کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی چیست؟

پیش از آن که به مفاهیم کپی رایتینگ و کپی رایتر بپردازیم؛ ابتدا چند سوال را مطرح می‌کنیم.

تا به حال برای شما پیش آمده که با دیدن یک پیام تبلیغاتی مدتی درگیر آن شوید؟

یا از خود سوال کرده‌اید که چه چیزی توانسته توجه شما را تا این حد به خود جلب کند؟

سوال آخر، این که هدف اصلی از نوشتن متن برای توجه خواننده چیست؟

رابرت کولیز می‌گوید: (( حالا که پیام شما توجه خواننده را به خود جلب کرده، می‌خواهید با این چه کار کنید؟))

شعار تبلیغ رولز رویس:

دیوید اگیلوی نیز در ارتباط با تبلیغ شرکت رولز رویس می‌گوید: (( بلندترین صدایی که در سرعت ۶۰ مایل بر ساعت در رولز رویس‌تان می‌شنوید صدای تیک تیک ساعت است.)) زمانی که اگیلوی تبلیغات رولز رویس را به عهده گرفت، به مدت سه هفته به بررسی ویژگی‌های فنی خودروهای رولز رویس پرداخت و در نهایت متن بالا را نوشت که تا به امروز جزو بهترین شعارهای تبلیغاتی در صنعت اتومبیل شناخته شده است؛ اهداف اصلی این شرکت را در چند کلمه‌ی جادویی به مخاطب خود رساند. وی افزود: ((کسی که حتی دوره کوتاهی از فعالیت حرفه‌ای خود را به تبلیغات اختصاص داده باشد برای همیشه یک تبلیغات‌چی می‌ماند.))

متفاوت فکر کن!

شرکت اپل نیز برای تبلیغات از شعار منحصر به فرد خود یعنی (( متفات فکر کن)) توانست همان چیزی که در محصولات خود به مشتریان ارائه می‌داد را ذکر کند. تبلیغات این شرکت به قدری متفاوت و به روز بود، توانست به مشتریان حس متفاوت بودن و اطمینان خاطر را منتقل کند. شرکت اپل در طی این سال‌ها به قدری خوب و موثر عمل کرده است که خریداران پس از تهیه‌ی محصولات، می‌دانند که این محصول بخشی از نسل آن‌ها شده است و می‌تواند متفاوت اندیشیدن در آن‌ها استمرار داشته باشد. این وضعیت می‌تواند مخاطب را با خود همسو نگه دارد.

بخش‌های مهم یک متن:

 مسئله مهم در نوشتن یک متن، تاثیرگذاری و ماندگاری پیام می‌باشد و باید این حس‌ها را به مخاطبان منتقل کند. در نوشتن باید توجه کنید که سه بخش مهم برای نوشتن متن تبلیغاتی جذاب باید به کار رود.

کپی رایتینگ چیست

 اول، عنوان نویسی:

عنوان نویسی مرحله‌ی اول می‌باشد. این بخش مهم‌ترین قسمت تاثیرگذاری در مخاطبان است. دیوید اگیلوی می‌گوید: ((تعداد افرادی که یک متن را می‌خوانند، ۵ برابر کسانی هستند که کل متن را می‌خوانند و از هر ۱۰ نفر، تنها ۲ نفر متن را به صورت کامل می‌خوانند.))  

جان کیپلز می‌گوید: ((یک عنوان خوب می‌تواند تا ۱۹ برابر نتایج بهتری را برای تبلیغ به ارمغان آورد.))

دوم، ساده نویسی:

 در قسمت ساده نویسی، هنگامی که از زبان روزمره استفاده می‌کنیم پیام، قابل اعتمادتر می‌شود. پیامی که با صمیمیت نوشته شود، حس بهتری را به مخاطبان ارائه می‌دهد. برای این کار لازم است نویسنده از شهود خود بهره بگیرد و به آن اطمینان داشته باشد. ساده نویسی باعث می‌شود تا خواننده بتواند با نویسنده مرحله به مرحله همراه شود و فرصت آشنایی با تمامی جزئیات را داشته باشد. باید به این مسئله توجه کنید که در متن نوشته شده بهتر است به دغدغه‌های مخاطبان به صورت مستقیم اشاره شود؛ چرا که مردم می‌خواهند به نیازهای‌شان اشاره شود و همینطور راه ‌حل مناسبی برای مشکل به آن‌ها ارائه گردد.

