و باعث افزایش آگاهی از برند و همچنین تقویت جایگاه برند در ذهن مخاطب خواهد شد گفته می‌شود. معمولاً در بازارهایی که پر از برندهای مختلف بزرگ و کوچک است، رقابت بر سر کسب بهترین جایگاه وجود دارد و این مسئله در بازار بسیار داغ و شدید خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید
اس‌ ام ‌اس مارکتینگ چیست؟ تاثیرات اس ام اس مارکتینگ در فروش

در این شرایط بهتر است که متخصص و مشاور برندسازی بهترین استراتژی برندینگ را به شما ارائه دهد. در واقع انتخاب یک برند برای شناخته شدن یک محصول، خدمات، سازمان یا نقطه جغرافیایی صورت می‌گیرد.

عوامل مهم و اساسی برای گذراندن مراحل برندینگ:

اول، طراحی لوگوی حرفه ای:

بهتر است که از بین لوگوهای مختلف، یک لوگوی مناسب و مرتبط با برند خود را انتخاب کنید.

دوم، نوشتن پیام برند:

بهتر است یک پیام کلیدی برای برند خود انتخاب کنید تا هر یک از کارکنان در خصوص ویژگی‌های برند شما اطلاعات کافی را داشته باشند.

سوم، صداقت با مشتری:

بهتر است برای توسعه برند خود با مشتریان صادق باشید. در غیر این صورت مشتری دیگر از شما خرید نخواهد کرد یا در آینده برند شما را به دیگران توصیه نمی‌کند.

چهارم، شناخت مشتریان هدف:

شرکت‌هایی که دارای سود بالا و رشد مناسبی هستند، مشتریان هدف خود را به خوبی شناسایی و روی آن‌ها تمرکز می‌کنند. هرچقدر که تمرکز محدودتر باشد، رشد سریع‌تر خواهد بود. در نتیجه هر چه مخاطبان هدف متنوع‌تر باشند، تلاش‌های بازاریابی شما کم اثرتر خواهد بود.

پنجم، تحقیق درباره گروه مشتریان هدف:

معمولا شرکت‌هایی که تحقیقات هدفمندی را درباره  گروه مشتریان خود انجام می‌دهند، رشد سریع‌تری نسبت به سایر رقبا داشته و به نسبت دیگر شرکت‌ها سود بیشتری را به دست خواهند آورد.

در واقع تحقیقات به شما کمک می‌کند که دیدگاه و اولویت مشتریان هدف خود را شناسایی و درک کرده و در انتها نیازهای آن‌ها را پیش بینی کنید، پیام‌های‌تان را به زبانی بیان کنید که درک و پذیرش آن برای مشتریان راحت‌تر باشد.

همچنین تحقیق به شما نشان خواهد داد که مخاطبان نقاط قوت و ضعف برند فعلی شرکت شما را چگونه دیده و ارزیابی می‌کنند؟ به همین خاطر تحقیقات بازاریابی مرتبط با توسعه برند را به شدت کاهش می‌دهد. برندینگ باید بر اساس جریان مداوم جمع آوری اطلاعات استوار باشد. درنتیجه تحقیقات صحیح می‌تواند برند شما را زنده نگه دارد.

ششم، شناخت جایگاه برند خود:

تعیین جایگاه برند باید مبتنی بر واقعیت باشد؛ زیرا شما باید به آن چه که قول می‌دهید دست پیدا کنید. بیان جایگاه برند باید امیدوار کننده باشد تا هدفی داشته باشید که برای آن تلاش کنید.

ابزار برندینگ

هفتم، ایجاد وب سایت خود:

وب سایت یکی از مهم‌ترین ابزارهای توسعه برند می‌باشد؛ زیرا وب سایت جایی است که همه مخاطبان از آن برای کسب اطلاعات در مورد شما، برندتان و این که مخاطبان شما چه کسانی هستند و چه می‌کنید، حضور دارند.

نکات مهم برای داشتن یک برندینگ موثر:

اول، پیدا کردن انگیزه برای انجام فعالیت:

داشتن انگیزه به شما کمک می‌کند تا بهترین مسیر را پیدا کرده و مخاطبان را نسبت به آن آگاه سازید. داشتن انگیزه مناسب اولین قدم شما در زمینه ایجاد نام تجاری‌تان محسوب می‌شود که بر روی همه مسائل آن مثل رنگ، طرح، شکل و…تاثیرگذار خواهد بود. به همین خاطر شما قبل از این که یک شرکت تجاری داشته باشید،  باید یک آرمان، هدف و انگیزه اجتماعی داشته تا تاثیرگذاری لازم و مناسب شکل بگیرد.

