چه چیزی برای طراحی بیزینس پلن اهمیت دارد؟

یکی از راه های مشخص کردن هدف از هر بیزینسی ارائه طرح کسب و کار و یا طراحی بیزینس پلن است. در واقع استفاده از بیزینس پلن سبب می‌شود تا هدف کسب و کار شما مشخص باشد و راه رسیدن به آن نیز شفاف گردد. برای اینکه یک بیزینس پلن مناسب، طراحی کنید لازم است تا در ابتدا بازارهای بالقوه برای کسب و کار خود را تحلیل کرده و ببینید که کدام یک از بخش بازار برای استفاده از محصول و یا خدمات شما مناسب خواهد بود. برای اینکه به جواب این سوال برسید حدس و گمان کافی نیست و باید تحقیقاتی درست صورت پذیرد که معمولا این کار را شرکت‌های شتابدهنده نیز انجام می‌دهند.

چگونه یک بیزینس پلن خوب بنویسیم؟

پس از تایید کردن جامعه هدف حال به مشخص کردن اندازه کسب و کار می رسید. برای اینکه بتوانید اندازه کسب و کار خود را تعیین کنید لازم است تا به جامعه هدف خود نگاه کنید. به طور مثال اگر قصد تولید لامپ داشته باشید، شاید به این فکر کنید که تمام مردم جهان به لامپ نیاز دارند اما لازم است تا در ابتدا هدف و جامعه هدف خود را کوچک‌تر در نظر بگیرید تا بتوانید برنامه‌ای بهتر و مشخص‌تر تعریف کنید و به مرور این اندازه را افزایش دهید. باید ببینید که برای نیازهای اولیه شرکت خود به چه چیزهایی احتیاج دارید. مثلا برای شرکت خود، آیا خط تلفن نیاز دارید و یا یک تلفن همراه اضافه؟! حتی باید بسنجید که چه تعداد از کارمندان را برای حضور در شرکت نیاز دارید و چه تعدادی را می خواهید به صورت دورکاری استخدام کنید.

این مطلب را از دست ندهید
تاثیر سئو موبایل در بهینه سازی وبسایت

لازم است اگر قصد فروش محصولی را دارید، حتماً یک مدل واقعی و مستحکم ارائه دهید. این مدل کمک می کند تا سرمایه‌گذاران متوجه شوند که دقیقا محصول شما به چه شکل است و به چه موادی برای ساخت نیاز دارد و هزینه ای که شما برای تحقیق و توسعه این کار نیاز دارید چقدر خواهد بود.

مراحل طراحی بیزینس پلن

بررسی مکان های ممکن در راه اندازی کسب و کار آینده شما مرحله دیگریست که باید به آن توجه ویژه کنید چرا که این موضوع در هزینه های ابتدایی شرکت شما تاثیر گذار است‌. لازم است تا در ابتدا همه چیز واضح و ملموس باشد تا بتوانید استارتاپ خود را سرپا نگه دارید. به این منظور تخمین هزینه‌های استارت آپ در طراحی بیزینس پلن به شما کمک ویژه خواهد کرد.  در مرحله بعدی لازم است تا خود را جای سرمایه‌گذار بگذارید و ببینید که چه ارزشی را برای محصول و یا خدمات خود ارائه می‌دهید که سبب می‌گردد تا سرمایه‌گذاران به سمت آن جذب شوند. البته در این راه باید سرمایه‌گذاران احتمالی را نیز مشخص کنید .

حال که برای نوشتن طرح کسب و کار خود کارهای لازم را انجام داذید، لازم است تا به کسب و کارتان ساختار بدهید. در این مرحله اولین کاری که نیاز است تا صورت پذیرد، این است که شرکت خود را تعریف کنید. تا زمانی که دلیل وجود شرکت خود را درک نکنید و متوجه نشوید که چه خدمت یا محصولی را ارائه می دهید و آیا خدمت یا محصولی که ارائه می‌دهید بازار هدف خوبی دارد یا خیر، شما نمی توانیم به نوشتن بیزینس پلن بپردازید.  لازم است تا در طراحی بیزینس پلن استراتژی برنده مشخص باشد. قطعا راه اندازی کسب و کار شما با رقبای زیادی همراه خواهد بود. پس برای موفقیت لازم است تا شما به عنوان یک کسب و کار نوپا مزیت رقابتی قابل توجهی ارائه دهید که این مزیت رقابتی به عنوان استراتژی برنده شناخته شود و به شما کمک کند تا بتوانید بهتر از قبل سرمایه‌گذار انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید
نکات مهم برای برندینگ موثر

یکی از مراحلی که بسیار مهم است این است که مسائل عملی راه اندازی یک کسب و کار را در نظر بگیرید. به نقش خود در سازمان فکر کنید و همچنان ببینید که برای استخدام کارمندان خود چه حقوق، دستمزد، بیمه و یا مزایایی را باید در نظر بگیرید. در این راستا طراحی برنامه‌ای برای بازاریابی نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود و در ادامه نیز شما باید اقداماتی برای فروش منعطف ایجاد کنید. تمامی این راهکارها به شما کمک می‌کند که بدون نیاز به یک شرکت شتاب دهنده، بیزینس پلن خود را طراحی کنید.

یک دیدگاه ارسال کنید

شانزده − چهارده =