سوم، اختصاصی نویسی:

در قسمت اختصاص نویسی باید توجه داشته باشید که متن باید برای یک نفر نوشته شود، نه برای میلیون‌ها نفر. اگر اصل اختصاص نویسی را رعایت کنید، ممکن است میلیون‌ها نفر نیز متن شما را بپسندند. شما باید به مخاطب این حس را بدهید که متن برای او نوشته شده است، نه برای یک روبات.

کاربرد کپی رایتینگ

مثلاً می‌توان به جای نوشتن این جمله که: ((متخصصان مجرب این شرکت توانسته‌اند بر روی تمامی جنبه‌های فنی این محصول کار کنند. آن‌ها با استفاده از دانش به روز شده به این امر نائل آمدند.)) می‌توانید بنویسید(( حتی اگر فردی مبتدی و آماتور باشید، می‌توانید در استفاده از این محصول با مشکلی مواجه نشوید. متخصصان ما علم و سادگی را با یکدیگر ترکیب کردند تا کار با این محصول برای همه راحت‌تر شود.))

این مطلب را از دست ندهید
تحقق فروش در اینستاگرام + تاثیر قیف فروش در اینستاگرام

کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی چیست؟ این سوال ممکن است تا اینجای کار برای هر کدام از شما ایجاد شده باشد. در واقع می‌توان گفت که تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ یعنی بازنویسی کلمات برای به فروش رساندن محصول و کالای یک شرکت یا کمپانی. در واقع کپی رایتینگ نوعی زبان فروش می‌باشد. اما تفاوتی که بسیار مشخص است این است که بیشتر از فروش، برای ما ارزش خلق می‌کند. به بیان دیگر باید گفت که کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی ارتباطی بین نوشتن و کسب و کار است.

کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی به تجارت‌ها و کسب و کارها کمک می‌کند تا کالاها و خدمات‌شان را به مشتریان معرفی کنند. در واقع تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ ارتباط بین مشتریان و یک شرکت می‌باشد. کپی رایتینگ با هدف درگیر کردن اشخاص با کسب و کار پیش می‌رود و بر خلاف خبرنویسی یا مقاله ‌نویسی می‌باشد. این کار می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی فروش محصول یا خدمات شرکت‌ها داشته باشد.

تفاوت کپی رایتینگ ( تبلیغ نویسی) و کپی رایت در چیست؟

کپی رایتینگ و کپی رایت با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. در واقع کپی رایتینگ ارزش خلق می‌کند و بین کاربر و شرکت برای ایجاد هدف خاصی تلاش می‌کند؛ اما کپی‌ رایت در واقع حق تکثیر مجموعه‌ای از حقوق انحصاری یک شخص یا یک شرکت می‌باشد که به یک اثر متعلق است و در واقع میزان نشر و الگوبرداری را در بر دارد.

کپی رایتینگ و ضرورت استفاده

کپی رایتر کیست؟

در بیشتر مواقع کپی رایتر را به عنوان فروشنده‌ی نویسنده می‌شناسند. تا به حال به این مسئله توجه کرده‌اید که افراد تمایلی به تماشای تبلیغات ندارند و کانال تلویزیون را قبل از دیدن تبلیغات عوض می‌کنند؟ وظیفه کپی رایتینگ در این ماجرا بسیار پر اهمیت است. کپی رایتینگ باید تدابیری انجام دهد تا بتواند توجه بینندگان را به محصول یا کالا جلب کند و با خلاقیت از بی‌توجهی کردن بینندگان مانع شود و در نتیجه باید با توانایی‌هایی که دارد به پیشبرد اهداف کسب و کار کمک کند.

یک کپی رایتر باید به مهارت نویسندگی و همینطور اصول مارکتینگ آشنا باشد. کپی‌ رایتر نویسنده‌ای است که با قلم خود کاربر را به سمت هدف نهایی یک کسب و کار یا یک شرکت جذب می‌کند. برای مثال می‌توان به هنر نویسندگی در شرکت‌های مختلف نگاهی انداخت.

 شرکت اپل: متفاوت فکر کنید.

 شرکت نایک: فقط انجامش بده.

شرکت آدیداس: غیرممکن وجود ندارد.

شرکت پورشه: جایگزینی وجود ندارد.

تمامی این جملات کوتاه به ظاهر کوتاه هستند ولی اثری که در ذهن مخاطب از خود می‌گذارند، بسیار وسیع است و همچنان در ذهن‌ها باقی می‌ماند. به طوری که گاهی بدون ذکر نام کمپانی و تنها و فقط با شنیدن یکی از این شعارها می‌توان متوجه نام آن برند شد.