دوم، خودشناسی:

خودشناسی موضوع مهمی است. در واقع تصویری که شما از برند خود نشان می‌دهید، نباید با خود شما و تمام افراد تیم شرکت‌تان  تفاوتی داشته باشد. به همین دلیل مهم است که تمام نکات مثبت و منفی خود و در مرحله بعد اعضای تیم شرکت خود را شناسایی کرده و در تلاش باشید برای شبیه شدن به اصول برند خود.

این مطلب را از دست ندهید
تاثیر سئو موبایل در بهینه سازی وبسایت

سوم، نقاط قوت:

شما باید نکات قوت برند خود را به خوبی شناسایی کرده و در مرحله بعد، وجه تمایزی بین برند خود و دیگر برندها ایجاد کنید تا برای مخاطب جذابیت لازم را داشته باشید. در نتیجه می‌توانید برند خود را با سرعت بیشتری به شهرت بالاتری برسانید.

چهارم، نقاط ضعف:

تصور اشتباهی که در رابطه با نقاط ضعف وجود دارد این است که باید نقاط ضعف را مخفی کنید، در حالی که واقعیت این است که اگر شما صداقت نداشته باشید، به برند خود لطمه وارد خواهید کرد و همچنین امکان موفقیت برندتان در دراز مدت از بین خواهد رفت. به همین خاطر بسیار مهم است که تصویر واقعی از برندتان ارائه دهید.

پنجم، داشتن داستان برای برند خود:

داشتن داستانی برای برندتان باعث می‌شود تا مخاطبان زیادی زمان بیشتری را به شما اختصاص دهند، که این کار باعث می‌شود شما در ذهن‌ها ماندگار شوید، پس داشتن داستان به ماندگاری شما در ذهن مخاطب کمک می‌کند.

ششم، دادن شخصیت به برند:

شخصیت برند در واقع به مجموعه‌ای از ویژگی‌ها گفته می‌شود که به برند شما نسبت داده شده است. در این رابطه شما می‌توانید تعیین کننده نوع شخصیت برند خودتان باشید. اگر در این امر کوتاهی کنید، ممکن است شخصیت برندتان به هر شکلی در ذهن مخاطب ایجاد شود. به همین خاطر لازم است تا به دنبال شخصیتی همسو و هم‌ جهت با نوع فعالیت و اهداف خود باشید.

هفتم، تبلیغ دستاوردها و مزیتهای برندتان:

شما با استفاده از تبلیغ می‌توانید برندتان را به سطح حرفه‌ای نزدیک کنید. در واقع افراد باید بدانند که برند شما از چه ویژگی‌ها، امتیازها و توانایی‌هایی در مقایسه با سایر رقبا برخوردار است. به همین خاطر بهتر است که برنامه‌ای در جهت افزایش توانایی‌ها و دستاوردهای خود داشته باشید؛ زیرا این موارد به تنهایی می‌تواند تبلیغ قوی برای برند شما محسوب شود.

هشتم، داشتن برنامه برای آینده:

داشتن برنامه برای آینده نشان می‌دهد که برند شما نه تنها شرایط حال حاضر برایش مهم است، بلکه موفقیت‌ها و برنامه ها در آینده را مورد توجه قرار می‌دهد و حائز اهمیت است. این امر به ظاهر ساده باعث می‌شود تا احتمال وفاداری مخاطب به برند شما افزایش پیدا کرده و به همین خاطر لازم است که با ایجاد چشم اندازهای درست، آن را به‌ خوبی در معرض دید قرار داده و در صورت نیاز اقدام به شرح برنامه‌های خود برای آینده کنید.

برندسازی چیست

نهم، نشان دادن شایستگی تیم:

بسیار مهم است که مخاطبان این اطمینان را پیدا کنند که برند شما از بهترین افراد شکل گرفته، این امر به تنهایی باعث می‌شود تا نگاه مثبتی در ذهن مخاطب شکل بگیرد. در نتیجه لازم است تا تمامی افراد تیم، خود را با ذکر سوابق و مدارک‌شان معرفی کنند.

دهم، ایجاد سرگرمی:

اگر بتوانید برای مخاطبان، لحظات خوبی را ایجاد کنید؛ تاثیر بسیاری در افزایش محبوبیت برند خود داشته‌اید. در نتیجه مهم است دلیلی بیشتر از یک خرید خوب را برای انتخاب برندتان داشته باشید.

تمام موارد گفته شده در بالا باعث می‌شوند تا برندتان جذابیت بیشتری برای مخاطب داشته باشد.

یک دیدگاه ارسال کنید

*

code