چگونه کمپین تبلیغاتی مناسب ایجاد کنیم؟

ممکن است شما احساس کنید که برندتان نیاز به روشی ماندگار برای برقراری ارتباط با مخاطبان دارد. در همین راستا به راحتی و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای دستیابی به این هدف استفاده کنید. مسئله مهم آن است که شما تاکنون وقت لازم را برای ایجاد کردن کمپین‌ تبلیغاتی جامع در شبکه‌های اجتماعی اختصاص نداده‌اید.

ممکن است که شما روزانه به بروزرسانی منظم پست‌ها رسیدگی کنید. محتوای وبلاگ‌ها را از طریق کانال‌های مختلف به اشتراک بگذارید؛ اما درباره ایجاد کمپین تبلیغاتی مطمئن نباشید.

ایجاد کردن کمپین تبلیغاتی موثر، کار آسانی نمی‌باشد. به خصوص که اگر شما در کسب و کاری نوپا اقدام به ورود در صنعت خود کنید؛ چرا که باید مشتریان هدف خود را به خوبی شناسایی کرده و بدانید که آن‌ها به صورت آنلاین در کدام پلتفرم‌ها زمان زیادی را سپری می‌کنند و چگونه می‌توان به آن‌ها دست پیدا کرد.

معرفی راه‌هایی برای ایجاد یک کمپین موفق در شبکه‌های اجتماعی:

اول، مخاطب مورد نظر خود را شناسایی کنید:

بسیاری از کسب و کارها هستند که به جای شناسایی مخاطبان خود، یک کمپین تبلیغاتی را صرفاً به دلیل مزایای محصولات و خدمات خود اجرا می‌کنند. در نتیجه آن‌ها نمی‌توانند چالش‌ها و نیازهایی که مخاطبان‌شان در نظر دارند را برآورده کنند و همین مسئله باعث اتلاف زمان، منابع و همینطور بودجه آن‌ها خواهد شد.

برای شروع، بهتر است بر اساس تجربیات قبلی خود، با مشتریان و با فرضیات کلی درباره مخاطبان هدف پیش بروید. شما نیازمند تحقیقات بیشتری برای تایید و تصحیح فرضیات و فرصت‌های جدید بازار می‌باشید. باید با بهترین مشتریان‌تان وارد مصاحبه شوید تا بدانید که آن‌ها در هنگام خرید به چه مسائلی اهمیت می‌دهند. با ایجاد پروفایلی برای دست یابی به شخصیت مشتریان خود روی آورید. می‌توانید برای هدایت کردن بازاریابی محتوایی از آن‌ها بهره بگیرید.

به یاد داشته باشید، زمانی که مخاطبان خود را به صورت کامل شناسایی کردید؛ آن هنگام می‌توانید از طریق کمپین‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی، موثرتر عمل کنید.

چگونه میتوان یک کمپین موفق داشت

دوم، کانال‌های شبکه‌های اجتماعی مناسبی را انتخاب کنید:

بعد از گذراندن مرحله اول و جمع آوری اطلاعاتی درباره مشتریان خود، حال نوبت به آن رسیده که بدانید مخاطبان و کاربران شما زمانی که آنلاین هستند، در کدام یک از پلتفرم‌ها زمان بیشتری را سپری می‌کنند. برندهایی که می‌خواهند با مخاطبان خود ارتباط بیشتری برقرار کنند، از کانال‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده خواهند کرد. بسیار مهم است که کانال‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین حس و تمایل را برای مخاطبان و مشتریان‌تان داشته باشد.

زمانی که می‌خواهید کانال‌های شبکه‌های اجتماعی را برای کمپین خود انتخاب کنید، باید مواردی را در نظر بگیرید.

یک، مخاطبان بیشتر: کدام کانال‌های اجتماعی، مخاطبان بیشتری دارند و به شما امکان دسترسی به اکثریت مردم را خواهند داد.

دو، جمعیت‌شناسی: کدام کانال، بیشترین جمعیت افراد را دارد که در فهرست مخاطبان هدف شما جای خواهند گرفت.