این مطلب را از دست ندهید
مدیر پروژه کیست؟ و چه وظایفی دارد؟

تفاوت کپی رایتینگ و تولید محتوا در چیست؟

 مسئله مهم این است که برای هر دو شغل یعنی هم کپی رایتینگ و هم تولید محتوا، باید مهارت نویسندگی بالایی داشته باشید تا بتوانید به درگیر کردن کاربران بپردازید. کارشناس تولید محتوا متن‌های بلند بالایی می‌نویسد تا در مدت زمان مشخصی کاربران را جذب یک کمپانی یا شرکت کند تا به اهداف خود و سازمان برسد. اما متن‌های کپی رایتینگ، بسیار کوتاه‌تر است و بیشتر به منظور معرفی خدمات کالا و در نهایت فروش نوشته می‌شوند.

وظیفه اصلی کپی‌رایتینگ یا تبلیغ نویس چیست؟

شرکت‌ها و کمپانی‌ها، نیازها و خواسته‌های مختلفی از کپی‌ رایتینگ‌ها دارند. با این حال ممکن است تمامی شرکت‌ها از شما خواسته‌های مشترکی نیز داشته باشند. از جمله این خواسته‌ها:

نوشتن تبلیغات تلویزیون، رادیو، اینترنت، صفحه اینستاگرام و فیس بوک.

ایده پردازی کردن، خلق کردن شعار تبلیغاتی چشمگیر، نوشتن محتوای تبلیغاتی به منظور فروش، معرفی کردن شرکت و اهداف آن در وب سایت‌ها و صفحات مجازی، معرفی کردن محصولات و خدمات، رسیدن به فروش و درآمد بالا، معرفی کردن شرکت، محصولات و تهیه‌ی بروشور، تهیه کردن فرم برای بخش تولید، تهیه کردن تگ لاین برای شرکت و برندها، نوشتن پیام یا ایمیل برای کاربران، به روز رسانی کردن وب سایت، صفحه اینستاگرام و فیس بوک با مقالات تازه، ایده پردازی کردن و نوشتن بنرهای تبلیغاتی و تبلیغات کلیکی، نوشتن ‌متن دکمه Call To Action، نوشتن متن تبلیغات همسان یا Native Ads، متن نویسی محتوای پیامک‌های تبلیغاتی و… .

کپی رایتینگ و تولید محتوا

تخصص‌های لازم برای کپی رایتر چیست؟

اول، تسلط نوشتن یا ویراستاری کپی رایتر

یک کپی رایتر موفق، باید به نوشتن تسلط زیادی داشته باشد، تا بتواند منظور و هدف خود را به کاربران و مشتریان برساند. این هدف می‌تواند شامل معرفی محصول یا خدمات باشد. کپی رایتر باید بتواند با دستور زبان فارسی آشنایی خوبی داشته باشد. به طوری که اگر این آشنایی را نداشته باشد، نمی‌تواند در صنعت نویسندگی خوب پیش برود و در نهایت موفق نمی‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید در صنعت کپی رایتینگ فعالیت کنید، باید در اوقات فراغت خود با دستور زبان فارسی آشنا شوید و تمرین کنید.

برای مثال فکر کنید که شما در یک شرکت مسئول تبلیغ نویسی هستید. در وب سایت این شرکت از هر ۵۰۰ نفر، تنها یک نفر خریدار وجود دارد. در واقع شما باید بتوانید با هنر نویسندگی خود، از هر صد بازدید یک خریدار جذب کنید. یعنی فروش وب سایت آن شرکت را ۵ برابر کنید. به این کار بهینه سازی نرخ تبدیل می‌گویند.

در نتیجه هنر نویسندگی شما باید در چارچوب کپی رایت باشد و شما گویی با جادوی کلمات سر و کار دارید و در مدت زمان کوتاه می‌توانید به اهداف خود و شرکت دست پیدا کنید. باید توجه داشته باشید که این کار تنها با نوشتن کلمات ساده، کوتاه، صحیح، چشمگیر و به جا می‌تواند موفق عمل کند؛ چرا که باید بتواند خواننده را خسته نکند. همچنین پیش از شروع به نوشتن هر پاراگراف، باید عنوان کوتاه و مربوطی را نیز ذکر کنید تا کاربر بتواند بدون اتلاف وقت به خواسته خود برسد و سرگرم نشود .