این مطلب را از دست ندهید
استارت آپ چیست؟

سه، ویژگی‌ها: کدام کانال‌ها ویژگی‌هایی را ارائه می‌کنند که به شما این امکان را می‌دهد تا بهترین برند خود را نمایان کنید.

چهار، فعالیت: کدام کانال‌ها می‌توانند فعال‌ترین پایگاه کاربری باشند.

چگونه میتوان یک کمپین موفق داشت

سوم، اهداف ویژه کمپین‌ تبلیغاتی را ایجاد کنید:

قبل از راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی باید درباره اهداف کمپین و چگونگی همبستگی آن‌ها، یعنی اهداف بازار و همینطور هدف‌های کلی تجارت و کسب و کارتان، تصمیم بگیرید. در اینجا چند هدف مشترک برای شما وجود دارد، که بسیاری از برندها باید آن را در نظر بگیرند.

 • هدایت ترافیک بیشتر به وب سایت
 • ایجاد لیست‌های جدید
 • تبدیل ایده‌ها به خریدار
 • به فروش رساندن محصول و خدمات خاص  
 • افزایش دادن آگاهی از برند خود  
 • ارتباط برقرار کردن با مخاطبان و مشتریان.
نکاتی برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی

چهارم، تصمیم‌گیری درباره تاکتیک‌های تبلیغاتی برای هر کانال:

هر کدام از کانال‌های شبکه‌های اجتماعی، می‌توانند بهترین شیوه را در نوع خود دارا باشند. زمانی که از آن‌ها به عنوان بخشی از کمپین‌ خود استفاده می‌کنید، باید در نظر بگیرید بهتر است از قوانین شبکه‌‌های اجتماعی مختلف، مانند فیسبوک، اینستاگرام و غیره استفاده کنید و از آن‌ها پیروی کنید. بدین ترتیب می‌توانید با استفاده از هر کدام، به حداکثر نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. بعد از آن که مشخص شد، می‌خواهید از کدام کانال استفاده کنید؛ می‌توانید درک بهتری از چگونگی تبلیغات محتوای خود داشته باشید.

برخی از شبکه‌های اجتماعی، دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند؛ برای مثال فیسبوک، اینستاگرام و یوتیوب گزینه‌هایی برای پخش مستقیم فیلم را دارند که این امکان را به شما می‌دهند که می‌خواهید که با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. فراموش نکنید که شما می‌توانید از فرصت‌های تبلیغاتی پولی نیز بهره بگیرید.

پنجم، تقویم محتوا ایجاد کنید:

زمانی که هدف کمپین و نحوه تبلیغ محتوای کانال‌ها را دانستید، حال باید یک تقویم محتوایی ایجاد کنید. محتوا، یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در فعالیت شبکه‌های اجتماعی بازی می‌کند و اولین خط ارتباطی محتوا می‌باشد که شما می‌توانید از آن برای مشارکت و تعامل با کاربران خود استفاده کنید.

محتواها بر اساس کمپین‌ تبلیغاتی مختلف متفاوت خواهند بود. برای مثال، چند نمونه محتوا وجود دارد که ممکن است بخواهید در تقویم خود آن را بگنجانید.

یک، وبلاگ‌ها: وبلاگ‌ها بر روی چالش مخاطبان شما تمرکز می‌کنند و می‌توانند درباره محصولات خدمات شما خاص‌تر عمل کنند و این مطلب موثرتر می‌باشد.

دو، کتاب‌های الکترونیکی: از جمله ابزار بسیار سودمند برای شما کتاب الکترونیکی می‌باشد که از آن‌ها می‌توانید به عنوان محتوای قفل‌دار استفاده کنید. چرا که کتاب‌های الکترونیکی دارای ارزش اضافی برای تغییر کردن مخاطبان به سمت شما باشد.

سوم، پست‌های نوشتاری علاوه بر اشتراک گذاری محتوا، می‌توانید از پست‌های نوشتاری نیز استفاده کنید که این مورد شامل CTA  برای شروع یک مکالمه می‌باشد.

این مطلب را از دست ندهید
تبلیغات نوتیفیکیشن چیست؟

چهار، تصاویر: با استفاده از تصاویر در کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید توضیح ساده‌تری از محصولات و خدمات خود را ارائه دهید.

پنج، فیلم‌ها: فیلم‌ها باعث جلب توجه مخاطبان پرمشغله به شما خواهند شد. چرا که آن‌ها رسانه‌ای عالی برای ترویج موضوعات پیچیده هستند. نشان دادن نحوه استفاده از کالا یا خدمات شما به مصرف کنندگان به صورت فیلم باعث جلب اعتماد بیشتر و سهولت کار مشتریان خواهد شد.

شش، صفحات فرود یا لندینگ پیج: اگر به دنبال هدایت مصرف‌کنندگان به سایت خود هستید و می‌خواهید برای اقدامی خواص، آن‌ها را به این کار مجبور کنید، ممکن است نیازی به ایجاد کردن صفحات فرود داشته باشید. هدف از این صفحات جذب مشتریان برای انجام اقدامات مورد نظر شما می‌باشد.

بهترین روش برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی

پس از اطلاع از انواع محتوایی می توانید یک تقویم محتوا را برای خود تهیه کنید. برای این کار باز هم می‌توانید از برنامه‌های پولی استفاده کنید، یا تنها یک گوگل اسپریت شیت ایجاد کنید.

تقویم‌های محتوایی، حاوی اطلاعات زیر می‌باشند:

 • عنوان یا موضوع
 • تشریح نوع محتوا
 • نویسنده
 • موعد مقرر
 • تاریخ پست
 • جزئیات تبلیغات
 • هرگونه یادداشت مهم دیگری که به ذهن شما می‌رسد.

لازم به ذکر است که باید تقویم محتوا در مکانی نگهداری شود که همه افراد تیم بتوانند به آن دسترسی پیدا کرده و آن را به روز رسانی کنند.

ششم، محتوای تصویری و نوشتاری را برای کمپین خود ایجاد کنید:

پس از گذراندن پنج مرحله قبلی، حال نوبت به استراتژی تولید محتوا می‌رسد.

اطمینان حاصل کنید که هر بخش از محتوا به شخصی در گروه شما مختص شده است. زمانی که می‌خواهید یک مخزن محتوایی بسازید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

یک، اطمینان حاصل کنید که محتوا درباره برند شما می‌باشد. باید تمامی محتوای شما مطابق و متناسب با شخصیت و صدای برندتان قرار بگیرد.

دو، محتوا شامل یک CTA باشد. اطمینان حاصل کنید که محتوا دارای سی تی ای موثری است که از کارهای مهیج برای الهام بخشیدن به کاربران و بینندگان‌تان استفاده خواهد کرد.

سه، راه‌هایی برای هدف‌گیری مجدد محتوایی پیدا کنید. همواره در پی یافتن راه‌هایی برای هدف‌گیری مجدد و همینطور بازیافت مجدد محتوا در سایر کمپین‌های دیگر باشید. این امر به شما این دید را می‌دهد که بیش‌ترین راه برای بودجه محتوای خود را به دست آورید.

محتوای نوشتاری، باید جذاب و عاری از خطاهای دستوری باشد. از لینک های مفید برای اشتراک محتوای نوشتاری استفاده کنید. اطمینان پیدا کنید که محتوای تصویری، توضیح دقیقی به بیننده ارائه می‌دهد. فیلم‌ها و تصاویر به تنهایی ارزش خود را ارائه می‌کنند.

لازم به ذکر است که فیس بوک، اکنون ابزار بسیار خوبی برای در کنار هم قرار دادن تصاویر و تبدیل آن به ویدیو است.