تبلیغ نویسی

معرفی محصول به کاربر یا مشتری توسط کپی‌رایتینگ:

از جمله وظایف اصلی یک کپی رایتینگ، معرفی محصول یا خدمات به کاربران و مشتریان می‌باشد و این کار به منظور فروش انجام می‌گیرد. به بیان دیگر باید گفت که کپی رایتینگ باید با مهارت نویسندگی بالا به فروش محصول و خدمات یک شرکت کمک کند. کپی رایتینگ باید بتواند تا تمامی محصولات و خدمات را به صورت ساده معرفی کند و از گفتن احساسات انسانی که هیچ گونه ترسی نداشته باشد تا مشتری علاقه‌مند برای خرید شود.

این مطلب را از دست ندهید
پشتیبانی سایت چه ضرورتی دارد؟

شناخت مشتری اصل مهم دیگر در کپی رایتینگ:

 اگر می‌خواهید که به کپی رایتینگ حرفه‌ای تبدیل شوید، تنها نباید نویسنده‌ی خوبی باشید! بلکه باید بتوانید به شناسایی مشتریان و کاربران خود بپردازید. باید بتوانید آن‌ها را از نظر روانی بررسی کنید. شناختن نیاز کاربران از دیگر وظایف کپی رایتینگ می‌باشد تا بتواند به خوبی خود را جلوه دهد. به عنوان مثال، باید گفت که شما باید بدانید که میانگین سن و جنسیت کاربران‌تان چیست؟ آن‌ها به چه چیزی علاقه دارند؟ چه چیزی باعث روی آوردن آن‌ها به سایت شده است؟ و نیاز اصلی کاربران چیست؟

درآمد کپی رایتینگ یا تبلیغ نویس:

شما می‌توانید در تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ، درآمد بالایی داشته باشید. درآمد کپی رایتینگ‌های حرفه‌ای در کشور ما، ایران به بالای ۱۰ میلیون تومان هم می‌رسد و برای برخی از متخصصان نیز به بالای ۲۰ میلیون تومان هم رسیده است. البته درآمد شما بستگی به زمان و تلاشی که در کار خود صرف می‌کنید هم دارد. اگر می‌خواهید درآمد بالایی در کپی رایتینگ داشته باشید، باید در کنار کار و پیشرفت خود به‌روزرسانی نیز بپردازید و مطالعات خود را نیز بیشتر کنید.

چرا که این روزها برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت باید به روز شوید. با این حال اگر نمی‌خواهید که تمام وقت خود را برای کپی رایتینگ بگذارید، می‌توانید با خلاقیتی که دارید کسب درآمد کنید. مقدار درآمد شما با کارتان بالا و پایین می‌شود.

کپی رایتر

 یک کپی رایتر موفق باید چه کتاب‌هایی مطالعه کند؟

برای آن که به یک کپی رایتینگ موفق تبدیل شوید، باید در برنامه روزانه خود، مطالعه را نیز اضافه کنید. مطالعه باعث می‌شود تا اطلاعات و آگاهی شما افزایش پیدا کند. مطالعه همچنین به شما کمک خواهد کرد تا به فردی موفق و حرفه‌ای تبدیل شوید. در این جا برای شما کتاب‌هایی را لیست کردیم و به شما توصیه می‌کنیم تا برای افزایش آگاهی آن‌ها را مطالعه کنید.

  • کتاب آگهی نویسی متقاعد کننده، اثر اندی ماسلن، ترجمه از دکتر مسعود کیماسی.
  • کتاب چگونه یک آگهی تبلیغاتی خوب بنویسیم؟ اثر ویکتور شواب، ترجمه از گروه دارگ نو.
  • کتاب شیوه نگارش در رسانه‌ها، اثر دکتر احمد توکلی، از انتشارات ثانیه.
  • کتاب چگونه می‎نویسیم ۱۴ روش از ۱۴ روزنامه نگار معاصر، اثر کاظم رهبر، از انتشارات کتاب خورشید.
  • کتاب چگونه می‌نویسیم ۱۷ روش از ۱۷ نویسنده خلاق معاصر، اثر کاظم رهبر، از انتشارات کتاب خورشید.
  • کتاب غلط ننویسیم، اثر ابوالحسن نجفی، از مرکز نشر دانشگاهی.
  • کتاب مبانی خلاقیت در تبلیغات، اثر ماریو پریکن، ترجمه از کامیار شیروانی مقدم، از انتشارات سیته.
  • کتاب از نوشتن، اثر استیون کینگ، ترجمه از شیرین سادات صفوی، از انتشارات میلکان.
  • کتاب حق نوشتن، اثر جولیا کامرون، ترجمه از سیمین موحد، از انتشارات هیرمند.
  • کتاب بهترین قصه‌گو برنده است، اثر آنت سیمونز، ترجمه از زهرا باختری، از انتشارات اطراف.

یک دیدگاه ارسال کنید

سه × سه =