هفتم، زمان‌بندی پست‌ها در طول ماه:

بعد از ایجاد کردن محتوا و برنامه ریزی در تقویم محتوایی خود در کمپین‌ تبلیغاتی ، نوبت به پست‌ها می‌رسد. سرعت حرکت پست‌ها به چندین عامل مختلف بستگی دارد. اهداف کمپین شبکه‌های اجتماعی به طول مدت فعالیت، انواع محتوا و زمانی که مخاطبان شما فعال‌تر می‌باشند، بستگی دارد.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی نرم افزار پینترست و کاربردهای آن

پیش از شروع کمپین باید تحقیق کنید و زمان مناسبی برای پست گذاری پیدا کنید. توجه داشته باشید که منظور از زمان مناسب یعنی علاوه بر فعالیت مخاطبان، به کانال شبکه‌های اجتماعی نیز توجه کنید.

گام هایی برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی

هشتم، بر روی مشارکت موجود نظارت کرده و آن‌ها را پاسخ دهید:

به هیچ عنوان نباید شبکه‌ی اجتماعی را که خود ایجاد کرده‌اید، به دست فراموشی بسپارید. باید تمامی کانال‌ها را به عنوان بخشی از کمپین‌ تبلیغاتی خود استفاده کرده و آن‌ها را حفظ کنید. در واقع هر کدام از کانال‌های شبکه‌های اجتماعی شما، به عنوان داشبورد اصلی، هرگونه اظهارنظر، پیام، لایک، تویوت مجدد و غیره برای شما مهم می‌باشد و باید به هر کدام پاسخ دهید.

نهم، در صورت لزوم، تاکتیک‌ها را برای کمپین‌ تبلیغاتی تنظیم کنید:

لازم نیست تا منتظر بمانید برای تنظیم تاکتیک‌ها کمپین شبکه‌های اجتماعی به پایان برسد. برای مثال، اگر بخشی از مطالب با مخاطبان شما طنین انداز بوده است، راه‎های مختلفی برای تبلیغات محتوا پیدا کرده و از آن به عنوان بخشی از کمپین فعلی در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

در واقع اگر تاکتیک‌های شما کارایی مد نظرتان را نداشتند، لازم نیست تا پایان کمپین‌ تبلیغاتی منتظر بمانید. شما باید رویکرد خود را تنظیم کرده و اطمینان حاصل کنید که در هر مرحله،  نتایج خود را نظارت می‌کنید. باید داده‌ها را با اهداف اولیه کمپین مقایسه کرده تا بدانید در مسیر موفقیت هستید یا خیر.

دهم، به تجزیه و تحلیل نتایج خود بپردازید و برای فعالیت‌های آینده آن را تنظیم کنید:

تمامی فعالیت‌هایی که تاکنون برای کمپین شبکه‌های اجتماعی خود انجام داده‌اید، زمانی نتیجه خواهند داد که شروع به مشاهده ترافیک بیشتر در وب سایت خود کرده، سوالات بیشتری درباره تلفن و ایمیل و همینطور مکالمات بیشتر از طریق انجمن‌های آنلاین کنید.

برای شما لازم است که موفقیت‌ها را ردیابی کرده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید و نتیجه مناسب برای کسب و کار خود را به ارمغان بیاورید.

در هر مرحله، مشخص می‌شود که کدام یک از تاکتیک‌ها یا بخش محتوایی به بهترین شکل عمل کرده یا حتی ضعیف ایفای نقش کردند. روش‌های جدیدی را پیدا کرده و از آنچه آموخته‌اید برای کمپین‌های آینده‌تان استفاده کنید.

جمع بندی:

در هر کسب و کاری که فعالیت می‌کنید، ایجاد یک کمپین‌ تبلیغاتی موفق راهی برای افزایش فروش و همینطور سودآوری می‌باشد. اگر به فکر یک کمپین تبلیغاتی می‌باشید و نیاز به مشاوره در این باره دارید، شرکت کسب و کار توسعه آتا می‌تواند در این باره شما را همراهی کند.

یک دیدگاه ارسال کنید

1 × پنج =